Προς το περιεχόμενο

Περί σεισμού στην Λάρισα


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

κούνημα με κούνημα ανάλογα με το που μεγάλη διαφορά

επειδή έχω εμπειρία από Λουτρακι  ξέρω ότι είναι σκληρό να βλέπεις το σπίτι σου και να μην μπορείς να μπεις μεσα

οι ζημιές του τότε με αυτόν τώρα καμμία σχεση......αρκεί να μην υπαρχουν θύματα  και όλα γίνονται  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, vforvaggelis είπε

Διαβαζω οτι υπαρχει μεγαλο θεμα με το νερο. Στις ειδησεις κιχ!

Μέχρι χθες σίγουρα. Σήμερα βλέπω πως βελτιώθηκε πάρα πολύ, κι ίσως και μες στην ημέρα να είμαστε όπως πριν. Τουλάχιστον, στην δική μου περιοχή. Το καλό είναι ότι μερίμνησαν γρήγορα, γιατί ήταν για ψιλοκλάματα και με τα εμφιαλωμένα. Εξαφανίστηκαν σε χρόνο ρεκόρ. 

----

Το χθεσινό λένε πως ήταν ενεργοποίηση νέου κλάδου τού ρήγματος κι όχι μετασεισμός. 

Για να δούμε τι μας επιφυλλάσσει κι η σημερινή ημέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, skiabox said:

Παιδιά σας εύχομαι να μην έχετε ποτέ τόσο δυσάρεστη εμπειρία.

Το κούνημα, ειδικά το πρώτο δεν υπήρχε!

Αστα...μαλλον ολοι θα ζησουμε παραπανω απο εναν μεγαλο σεισμο στη ζωη μας 😕 αναποφευκτο αφου μενουμε σε σεισμογενη χωρα. Νομιζω σε νιωθουμε οσοι ζησαμε το κουνημα του '99 στην Αθηνα και οχι μονο. Μεγαλη προσοχη κα ψυχραιμια γιατι θα κρατησουν για καιρό ακομα οι μετασεισμοι.

(Earthquake drills, τοσο αναγκαια και ομως λειπουν...)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Αστα...μαλλον ολοι θα ζησουμε παραπανω απο εναν μεγαλο σεισμο στη ζωη μας 😕 αναποφευκτο αφου μενουμε σε σεισμογενη χωρα. Νομιζω σε νιωθουμε οσοι ζησαμε το κουνημα του '99 στην Αθηνα και οχι μονο. Μεγαλη προσοχη κα ψυχραιμια γιατι θα κρατησουν για καιρό ακομα οι μετασεισμοι.

(Earthquake drills, τοσο αναγκαια και ομως λειπουν...)

Το μόνο θετικό σε εισαγωγικά είναι ότι ο δεύτερος μεγάλος σεισμος είχε επίκεντρο πιο μακριά.

Μιλάμε πλέον για 2 κύριους σεισμούς από διαφορετικά ρήγματα.

Επεξ/σία από skiabox
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μεγαλωσει με σεισμους,στην Ελλαδα μεγαλωσα αλλωστε.

Εχω αποκτησει ανοσια,οταν κουναει απλα περιμενω να δω αν θα πεσει το ταβανι στο κεφαλι μου,αν οχι,συνεχιζω οτι εκανα.

Κουραγιο στους Λαρισαιους,θα περασει κι αυτο.Και αν χρειαστει να βοηθησουμε,θα βοηθησουμε.

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, skiabox είπε

Παιδιά σας εύχομαι να μην έχετε ποτέ τόσο δυσάρεστη εμπειρία.

Το κούνημα, ειδικά το πρώτο δεν υπήρχε!

Δεν υπηρχε οχι......και ειχε και μεγαλη διαρκεια ο μαμημενος.

Ακομα και τωρα νιωθω οτι κουναει ανεπαισθητα καποιες στιγμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, *nenya* είπε

Αστα...μαλλον ολοι θα ζησουμε παραπανω απο εναν μεγαλο σεισμο στη ζωη μας 😕 αναποφευκτο αφου μενουμε σε σεισμογενη χωρα. Νομιζω σε νιωθουμε οσοι ζησαμε το κουνημα του '99 στην Αθηνα και οχι μονο. Μεγαλη προσοχη κα ψυχραιμια γιατι θα κρατησουν για καιρό ακομα οι μετασεισμοι.

(Earthquake drills, τοσο αναγκαια και ομως λειπουν...)

Άστα και εγώ του 99 που είμαι και στον 5ο και γενικά κουνάει η πολυκατοικία αρκετά τα είδα όλα.

Και προχθές κατάλαβα τον σεισμό στην Λάρισα τον πρώτο , και εχθές το βράδυ κουνήθηκα περισσότερο με τον 5.8 (σαν να είχε μεγαλύτερη διάρκεια απο τον πρώτο)

Υπομονή στον κόσμο , και εμείς στου 99 αν θυμάμαι καλά πρέπει να κουνιόμασταν κάθε λίγο και λιγάκι τις πρώτες 2 εβδομάδες, αφού στο τέλος δεν δίναμε σημασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, famas είπε

Από προχθές δείχνει σχεδόν μόνο Θεσσαλία

http://geophysics.geo.auth.gr/ss/

Πόσο δύσκολο είναι στο κώδικα να μετατρέψουν όλα τα sites των πανεπιστημίων το utc time σε χρόνο της χώρας που βρίσκονται;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουράγιο παίδες. Σχεδόν σε όλη την Ελλάδα έχουμε μεγαλώσει με σεισμούς. Το 99 στην Αθήνα ήμουν έξω και έτρωγα σε ένα σουβλατζιδικο με τον πατέρα μου. Η μάνα μου είχε μείνει στο σπίτι και μετά τον σεισμό ο πατέρας μου έβαλε τα κλάματα γιατί φοβόταν μήπως είχε καταρρεύσει το σπίτι μας με την μάνα μου μέσα (100+ ετών κτίριο), τελικά όλα στην θέση τους ήταν μόνο κάτι σοβαδες έπεσαν, εγώ ήμουν τόσο φοβισμένος με ένα σφυξιμο στο στομάχι από το άγχος μην ξαναγίνει σεισμός που νόμιζα ότι κουνιομασταν χωρίς να γινόταν σεισμός, τελικά έφυγα και έμεινα με μια θεία μου και τον ξάδερφο μου καμιά εβδομάδα και μετά γύρισα γιατί ξεκινούσαν τα σχολεία. Η πολυκατοικία της γιαγιάς μου του 70 υπεστει ζημιές στα θεμέλια ισόγειο και 1ο όροφο και βγηκε κίτρινη, είδαν και απόειδαν οι ιδιοκτήτες να την φτιάξουν τεράστιο κόστος αλλά και 20 ιδιοκτησίες με καλή οικονομική κατάσταση, τελείωσαν τις επισκευές σε 2 χρόνια. Το γυμνασιο που θα πήγαινα έκλεισε και μας έστελναν απογευματινό σχολείο λιγο παραπέρα, πολλές γκρίνιες και καταλήψεις μέχρι να επιστρέψουμε στο κανονικό μας και να μας κοροϊδεύουν ο διευθυντής κάθε λίγο ότι την άλλη εβδομάδα θα επιστρέψουμε κτλ. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skiabox είπε

Πόσο δύσκολο είναι στο κώδικα να μετατρέψουν όλα τα sites των πανεπιστημίων το utc time σε χρόνο της χώρας που βρίσκονται;

υπαρχει λόγος που δουλευουν καποια πραγματα σε utc (Πχ σεισμοι, airline industry κα) οποτε μενουν και θα μεινουν ες αει ετσι...

 

κουραγιο παιδια, η φαση θελει ψυχραιμία...

προσωπικά δε καταλαβαινω κανενα σεισμό, ακομα και οταν γινεται χαμος και όλοι τρέχουν... ισως τυχερός ίσως και άτυχος, σιγουρα παντως ειναι περιεργη αισθηση οσοι το καταλαβαινετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...