Προς το περιεχόμενο

Περί σεισμού στην Λάρισα


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Κουράγιο παίδες. Σχεδόν σε όλη την Ελλάδα έχουμε μεγαλώσει με σεισμούς. Το 99 στην Αθήνα ήμουν έξω και έτρωγα σε ένα σουβλατζιδικο με τον πατέρα μου. Η μάνα μου είχε μείνει στο σπίτι και μετά τον σεισμό ο πατέρας μου έβαλε τα κλάματα γιατί φοβόταν μήπως είχε καταρρεύσει το σπίτι μας με την μάνα μου μέσα (100+ ετών κτίριο), τελικά όλα στην θέση τους ήταν μόνο κάτι σοβαδες έπεσαν, εγώ ήμουν τόσο φοβισμένος με ένα σφυξιμο στο στομάχι από το άγχος μην ξαναγίνει σεισμός που νόμιζα ότι κουνιομασταν χωρίς να γινόταν σεισμός, τελικά έφυγα και έμεινα με μια θεία μου και τον ξάδερφο μου καμιά εβδομάδα και μετά γύρισα γιατί ξεκινούσαν τα σχολεία. Η πολυκατοικία της γιαγιάς μου του 70 υπεστει ζημιές στα θεμέλια ισόγειο και 1ο όροφο και βγηκε κίτρινη, είδαν και απόειδαν οι ιδιοκτήτες να την φτιάξουν τεράστιο κόστος αλλά και 20 ιδιοκτησίες με καλή οικονομική κατάσταση, τελείωσαν τις επισκευές σε 2 χρόνια. Το γυμνασιο που θα πήγαινα έκλεισε και μας έστελναν απογευματινό σχολείο λιγο παραπέρα, πολλές γκρίνιες και καταλήψεις μέχρι να επιστρέψουμε στο κανονικό μας και να μας κοροϊδεύουν ο διευθυντής κάθε λίγο ότι την άλλη εβδομάδα θα επιστρέψουμε κτλ. 

Αυτο ειναι οτι χειροτερο για την ψυχολογια.Δηλαδη να γνωριζεις εκ των προτερων οτι η οικοδομη δεν το χει με τον σεισμο.. αλλα και απο την αλλη να μην υπαρχει η δυνατοτητα να κανεις κατι..

3 ώρες πριν, vagos789 είπε

Εχω μεγαλωσει με σεισμους,στην Ελλαδα μεγαλωσα αλλωστε.

Εχω αποκτησει ανοσια,οταν κουναει απλα περιμενω να δω αν θα πεσει το ταβανι στο κεφαλι μου,αν οχι,συνεχιζω οτι εκανα.

Κουραγιο στους Λαρισαιους,θα περασει κι αυτο.Και αν χρειαστει να βοηθησουμε,θα βοηθησουμε.

Αυτο ακριβως και γω! Μετα το σεισμο του 99 δεν φοβαμαι.. απλα κοιταζω εκεινη τι στιγμη τι παιζει με τους σοβαδες..

Τωρα αν βαρεσει πανω απο 6ριχτερ γενικα πιο δυνατο απο αυτο που βιωσα το 99 δεν ξερω πως θα αντιδρασω..!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

36 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Αυτο ειναι οτι χειροτερο για την ψυχολογια.Δηλαδη να γνωριζεις εκ των προτερων οτι η οικοδομη δεν το χει με τον σεισμο.. αλλα και απο την αλλη να μην υπαρχει η δυνατοτητα να κανεις κατι..

Αυτο ακριβως και γω! Μετα το σεισμο του 99 δεν φοβαμαι.. απλα κοιταζω εκεινη τι στιγμη τι παιζει με τους σοβαδες..

Τωρα αν βαρεσει πανω απο 6ριχτερ γενικα πιο δυνατο απο αυτο που βιωσα το 99 δεν ξερω πως θα αντιδρασω..!

Ναι..... Τον ίδιο φόβο ένιωσα και το καλοκαίρι του 18, δεν έπεσε τίποτα την ώρα του σεισμού. Ο φόβος είναι πάντα όταν ξεκινάει ο σεισμός ότι δεν ξέρεις αν θα είναι μικρός πχ 3-4 Ρίχτερ η θα είναι κανένα 5-6αρι, μέχρι να σταματήσει και να επανέλθει η καρδιά στην θέση της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Οι γάτες κρύβονται πριν τον σεισμό και δεν τις βρίσκεις ούτε αν ήσουν λαγονικο. Οι σκύλοι φωνάζουν σαν να κλαίνε, είχανε σκυλί δίπλα μας όταν ημασταν έξω το 99, το σκυλί ήταν οικοσιτο σε αυλή και πότε δεν έβγαζε κιχ όταν το βλέπαμε, ήταν πολύ ησυχο, λίγα λεπτά πριν τον σεισμό φώναζε ανησυχο. 

Καλά, έχω ζήσει μεγάλους σεισμούς στην επαρχία από μικρό παιδί μέχρι και εχτές στην Λάρισα. Πότε μου δεν είδα περίεργες συμπεριφορές από ζώα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Είχα ζήσει τον σεισμό του 99 και μάλιστα είχα πάει και στο ρικομέξ και βλέπαμε απέξω που ψάχνανε στα ερείπια, ήταν αρκετά τρομακτικό να το βλέπεις αυτό καθώς ήταν και νύχτα. Ο 5.9 ρίχτερ είναι αντικειμενικά μεγάλος και επικύνδυνος αλλά όταν βλέπεις ειδήσεις για 8+ ρίχτερ σεισμούς και 40 μέτρα τσουνάμι σε άλλες χώρες μάλλον σου μοιάζει casual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Καλά, έχω ζήσει μεγάλους σεισμούς στην επαρχία από μικρό παιδί μέχρι και εχτές στην Λάρισα. Πότε μου δεν είδα περίεργες συμπεριφορές από ζώα. 

Εντάξει, αν έχεις τέτοια εμπειρία δεν μπορώ να το αμφισβητήσω, ίσως δεν αντιδράνε όλα τα σκυλιά/γάτες έτσι αλλά κάποιο μικρό ποσοστό. Πάντως εμείς το θυμόμαστε από τοτε και το λέγαμε με τους γονείς μου που φώναζε ο σκύλος σαν να κλαίει ενώ για χρόνια που πηγαίναμε εκεί δεν έβγαζε κιχ, το συνδεσαμε με τον σεισμό, οι γάτες που είχε η θεία μου ήταν κρυμμένες πριν τον σεισμό και εμφανίστηκαν αρκετά μετά από αυτόν, δεν το λέω βέβαια μόνο εγώ αυτό, το έχουν τονίσει και  άλλοι τι παίζει με τα ζώα και τους σεισμούς. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Βρισκόμαστε στο 2021 κι ακόμη κάνουμε τις συζητήσεις για την ...6η αίσθηση των ζώων ενώ τα πράγματα είναι εντελώς απλά και φυσιολογικά: τα ζώα αισθάνονται, βλέπουν και ακούνε διαφορετικά από εμάς. Ειδικά στο θέμα της ακοής "πιάνουν" συχνότητες που εμείς δεν μπορούμε όποτε και σε περιπτώσεις σεισμών κλπ αισθάνονται λίγο πριν από εμάς δονήσεις και ήχους και έτσι αντιδρούν πρώτα, όπως και όταν ακούνε διάφορους άλλους θορύβους που τους φαίνονται περίεργοι... Και τις περισσότερες φορές οι παρατηρήσεις αυτές στη συμπεριφορά των ζώων γίνονται σε επαρχιακές/αγροτικές περιοχές που δεν υπάρχει ο θόρυβος της πόλης και άλλα στοιχεία που τους αποσπούν την προσοχή.

:) 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σκύλος μου πάντως καμία αντίδραση πριν , κατά τη διάρκεια και μετά το σεισμό ....!
Βόλο βέβαια αλλά στους μεγάλους σεισμούς κούνησε κανονικότατα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
25 minutes ago, margaritagr said:

Δεδομένου πως αυτό παρατηρείται τελευταία σε πολλές περιοχές της χώρας, δεν μπορεί να συνδέεται με προσεισμική δραστηριότητα... Τώρα για κάποιον που θέλει sony και καλά να το συνδέσει με κάτι τέτοιο, αν σκεφτείς πως σεισμούς στην Ελλάδα έχουμε σε καθημερινή βάση, όλο και κάτι θα βρεθεί για να επιβεβαιώσει τη θεωρία... 😛 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
40 λεπτά πριν, korakios είπε

Ο σκύλος μου πάντως καμία αντίδραση πριν , κατά τη διάρκεια και μετά το σεισμό ....!
Βόλο βέβαια αλλά στους μεγάλους σεισμούς κούνησε κανονικότατα 

 

40 λεπτά πριν, margaritagr είπε

 

13 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεδομένου πως αυτό παρατηρείται τελευταία σε πολλές περιοχές της χώρας, δεν μπορεί να συνδέεται με προσεισμική δραστηριότητα... Τώρα για κάποιον που θέλει sony και καλά να το συνδέσει με κάτι τέτοιο, αν σκεφτείς πως σεισμούς στην Ελλάδα έχουμε σε καθημερινή βάση, όλο και κάτι θα βρεθεί για να επιβεβαιώσει τη θεωρία... 😛 

 

Capture.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ζήσει δύο μεγάλους σεισμούς ο ένας το '93 στην Πάτρα ήμουν μικρό παιδάκι, ξαπλωμένος ανάσκελα στο κρεβάτι. Ήταν τόσο δυνατός ο σεισμός που είδα για λίγα δευτερόλεπτα τον διάδρομο του σπιτιού να έχει πάρει ανηφορική κλίση και την γιαγιά μου να πιάνεται από κάτι κολώνες για να τον ανέβει! Μετά έκλεισα τα μάτια μου, κουλουριάστηκα και περίμενα τον θάνατο! Τρομακτική εμπερία, άμα είναι να πέσει το σπίτι δεν προλαβαίνεις να βγεις έξω. Ο δεύτερος ήταν στον σεισμό της Πάρνηθας το '99.

Επεξ/σία από MrHavoC
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, MrHavoC είπε

Τρομακτική εμπερία, άμα είναι να πέσει το σπίτι δεν προλαβαίνεις να βγεις έξω

Επειδή είμαι πολιτικός μηχανικός, μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι η συντριπτική πλειοψηφία των σύγχρονων κατασκευών αν και εφόσον δεν έχουν γίνει παρατυπίες στη φάση της κατασκευής θα αντέξουν τουλάχιστον έναν μεγάλο σεισμό (>6 Ρίχτερ).

Στην Ελασσόνα τα περισσότερα κτίρια που κατέρρευσαν ή υπέστησαν σοβαρές ζημιές ήταν πλίθινα κάτι αναμενόμενο σε έναν βαθμό γιατί δε χτίστηκαν με κάποιον αντισεισμικό κανονισμό.

Τέλος δε μετακινούμαστε κατά τη διάρκεια του σεισμού. Ο κίνδυνος τραυματισμού από σοβάδες ή αντικείμενα είναι μεγάλος. Το σπίτι άμα είναι να πέσει που λέμε εφόσον μιλάμε για σύγχρονη κατασκευή, έχει προβλεφθεί η δημιουργία του λεγόμενου μηχανισμού κατάρρευσης. Υπάρχει επαρκής χρόνος για να βγει κάποιος με ασφάλεια.

Καταλήγοντας. Ότι και να γίνει με τις κατασκευές θα το φτιάξουμε. Οι άνθρωποι δε φτιάχνονται.

  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα να πω πως είμαι λίγο έξω από την καρδιτσα περίπου 18χλμ σε χωριό, και ακόμα στο κρεβάτι νιώθω τους μετασεισμούς αφού από εχτές μου έχει σπάσει τα νεύρα το κρεβάτι και δεν μπορώ να κοιμηθώ, δεν φταίει το σπίτι είναι οκ, και για αυτούς που αναφέρουν για το νερό που υποχωρεί είναι λόγο τον ρηγμάτων που επι 30χρονια ερευνούσε ένας Ιταλός δεν θυμάμαι ποιος, κάποιο ρήγμα (είτε έχει άνοιξη είτε επεκτείνετε) και όχι όπως αναφέρουν πολύ δεν είναι τίποτα και απορώ πραγματικά τι εκπαίδευση έχουν πέραση (Και αντί να πρατουν όπως πρέπει δηλαδή να ενημερώνουν και να ερευνούν είναι στα μπιπ τους) όπως αυτός 

Spoiler

«Όταν παρατηρούνται τέτοια φαινόμενα, συνήθως οφείλονται σε μετεωρολογικές συνθήκες, όπως νότιους ανέμους, ή μπορεί να οφείλεται στη σύνοδο κάποιων πλανητών που ασκούν έλξη σε θαλάσσιες μάζες»

Πως βρε άνθρωπε βγαίνεις και λες κάτι τέτοιο μετά από σεισμούς, Και που είναι η απόδειξης? Επιστήμονας είσαι δεν λες ότι σου κατέβει γιατί σε πλήρωσαν να τα πεις. Αντε συνέλθετε λίγο στην ελλάδα Εχετε ξεφύγει τελείως, (για τους επιστήμονες το λέω.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά χωρίς να θίξω κανέναν.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΤΕΛΟ ΠΡΟΒΛΕΨΗΣ ΣΕΙΣΜΩΝ.-

Οι σεισμολόγοι πιάνουν δουλειά μετά τον σεισμό. Τα υπόλοιπα που τα λένε κάτι τύποι σαν τον Κασταμονίτη σε κάτι σελίδες oliialitheiapousoukryboyn.blogspot.com είναι χειρότερα και από τις θεωρίες των οπαδών της επίπεδης γης.

Λίγο σεβασμό στον κόσμο που περνάει το δράμα του.

 

@Echo99 από πιο χωριό της Καρδίτσας είσαι, και εγώ Καρδιτσιώτης είμαι.

Επεξ/σία από becoming_I
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...