Προς το περιεχόμενο

Περί σεισμού στην Λάρισα


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση για αυτούς που ξέρουν.

Η οικοδομή που μένω (όπως και η πληθώρα αυτών στην Θεσσαλονίκη) είναι δεκαετία 70-80 χτισμένες. Συγκεκριμένα η δίκη μου είναι του 1966!

Ποσο ασφαλές είναι να μένουμε σε τετοιες οικοδομές;; Ελέγχει ποτέ κάποιος την στατικότητα ή ότι πρέπει τέλος πάντων;;

Απλα το μονο σιγουρο ειναι οτι η οικοδομη δεν εχει τις ιδιες ανοχες με το 66!!!

Οπως και σιγουρα οτι ειναι κατω απο την επιφανεια της γης υπαρχει μια επιβαρυνση των υλικων λογω της υγρασιας..!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, kage είπε

Βεβαίως αλλά λίγο δύσκολο τα γερμανικά ή γενικά του εμσκ  να χουν στήσει ανεξάρτητα μηχανήματα στην περιοχή...

Παρόλ αυτά μακάρι να ήταν μόνο εκεί το πρόβλημα...αλλά κ οι γνωστοί ντόπιοι γυπαετοι θέσεων/χρηματοδοτησεων συνεχίζουν το βιολί τους ;)

Ευθύμιος Λέκκας για τα 5,9 Ρίχτερ στην Ελασσόνα: «Έκπληξη ο νέος σεισμός, ενεργοποιήθηκε άλλος κλάδος του ρήγματος»… Κώστας Παπαζάχος: «Δεν μας εκπλήσσει, προέρχεται από το ίδιο ρήγμα»… Θανάσης Γκανάς: «Κύριος σεισμός από ενεργοποίηση νέου ρήγματος»… Βγάζει κανείς άκρη?>>

Το ίδιο κ στον σεισμό στην Σάμο τον Οκτώβριο ,που ο οασπ μετά από μέρες/ βδομαδες από 6.7 τελικά κατεληξε στα 7..

Δυστυχώς χιλιάδες οικήματα θέλουν γκρέμισμα κ επιτέλους να σταματήσει η μλκ του διατηρητέου στην Ελλάδα...δεν χρειάζεται να δειξουμε φωτός από τέτοια ερειπια αλλά να υπενθυμίσω από μια τέτοια μλκ έφυγαν τα δύο παιδιά στην Σάμο...

Ναι οκ δεν διαφωνώ κάπου με αυτά που λες. Σχολίασα το γιατί βγαίνουν ,σε όλους τους σεισμούς, διαφορετικά νούμερα ανά ινστιτούτο. Τώρα όσον αφορά τις εκάστοτε δηλώσεις αν δεν ξέρουμε γιατί λέει ο καθένας ότι λέει δεν μπορούμε να ξέρουμε γιατί λέει ότι λέει. Το σωστό βέβαια θα ήταν να υπάρχει μια κεντρική ενημερωτική γραμμή για τον κόσμο. Τώρα και οι τρεις μπορεί να είναι σωστοί αλλά και λάθος ταυτόχρονα. Όλα εξαρτώνται από τους χάρτες τις περιοχής και τις κατατάξεις των ρηγμάτων εκεί.

1 ώρα πριν, kage είπε

Βεβαίως αλλά λίγο δύσκολο τα γερμανικά ή γενικά του εμσκ  να χουν στήσει ανεξάρτητα μηχανήματα στην περιοχή...

Παρόλ αυτά μακάρι να ήταν μόνο εκεί το πρόβλημα...αλλά κ οι γνωστοί ντόπιοι γυπαετοι θέσεων/χρηματοδοτησεων συνεχίζουν το βιολί τους ;)

Ευθύμιος Λέκκας για τα 5,9 Ρίχτερ στην Ελασσόνα: «Έκπληξη ο νέος σεισμός, ενεργοποιήθηκε άλλος κλάδος του ρήγματος»… Κώστας Παπαζάχος: «Δεν μας εκπλήσσει, προέρχεται από το ίδιο ρήγμα»… Θανάσης Γκανάς: «Κύριος σεισμός από ενεργοποίηση νέου ρήγματος»… Βγάζει κανείς άκρη?>>

Το ίδιο κ στον σεισμό στην Σάμο τον Οκτώβριο ,που ο οασπ μετά από μέρες/ βδομαδες από 6.7 τελικά κατεληξε στα 7..

Δυστυχώς χιλιάδες οικήματα θέλουν γκρέμισμα κ επιτέλους να σταματήσει η μλκ του διατηρητέου στην Ελλάδα...δεν χρειάζεται να δειξουμε φωτός από τέτοια ερειπια αλλά να υπενθυμίσω από μια τέτοια μλκ έφυγαν τα δύο παιδιά στην Σάμο...

Ναι οκ δεν διαφωνώ κάπου με αυτά που λες. Σχολίασα το γιατί βγαίνουν ,σε όλους τους σεισμούς, διαφορετικά νούμερα ανά ινστιτούτο. Τώρα όσον αφορά τις εκάστοτε δηλώσεις αν δεν ξέρουμε γιατί λέει ο καθένας ότι λέει δεν μπορούμε να ξέρουμε γιατί λέει ότι λέει. Το σωστό βέβαια θα ήταν να υπάρχει μια κεντρική ενημερωτική γραμμή για τον κόσμο. Τώρα και οι τρεις μπορεί να είναι σωστοί αλλά και λάθος ταυτόχρονα. Όλα εξαρτώνται από τους χάρτες τις περιοχής και τις κατατάξεις των ρηγμάτων εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, rafa1919 είπε

Ας αναφέρω και εγώ την δική μου εμπειρία η οποία ήταν και η πρώτη στην ζωή μου (γεννηθείς Σεπτέμβριο του 1995) στον Σεισμό της Πάρνηθας του 1999. Στην τρυφερή ηλικία των τεσσάρων (παρά δέκα ημερών) ετών βίωσα στο διαμέρισμα μας στον 9ο όροφο στο Ηράκλειο Αττικής έναν σεισμό που όμοιό του δεν έχω ξαναδεί. Εξαιρετικά δυνατός και το σπίτι χόρευε στην κυριολεξία. Ευτυχώς η πολυκατοικία (χτισμένη του 1972) είναι ακόμη κραταιά, αλλά το σοκ ήταν πρωτόγνωρο και δεν θα το ξεχάσω ποτέ.

όσο πιο ψηλά σε όροφο είσαι τόσο πιο μεγάλο το κούνημα, εγώ ήμουν σε δεύτερο όροφο φαντάσου εσύ στον ένατο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, MrHavoC είπε

όσο πιο ψηλά σε όροφο είσαι τόσο πιο μεγάλο το κούνημα, εγώ ήμουν σε δεύτερο όροφο φαντάσου εσύ στον ένατο!

Ακριβώς φίλε μου, έτσι είναι.
Χεσμεντέν! 👌😂

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tόσο το σεισμό του 99 στην Αθήνα με τα 6 ρίχτερ όσο το 2019 με τα 5.2 ξανά στην Αθήνα τους έζησα πολύ έντονα. Έχω ζήσει ακόμα το 6.3 της Λέσβου το 2017 γενικά λίγο ή πολύ όλοι έχουμε μάθει να ζούμε με σεισμούς στην Ελλάδα. Απλά ακόμα δεν εντυπωσιάζομαι με το πως τους αντιμετωπίζει ο απλός κόσμος. 

Είμαστε η 2η πιο σεισμογενής αναπτυγμένη χώρα στον κόσμο μετά την Ιαπωνία και θα ήθελα πολύ να μπορούσαμε να αντιμετωπίζουμε τους σεισμούς όπως οι Ιάπωνες.

Επεξ/σία από Forested
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Forested είπε

Είμαστε η 2η πιο σεισμογενής αναπτυγμένη χώρα στον κόσμο μετά την Ιαπωνία και θα ήθελα πολύ να μπορούσαμε να αντιμετωπίζουμε τους σεισμούς όπως οι Ιάπωνες.

Οι Ιάπωνες ζουν με τα 7αρια και κάνουν σύσταση να μένει ο κόσμος μέσα ακόμη και μετά τον σεισμό. Τόσο πίστη στον αντισεισμικο τους σχεδιασμό.

Επεξ/σία από becoming_I
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, becoming_I είπε

Οι Ιάπωνες ζουν με τα 7αρια και κάνουν σύσταση να μένει ο κόσμος μέσα ακόμη και μετά τον σεισμό. Τόσο πίστη στον αντισεισμικο τους σχεδιασμό.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/3/2021 στις 8:05 ΜΜ, becoming_I είπε

Επειδή είμαι πολιτικός μηχανικός, μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι η συντριπτική πλειοψηφία των σύγχρονων κατασκευών αν και εφόσον δεν έχουν γίνει παρατυπίες στη φάση της κατασκευής θα αντέξουν τουλάχιστον έναν μεγάλο σεισμό (>6 Ρίχτερ).

Στην Ελασσόνα τα περισσότερα κτίρια που κατέρρευσαν ή υπέστησαν σοβαρές ζημιές ήταν πλίθινα κάτι αναμενόμενο σε έναν βαθμό γιατί δε χτίστηκαν με κάποιον αντισεισμικό κανονισμό.

Τέλος δε μετακινούμαστε κατά τη διάρκεια του σεισμού. Ο κίνδυνος τραυματισμού από σοβάδες ή αντικείμενα είναι μεγάλος. Το σπίτι άμα είναι να πέσει που λέμε εφόσον μιλάμε για σύγχρονη κατασκευή, έχει προβλεφθεί η δημιουργία του λεγόμενου μηχανισμού κατάρρευσης. Υπάρχει επαρκής χρόνος για να βγει κάποιος με ασφάλεια.

Καταλήγοντας. Ότι και να γίνει με τις κατασκευές θα το φτιάξουμε. Οι άνθρωποι δε φτιάχνονται.

Όταν λες σύγχρονα τι εννοείς; Χρονολογικά ή κατασκευαστικά;

Η εμπειρία μας δίδαξε πως πχ στη μεταμόρφωση κατέρρευσε πολυκατοικία 20ετιας ενώ άλλες 40ετισς έμειναν άθικτες.

Πχ μπορεί ο τρόπος κατασκευής να αλλάζει όμως οι μεν μπορεί να πήγαν με το αντισεισμικο γράμμα της εποχής ενώ οι δε να μην το ακολούθησαν.

Πώς το βλέπεις ως μηχανικός;

Επεξ/σία από gas7777
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gas7777 είπε

Όταν λες σύγχρονα τι εννοείς; Χρονολογικά ή κατασκευαστικά;

Σύγχρονα εννοώ με τη μορφή πλαισιακού φορέα Ω.Σ. (Ωπλισμένο Σκυρόδεμα) και τη χρήση αντισεισμικού σχεδιασμού. Άρα κατασκευαστικά.

2 ώρες πριν, gas7777 είπε

Η εμπειρία μας δίδαξε πως πχ στη μεταμόρφωση κατέρρευσε πολυκατοικία 20ετιας ενώ άλλες 40ετισς έμειναν άθικτες.

Η εμπειρία η δική μου με δίδαξε να έχω την απαραίτητη γνώση για να μπορώ να φέρω το βάρος της υπογραφής μου πάνω σε μια Ο.Α.. Το αν αυτή η άδεια θα εκτελεστεί κατά γράμμα ή όχι είναι μια άλλη διαφορετική ιστορία. Το σεισμό του '99 τον έζησα όντας πρωτοετής φοιτητής στο Ε.Μ.Π. και οι περιοχές γύρω από την Πάρνηθα είχαν κτίρια που υπέστησαν αρκετές ζημιές. Οι παράγοντες όπως προείπε και ένας συνάδελφος είναι πάρα πολλοί σε σχέση με την εδαφική δύναμη που θα "χτυπήσει" μια κατασκευή.

Αξίζει να σημειωθεί όμως:

Τα κτίρια που κατέρρευσαν είχαν όλα κακοτεχνίες που δυστυχώς γίνανε στη φάση της κατασκευής. Η Ρικομέξ είχε καεί και όσοι συνάδελφοι διαβάζουν ξέρουν πολύ καλά ότι κτίρια πού έχουν υποστεί εκτεταμένες καταστροφές από πυρκαγιά δεν δύναται να επαναχρησιμοποιηθούν λόγω απομείωσης των διατομών και των αντοχών αυτών. Στη ΡΙΚΟΜΕΞ αυτό που συνέβη ήταν έγκλημα.

Οι πολυκατοικίες στα Λιόσια, στο Μενίδι και τη Ν.Φιλαδέλφεια κατέρρευσαν με τρόπο που υποδείκνυε κακή κατασκευή.

3 ώρες πριν, gas7777 είπε

Πχ μπορεί ο τρόπος κατασκευής να αλλάζει όμως οι μεν μπορεί να πήγαν με το αντισεισμικο γράμμα της εποχής ενώ οι δε να μην το ακολούθησαν.

Η συντριπτική πλειοψηφία των κατασκευών που κατέρρευσαν είχανε κακοτεχνίες. Εγώ δεν μπορώ να φανταστώ αυτούς που συνειδητά βάλανε λιγότερους/μικρότερους/αραιότερους οπλισμούς (σίδερα λαϊκιστί), φτιάξανε κοντά υποστυλώματα για να βγεί κανάς όροφος ακόμα από αυτά που έλεγε η Ο.Α. και το βράδυ να κοιμούνται ήσυχοι.

Αρκετοί νομίζουν ότι ο μηχανικός βγάζει μόνο ένα χαρτί που λέγεται άδεια για να είναι νόμιμοι και να μπορούν να πάρουν ρεύμα. Για αυτό ας μην ξεχνάμε ότι ζούμε στη χώρα των αυθαιρέτων (με πρωτεύουσα το Μενίδι). Στο Μενίδι υπάρχουν ολόκληρες οικοδομές αυθαίρετες. Πόσο βέβαιοι μπορούμε να είμαστε για αυτές;

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο το νεαρό της ηλικίας μου (28), εχω ζήσει αρκετούς σεισμούς. Καταγωγή από Λευκαδα

Εχω ζήσει σεισμό του 99 στην Αθήνα και σεισμούς στη Λευκάδα του 2003, του 2014 στη Κεφαλονιά και του 2015 στη Λευκάδα. Καταλαβαίνω πως νιώθουν οι άνθρωποι στην Λάρισα. Δυστυχώς οι ζημιές είναι αρκετές. Υπομονή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Forested είπε

Tόσο το σεισμό του 99 στην Αθήνα με τα 6 ρίχτερ όσο το 2019 με τα 5.2 ξανά στην Αθήνα τους έζησα πολύ έντονα. Έχω ζήσει ακόμα το 6.3 της Λέσβου το 2017 γενικά λίγο ή πολύ όλοι έχουμε μάθει να ζούμε με σεισμούς στην Ελλάδα. Απλά ακόμα δεν εντυπωσιάζομαι με το πως τους αντιμετωπίζει ο απλός κόσμος. 

Είμαστε η 2η πιο σεισμογενής αναπτυγμένη χώρα στον κόσμο μετά την Ιαπωνία και θα ήθελα πολύ να μπορούσαμε να αντιμετωπίζουμε τους σεισμούς όπως οι Ιάπωνες.

Μπορουν να συγκριθουν??? Στην πραξη για μενα ο σεισμος του 99 ηταν κατι πρωτόγνωρο! Ακολουθησε πρωτα βουη σαν να παιρνουσαν πολεμικα αεροσκαφη και μετα κουνημα..! Με επιασε στον 3ο ενω του 2019 ημουν σε ισογειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, becoming_I είπε

Τα κτίρια που κατέρρευσαν είχαν όλα κακοτεχνίες που δυστυχώς γίνανε στη φάση της κατασκευής. Η Ρικομέξ είχε καεί και όσοι συνάδελφοι διαβάζουν ξέρουν πολύ καλά ότι κτίρια πού έχουν υποστεί εκτεταμένες καταστροφές από πυρκαγιά δεν δύναται να επαναχρησιμοποιηθούν λόγω απομείωσης των διατομών και των αντοχών αυτών. Στη ΡΙΚΟΜΕΞ αυτό που συνέβη ήταν έγκλημα.

Καρύδης, Αντισεισμ. Τεχνολογία ΙΙ (7ο εξάμηνο τότε). Εφιάλτες ξυπνούν μέσα μου 😂

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Καρύδης, Αντισεισμ. Τεχνολογία ΙΙ (7ο εξάμηνο τότε). Εφιάλτες ξυπνούν μέσα μου 😂

Αυτός πρώτος έβγαινε σε κάθε σεισμό στα κανάλια, που είναι τώρα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, gas7777 είπε

Όταν λες σύγχρονα τι εννοείς; Χρονολογικά ή κατασκευαστικά;

Η εμπειρία μας δίδαξε πως πχ στη μεταμόρφωση κατέρρευσε πολυκατοικία 20ετιας ενώ άλλες 40ετισς έμειναν άθικτες.

Πχ μπορεί ο τρόπος κατασκευής να αλλάζει όμως οι μεν μπορεί να πήγαν με το αντισεισμικο γράμμα της εποχής ενώ οι δε να μην το ακολούθησαν.

Πώς το βλέπεις ως μηχανικός;

Τα κτίρια που έπεσαν η υπέστησαν σοβαρές ζημιές με τους σεισμούς, συνέβη σε αυτά για τους εξής λόγους. Κακοτεχνίες στο κτίριο, αλλα θέματα που δεν ήταν εφικτό να εντοπιστούν/προβλεφθουν κατά την σχεδίαση, κτίρια αυθαίρετα η κτισμένα χωρίς καν μηχανικό και κτίρια που δεν συντηρηθηκαν πχ υγρασιες κτλ. Αυτο έχει ως αποτέλεσμα είτε να βλέπεις παλιά κτίρια να μην έχουν υποστεί τόσες ζημιές από νεότερα, αλλά και παλιά κτίρια παρόμοιας χρονολογίας το ένα να έχει περισσότερες και το άλλο λιγότερες ζημιές. Κατά τα άλλα, στην ιδανική περίπτωση που ένα κτίριο έχει χτιστεί όπως πρέπει και γίνονται όλα όπως πρέπει, το νεότερο θα αντέξει περισσότερο από το παλιό και θα υποστεί λιγότερες η καθόλου ζημιές. Στην πραξη αυτό δεν ισχύει για αρκετά κτίρια για τους παραπάνω λόγους. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, becoming_I είπε

Αυτός πρώτος έβγαινε σε κάθε σεισμό στα κανάλια, που είναι τώρα;

Γέρασε θεωρώ, κουράστηκε. Κοντεύει και στα ογδόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...