Προς το περιεχόμενο

Ενημέρωση παραίτησης.


Mperdemeni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

Πρόσφατα για προσωπικούς λόγους επέλεξα να παραιτηθώ από την επιχείρηση που εργαζόμουν. Η παραίτηση δεν έγινε με καλές συνθήκες απέναντι στην προϊσταμένη μου.

Με κάλεσε λοιπόν την ίδια μέρα ο προϊστάμενος, της προϊσταμένης μου και με παρακάλεσε να μείνω ακόμα 30 μέρες στην εταιρία για να δηλώσω καλή πρόθεση από πλευράς μου μιας και το να βρεθεί και να εκπαιδευτεί αντικαταστατης θα πάρει κάποιο χρονικό διάστημα.

Του απάντησα ότι θα το σκεφτώ, και διάβασα το συμβόλαιο μου, και δεν αναγράφεται κάτι τέτοιο μέσα.

Του έστειλα λοιπόν ένα μειλ  με την επίσημη παραίτηση μου και την άρνηση μου να δουλέψω αυτές της έξτρα 30 μέρες.

 

Σήμερα (4 μέρες μετα) έλαβα τηλέφωνο από το HR ότι η παραίτηση γίνεται δεκτή, αλλά ως ειδοποίηση και όχι άμεση παραίτηση. Και ότι εάν δεν επιστρέψω για αυτές της 30 μέρες θα κινηθούν νομικά εναντίων μου. Τους εξήγησα ότι κάτι τέτοιο δεν αναγράφεται στο συμβόλαιο αλλά μου είπαν ότι είναι νομοθεσία του κράτους. Μου άφησαν επίσης ανοιχτή την πόρτα να γυρισω και όλο αυτό να ξεχαστεί.

Ζήτησα αν γυρίσω να είμαι σε ομάδα αλλού προϊστάμενου, και το αίτημα μου απορρίφθηκε με την λογική ότι οι ομάδες είναι διαμορφωμενες με συγκεκριμένη δυναμική.

 

Έχω στείλει μειλ στο λογιστή μου, τον καλώ και στο τηλέφωνο αλλά είναι άφαντος.

Από το λίγο που έψαξα στο διαδίκτυο είδα ότι για το διάστημα που εργάζομαι εγώ (2μιση χρονια) πρέπει να ειδοποιήσω 15 μέρες πριν.

Δεν υπάρχει όμως κάτι που να προστατεύει τον υπάλληλο σε περίπτωση άσχημης συμπεριφοράς του αφεντικού? 

Μπορούν όντως να κινηθούν νομικά εναντίων μου, και αν ναι, θα έχει σοβαρές επιπτώσεις?

Κάθε απαντηση/συμβουλή καλοδεχουμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ο νόμος είναι ξεκάθαρος. 2 εβδομάδες ειδοποίηση και μετά φεύγεις. Αν στο συμβόλαιο δεν αναγράφεται κάποια άλλη δέσμευση τότε δεν έχεις κάτι να φοβάσαι.

Είχες αναφέρει ποτέ στη διοίκηση κάποια από τα προβλήματα που σε ενοχλούσαν και σε έκαναν να παραιτηθείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2. Υπάλληλος που έχει υπηρετήσει δύο χρόνια συμπληρωμένα έως πέντε χρόνια, οφείλει να προειδοποιήσει τον εργοδότη του ένα μήνα πριν την καταγγελία.

Νομίζω είναι σαφές. Ανεξάρτητα από τις συνθήκες στις οποίες εργάζεσαι, πρέπει να είσαι τυπικός με τον νόμο. Εφόσον παραιτήθηκες, δεν έχεις κάτι να φοβάσαι τις 30 αυτές μέρες. Προσωπικά αν βίωνα άσχημες εργασιακές συνθήκες, απλά δε θα έκανα κάτι παραγωγικό, ούτε θα σήκωνα "μύγα στο σπαθί μου" από τον εκάστοτε προϊστάμενο.

Αν πρόκειται για μεγάλη εταιρεία, ενδέχεται όντως να κινηθούν εναντίον σου. Μην το φτάσεις στα άκρα, απλά να είσαι τόσο παραγωγική όσο και οι απολαβές σου. Τι θα σου κάνουν αλλιώς; Θα σε απολύσουν;

Επεξ/σία από christakos07
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, george1807 είπε

Ο νόμος είναι ξεκάθαρος. 2 εβδομάδες ειδοποίηση και μετά φεύγεις. Αν στο συμβόλαιο δεν αναγράφεται κάποια άλλη δέσμευση τότε δεν έχεις κάτι να φοβάσαι.

Είχες αναφέρει ποτέ στη διοίκηση κάποια από τα προβλήματα που σε ενοχλούσαν και σε έκαναν να παραιτηθείς; 

Οπότε οι 2 εβδομάδες είναι υποχρεωτικές.

 

Η αληθεια είναι πως έχω αναφέρει μια αδυναμία συνεννόησης με την συγκεκριμένη. Μέχρι πρόσφατα όμως είχαμε καλές σχέσεις.

Δυστυχώς ένα λάθος μου, έκανε την προϊσταμένη να μου μιλησει με έναν πολύ υποτιμητικό τρόπο.

Το HR μου είπαν ότι έχουν κάνει τις απαραίτητες συστάσεις για την συμπεριφορά της, όπως έμαθα βέβαια και από άλλους συναδέλφους.

Απλά φοβάμαι ότι εάν γυρίσω τώρα στην ομάδα της ακόμα και για 2 εβδομάδες θα στοχοποιηθω και θα μου βγάλει το λάδι.

1 λεπτό πριν, christakos07 είπε

2. Υπάλληλος που έχει υπηρετήσει δύο χρόνια συμπληρωμένα έως πέντε χρόνια, οφείλει να προειδοποιήσει τον εργοδότη του ένα μήνα πριν την καταγγελία.

Νομίζω είναι σαφές. Ανεξάρτητα από τις συνθήκες στις οποίες εργάζεσαι, πρέπει να είσαι τυπικός με τον νόμο. Εφόσον παραιτήθηκες, δεν έχεις κάτι να φοβάσαι τις 30 αυτές μέρες. Προσωπικά αν βίωνα άσχημες εργασιακές συνθήκες, απλά δε θα έκανα κάτι παραγωγικό, ούτε θα σήκωνα "μύγα στο σπαθί μου" από τον εκάστοτε προϊστάμενο.

Αν πρόκειται για μεγάλη εταιρεία, ενδέχεται όντως να κινηθούν εναντίον σου. Μην το φτάσεις στα άκρα, απλά να είσαι τόσο παραγωγική όσο και οι απολαβές σου. Τι θα σου κάνουν αλλιώς; Θα σε απολύσουν;

2 χρονια νόμιμα όμως.

Εμένα με είχαν στην αρχή σχεδόν μισό χρόνο παράνομα, δοκιμαστικά γιαυτό και νόμιμα είναι λίγο λιγότερο από 2 έτη, όπου εκεί αυτό που διάβασα είναι ότι υποχρεωτικές είναι 15 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο καιρό εργάζεσαι εκεί;

Αν γυρίσεις και σε στοχοποιήσει όπως λες, απλά κάνεις τα απολύτως απαραίτητα, όπως ειπώθηκε και παραπανω...τι θα κάνουν, θα σε απολύσουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mperdemeni είπε

Οπότε οι 2 εβδομάδες είναι υποχρεωτικές.

 

Η αληθεια είναι πως έχω αναφέρει μια αδυναμία συνεννόησης με την συγκεκριμένη. Μέχρι πρόσφατα όμως είχαμε καλές σχέσεις.

Δυστυχώς ένα λάθος μου, έκανε την προϊσταμένη να μου μιλησει με έναν πολύ υποτιμητικό τρόπο.

Το HR μου είπαν ότι έχουν κάνει τις απαραίτητες συστάσεις για την συμπεριφορά της, όπως έμαθα βέβαια και από άλλους συναδέλφους.

Απλά φοβάμαι ότι εάν γυρίσω τώρα στην ομάδα της ακόμα και για 2 εβδομάδες θα στοχοποιηθω και θα μου βγάλει το λάδι.

2 χρονια νόμιμα όμως.

Εμένα με είχαν στην αρχή σχεδόν μισό χρόνο παράνομα, δοκιμαστικά γιαυτό και νόμιμα είναι λίγο λιγότερο από 2 έτη, όπου εκεί αυτό που διάβασα είναι ότι υποχρεωτικές είναι 15 μέρες.

Πότε ξεκίνησε η σύμβαση σου; Δώσε μας την ημερομηνία, αν τη θυμάσαι.

Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα, είτε αυτό είναι 30 μέρες είτε 15 μέρες. Στα θρασίμια, να σηκώνεις ανάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Biohazard_ είπε

Πόσο καιρό εργάζεσαι εκεί;

Αν γυρίσεις και σε στοχοποιήσει όπως λες, απλά κάνεις τα απολύτως απαραίτητα, όπως ειπώθηκε και παραπανω...τι θα κάνουν, θα σε απολύσουν; 

Εργάζομαι συνολο 2μιση χρόνια. Στα χαρτιά όμως 20κατι μήνες. Τελος Απρίλη κλείνω 2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Mperdemeni είπε

Οπότε οι 2 εβδομάδες είναι υποχρεωτικές.

 

Η αληθεια είναι πως έχω αναφέρει μια αδυναμία συνεννόησης με την συγκεκριμένη. Μέχρι πρόσφατα όμως είχαμε καλές σχέσεις.

Δυστυχώς ένα λάθος μου, έκανε την προϊσταμένη να μου μιλησει με έναν πολύ υποτιμητικό τρόπο.

Το HR μου είπαν ότι έχουν κάνει τις απαραίτητες συστάσεις για την συμπεριφορά της, όπως έμαθα βέβαια και από άλλους συναδέλφους.

Απλά φοβάμαι ότι εάν γυρίσω τώρα στην ομάδα της ακόμα και για 2 εβδομάδες θα στοχοποιηθω και θα μου βγάλει το λάδι.

2 χρονια νόμιμα όμως.

Εμένα με είχαν στην αρχή σχεδόν μισό χρόνο παράνομα, δοκιμαστικά γιαυτό και νόμιμα είναι λίγο λιγότερο από 2 έτη, όπου εκεί αυτό που διάβασα είναι ότι υποχρεωτικές είναι 15 μέρες.

Οκ ένα μήνα. Θα έπρεπε να το έχεις πει 5 Φεβρουαρίου για να φύγεις τώρα. Όπως και να έχει 1 μήνα χαλαρά και θα πληρωθείς. Κάνεις τα απολύτως απαραίτητα και δεν κάθεσαι να σκας με το τι σου λέει. Πες και εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mperdemeni είπε

Εργάζομαι συνολο 2μιση χρόνια. Στα χαρτιά όμως 20κατι μήνες. Τελος Απρίλη κλείνω 2 χρόνια.

Οπότε έχεις υποχρέωση 15 μέρες, βάσει του νόμου.

https://dikigorosergatologos.gr/useful-questions/item/2633-pote-ofeilei-o-ergazomenos-na-proeidopoiisei-ton-ergodoti-tou-gia-tin-paraitisi-tou.html

Προσωπικά θα πήγαινα, να πιω το freddo μου και να κάνω τη ζωή της προϊσταμένης δύσκολη. Σήκωσε ανάστημα, αλλιώς τέτοια τσουτσέκια θα συμπεριφέρονται έτσι και στον επόμενο.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον δεν εχεις κλεισει νομιμα 2 χρονια,κατσε 15 μερες,πηγαινε τουριστας και μη σηκωνεις μυγα στο σπαθι σου και τελος.

Εαν δεις οτι σε στοχοποιει η παιζε το τρελα η σηκωσε αναστημα,δε μπορεις να κανεις κατι αλλο.Και δεν εχεις να χασεις και κατι.Οπως σωστα ειπωθηκε,τι θα κανουν?Θα σε απολυσουν?

Παντως αυτο με τους προισταμενους γιδια που εχει ως αποτελεσμα να φευγουν εργαζομενοι ασταματητα αλλα αυτοι εκει,το βλεπω συχνα και απορω πως δε καταλαβαινουν ποσο λαθος τακτικη ειναι.

Το τους καναμε παρατηρηση,ειναι σα να λες ,τους καναμε λιγο αερα στα...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό είναι να μην έχεις δεσμευτεί στη νέα δουλειά για ημερομηνίες (αν έχεις κλείσει κάπου)

Αλλιώς ΟΚ, πήγαινε τις 2 βδομάδες που υποχρεούσαι, και κάνε μόνο τα απαραίτητα (ή και λιγότερα, εσύ ξέρεις), αυστηρά στο 8ωρο σου, και γράφτην εκεί που δε πιάνει μελάνι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις επικοινώνησα με το HR να ειδοποιήσω ότι θα μείνω ακόμα 15 μέρες, όσες δηλαδή με υποχρεώνει ο νόμος.

Άφησαν να εννοηθεί ότι οι ίδιοι θα κάνουν σαν το συμβάν να μην έγινε σε περίπτωση που θέλω να επιστρέψω.

Χρειάζομαι αποδείξεις ότι η παραίτηση μου έγινε δεκτή? Μην μου πουν μετά, ότι δεν την κάνανε δεκτή και πρέπει να παραμείνω άλλες 15 μέρες από τον νόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Mperdemeni είπε

Μόλις επικοινώνησα με το HR να ειδοποιήσω ότι θα μείνω ακόμα 15 μέρες, όσες δηλαδή με υποχρεώνει ο νόμος.

Άφησαν να εννοηθεί ότι οι ίδιοι θα κάνουν σαν το συμβάν να μην έγινε σε περίπτωση που θέλω να επιστρέψω.

Χρειάζομαι αποδείξεις ότι η παραίτηση μου έγινε δεκτή? Μην μου πουν μετά, ότι δεν την κάνανε δεκτή και πρέπει να παραμείνω άλλες 15 μέρες από τον νόμο.

Καλό θα ήταν να κρατήσεις κάποιες επικοινωνίες σου στο προσωπικό σου email.

Δεν γίνεται να μην την κάνουν δεκτή, ειδικά απο την στιγμή που δίνεις νωρίτερα Notice.

Αφου θέλουν τόσο πολύ να σε κρατήσουν και έχεις καλή σχέση, ζήτησε τουλάχιστον να σου συντάξουν μια συστατική επιστολή για να την έχεις, μπορεί στο μέλλον να στην ζητήσει κάποια άλλη εταιρεία. 

Επίσης πρέπει να δεις τι θα γίνει και με τις αδειές σου, αν θα στις πληρώσουν ή αν θα τις πάρεις (μέσα σε αυτές τις 15 ημέρες φυσικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με email που τους ενημερωνεις Ότι θα τους κανείς την εξυπηρέτηση να μείνεις τις 15 ημέρες που σε υποχρεώνει ο νόμος θα είσαι απόλυτα καλυμμένη (από το εταιρικό και με κοινοποίηση στο προσωπικό σου ή εάν έχει δικηγόρο και στο δικηγόρο σου). Φυσικά να υπάρχει όλη η ακολουθία των μέικ διαθέσιμη. 
Επιπλέον γυρνάς κ παίρνεις τη νόμιμη άδεια σου... όποτε στη πράξη θα τους φας στη μάπα  απειροελάχιστα... κ προφανως πίνεις όλη μέρα καφέ, και εάν δε τους αρέσει ας σε απολύσουν 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Καλό θα ήταν να κρατήσεις κάποιες επικοινωνίες σου στο προσωπικό σου email.

Δεν γίνεται να μην την κάνουν δεκτή, ειδικά απο την στιγμή που δίνεις νωρίτερα Notice.

Αφου θέλουν τόσο πολύ να σε κρατήσουν και έχεις καλή σχέση, ζήτησε τουλάχιστον να σου συντάξουν μια συστατική επιστολή για να την έχεις, μπορεί στο μέλλον να στην ζητήσει κάποια άλλη εταιρεία. 

Επίσης πρέπει να δεις τι θα γίνει και με τις αδειές σου, αν θα στις πληρώσουν ή αν θα τις πάρεις (μέσα σε αυτές τις 15 ημέρες φυσικά).

 

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

Με email που τους ενημερωνεις Ότι θα τους κανείς την εξυπηρέτηση να μείνεις τις 15 ημέρες που σε υποχρεώνει ο νόμος θα είσαι απόλυτα καλυμμένη (από το εταιρικό και με κοινοποίηση στο προσωπικό σου ή εάν έχει δικηγόρο και στο δικηγόρο σου). Φυσικά να υπάρχει όλη η ακολουθία των μέικ διαθέσιμη. 
Επιπλέον γυρνάς κ παίρνεις τη νόμιμη άδεια σου... όποτε στη πράξη θα τους φας στη μάπα  απειροελάχιστα... κ προφανως πίνεις όλη μέρα καφέ, και εάν δε τους αρέσει ας σε απολύσουν 😂

Δικηγόρο δεν έχω δυστυχώς.

Δυστυχώς το εταιρικό μου μειλ έχει φραγή σε οποιαδήποτε επαφή εκτός εταιρίας.

Θα στείλω μέσω του προσωπικού μου μειλ ειδοποίηση για την παραίτηση μου σαν να την κάνω σήμερα. Οποτε +15 (εργάσιμες ή ημερολογιακες?).

 

Όσον αφορά τις άδειες μου είπαν θα γίνει εκκαθάριση στον τελευταίο μισθό. 

15 μέρες είναι θα τις αντέξω, ελπίζω.

Αν και φοβάμαι ακριβώς ότι επειδή η παραίτηση θα είναι επίσημη ότι η αφεντικινα θα με τρέχει.

Αφού όμως δεν μπορώ να το αποφύγω δεν υπάρχει άλλη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...