Προς το περιεχόμενο

Ενημέρωση παραίτησης.


Mperdemeni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Sorath είπε

Δεν μας ενδιαφέρει ο λόγος παραίτησης. Το αν έχει θέμα δηλαδή με την προιστάμενή της. Δεν χρειάζεται καν να δηλώσει κάποιο συγκεκριμένο λόγο.

Καμία εταιρία δεν θα σπαταλήσει, πόρους,  χρόνο και χρήμα για να μην παραιτηθεί κάποιος υπάλληλός της. Απολύτως καμία! Γιατί σε καμία περίπτωση δεν θα βγει κερδισμένη απο αυτή την ιστορία. 

Πραγματικά, τι πιστεύεις οτι θα κερδίσει σε μια θεωρητική δικαστική δικαιωση;

Δεν ειπα οτι μας ενδιαφερει ο λογος. Δεν εχει σημασια, για οποιονδηποτε λογο, πρεπει να μεινεις χ διαστημα αναλογως τον καιρο που εχεις κατσει. 

Δεν γνωριζω τι θα κερδισει. Φανταζομαι δικαστικα εξοδα + αναλογως το τι δουλεια κανει ο αλλος και ποσο σημαντικη ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δεν γνωριζω τι θα κερδισει. Φανταζομαι δικαστικα εξοδα + αναλογως το τι δουλεια κανει ο αλλος και ποσο σημαντικη ειναι.

Ωραία, κοίτα:

Η εταιρία όπως και να έχει, θα χάσει τον υπάλληλο. Άρα ήδη πρέπει να ασχοληθεί με αυτό το θέμα. Να βρει άλλον και μετά να τον εκπαιδεύσει. Αυτό δεν το γλυτώνει.

Θα ανοίξει και 2ο μέτωπο, ξεκινώντας νομικές διαδικασίες. Άρα θα απασχολήσει τουλάχιστον 2 άτομα το λίγοτερο (ο ένας είναι ο συνεργαζόμενος δικηγόρος και ο άλλος αυτός που θα κάνει την ανάθεση). Άρα αρχίζει και χάνει ήδη εργατοώρες και χρήμα.

Το δικαστήριο μετά απο μήνες, στην καλύτερη περίπτωση. Και φτάνουμε στην ημέρα της δίκης. Θα δηλώσει ας πούμε οικονομική ζημιά, λόγω της παραίτησης που δημιούργησε σοβαρό πρόβλημα στην ομαλή λειτουργία της εταιρίας. Άρα θα ζητήσει λεφτά. Προκύπτει και το ερώτημα, γιατί η εταιρία για μια τόσο "σημαντική" θέση όπως η ίδια την παρουσιάζει, δεν είχε εναλλακτικές. Αλλά πάμε παρακάτω...

Ας πούμε οτι ο εργαζόμενος έπαιρνε Χ ευρώ. Ποιό είναι το ποσό αυτό που θα διεκδικήσει η εταιρία, ώστε να είναι λογική η απαίτησή της, και να γίνει δεκτή απο τον πρόεδρο.  2Χ ; 3Χ , 5Χ ??

Απλό: Κανένα ποσό που να είναι και αποδεκτό απο την δικαιοσύνη αλλά και να βγάλει κερδισμένη οικονομικά την εταιρία. Σημείωσε οτι ήδη έχει χάσει επιπλέον λεφτά επειδή κινήθηκε νομικά.

 

Πιο απλά δεν μπορώ να το περιγράψω γιατί ποτέ καμία εταιρία δεν έχει προχωρήσει νομικά σε τέτοιες περιπτώσεις.

Επεξ/σία από Sorath
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που εχεις απαντησει και αποδεχτει οτι θα κατσεις για τις 15 μερες αυτο το κομματι τελειωσε. Πες τους ομως οτι καθεσαι γιατι θα φυγεις σαν επαγγελματιας. Αν ομως η κυρια αυτη σου δημιουργησει το οποιοδηποτε θεμα τοτε θα καταφυγεις σε δικηγορο και θα κανεις αγωγη για τις ασχημες συνθηκες εργασιας. Αν τωρα θελουν και αυτοι να ακουστουν  οπως εγινε με τυπους σαν ηθοποιους και θιασαρχες και δεχτει πληγμα η φημη της εταιρειας ας το ξανασκεφτουν.

Επισης μετα απο 15+ χρονια προισταμενος που ημουν δεν κυνηγησε η  εταιρεια που δουλευα καποιον εργαζομενο για την παραιτηση του. Ουτε καν για τα εξοδα που εκανε για να τους μεταφερει σε αλλη περιοχη.

Το συμβαν με την προισταμενη σου υπαρχει καταγεγραμενο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα έχω ήδη στείλει email αναλαμβανοντας την ευθύνη που μου δίνει ο νόμος, και δέχτηκα να κάτσω αυτές τις 15 μέρες.

Το αν αυτό θεωρείται spineless η οτιδήποτε άλλο, μπορεί. Εγώ προσπαθώ να φέρομαι με τον τρόπο που θα ήθελα και να με αντιμετωπίζουν. 

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sorath είπε

Όταν θα περάσουν οι 15 μέρες, έτσι θα ήθελα να διαβάσω τελικά αν το μετάνιωσες ή όχι.

Να'σαι καλά

Δεσμεύομαι λοιπόν να απαντήσω.  (Αν και δεν φημίζομαι για την καλή μου μνημη).

Ευχαριστώ, επίσης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Mperdemeni είπε

Το αν αυτό θεωρείται spineless η οτιδήποτε άλλο, μπορεί. Εγώ προσπαθώ να φέρομαι με τον τρόπο που θα ήθελα και να με αντιμετωπίζουν.

Αλλά όταν δεν σου συμπεριφέρονται ωραία, ηθικά και σωστά, εσύ συνεχίζεις να είσαι αποδέκτης της κακής συμπεριφοράς και της φάπας. Τι - όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εργατολόγος δεν είμαι , ξέρω θετικά ότι αν δεν πας στην δουλειά σου για τρεις συνεχόμενες εργάσιμες ο εργοδότης μπορεί να θεωρήσει ότι αποχωρείς οικειοθελώς και θα πρέπει να σου κοινοποίηση την οικειοθελής αποχώρηση εξωδίκως με δικαστικό επιμελητή.

Κοινώς μπερδέματα και έξοδα για τον εργοδότη . Εκτίμηση μου είναι ότι τσάμπα το κουράζεις το πράγμα κι όπως σωστά είπαν σε πιο πάνω ποστ , ποιός παλαβός είναι διατεθειμένος να πληρώνει κάποιον που τελεί υπό παραίτηση . Δηλαδή αν πας για το δεκαπενθήμερο που σου ζητάνε και κάθεσαι σταυροπόδι τι θα κάνουν ? Θα σου πάρουν το  κεφάλι ? Άποψη μου ξεκαθάρισε με mail ότι θες οικειοθελώς να αποχωρήσεις άμεσα και τέλος . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, randomcat είπε

Αλλά όταν δεν σου συμπεριφέρονται ωραία, ηθικά και σωστά, εσύ συνεχίζεις να είσαι αποδέκτης της κακής συμπεριφοράς και της φάπας. Τι - όχι;

Έχω δηλώσει παραίτηση, και θα κάτσω τα νόμιμα.

Δεν πιστεύω ότι αυτό με κάνει αποδέκτη κακής συμπεριφοράς.

Αν εμένα στη δουλειά ίσως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε λέω εγώ μια ιδέα, μήπως έχεις τίποτα συμπτώματα κορόνα και θα πρέπει να τους ενημερώσεις; Μήπως πονάει η μέση σου και δεν μπορείς να περπατήσεις; Αντιεπαγγελματικό θα μου πείτε ξέρω, αλλά να προσέχουν ποιους βάζουν υπεύθυνους και να μάθουν να ζητάνε συγνώμη, τα ζωάκια. Λάθοι στην εργασία δεν κάνει αυτός που δεν κάνει τίποτα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή υποψιάζομαι ότι είσαι νέος εργαζόμενος και - όπως σωστά λέχθηκε - η αγορά είναι μικρή, πήγαινε να κάνεις το νόμιμο 15νθήμερο σαν σωστός επαγγελματίας. Εστίασε στο να εκπαιδεύσεις τον αντικαταστάτη σου, κλείσε ό,τι είναι να κλείσει χωρίς να αναλάβεις νέες υποχρεώσεις και όλα καλά. 

Στη θέση σου θα έκανα και μια ξεκαθαριστική κουβέντα με την προϊσταμένη, να καταλάβει κάποια πράγματα. Παρουσία του HR αν "έχει διαθεσιμότητα". Εκεί μπορείς να τα χώσεις κανονικά και με το γάντι.

Όχι ότι θα τους νοιάζει ιδιαίτερα, απλά για δική σου ηθική ικανοποίηση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Mperdemeni είπε

Έχω δηλώσει παραίτηση, και θα κάτσω τα νόμιμα.

Δεν πιστεύω ότι αυτό με κάνει αποδέκτη κακής συμπεριφοράς.

Το απλά να κάτσεις ώστε να παίξεις το παιχνίδι του νόμου και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, όχι - μια χαρά.

Το να ανησυχείς για το τι θα ακολουθήσει ή να νιώθεις ότι πρέπει να έχεις επαγγελματική συμπεριφορά απέναντι σε ανθρώπους που σου φέρθηκαν αντιεπαγγελματικά και ανήθικα, αυτό σε κάνει.

Πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να κάτσεις σε μια καρέκλα όπου θα πληρώνεσαι μέχρι να περάσει το απαραίτητο διάστημα, όπου θα μπορείς να πίνεις ήσυχα τον καφέ σου, να κοιτάς το κινητό σου, να έχεις ό,τι υφάκι θες, να μην χρειάζεται να θυμάσαι πως γίνεται η δουλειά ("χμμ δεν ξέρω/θυμάμαι πως γίνεται αυτό") και εάν σου φερθεί εριστικά η προϊσταμένη σου πετάς και καμιά παναγία... σε ευγενικά πάντα πλαίσια! : )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρια τρολακια καθονται στο καμπο μπερδεμενα

αλλωτε πσαχνουν παροχο κι αλλωτε φτηνο νοικι

κι αλλωτε αγοραζουν σπιτι στη πολιτεια αφου παραιτηθουν απο μεγαλοεταιρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί παραείστε "μόνα-ζυγά δικά μας".

Αν σας κόψει ο εργοδότης μισή ώρα από την άδεια σας, κλαίγεστε. Όταν πρέπει να δώσετε notice για παραίτηση, α πρόβλημα του εργοδότη. Να έχει έτοιμες εναλλακτικές. Να βγάλει αγγελία, να πάρει συνεντεύξεις, να εκπαιδεύσει νέο άτομο σε ένα 8ωρο, τι το περίεργο.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...