Προς το περιεχόμενο

Παραγγελία gpu και αύξηση τιμής?


redbighunter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Μπορεί κάποιος να βοηθήσει???

Έκανα προπαραγγελία από πλαίσιο μια κάρτα γραφικών 3060 ti πριν 1.5 μήνα σχεδόν! Στα 549 ευρώ και την προπληρωσα όλη! Στις 20 ημέρες με πήραν τηλ να ακυρώσω την παραγγελία για να μην περιμένω και να μου επιστρέψουν τα χρήματα αλλά εγώ αρνήθηκα και τους είπα ότι δεν με πειράζει θα περιμένω! Ήρθε η κάρτα αλλά τώρα μου ζητάνε 709 ευρώ! Είναι νόμιμο αυτό? Από τη στιγμή που κάνω προπαραγγελία σε συγκεκριμένη τιμή... Μπορείς να μου την αυξήσεις???

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 255
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απο τη στιγμη που την εχεις πληρωσει και δε την ακυρωσες,προφανως και ειναι παρανομο.

Ενημερωσε τους οτι εαν δε στη δωσουν με το ποσο που εδωσες και εκανες τη παραγγελια,θα κανεις καταγγελια.

Και γραπτως οτι λες μαζι τους,αρα μειλ.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το μπ*******ο με τόσες απατεωνιές και σαβούρα σε όλα τα επίπεδα πως είναι ανοικτό και έχει κόσμο φανατικό με έχει ξεπεράσει προ πολλού...

Στο θέμα φυσικά και είναι 100% παράνομο, ζήτησε το γραπτώς το αίτημα που σου υπέβαλαν μέσω mail και στην συνέχεια ενημέρωσε ένα δικηγόρο και το ΙΝΚΑ.......

Προβλέπω 100% ότι ούτε mail θα πάρεις ποτέ καθώς και φυσικά θα παραλάβεις την παραγγελία σου στην τιμή που την πλήρωσες, απλά είναι κωμικό το μέγεθος της αλητείας

Τα λεφτά μου ξανά στους Γερμανούς, όριστε εδώ που ρώτησε ένας πελάτης στο φορουμ τους ακριβώς το ίδιο και τι απάντησε το κατάστημα

Marc
 2 days ago
 
 
 

I have a very stupid question. When I ordered my RTX3080, the card cost € 800. The current price for the model is over 1400 €.
If the increased price is caused by the increased purchase price, don't you make a minus if you sell the cards at the price of the order?

0
 Reply
 
 
 
Caseking Mike
Caseking Mike
 19 hours ago
 
 
 
 Reply to  Marc

Hello Marc,

At that time, we also concluded sales contracts with manufacturers and suppliers at corresponding prices. We just cannot influence when we will be delivered. But yes, in individual cases we will also make losses.

Kind regards,
Mike
Caseking Community Service

0
 Reply
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο ισχύει και για προπαραγγελία που δεν έχεις πληρώσει? Δλδ κανονικά δεν πρέπει και σε αυτή την περίπτωση να πληρώσεις όταν έρθει την τιμή της προπαραγγελίας όχι την τωρινή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, redbighunter είπε

Το ίδιο ισχύει και για προπαραγγελία που δεν έχεις πληρώσει? Δλδ κανονικά δεν πρέπει και σε αυτή την περίπτωση να πληρώσεις όταν έρθει την τιμή της προπαραγγελίας όχι την τωρινή?

Ο καταναλωτής έχει δυνατότητα υπαναχώρησης από την αγορά προιόντος. Ο έμπορος όμως είναι αναγκασμένος να πουλήσει στη συμφωνημένη τιμή. Στην προκειμένη περίπτωση και το παράδειγμα σου, ο καταναλωτής έχει συγχρόνως μαχαίρι και πίτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τιμή την οποία έχεις κάνει την παραγγελία αυτή θα πληρώσεις τα υπόλοιπα είναι απατεωνιές

http://www.mindev.gov.gr/προστασία-του-καταναλωτη/συχνές-ερωτήσεις-προϊόντα/

Παρήγγειλα μέσω διαδικτύου μία συσκευή σε ορισμένη τιμή. Δε μου την έστειλαν γιατί, όπως μου είπαν, έγινε λάθος στην τιμή. Είναι νόμιμο;

Η αναγραφή λανθασμένης τιμής και γενικότερα κάθε παροχή εσφαλμένων ή ανακριβών πληροφοριών που ενδέχεται να παραπλανήσει το μέσο καταναλωτή και να τον οδηγήσει να λάβει απόφαση συναλλαγής την οποία, διαφορετικά, δε θα ελάμβανε, θεωρείται παραπλανητική εμπορική πρακτική και απαγορεύεται από το Ν.2251/94. Για την εξέταση σχετικών θεμάτων, μπορείτε να υποβάλετε καταγγελία στη Γενική Διεύθυνση Προστασίας Καταναλωτή.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, redbighunter είπε

Καλησπέρα σε όλους! Μπορεί κάποιος να βοηθήσει???

Έκανα προπαραγγελία από πλαίσιο μια κάρτα γραφικών 3060 ti πριν 1.5 μήνα σχεδόν! Στα 549 ευρώ και την προπληρωσα όλη! Στις 20 ημέρες με πήραν τηλ να ακυρώσω την παραγγελία για να μην περιμένω και να μου επιστρέψουν τα χρήματα αλλά εγώ αρνήθηκα και τους είπα ότι δεν με πειράζει θα περιμένω! Ήρθε η κάρτα αλλά τώρα μου ζητάνε 709 ευρώ! Είναι νόμιμο αυτό? Από τη στιγμή που κάνω προπαραγγελία σε συγκεκριμένη τιμή... Μπορείς να μου την αυξήσεις???

Screenshot έχεις ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, redbighunter είπε

Καλησπέρα σε όλους! Μπορεί κάποιος να βοηθήσει???

Έκανα προπαραγγελία από πλαίσιο μια κάρτα γραφικών 3060 ti πριν 1.5 μήνα σχεδόν! Στα 549 ευρώ και την προπληρωσα όλη! Στις 20 ημέρες με πήραν τηλ να ακυρώσω την παραγγελία για να μην περιμένω και να μου επιστρέψουν τα χρήματα αλλά εγώ αρνήθηκα και τους είπα ότι δεν με πειράζει θα περιμένω! Ήρθε η κάρτα αλλά τώρα μου ζητάνε 709 ευρώ! Είναι νόμιμο αυτό? Από τη στιγμή που κάνω προπαραγγελία σε συγκεκριμένη τιμή... Μπορείς να μου την αυξήσεις???

Σκέψου το σε όρους εστιατορίου. Σου φέρνω τον κατάλογο, παραγγελνείς μπριτζόλες αξίας 20€. Πας να πληρώσεις και σου λέω ξέρεις όση ώρα έτρωγες μας πήρε ο προμηθευτής τηλέφωνο και μας ενημέρωσε πως ανέβηκε το κόστος του κρέατος και πήγε 25€. Στα @@ μου του λές. 

Πάντως το Απλαίσιο πάντα καταφέρνει να με εκπλήσσει, ένα μεγάλο μπράβο.

Επεξ/σία από Herald
  • Like 11
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Screenshot έχεις ? 

Από την παραγγελία? Όλα έχουν γίνει τηλεφωνικά! Και η παραγγελία και η ενημέρωση ότι έχει έρθει η κάρτα!

Επεξ/σία από redbighunter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει καμία σημασία κανένα screeshot εν προκειμένω απο την στιγμή όπου όπως διατύπωσε ο ts " Στα 549 ευρώ και την προπληρωσα όλη! " 'Εχει το αποδεικτικό της πληρωμής, υπάρχει αριθμός παραγγελίας και είναι απόλυτα κατοχυρωμένος οπότε κανένα θέμα

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ενημέρωσε τους ότι εσύ έκανες παραγγελία και πληρωμή της κάρτας γραφικών στα 549 ευρώ δεν σε ενδιαφέρει αν τώρα κάνει 700-800-900-1000-1200 και αν δεν την πάρεις σε αυτή την τιμή θα κάνεις καταγγελία στις αρμόδιες αρχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Σκέψου το σε όρους εστιατορίου. Σου φέρνω τον κατάλογο, παραγγελνείς μπριτζόλες αξίας 20€. Πας να πληρώσεις και σου λέω ξέρεις όση ώρα έτρωγες μας πήρε ο προμηθευτής τηλέφωνο και μας ενημέρωσε πως ανέβηκε το κόστος του κρέατος και πήγε 25€. Στα @@ μου του λές. 

Πάντως το Απλαίσιο πάντα καταφέρνει να με εκπλήσσει, ένα μεγάλο μπράβο.

Λιγο αστοχο το παραδειγμα σου, μιας ακομα και οι μπριζολες εχουν αγοραστει σε χ τιμη. Οι επομενες που θα αγοραστουν, απο εκει και περα θα διαμορφωθει και η τιμη του καταλογου.

Μπορουν πολυ απλα να μην σου δωσουν καρτα ποτε μεχρι να την αγορασουν απο τον προμηθευτη στην τιμη που θα την αγοραζαν την περιοδο που εκανες παραγγελια. Τοσο απλο.

Καταγγελια δεν μπορεις να κανεις. Ακομα και σε μαιλ να στο στειλουν, αυτοι απο μερια τους αν δεν ακυρωσουν την παραγγελια, θα ειναι οκ

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Λιγο αστοχο το παραδειγμα σου, μιας ακομα και οι μπριζολες εχουν αγοραστει σε χ τιμη. Οι επομενες που θα αγοραστουν, απο εκει και περα θα διαμορφωθει και η τιμη του καταλογου.

Δεν έχει σημασία στο πόσο αγοράστηκαν. Και τα BTC αγοράστηκαν κάποτε στα 100€, σήμερα 100€ θα στα πουλήσει κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/3/2021 στις 4:33 ΜΜ, Herald είπε

Δεν έχει σημασία στο πόσο αγοράστηκαν. Και τα BTC αγοράστηκαν κάποτε στα 100€, σήμερα 100€ θα στα πουλήσει κάποιος?

Αγοραζεις btc στα 100 οταν εκανε τοσο. Μεχρι να ολοκληρωθει το trade, δεν θα γυρισει το ανταλλακτηριο να σου ζητησει 40κ που κανει σημερα.

Αγοραζεις αυτοκινητο 10κ. Δεν θα σου ζητησει η αντιπροσωπεια 12κ επειδη τα επομενα αυτοκινητα που ειναι στο πλοιο εχουν επιπλεον κοστος παραγωγης για το χ ψ λογο.

Αγοραζεις μπριζολες στα 20 ευρω σημερα. Αν αυριο για τον χ ψ λογο εγω τα αγορασω πιο ακριβα, προφανως θα δεις αυτην την αλλαγη στον καταλογο

 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Confused 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...