Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση παλιου λαπτοπ SOS Οποιος μπορει


glykoss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, glykoss είπε

Για την θερμοκρασια που ανεβαζει(καιει ολόκληρο δεν μπορεις να το ακουμπας στα ποδια σου καιγεσαι μετα απο καμποση ωρα λειτουργίας)θα ειναι φυσιολογικη αγου

Αφου του κανεις και undervolting στα ταρταρα (με Throttlestop, ψαξτο υπαρχουν οδηγοι),
και βαλεις το PowerMizer, αλλιως πανω-κατω στα ιδια θα βραζει και μεχρι να πεθανει! 💣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν θελεις απο Ελλαδα βρηκα αυτες

https://www.e-shop.gr/ram-mushkin-991559-2gb-so-dimm-ddr2-pc2-5300-667mhz-essentials-series-p-PER.553437

Επεξεργαστη Τ7400-Τ7600 ριξε μια ματια εδω

Για σκληρο θα εβαζα οτι φθηνοτερο υπαρχει σε sata ssd (δεν ξερω τι χωρητικοτητα θελεις)

Ουτως η αλλως δεν προκειται να αξιοποιηθει στο 100% η ταχυτητα του (υποστηριζει sata 2 ενω αυτος που θα παρεις θα ειναι sata 3 )

Eγω θα εβαζα αυτον

Δες κι ενα βιντεακι.

 

Επεξ/σία από JDROGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Εαν θελεις απο Ελλαδα βρηκα αυτες

https://www.e-shop.gr/ram-mushkin-991559-2gb-so-dimm-ddr2-pc2-5300-667mhz-essentials-series-p-PER.553437

Επεξεργαστη Τ7400-Τ7600 ριξε μια ματια εδω

Για σκληρο θα εβαζα οτι φθηνοτερο υπαρχει σε sata ssd (δεν ξερω τι χωρικτηκοτητα θελεις)

Ουτως η αλλως δεν προκειται να αξιοποιηθει στο 100% η ταχυτητα του (υποστηριζει sata 2 ενω αυτος που θα παρεις θα ειναι sata 3 )

Eγω θα εβαζα αυτον

Δες κι ενα βιντεακι.

 

Οκ για τον ssd αλλα για τις μνημες 2 θηρες εχω νομιζω,αρα 2 x 2gb χρειάζομαι σωστά? Για τη θερμοκρασία που καιγομαι εχεις άποψη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, glykoss είπε

Οκ για τον ssd αλλα για τις μνημες 2 θηρες εχω νομιζω,αρα 2 x 2gb χρειάζομαι σωστά? Για τη θερμοκρασία που καιγομαι εχεις άποψη? 

Ναι 2χ2 θελεις.

Νομιζω θα συνεχισεις να καιγεσαι,σιγουρα θα βελτιωθει κατι αφου θα βαλεις καινουργια παστα και θα το φυσηξεις.

Και 7700 απο ebay.

https://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_nkw=t7700+cpu&_sacat=175673&_sop=15

Επεξ/σία από JDROGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Αφου του κανεις και undervolting στα ταρταρα (με Throttlestop, ψαξτο υπαρχουν οδηγοι),
και βαλεις το PowerMizer, αλλιως πανω-κατω στα ιδια θα βραζει και μεχρι να πεθανει! 💣

undervolting γινεται με το πρόγραμμά Throttlestop? Είναι εύκολο να το κανω?  το PowerMizer τι ειναι? 

Μόλις τώρα, JDROGAS είπε

Ναι 2χ2 θελεις.

Νομιζω θα συνεχισεις να καιγεσαι,σιγουρα θα βελτιωθει κατι αφου θα βαλεις καινουργια παστα και θα το φυσηξεις.

Ο φιλος απο πανω γραφει για undervolting με Throttlestop, και PowerMizer υο οποιο δεν εχω ιδεα τι ειναι.. Εχεις αποψη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι δεν εχω ασχοληθει αλλα καταλαβαινω τι εννοει.

Θελει λιγο διαβασμα προφανως.

https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-throttlestop/

https://www.nvidia.com/en-us/drivers/feature-powermizer/

Εαν εχεις ορεξη να ασχοληθεις.....ειδαλλως το αφηνεις και οπου σε βγαλει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολα μου φαινονται... Δεν εχω τοσο χρόνο να ασχοληθω, ωραια παραγγέλνω τον 7700 επεξεργαστη, τον βρηκα με 8 ευρω περίπου προτεινομενο με free shipping, μνημες στείλε μου αν βρεις 2 x 2gb να παραγγείλω. Αυτα που μου στελνεις τα υποστηρίζει σίγουρα η μητρικη του λαπτοπ μου? Ειδες τις φωτο που σου εστειλα πιο πριν απτις μνημες που εχω τωρα πανω? 

25 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Oχι δεν εχω ασχοληθει αλλα καταλαβαινω τι εννοει.

Θελει λιγο διαβασμα προφανως.

https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-throttlestop/

https://www.nvidia.com/en-us/drivers/feature-powermizer/

Εαν εχεις ορεξη να ασχοληθεις.....ειδαλλως το αφηνεις και οπου σε βγαλει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσκακως δεν μπορουμε να παιρνουμε τους παντες και παντα απο το χερι..!
🙃
Ενα πανευκολο προγραμμα ειναι, δηλαδη τι δοκιμασες, και σε <<δυσκολεψε>>?

Ειχα φτιαξει και screenshot απο την απλουστατη λειτουργια του (offilne τωρα)

8iLyc_saOd1kkBAJMeladWx-jEb_sSXXa0mkVwHH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Καλωσκακως δεν μπορουμε να παιρνουμε τους παντες και παντα απο το χερι..!
🙃
Ενα πανευκολο προγραμμα ειναι, δηλαδη τι δοκιμασες, και σε <<δυσκολεψε>>?

Ειχα φτιαξει και screenshot απο την απλουστατη λειτουργια του (offilne τωρα)

8iLyc_saOd1kkBAJMeladWx-jEb_sSXXa0mkVwHH

Εχεις δικιο θα το. Δοκιμασω, για να καταλαβω, ειναι για να πεσει η θερμοκρασία του επςξεργαστη ή για την καρτα γραφικων γτ μπερδεύτηκα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι σαν το msi after burner? Αυτο ειχα στον σταθερο που ειχα την gtx580 και μετά την gtx980ti, τώρα δεν εχω τιποτε τις εδωσα γτ δεν ασχολούμαι, με το msi βεβαια μονο με το ανεμιστηρακι επαιζα τα υπολοιπα δεν τα χα πειραξει ποτέ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτα και κύρια το μηχάνημα θέλει καθάρισμα - καλό φύσημα και έλεγχο επίσης και σε ανεμιστηράκι , μετά αλλαγή θερμοαπαγώγιμης πάστας.
Μηχάνημα που το έχεις δέκα χρόνια χωρίς καμία συντήρηση τι περιμένεις να σου κάνει ;
Κατέβασε επίσης και το hwinfo για να δεις θερμοκρασίες.

Το οικονομικότερο που μπορείς να κάνεις (όπως προτάθηκε ήδη είναι αλλαγή σε ssd και προσθήκη ram) , βέβαια και πάλι δεν πρόκειται να ανοίγεις πχ πολλές καρτέλες σε internet ταυτόχρονα χωρίς καθυστερήσεις. Οι χρόνοι απόκρισης όμως -ειδικά σε boot - θα είναι η μέρα με τη νύχτα.
Επόμενη κίνηση μετά από αυτά είναι να επιλέξεις ένα άλλο πιο αποτελεσματικό λειτουργικό που θα κάνει καλύτερη εκμετάλλευση των πόρων του συστήματος.
 

Επεξ/σία από catmaster
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, catmaster είπε

Πρώτα και κύρια το μηχάνημα θέλει καθάρισμα - καλό φύσημα και έλεγχο επίσης και σε ανεμιστηράκι , μετά αλλαγή θερμοαπαγώγιμης πάστας.
Μηχάνημα που το έχεις δέκα χρόνια χωρίς καμία συντήρηση τι περιμένεις να σου κάνει ;

Ο λογος που περισσοτερο προτεινα αλλαγη επεξεργαστη (κοστος 7-8 ευρω) ειναι για να λυθει και αναγκαστικα να καθαριστει και να αλλαχθει παστα 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JDROGAS είπε

Ο λογος που περισσοτερο προτεινα αλλαγη επεξεργαστη (κοστος 7-8 ευρω) ειναι για να λυθει και αναγκαστικα να καθαριστει και να αλλαχθει παστα 😉

Καλά το κόστος για αλλη cpu είναι μηδαμινό , αλλά δεν πρόκειται να δεί και φοβερές διαφορές (ειδικά με τα win10 που αναφέρει ο op πως έχει περασμένα τώρα)
Από την άλλη καλά έκανες που το πρότεινες... η πάστα θα έχει γίνει τσιμέντο πάνω στον επεξεργαστή και μόνο με καλέμι θα βγεί :P οπότε ας έχει και μια cpu spare .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΤΣΑΜΠΑ λεφτά , ΤΣΑΜΠΑ χρόνος , ΤΣΑΜΠΑ κόπος

Ποιος είναι ο αντικειμενικός σου στόχος , τι θες να κάνεις με αυτό το μηχάνημα αν το "αναβαθμίσεις"? Ρωτάω γιατί όσα λεφτά και να ρίξεις δεν νομίζω να έχεις ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...