Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση παλιου λαπτοπ SOS Οποιος μπορει


glykoss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

ΤΣΑΜΠΑ λεφτά , ΤΣΑΜΠΑ χρόνος , ΤΣΑΜΠΑ κόπος

Ποιος είναι ο αντικειμενικός σου στόχος , τι θες να κάνεις με αυτό το μηχάνημα αν το "αναβαθμίσεις"? Ρωτάω γιατί όσα λεφτά και να ρίξεις δεν νομίζω να έχεις ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

Ποιος ειναι ο στοχος? 🤔🤔🤔

Λοιπον, σκεφτομαι ότι το εχω που το έχω και λυπάμαι να το πετάξω, ουτε θελω να σκασω κανα 300αρι να παρω κανενα άλλο φθηνό εννοείται για ίντερνετ, οπουτε αν μπορω με κανα 40ευρω να το κανω να τσουλαει καλύτερα για ίντερνετ κ καμια ταινία και να το κανω να μην καίει θα ειμαι ικανοποιημένος. Εχω μικρα παιδια αλλωστε και σε λίγα χρόνια λογικα θα παρω καινούριο σε αυτά θελοντας κ μη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

12 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

ΤΣΑΜΠΑ λεφτά , ΤΣΑΜΠΑ χρόνος , ΤΣΑΜΠΑ κόπος

Ποιος είναι ο αντικειμενικός σου στόχος , τι θες να κάνεις με αυτό το μηχάνημα αν το "αναβαθμίσεις"? Ρωτάω γιατί όσα λεφτά και να ρίξεις δεν νομίζω να έχεις ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

Eλα τωρα με 50 ευρω για να σερφαρει να βλεπει κανα βιντεακι με 7αρια μια χαρα θα τσουλαει.Σιγα τον κοπο μιση ωρα δουλεια ειναι.

Δεν ειπαμε οτι θα δουλευει photoshop.Aλλη λυση δεν υπαρχει απο το να το πεταξει (χρηματα δεν πιανει να το πουλησει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ακριβώς το ίδιο μοντέλο, πρόβλημα με θερμοκρασίες μέχρι που έκαψε  κάρτα γραφικών και εκεί τελείωσε το θέμα..Απορώ πως γλίτωσε το δικό σου..Δεν θα του έριχνα όυτε ευρώ το αντίθετο θα κοιτούσα για κάτι άλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ottobock είπε

Είχα ακριβώς το ίδιο μοντέλο, πρόβλημα με θερμοκρασίες μέχρι που έκαψε  κάρτα γραφικών και εκεί τελείωσε το θέμα..Απορώ πως γλίτωσε το δικό σου..Δεν θα του έριχνα όυτε ευρώ το αντίθετο θα κοιτούσα για κάτι άλλο..

Eνταξει αυτο δεν λεει τιποτα κι εγω το ειχα 10 χρονια και δεν ειχε βγαλει ζημια.

Και μαλιστα το ειχα στο γραφειο για desktop replacement.

Αλλα δεν το δουλευα ας πουμε στα ποδια μου επανω,η στο κρεβατι με κουβερτα,το ειχα πανω στο γραφειο μου και το φυσουσα και μια φορα στο 6μηνο.

Το τι χρηση του κανει ο καθενας ειναι διαφορετικη.

Τωρα το να κοιταξει για αλλο ειναι 300-400-500 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Eχουν σταματησει νομιζω.

όπερ σημαίνει πως είτε θα πρέπει να πάει σε win10 για να κάνει "ασφαλές" σερφάρισμα (δεν αντέχει το hardware) , είτε σε μια ελαφριά διανομή gnu/linux

3 λεπτά πριν, Ottobock είπε

Είχα ακριβώς το ίδιο μοντέλο, πρόβλημα με θερμοκρασίες μέχρι που έκαψε  κάρτα γραφικών και εκεί τελείωσε το θέμα..Απορώ πως γλίτωσε το δικό σου..Δεν θα του έριχνα όυτε ευρώ το αντίθετο θα κοιτούσα για κάτι άλλο..

Άμα ο άνθρωπος δεν έχει χρήματα , τι να κάνει ; 

Μόλις τώρα, JDROGAS είπε

η στο κρεβατι με κουβερτα

😛 ο πιό σίγουρος τρόπος για να πεθάνεις ένα laptop 🤣
(άσε που κάνει κακό και στην υγεία του χρήστη όλη η ζέστη να βγαίνει επάνω του )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, glykoss είπε

ίντερνετ κ καμια ταινία

προσωπικά πιστεύω ότι τζαμπα αναλώνεσαι με αυτό

σε 2-3 μήνες που θα λήξει η καραντίνα και η τηλεκπαίδευση θα έχουμε πολλά μεταχειρισμένα φθηνα.

 

ΥΓ

Το πρόβλημα σου δεν είναι αν θα έχεις win10 , win7 , winXP or LINUX , το πρόβλημα σου είναι ότι το ιντερνετ σήμερα είναι απαιτητικό ακόμη και αν τρέχεις msdos 6.22

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε ένα tablet και άστο στην άκρη για ανάμνηση 

ετσι εκανα εγω με τ9300 dell μεχρι και mini pcie καρτα πηρα για hw decoding h264 αλλά τσιφος έχουν αλλαξει τα codec στο yt πλέον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προ 2 μηνών έκανα τα παρακάτω σε αντίστοιχο laptop (HP 6730b)

1. Καθαρισμός κ αλλαγή πάστας + κάτι κολλήσεις φρεσκάρισμα = 35€ σε κατάστημα 

2. Ssd 240G μτχ από Insomnia = 22€

3. 2x 2gb μτχ από Insomnia = 24€

4.Εγκατασταση win 7 64 Pro από τον "θείο" 

και έτσι δουλεύει webex zoom YouTube μέσω ethernet απροβλημάτιστα 

Με τη πρώτη ευκαιρία θα σου ανεβάσω photo από θερμοκρασίες 

Για μένα σ αυτά τα χρήματα αξίζει να το κάνεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, csontheline είπε

Μπα οχι, ευχαριστώ. Εχω ηδη καλο desktop απλα δεν θελω να πεταξω το ηδη υπαρχον λαπτοπ που εχω αφου δουλεύει ακομα κ το χαζοχρησιμοποιω που κ που λεω να το φτιάξω να πάει τουλάχιστον καλύτερα κ να μην ζεσταίνεται. Δεν εχω σκοπό να το πεταξω κ να παρω άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lefterisv είπε

Καθαρισμός, ssd, ram και άλλαξε cpu t9100 ή t9300.

Βάλε manjaro xfce (Linux), εργασίες office, yt (1080p) και ταινίες θα πάει τρένο

 

cpu t9100 ή t9300 ταιριάζει στη μητρικηντου λαπτοπ μου? Ψαχνω στο ιντερνετ αλλα δεν βρισκω πουθενά τι επιλογες εχω ουτε για ram ειμαι σίγουρος ποιες μνημες πρεπει να πάρω... Ssd ταιριάζει οποιοσδηποτε ssd? Ειναι. Καποιο συγκεκριμένο μεγεθος που πρεπει να παρω. Στη συμβατότητα χρειαζομαι βοήθεια μην αγορασω κατι λαθος και παει άχρηστο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η cpu σου είναι αυτή https://www.notebookcheck.net/Intel-Core-2-Duo-T5750-Notebook-Processor.35462.0.html

έχει Socket PPGA478

ο t9300 https://www.notebookcheck.net/Intel-Core-2-Duo-T9300-Notebook-Processor.26538.0.html

έχει Socket BGA479, PGA478

για ssd, ram ότι σου είπανε παραπάνω

   
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...