Προς το περιεχόμενο

Ιδιωτική Ασφαλεια σε μωρο


oliz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μόνη πραγματικά καλή ιδιωτική ασφάλεια που είχα, ήταν της Generalli , στο εταιρικό συμβόλαιο που είχε η imtralot. Όσες φορές είχα χρειαστεί να πάω σε ιδιωτικό γιατρό (να στο ιατρείο του, όχι σε νοσοκομείο) δεν πλήρωσα ποτέ τίποτα. Ούτε διαγνωστικές εξετάσεις είχα πληρώσει. Απλά έπρεπε να είναι ο γιατρός και τα κέντρα στο δίκτυο της εταιρείας,(που στην Αθήνα είναι πολλά), αλλιώς πληρωνες ένα ποσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απλα Απατεωνες ολοι ρε παιδια ειναι.Οσο τους πληρωνεις και δεν χρειαζεσαι κατι ειναι ολο ευγενεια και οι ασφαλιστες και οι ασφαλιστικες.Οταν χρειαστεις ομως κατι τοτε ανοιγουν τα κεταπια τους με τα ψιλα γραμματα και σε αδειαζουν. Μακρια για οποιον μπορει και κοβει λιγο το μυαλουδακι του.Δεν χρειαζονται ανωτερα μαθηματικα να καταλαβεις οτι απλα δεν βγαινουν αμα τους χρειαστεις για νοσημεια, φαρμακα,τομογαρφιες,και το χειροτερο εγχειρησεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, van62 είπε

Απλα Απατεωνες ολοι ρε παιδια ειναι.Οσο τους πληρωνεις και δεν χρειαζεσαι κατι ειναι ολο ευγενεια και οι ασφαλιστες και οι ασφαλιστικες.Οταν χρειαστεις ομως κατι τοτε ανοιγουν τα κεταπια τους με τα ψιλα γραμματα και σε αδειαζουν. Μακρια για οποιον μπορει και κοβει λιγο το μυαλουδακι του.Δεν χρειαζονται ανωτερα μαθηματικα να καταλαβεις οτι απλα δεν βγαινουν αμα τους χρειαστεις για νοσημεια, φαρμακα,τομογαρφιες,και το χειροτερο εγχειρησεις.

Δεν ισχύει αυτό. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Απλώς θέλει ψάξιμο και ισχύει όπως και στα περισσότερα πράγματα πως ότι πληρώνεις παίρνεις. Προφανώς και αν έχεις ένα πρόγραμμα που δίνεις 10 ευρώ το μήνα δεν μπορείς να περιμένεις να σου καλύπτει τα πάντα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, van62 είπε

Απλα Απατεωνες ολοι ρε παιδια ειναι.Οσο τους πληρωνεις και δεν χρειαζεσαι κατι ειναι ολο ευγενεια και οι ασφαλιστες και οι ασφαλιστικες.Οταν χρειαστεις ομως κατι τοτε ανοιγουν τα κεταπια τους με τα ψιλα γραμματα και σε αδειαζουν. Μακρια για οποιον μπορει και κοβει λιγο το μυαλουδακι του.Δεν χρειαζονται ανωτερα μαθηματικα να καταλαβεις οτι απλα δεν βγαινουν αμα τους χρειαστεις για νοσημεια, φαρμακα,τομογαρφιες,και το χειροτερο εγχειρησεις.

Ναι έτσι ακριβώς είναι απορώ πως υπάρχουν ακόμα οι ασφαλιστικές , μα τόσοι βλακες πια να υπάρχουν να πληρώνουν τσαμπα ; 

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, margaritagr είπε

Ναι έτσι ακριβώς είναι απορώ πως υπάρχουν ακόμα οι ασφαλιστικές , μα τόσοι βλακες πια να υπάρχουν να πληρώνουν τσαμπα ; 

Οι ασφαλιστικές υπάρχουν μόνο και μόνο γτ αποτελούν παρακλάδια τραπεζών, επιχειρηματικών κολοσσών κ.α που τις χρησιμοποιούν για συγκεκριμένους οικονομικούς λόγους.

Οι ασφαλιστικές δεν θα υπήρχαν αν δεν έκλεβαν δημόσιο χρήμα με υπερχρεώσεις υλικών και διαδικασιών και με τη συμμετοχή τους σε εξωνοσοκομειακες εξετάσεις.

Μάγκες δεν ήτανε ποτέ... Οι πολιτικοί εντελοδοχοι τους έκαναν.

Δες τα ωραία παραδείγματα του Ντυνάν, της ΝΝ που άλλαξε 50 ονόματα μέχρι στιγμής και έχουν επισκεφτεί αρκετα στελέχη της την φύλακη, την AXA που φεύγει νύχτα από την Ελλάδα ,του Metropolitan που έχει αλλάξει 15 ιδιοκτήτες που το φαλιριζαν κατ εξακολούθηση κ άφηναν απλήρωτο το προσωπικό, ο παρόλα αυτά το κράτος δικαίου τους το ξαναχαριζε....

Αυτές είναι οι ασφαλιστικές στην Ελλάδα και η ιδιωτική υγεία.

 

 

  • Like 3
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε παιδιά μην τα ισοπεδώνετε όλα... Οι ασφαλιστικές υπάρχουν και συνεχίζουν να υπάρχουν επειδή είναι κερδοφόρες. Από τους 10 που την πληρώνουν, ο 1 ίσως θα την χρειαστεί. Οπότε ακόμη και αν κοστίσει στην εταιρεία διπλή ή τριπλή την συνδρομή του, πάλι κερδισμένη θα είναι.  Αλλά και εκεί ακόμη κοιτάν πως να αποφύγουν να πληρώσουν με ψιλά γράμματα κλπ. Όπως λειτουργει και η ασφάλεια αυτοκινήτου μέσες άκρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, MajinBu είπε

Αλλά και εκεί ακόμη κοιτάν πως να αποφύγουν να πληρώσουν με ψιλά γράμματα κλπ. Όπως λειτουργει και η ασφάλεια αυτοκινήτου μέσες άκρες. 

Α, είναι φυσιολογικό απλά επειδή το έχουμε συνηθίσει μας λες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Α, είναι φυσιολογικό απλά επειδή το έχουμε συνηθίσει μας λες.

Έτσι ακριβώς φίλε μου... Έχουμε συνηθίσει περίεργες τακτικές στην Ελλάδα με αποτέλεσμα στο τέλος να τα θεωρούμενη φυσιολογικά.

Όπως πχ οι κρυφές χρεώσεις σε προγράμματα υγείας, η επιλεκτική ασφαλιστική κάλυψη σε ασφάλεια αυτοκίνητου, οι επιλεκτικές καλύψεις κ τα όρια σε προγράμματα νομικής προστασίας κτλ.

Σε όλους τους τομείς τα ίδια γίνονται κ κυρίως από τον ιδιωτικό τομέα.

Ρεύμα με ΟΤΣ.

Δάνεια με ληστρικούς όρους.

Εγγυήσεις προϊόντων με εξαιρέσεις.

Και ένα παράδειγμα για να ελαφρυνω λίγο το κλίμα...

Πριν 2 χρόνια που έφτιαχνα το σπίτι μου αγόρασα εντοιχιζόμενο καζανάκι με 10 χρόνια εγγύηση.

Πρίν 2 βδομάδες το καζανάκι έτρεχε κ αφού το άνοιξα είδα ότι έτρεχε το φλοτερ.

Πήρα τηλ στην εταιρεία κ τους είπα το προβλήμα. 

Η απάντηση τους;

Δεν καλύπτουμε τον μηχανισμό κ ότι έρχεται σε επαφή με νερό.

Καλύπτουμε τον σκελετό μου λέει....

Δηλαδή απλά ότι να ναι....

Γενικά στην  Ελλάδα του μηδενικού ελέγχου ο καθένας κάνει και δηλώνει πραγματικά ότι θέλει... χωρίς καμία δόση υπερβολής..

33 λεπτά πριν, MajinBu είπε

κερδοφόρες

Φίλε μου για να επιτύχουν κερδοφορία κάτι κάνουν....

Σκέψου λίγο με ποιον τρόπο μια ασφαλιστική επιτυγχάνει κέρδος σε συνταξιοδοτικά προγράμματα...

Αν διαβάσεις τους όρους θα φριξεις...

Στην καλύτερη να πάρεις τα λεφτά που αποματαμιευεις κάθε μήνα.

Τα άλλα σενάρια ωστόσο είναι τα πιο πιθανά

Επεξ/σία από bill999r
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, oliz είπε

Καλησπέρα παιδιά! Εχω κανει στην 2χρονων κόρη μου ένα ασφαλιστικό πρόγραμμα στην εθνική το full health κ δίνω κανα 400 το χρόνο.. Είπα να την χρησιμοποιήσω επειδή η μικρη κανα 2μερονυχτα έκλαιγε επειδή είχε πάθει ουρολοιμωξη.. Την πηγα στα επείγοντα ενός ιδιωτικού κ τελικά κατέληξα να πληρωσω σχεδόν τα πάντα από εξετάσεις..(Κ μαλιστα 3 φορες πάνω την αξία τους από κάποιο διαγνωστικό!) Ενω οι εξετάσεις  δεν αναφέρονταν ότι εξαιρούνται στο συμβόλαιο.. Ετσι έχω αποφασισει να αλλάξω εταιρεία.. Έχετε να προτείνετε κάποια καλή με ολοκληρωμένο πακέτο επειγόντως περιστατικων? 

Η εθνική είναι η μόνη που πληρώνει αυτά που πρέπει. Άμα είχες θέμα με αυτή και χωρίς να είμαι καν στον ασφαλιστικό τομέα η επόμενη λύση σου είναι το δημόσιο (παίδων). Φιλικά πάντα και περαστικά εύχομαι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, van62 είπε

Απλα Απατεωνες ολοι ρε παιδια ειναι.Οσο τους πληρωνεις και δεν χρειαζεσαι κατι ειναι ολο ευγενεια και οι ασφαλιστες και οι ασφαλιστικες.Οταν χρειαστεις ομως κατι τοτε ανοιγουν τα κεταπια τους με τα ψιλα γραμματα και σε αδειαζουν. Μακρια για οποιον μπορει και κοβει λιγο το μυαλουδακι του.Δεν χρειαζονται ανωτερα μαθηματικα να καταλαβεις οτι απλα δεν βγαινουν αμα τους χρειαστεις για νοσημεια, φαρμακα,τομογαρφιες,και το χειροτερο εγχειρησεις.

Φάρμακα δεν καλύπτει καμία ιδιωτική ασφαλιστική, μόνο αν κάτι χρειαστεί εντός των πλαισίων της νοσηλείας σου, οτιδήποτε εκτός και συνταγογραφουμενο το πληρώνεις μόνο μέσω του δημοσίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, bill999r είπε

Οι ασφαλιστικές υπάρχουν μόνο και μόνο γτ αποτελούν παρακλάδια τραπεζών, επιχειρηματικών κολοσσών κ.α που τις χρησιμοποιούν για συγκεκριμένους οικονομικούς λόγους.

Οι ασφαλιστικές δεν θα υπήρχαν αν δεν έκλεβαν δημόσιο χρήμα με υπερχρεώσεις υλικών και διαδικασιών και με τη συμμετοχή τους σε εξωνοσοκομειακες εξετάσεις.

Μάγκες δεν ήτανε ποτέ... Οι πολιτικοί εντελοδοχοι τους έκαναν.

Δες τα ωραία παραδείγματα του Ντυνάν, της ΝΝ που άλλαξε 50 ονόματα μέχρι στιγμής και έχουν επισκεφτεί αρκετα στελέχη της την φύλακη, την AXA που φεύγει νύχτα από την Ελλάδα ,του Metropolitan που έχει αλλάξει 15 ιδιοκτήτες που το φαλιριζαν κατ εξακολούθηση κ άφηναν απλήρωτο το προσωπικό, ο παρόλα αυτά το κράτος δικαίου τους το ξαναχαριζε....

Αυτές είναι οι ασφαλιστικές στην Ελλάδα και η ιδιωτική υγεία.

 

 

Φιλε μου δε διαφωνώ στα περί παρασκηνίου, τα οποία βέβαια δεν ειμαι και σε θέση μα γνωρίζω εις βάθος. 

Καταθέτω μόνο τη δική μου εμπειρία. Δυστυχώς κι εγω και οι γονεις μου έχουμε χρειαστεί πολύ τος ασφάλειες και σε επείγοντα και σε νοσηλείες. Ασφάλειες επίσης έχουν, και έχουν χρησιμοποιήσει πολύ και η θεία μου με τον θείο μου καθώς και η ξαδερφη μου. 

Πάντα πρέπει να ξέρεις καλά όλους τους όρους του συμβολαίου. Κι αν οτν κάνεις την ασφάλεια είσαι ειλικρινής περί ιστορικού, δεν έχεις να φοβάσαι κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά και χονδρικά. Υπάρχουν ασφάλειες που σου καλύπτουν σχεδόν τα πάντα με τουλάχιστον 100€ το μήνα, υπάρχουν και ασφάλειες που σου καλύπτουν σχεδόν τίποτα, με 30€ το μηνα, όπως η δική σου.

Στα ίδια λεφτά, όλοι σχεδόν τα ίδια καλύπτουν. Δεν σημαίνει πως η ασφάλεια που έχεις, είναι κλέφτες. Αλλά "σοβαρή" ασφάλεια με 30€, απλά δεν γίνεται. 

Υποχρέωση του ασφαλισμένου είναι να διαβάσει άπειρα, να καταγράψει ΟΛΑ τα πιθανά σενάρια που μπορεί να υπάρξουν σε θέματα υγείας και να πάει σε καλό ασφαλιστή και να βρουν την χρυσή τομή του τι μπορεί να πληρώσει και από τι θέλει να είναι καλυμμένος. 

Αν ο ασφαλισμένος είναι διαβασμένος και μπορεί να εκμεταλλεύεται όλες τα δικαιώματα που του δίνει η ασφάλεια, τότε βγαίνει κερδισμένος σε κάθε περίπτωση. Οι περισσότεροι άνθρωποι όμως, αδυνατούν να καταλαβουν όλες αυτες τις παραμέτρους ή να κάτσουν να διαβάσουν επι ώρες και να βγάλουν συμπεράσματα.  Εμένα με είχε βοηθήσει παλιότερα σε ασφάλεια που είχα, βιβλίο που έδιναν μαζί με την ασφάλεια και εξηγούσε τα πάντα (το οποίο ήταν καμιά 40αριά σελίδες) και το είχα μάθει απ εξω. 

Προσωπικά συγκεντρώνω ότι ερωτήματα έχω 1 φορά το χρόνο, πάω στο ασφαλιστή μου, τα λύνω, τα καταγράφω και έχω φτιάξει δικό μου κατάλογο με FAQ όταν θέλω κάτι να το διαβάζω. 

*ΟΚ, κάποιος θα πει, για αυτο υπάρχει ο ασφαλιστής. Ε δεν μπορεί και ούτε είναι σωστό για μένα να κάνει 24ωρο Support σε κάθε χαζή απορία του καθενός που δεν έχει ασχοληθεί να μάθει το παραμικρό.

** Ο σκοπός των ασφαλειών κάθε τύπου έχει μόνο ένα λόγο υπαρξης. Να μην έχεις λεφτά στην άκρη, μη και τύχει κάτι. Τρακάρεις το αυτοκίνητο, έχεις μεικτή και δεν χρειάζεται να έχεις κάμποσες χιλιάδες μη και γίνει κάτι. Παθαίνεις κάτι σε θέμα υγείας, δεν χρειάζεται με καλή ασφάλεια να έχεις άπειρα λεφτά στην άκρη για τέτοια περίπτωση. Γενικά οι ασφάλειες σου δίνουν μια ελευθερία και σου διώχνουν ένα άγχος για το αύριο. Σημαντικό να έχεις λεφτά να τις πληρώνεις. Οι σωστές καλύψεις, θέλουν αρκετά λεφτά. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι είναι, δίνω πάνω από 1000ε το χρονο και μέχρι όταν έπαθα βαρύ διάστρεμμα η ασφαλείας ως έξοδα ατυχήματος μου κάλυψε τους ναρθηκες, τις πατεριτσες, φυσικοθεραπειες μέχρι και τα αντιφλεγμονωδη χαπια. 

Επεξ/σία από margaritagr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά είναι να μην σου τύχει η στραβή, έκτακτο περιστατικό σε μωρό που χρήζει άμεση νοσηλεία, να πρέπει να το πας σε εφημερία δημόσιου νοσοκομείου, όπου ο κόσμος είναι μαζεμένος λες και έχουν πάει σε club να διασκεδάσουν. Εκεί να σας δω πόσο ψύχραιμοι θα είστε, να πρέπει να πείσετε παππούδες, θειάδες και λοιπούς ανθρώπους που περιμένουν σε ράντζα κανά 3ωρο, ότι πρέπει να περάσετε....

Ένα καλό ιδιωτικό συμβόλαιο σου εξασφαλίζει ανθρώπινες συνθήκες νοσηλείας, πας στο νοσοκομείο και σε 10 λεπτά σε βλέπει ο συγκεκριμένης ειδικότητας γιατρός και όχι ο παθολόγος εφημερίας..

Μην αναφέρω για ενήλικους τι συμβαίνει σε περίπτωση και σε πιάσει κανένα θέμα με καρδιά και πρέπει να νοσηλευθείς άμεσα...

Η μόνη εξαίρεση αφορά περιφερειακά νοσοκομεία εκτός Αττικής, τα οποία λόγω λιγότερου κόσμου στις εφημερίες, πραγματικά αντιμετωπίζουν άμεσα σχεδόν όλα τα περιστατικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...