Προς το περιεχόμενο

Ιδιωτική Ασφαλεια σε μωρο


oliz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Φάρμακα δεν καλύπτει καμία ιδιωτική ασφαλιστική, μόνο αν κάτι χρειαστεί εντός των πλαισίων της νοσηλείας σου, οτιδήποτε εκτός και συνταγογραφουμενο το πληρώνεις μόνο μέσω του δημοσίου. 

Κάνεις λάθος σε αυτό. Στο ομαδικό που είχαμε μέσω της εταιρίας μου κάλυπτε και τη συμμετοχή στα φάρμακα. Υπήρχε ένα όριο (νομίζω 80 ευρώ το χρόνο) και από εκεί και πάνω σου επέστρεφε τη συμμετοχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Απαράδεκτοι απλά. Να δούμε αν έχουν παιδιά και όταν αρρωστήσουν τι θα κάνουν. 

Αν η κλινική έχει τίποτα αξιολογήσεις στο google μπες να τους ξεφτιλίσεις, όχι πως θα αλλάξει κάτι βέβαια. 

Δεν φταίει καμία κλινική…. Ο μόνος που φταίει είναι αυτός που δεν διάβασε το συμβόλαιο που υπόγραψε και τώρα φωνάζει…

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Φάρμακα δεν καλύπτει καμία ιδιωτική ασφαλιστική, μόνο αν κάτι χρειαστεί εντός των πλαισίων της νοσηλείας σου, οτιδήποτε εκτός και συνταγογραφουμενο το πληρώνεις μόνο μέσω του δημοσίου. 

https://www.interamerican.gr/proionta-yphresies/idiwtes/ygeia/asfaleia/farmaka

Το προσωπικό μου πρόγραμμα υγείας καλύπτει πάντως. Καλό είναι να μην είμαστε απόλυτοι. Η συντριπτική πάντως πλειοψηφία εταιριών και προγραμμάτων δεν τα καλύπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να μη νομίζουμε ότι αυτά συμβαίνουν μόνο στην Ελλάδα, να αναφέρω ότι ψιλά γράμματα και τρόπους να αποφύγουν πληρωμές έχουν και στο εξωτερικό.

Διάβαζα την προηγούμενη εβδομάδα την καταγγελία που έκαναν ξενοδόχοι στη Νορβηγία γιατί οι ασφαλιστικές εταιρίες αρνούνται να τους αποζημιώσουν με το πρόσχημα ότι τα συμβόλαια αναφέρουν πληρωμή σε περίπτωση "ενδημίας" και όχι "πανδημίας"!!!

Αλλά από την άλλη όταν μετά από πτώση με τη μηχανή, ευτυχώς χωρίς τραυματισμό, απευθύνθηκε ο γιος στην ασφαλιστική του κάλυψαν εκτός από την επισκευή της μηχανής, ακόμη και τον εξοπλισμό -κράνος, γάντια, στολή, μπότες- τα οποία πληρώθηκαν εξ ολοκλήρου στις τρέχουσες τιμές της αγοράς!

Οπότε εξαρτάται από την ασφαλιστική, το πόσο καλά σε ενημερώνει και πόσο συνεπής είναι στις υποχρεώσεις που αναλαμβάνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 2 παράμετροι. 

  1. Η ασφαλιστική να έχει καλό οικονομικό ισολογισμό και να μην κινδυνεύει για χρεοκοπία, οπότε να βρίσκει δικαιολογίες να μην πληρώνει
  2. Τι καλύπτει το συμβόλαιο που υπέγραψε ο ασφαλισμένος 

Και στις 2 περιπτώσεις, υπεύθυνος να γνωρίζει είναι ο ασφαλισμένος. Δεν αγοράζεις πατατάκια. Δίνεις ένα κάρο λεφτά με στόχο να τα δίνεις για πάντα. Πρέπει να κάνεις έρευνα αγοράς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μικρά γράμματα δεν είναι κρυμμένα. Είναι μικρά. Αλλά διαβάζονται. 

Πρέπει ο ασφαλιζομενος να ξεχωρίσει στο μυαλό του τι είναι νοσηλεια τι έκτακτο περιστατικό και τι είναι ατυχημα. 

Χρειάζεται ασφαλιστής; Ναι... Ασφαλιστής επιπέδου όχι απόφοιτος ΤΕΛ  με γνώσεις επιπέδου 1+1=11 πχ που είδε φως και μπήκε. 

Προσωπικά έχω ασφάλεια στα δύο παιδιά μου. Πληρώνω περί τα 1.500,00 € το χρόνο. Έχω διαβάσει τα συμβόλαια, τα οποία ναι είναι χαώδη αλλά έχω και τον ασφαλιστή αποικο οπότε τον χρειαστώ. Δεν έχω πληρώσει ποτέ τίποτα που προβλεπόταν στο συμβόλαιο. 

Δεν είναι άχρηστα τα ιδιωτικά κάθε άλλο. Δικός μου άνθρωπος έκανε δύσκολο χειρουργείο στο κεφάλι. Ρομποτική στο υγεία. Σε 2 μέρες βγήκε!!!! Σε δύο μέρες!!! Και χωρίς να καταλαβαίνεις τι και πως... Στο δημόσιο το μόνο ρομπότ που ξέρουν πρέπει να ναι ο VOLTRON ή ο jumaru. 

Το όλο κόστος άγγιξε 6ψηφιο ποσό. Πλήρωσε μηδέν. 

 

RTFM λέμε να το παραφρασουμε σε RTFC(ONTRACT). 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Ο σκοπός των ασφαλειών κάθε τύπου έχει μόνο ένα λόγο υπαρξης. Να μην έχεις λεφτά στην άκρη, μη και τύχει κάτι. Τρακάρεις το αυτοκίνητο, έχεις μεικτή και δεν χρειάζεται να έχεις κάμποσες χιλιάδες μη και γίνει κάτι. Παθαίνεις κάτι σε θέμα υγείας, δεν χρειάζεται με καλή ασφάλεια να έχεις άπειρα λεφτά στην άκρη για τέτοια περίπτωση. Γενικά οι ασφάλειες σου δίνουν μια ελευθερία και σου διώχνουν ένα άγχος για το αύριο. Σημαντικό να έχεις λεφτά να τις πληρώνεις. Οι σωστές καλύψεις, θέλουν αρκετά λεφτά. 

Δε θα μπορούσα να το θέσω πιο σωστά. Σου φεύγει ένα άγχος εφόσον σου τύχει κάτι σοβαρό. Φαντάσου να πάθεις κάτι σοβαρό και η οικογένειά σου να ψάχνει σε τραπεζικούς σου λογαριασμούς να βρούνε χρήματα ή να αρχίσουν να ζητούν από φίλους και συγγενείς για να γίνεις εσύ καλά...

Είναι πολύ σημαντικό να έχεις μία ιδιωτική ασφάλεια ακόμα και από μικρή ηλικία, γιατί όταν τη χρειαστείς πραγματικά τότε ή θα είσαι πολύ μεγάλος σε ηλικία για να ασφαλιστείς ή θα έχεις προβλήματα υγείας. Προσωπικά έχω ιδιωτικές ασφάλειες για πάνω από 10 χρόνια. Μου χρειάστηκε μόνο μία φορά, οπότε είχα φρικτούς πόνους από κολικό του νεφρού. Πήγα σε ιδιωτική κλινική και εξυπηρετήθηκα άμεσα. Νοσηλεύτηκα για δυο - τρεις μέρες και πλήρωσα μόνο το ποσό της απαλλαγής μου.. Κάνω το σταυρό μου, που την είχα τότε γιατί αν είχα πάει στο δημόσιο νοσοκομείο ακόμα θα περίμενα στην αίθουσα αναμονής. Πλέον έχω κάνει ιδιωτική νοσοκομειακή ασφάλεια για μένα και την οικογένειά μου με απαλλαγή από 1.500 ευρώ ανά έτος (έχει και διάφορα έξτρα) της Generalli, πληρώνοντας λιγότερα από 500 ευρώ για κάθε μέλος της οικογένειας. Εδώ που μένω δε με συμφέρει ιδιωτική ασφάλεια για πρωτοβάθμια περίθαλψη και ιατρούς. Το μόνο, που φοβάμαι είναι αν μου τύχει κάτι σοβαρό. Ό,τι και να συμβεί 1.500 ευρώ θα καταφέρω να τα βρω. Για τα υπόλοιπα έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Και ναι, οι ασφαλιστικές εταιρίες είναι ιδιωτικές εταιρίες με γνώμονα το κέρδος... αλλά αυτό δε σημαίνει ότι λειτουργούν ανεξέλεγκτες. Πολλοί έχουν δικαιωθεί σε βάρος τους στα ελληνικά δικαστήρια, όπως και πολλοί έχουν χάσει. Ανεξέλεγκτες όμως δεν είναι σε καμιά περίπτωση. Είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζεις τί προβλέπει το ασφαλιστήριο σου, πού σε καλύπτει και πού όχι, λίγοι έχουν ασχοληθεί. Το ότι έχεις ασφαλιστήριο που σε καλύπτει μέχρι 1.000.000 ευρώ δε σημαίνει ότι σε καλύπτει από το πρώτο ευρώ ούτε για όλα.

Όσον αφορά τα δημόσια νοσοκομεία, δεν έχω παράπονο σε γενικές γραμμές, έχουν τα πολλά θετικά και τα πολλά αρνητικά τους. Όμως, πολύ πρόσφατα μία φίλη διαγνώστηκε με καρκίνο. Στο δημόσιο νοσοκομείο της είπαν να τηλεφωνήσει σε ένα μήνα για να της κανονίσουν ραντεβού για χειρουργείο εντός του επόμενου τριμήνου. Φυσικά πήγε σε ιδιωτικό νοσοκομείο, όπου έκανε την εγχείρηση την επόμενη εβδομάδα πληρώνοντας 7.000 ευρώ. Αν είχε ιδιωτική ασφάλεια θα ταλαιπωρούταν πολύ λιγότερο.

Επεξ/σία από lamargos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chill είπε

Τα μικρά γράμματα δεν είναι κρυμμένα. Είναι μικρά. Αλλά διαβάζονται. 

Πρέπει ο ασφαλιζομενος να ξεχωρίσει στο μυαλό του τι είναι νοσηλεια τι έκτακτο περιστατικό και τι είναι ατυχημα. 

Χρειάζεται ασφαλιστής; Ναι... Ασφαλιστής επιπέδου όχι απόφοιτος ΤΕΛ  με γνώσεις επιπέδου 1+1=11 πχ που είδε φως και μπήκε. 

Προσωπικά έχω ασφάλεια στα δύο παιδιά μου. Πληρώνω περί τα 1.500,00 € το χρόνο. Έχω διαβάσει τα συμβόλαια, τα οποία ναι είναι χαώδη αλλά έχω και τον ασφαλιστή αποικο οπότε τον χρειαστώ. Δεν έχω πληρώσει ποτέ τίποτα που προβλεπόταν στο συμβόλαιο. 

Δεν είναι άχρηστα τα ιδιωτικά κάθε άλλο. Δικός μου άνθρωπος έκανε δύσκολο χειρουργείο στο κεφάλι. Ρομποτική στο υγεία. Σε 2 μέρες βγήκε!!!! Σε δύο μέρες!!! Και χωρίς να καταλαβαίνεις τι και πως... Στο δημόσιο το μόνο ρομπότ που ξέρουν πρέπει να ναι ο VOLTRON ή ο jumaru. 

Το όλο κόστος άγγιξε 6ψηφιο ποσό. Πλήρωσε μηδέν. 

 

RTFM λέμε να το παραφρασουμε σε RTFC(ONTRACT). 

Ακριβως οτι λεει ο φιλος, και εγω εχω στον μεγαλο μου γιο (13 ετων) ισοβιο, απο τα τελυταια που προλαβα, φυσικα εχει φτασει 100+ τον μηνα, αλλα επειδη εχει και κατι θεματακια, εχω 100% καλυψη και δεν εχω πληρωσει ευρω πουθενα. Μην τα ισοπεδωνουμε ολα, φυσικα για μενα το καλυτερο ειναι να πληρωνεις και ας μην το χρειαστεις ποτε!

Επεξ/σία από Amaretos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
22 ώρες πριν, oliz είπε

Καλησπέρα παιδιά! Εχω κανει στην 2χρονων κόρη μου ένα ασφαλιστικό πρόγραμμα στην εθνική το full health κ δίνω κανα 400 το χρόνο.. Είπα να την χρησιμοποιήσω επειδή η μικρη κανα 2μερονυχτα έκλαιγε επειδή είχε πάθει ουρολοιμωξη.. Την πηγα στα επείγοντα ενός ιδιωτικού κ τελικά κατέληξα να πληρωσω σχεδόν τα πάντα από εξετάσεις..(Κ μαλιστα 3 φορες πάνω την αξία τους από κάποιο διαγνωστικό!) Ενω οι εξετάσεις  δεν αναφέρονταν ότι εξαιρούνται στο συμβόλαιο.. Ετσι έχω αποφασισει να αλλάξω εταιρεία.. Έχετε να προτείνετε κάποια καλή με ολοκληρωμένο πακέτο επειγόντως περιστατικων? 

1ον τα παιδιά πάντα στο παίδων, ξεχάστε τα ιδιωτικά είναι άσχετοι !!!!
2ον οι ιδιωτικές ασφάλειες είναι τεράστια μούφα, συνάδελφος χρόνια στην εθνική είχε την ατυχία με λευχαιμία, του είπαν να πάει σε δημόσιο νοσοκομείο λόγο σοβαρότητας του περιστατικού, ευτυχώς την γλύτωσε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να κάνεις κάτι καλύτερο από το να δίνεις 400αρια σε απατεώνες. Απλά να ψηφίζεις κάποιον που θα ενισχύσει το δημόσιο σύστημα υγείας έτσι ώστε να μην περιμένεις 2 μήνες για ραντεβού ή 10 ώρες στην ουρά. Είναι πολύ απλό , αλλά η ανθρώπινη ματαιοδοξία πάντα νικά της λογικής 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Macosj είπε

Μπορείς να κάνεις κάτι καλύτερο από το να δίνεις 400αρια σε απατεώνες. Απλά να ψηφίζεις κάποιον που θα ενισχύσει το δημόσιο σύστημα υγείας έτσι ώστε να μην περιμένεις 2 μήνες για ραντεβού ή 10 ώρες στην ουρά. Είναι πολύ απλό , αλλά η ανθρώπινη ματαιοδοξία πάντα νικά της λογικής 

Όσοι ήταν να το ενισχύσουν, έχουν κυβερνήσει και είχαν την ευκαιρία τους. Και μην διαβάσω κανένα "Ναι αλλά δεν πρόλαβαν" 

Γιατί στην παπατζα όλοι καλοί είναι. Στις πράξεις όμως 0.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Όσοι ήταν να το ενισχύσουν, έχουν κυβερνήσει και είχαν την ευκαιρία τους. Και μην διαβάσω κανένα "Ναι αλλά δεν πρόλαβαν" 

Γιατί στην παπατζα όλοι καλοί είναι. Στις πράξεις όμως 0.

Ποιοι πρόλαβαν να κυβερνησουν? Αυτό είναι το πρόβλημα στην Ελλάδα, νομίζει ο άλλος ότι ένα ισχυρό δημόσιο σύστημα υγείας μπορεί να καθιερωθεί μόνο από την αριστερά. Δηλαδή έχουμε μια αμερικανική νοοτροπία με μισθούς Βουλγαρίας😁. Σε όλη την Ευρώπη το δημόσιο σύστημα υγείας λειτουργεί άψογα, ιδίως δε στην Γερμανία και στην Γαλλία, εκτός αν αυτές τις θεωρείς ένας είδος κομμουνιστών χωρών. Όσο αφορά το θέμα με το μωρό, τέτοια περιστατικά πάνε αμέσως στο παίδων, η αναμονή να είναι το πολύ ένα μισάωρο, το βράδυ ούτε 5 λεπτά, εκεί υπάρχουν ιατροί που είναι απείρως καλύτεροι από τους αντίστοιχους μιας ιδιωτικής κλινικής. Αλλά το θέμα εδώ είναι ότι θέλει να ξεχωρίσει από την μάζα και να αισθανθεί στην ανώτερη τάξη με μια ασφάλεια των 400 ευρώ( αυτά δεν φτάνουν ούτε για γάζες). Δηλαδή μια ψευτονοοτροπια που παρασύρει την μεσαία τάξη και ουσιαστικά ταλαιπωρεί και την κατώτερη τάξη. Οι μόνοι κερδισμένοι είναι αυτοί που θα πάνε στην ιδιωτική κλινική και δε θα δουν καν το λογαριασμό γιατί δεν τους ενδιαφέρουν τέτοια μικροποσα

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλαδα του 2021 εαν δεν εχεις ετησιο >20000 και παθεις κατι, αρρωστησεις τελος. Πληρωνουμε ενα σωρο εισφορες, κρατησεις, φορους υποτιθεται για ενα σωστο δημοσιο συστημα υγειας και μιλαμε για ιδιωτικες ασφαλειες. Ειμαστε αξιοι της μοιρας μας 😔

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, alexiko είπε

https://www.interamerican.gr/proionta-yphresies/idiwtes/ygeia/asfaleia/farmaka

Το προσωπικό μου πρόγραμμα υγείας καλύπτει πάντως. Καλό είναι να μην είμαστε απόλυτοι. Η συντριπτική πάντως πλειοψηφία εταιριών και προγραμμάτων δεν τα καλύπτει.

Πόσα χρόνια ισχύει αυτό το πρόγραμμα από την εταιρεία; Πριν αρκετά χρόνια μου είχε πει γιατρός που εργάζεται σε ασφαλιστική ότι δεν καλύπτουν στην Ελλάδα, μόνο κάποια προγράμματα από εταιρείες του εξωτερικού για φάρμακα υψηλού κόστους. 

Πλέον ακόμα και άνεργος να είσαι το φάρμακο συνταγογραφειται με τον ΑΜΚΑ με ποσοστό συμμετοχής, δεν γνωρίζω τι γίνεται στα φάρμακα υψηλού κόστους. 

6 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Δεν φταίει καμία κλινική…. Ο μόνος που φταίει είναι αυτός που δεν διάβασε το συμβόλαιο που υπόγραψε και τώρα φωνάζει…

Δεν αναφέρομαι τόσο στους όρους του συμβολαίου εδώ, όσο στην συμπεριφορά των υπαλλήλων της κλινικής η οποία κάλλιστα θα μπορούσε να ήταν ακριβώς η ίδια είτε πήγαινες με ασφάλεια είτε χωρίς. Εγώ πάντως αν γινόταν σε κλινική συνεργαζομενη με την ασφαλιστική θα κοιτούσα αν μπορώ να εκφράσω το παράπονο στην ασφαλιστική ως πελάτης τους ακόμα κι αν δεν με καλυπτε το συμβόλαιο. Στο παρελθόν έχει τύχει να μας καλέσει ο ασφαλιστής να μας ρωτήσει να αξιολογησουμε τον συνεργαζομενο γιατρό που είχαμε επισκευτει ενώ σε νοσηλεια μου στο συνεργαζομενο νοσοκομείο έμπαιναν τακτικά και ένας υπάλληλος με μια νοσηλεύτρια με ρωτούσαν αν έχω πρόβλημα με κάτι και αν όλα είναι καλά με το νοσοκομείο, κατάλαβα μετά ότι και αυτή ήταν από την ασφαλιστική, θέλουν οι πελάτες να είναι ικανοποιημένοι, τώρα αυτό με τους όρους στο συμβόλαιο είναι άλλο θέμα, θέλει προσεκτική ανάγνωση. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...