Προς το περιεχόμενο

Ιδιωτική Ασφαλεια σε μωρο


oliz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Πόσα χρόνια ισχύει αυτό το πρόγραμμα από την εταιρεία; Πριν αρκετά χρόνια μου είχε πει γιατρός που εργάζεται σε ασφαλιστική ότι δεν καλύπτουν στην Ελλάδα, μόνο κάποια προγράμματα από εταιρείες του εξωτερικού για φάρμακα υψηλού κόστους. 

Πλέον ακόμα και άνεργος να είσαι το φάρμακο συνταγογραφειται με τον ΑΜΚΑ με ποσοστό συμμετοχής, δεν γνωρίζω τι γίνεται στα φάρμακα υψηλού κόστους. 

Δεν αναφέρομαι τόσο στους όρους του συμβολαίου εδώ, όσο στην συμπεριφορά των υπαλλήλων της κλινικής η οποία κάλλιστα θα μπορούσε να ήταν ακριβώς η ίδια είτε πήγαινες με ασφάλεια είτε χωρίς. Εγώ πάντως αν γινόταν σε κλινική συνεργαζομενη με την ασφαλιστική θα κοιτούσα αν μπορώ να εκφράσω το παράπονο στην ασφαλιστική ως πελάτης τους ακόμα κι αν δεν με καλυπτε το συμβόλαιο. Στο παρελθόν έχει τύχει να μας καλέσει ο ασφαλιστής να μας ρωτήσει να αξιολογησουμε τον συνεργαζομενο γιατρό που είχαμε επισκευτει ενώ σε νοσηλεια μου στο συνεργαζομενο νοσοκομείο έμπαιναν τακτικά και ένας υπάλληλος με μια νοσηλεύτρια με ρωτούσαν αν έχω πρόβλημα με κάτι και αν όλα είναι καλά με το νοσοκομείο, κατάλαβα μετά ότι και αυτή ήταν από την ασφαλιστική, θέλουν οι πελάτες να είναι ικανοποιημένοι, τώρα αυτό με τους όρους στο συμβόλαιο είναι άλλο θέμα, θέλει προσεκτική ανάγνωση. 

2-3 ετών πρόγραμμα είναι. Η κάλυψη αυτή σε μένα (24 ετών) κοστίζει κάτω κάπου 0,5€-1€/μήνα αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, alexiko είπε

2-3 ετών πρόγραμμα είναι. Η κάλυψη αυτή σε μένα (24 ετών) κοστίζει κάτω κάπου 0,5€-1€/μήνα αν δεν κάνω λάθος.

Εννοεις, πληρώνεις ασφάλιστρα 6 με 12 το έτος για να σου καλύπτουν οτιδήποτε θα στο συνταγογραφισει γιατρός; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Εννοεις, πληρώνεις ασφάλιστρα 6 με 12 το έτος για να σου καλύπτουν οτιδήποτε θα στο συνταγογραφισει γιατρός; 

Πάμε πάλι, να επισυνάψω το link. Κάνε έναν κόπο να το διαβάσεις. Βέβαια να διευκρινίσω ότι δεν έχω σκέτη αυτήν την κάλυψη (δεν διατίθεται αυτούσια) αλλά συμπληρωματικά στο νοσοκομειακό μου πρόγραμμα (που έχει και άλλα παραρτήματα που δεν είναι της παρούσης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτείνω να διαβάσεις προσεκτικα όλους τους ειδικούς όρους του συμβολαίου και αν έχεις και διάθεση και τους γενικούς όρους...

Πολλοί νομίζουν ότι ασφαλίζονται για το Α και εν τέλει ασφαλιζονται για το Β ή για Α-χ,ψ,ω...μην ακούς τι σου λέει ο σύμβουλος σου, το χαρτί τι λέει...

επίσης έχεις δικαίωμα να υπαναχωρήσεις στο συμβόλαιο σου εντός 1 μήνα...όποτε έχεις ένα μηνα δυνατότητα να διαβάσεις κάθε σελιδα του συμβολαίου και άλλο τόσο για να δεις για το τι θα ασφαλιστεις πριν το πληρώσεις το συμβόλαιο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το "μυστικό" ειναι να έχεις καλό φίλο ή συγγενή ασφαλιστή ή ο ασφαλιστής σου να είναι πολύ καλός , όταν ασφαλίζεσαι πρώτα πρέπει να κοιτάς τον ασφαλιστή και μετά το συμβόλαιο., γλυτώνεις αρκετή ταλαιπωρία και μαθαίνεις και παραθυράκια για να κάνεις πιο γρήγορα τη δουλειά σου. Σίγουρα όμως πρέπει να προσέχεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, C(r)y είπε

Παιδιά το "μυστικό" ειναι να έχεις καλό φίλο ή συγγενή ασφαλιστή ή ο ασφαλιστής σου να είναι πολύ καλός , όταν ασφαλίζεσαι πρώτα πρέπει να κοιτάς τον ασφαλιστή και μετά το συμβόλαιο., γλυτώνεις αρκετή ταλαιπωρία και μαθαίνεις και παραθυράκια για να κάνεις πιο γρήγορα τη δουλειά σου. Σίγουρα όμως πρέπει να προσέχεις 

Ο ασφαλιστής είναι ένας από τις χιλιάδες...αυτά τα συμβόλαια σε μια εταιρεία είναι ίδια...δεν παίζει κανένα ρόλο ο ασφαλιστής στους όρους των συμβολαίων...αν δεν κάτσεις να διαβάσεις το συμβόλαιο πριν κ μετά το πληρώσεις πρόβλημα σου...

Ξέρω περίπτωση γιατρού που είχε συμβόλαιο αστικής ευθύνης του επί 8 χρόνια...επί 8 χρόνια ήταν ανασφαλιστος γιατί είχε δηλώσει ότι ήταν παθολόγος ενώ εν τέλει ήταν ανειδίκευτος κάτι που εξαιρούσε το συμβόλαιο του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panagiotis1988 είπε

Ο ασφαλιστής είναι ένας από τις χιλιάδες...αυτά τα συμβόλαια σε μια εταιρεία είναι ίδια...δεν παίζει κανένα ρόλο ο ασφαλιστής στους όρους των συμβολαίων...αν δεν κάτσεις να διαβάσεις το συμβόλαιο πριν κ μετά το πληρώσεις πρόβλημα σου...

Ξέρω περίπτωση γιατρού που είχε συμβόλαιο αστικής ευθύνης του επί 8 χρόνια...επί 8 χρόνια ήταν ανασφαλιστος γιατί είχε δηλώσει ότι ήταν παθολόγος ενώ εν τέλει ήταν ανειδίκευτος κάτι που εξαιρούσε το συμβόλαιο του...

ενταξει εγώ μιλάω στην περίπτωση που γνωρίζει προσωπικά και γιατρούς και μπορεί να επικοινωνεί και αυτός με τους γιατρούς και να διευκολύνει/επιταχύνει καταστάσεις. σίγουρα αυτό ήταν λάθος του ασφαλιστή αρχικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, C(r)y είπε

Παιδιά το "μυστικό" ειναι να έχεις καλό φίλο ή συγγενή ασφαλιστή ή ο ασφαλιστής σου να είναι πολύ καλός , όταν ασφαλίζεσαι πρώτα πρέπει να κοιτάς τον ασφαλιστή και μετά το συμβόλαιο., γλυτώνεις αρκετή ταλαιπωρία και μαθαίνεις και παραθυράκια για να κάνεις πιο γρήγορα τη δουλειά σου. Σίγουρα όμως πρέπει να προσέχεις 

Διαφωνώ, respectfully που λένε και στο χωριό μου.

Σημαντικό ρόλο παίζει η εταιρεία, η αξιοπιστία (δηλαδή στα μακροχρόνια προγράμματα πόσο πιθανό είναι να υπάρχει και να πληρώνει 20 χρόνια από σήμερα) και οι γενικοί και ειδικοί όροι του συμβολαίου.

Όπως είπε και ο παραπάνω ο ασφαλιστής δεν διαμορφώνει τους όρους. Βοηθάει στην ενημέρωση και ίσως και με 4-5 γνωριμίες να σε εξυπηρετήσει σε κάποια περίπτωση, αλλά δεν μπορεί να σου παρέχει κάλυψη αν δεν προβλέπεται, ενώ αν γνωρίζεις τους όρους του συμβολαίου σου, θα πάρεις την κάλυψη που δικαιούσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Mesqal είπε

Στην Ελλαδα του 2021 εαν δεν εχεις ετησιο >20000 και παθεις κατι, αρρωστησεις τελος. Πληρωνουμε ενα σωρο εισφορες, κρατησεις, φορους υποτιθεται για ενα σωστο δημοσιο συστημα υγειας και μιλαμε για ιδιωτικες ασφαλειες. Ειμαστε αξιοι της μοιρας μας 😔

 

Αυτό γίνεται γιατί πληρώνεις εισφορές για την οικογένεια σου αλλά και για άλλα 20 άτομα που δεν έχουν ή δεν θέλουν να πληρώσουν τον "οβολο" τους για το σύστημα υγείας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η ιδιωτική ασφάλιση στην Ελλάδα είναι πολύ χάλια,και όλα τα συμβόλαια έχουν πολλά ψιλά γράμματα με σκοπό φυσικά να βγάζουν περισσότερα.

Επειδή πέρασα από αυτό το στάδιο όταν είχα 2 μωρά ένα πράγμα μόνο θα σου πω αν σου τύχει κάτι σοβαρό μόνο κάποιο δημόσιο θα σου λύσει το πρόβλημα.

Υπάρχουν φοβεροί γιατροί στα δημόσια πχ παίδων που σε βλέπουν σαν ασθενή και όχι σαν πελάτη/πορτοφόλι όπως στα ιδιωτικά.

Εγώ έστειλα στο διάολο ιδιωτική ασφάλεια και ασφαλιστη όταν για ένα μικρό εξόγκωμα/σπυράκι στην πλάτη στο ένα μου παιδί με έστειλαν και μάλιστα επείγον σε παιδοχειρουργο για αφαίρεση του και μάλιστα παιδάκι 2 χρόνων με ολική αναισθησία γιατί δεν ήξεραν τι μπορεί να είναι αυτό.

Πάω σε δημόσιο με το που το βλέπει η γιατρός μου λέει αάαααα μάλιστα νεανικό ξανθωκοκιωμα.τι είναι αυτό γιατρέ?

Δεν το πειράζετε σε καμοια περίπτωση μου απαντάει.επειδη τα παιδιά μεγαλώνουν γρήγορα ενδέχεται σε κάποια σημεία τα κύτταρα να μεγαλώνουν πιο γρήγορα και προκαλούν τετοια εξογκώματα τα οποία εξαφανιζονται με την ανάπτυξη.

Έτσι και έγινε.

Το κ@θικι στο ιδιωτικό δεν το ήξερε?

Φυσικά και το ήξερε πιστεύω αλλά ήθελε να με φιλοξενήσει 2-3 μέρες στο πολυτελές ξενοδοχείο τους για να τα πάρει.

Και σε πληροφορω σε 2 ακόμα περιπτώσεις που χρειάστηκε νοσοκομείο 1 κάταγμα κρανίου και άλλη 1 σπασμένο και γυρισμένο  κόνδυλο με χειρουργείο στο Παίδων οι άνθρωποι ήταν άψογοι και δεν καταδεχτηκαν ούτε cent για ένα καφέ που λέει ο λόγος.

Για μένα συμβόλαια καλά έκαναν οι ασφαλιστικές πριν 20_25 χρόνια τα λεγόμενα χρυσά τώρα είναι όλα για πέταμα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
24 λεπτά πριν, davarisx είπε

Δυστυχώς η ιδιωτική ασφάλιση στην Ελλάδα είναι πολύ χάλια,και όλα τα συμβόλαια έχουν πολλά ψιλά γράμματα με σκοπό φυσικά να βγάζουν περισσότερα.

Επειδή πέρασα από αυτό το στάδιο όταν είχα 2 μωρά ένα πράγμα μόνο θα σου πω αν σου τύχει κάτι σοβαρό μόνο κάποιο δημόσιο θα σου λύσει το πρόβλημα.

Υπάρχουν φοβεροί γιατροί στα δημόσια πχ παίδων που σε βλέπουν σαν ασθενή και όχι σαν πελάτη/πορτοφόλι όπως στα ιδιωτικά.

Εγώ έστειλα στο διάολο ιδιωτική ασφάλεια και ασφαλιστη όταν για ένα μικρό εξόγκωμα/σπυράκι στην πλάτη στο ένα μου παιδί με έστειλαν και μάλιστα επείγον σε παιδοχειρουργο για αφαίρεση του και μάλιστα παιδάκι 2 χρόνων με ολική αναισθησία γιατί δεν ήξεραν τι μπορεί να είναι αυτό.

Πάω σε δημόσιο με το που το βλέπει η γιατρός μου λέει αάαααα μάλιστα νεανικό ξανθωκοκιωμα.τι είναι αυτό γιατρέ?

Δεν το πειράζετε σε καμοια περίπτωση μου απαντάει.επειδη τα παιδιά μεγαλώνουν γρήγορα ενδέχεται σε κάποια σημεία τα κύτταρα να μεγαλώνουν πιο γρήγορα και προκαλούν τετοια εξογκώματα τα οποία εξαφανιζονται με την ανάπτυξη.

Έτσι και έγινε.

Το κ@θικι στο ιδιωτικό δεν το ήξερε?

Φυσικά και το ήξερε πιστεύω αλλά ήθελε να με φιλοξενήσει 2-3 μέρες στο πολυτελές ξενοδοχείο τους για να τα πάρει.

Και σε πληροφορω σε 2 ακόμα περιπτώσεις που χρειάστηκε νοσοκομείο 1 κάταγμα κρανίου και άλλη 1 σπασμένο και γυρισμένο  κόνδυλο με χειρουργείο στο Παίδων οι άνθρωποι ήταν άψογοι και δεν καταδεχτηκαν ούτε cent για ένα καφέ που λέει ο λόγος.

Για μένα συμβόλαια καλά έκαναν οι ασφαλιστικές πριν 20_25 χρόνια τα λεγόμενα χρυσά τώρα είναι όλα για πέταμα.

Έτσι ακριβώς..... αλλά μην το θεωρείς δεδομένο ότι στο ιδιωτικό ήξεραν την περίπτωση !!! Πολύ απλά μπορεί και να μην την είχαν ξαναδεί, και ο λόγος είναι σίγουρα ότι δεν έχουν την ίδια εμπειρία με το δημόσιο !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, davarisx είπε

Δυστυχώς η ιδιωτική ασφάλιση στην Ελλάδα είναι πολύ χάλια,και όλα τα συμβόλαια έχουν πολλά ψιλά γράμματα με σκοπό φυσικά να βγάζουν περισσότερα.

Επειδή πέρασα από αυτό το στάδιο όταν είχα 2 μωρά ένα πράγμα μόνο θα σου πω αν σου τύχει κάτι σοβαρό μόνο κάποιο δημόσιο θα σου λύσει το πρόβλημα.

Υπάρχουν φοβεροί γιατροί στα δημόσια πχ παίδων που σε βλέπουν σαν ασθενή και όχι σαν πελάτη/πορτοφόλι όπως στα ιδιωτικά.

Εγώ έστειλα στο διάολο ιδιωτική ασφάλεια και ασφαλιστη όταν για ένα μικρό εξόγκωμα/σπυράκι στην πλάτη στο ένα μου παιδί με έστειλαν και μάλιστα επείγον σε παιδοχειρουργο για αφαίρεση του και μάλιστα παιδάκι 2 χρόνων με ολική αναισθησία γιατί δεν ήξεραν τι μπορεί να είναι αυτό.

Πάω σε δημόσιο με το που το βλέπει η γιατρός μου λέει αάαααα μάλιστα νεανικό ξανθωκοκιωμα.τι είναι αυτό γιατρέ?

Δεν το πειράζετε σε καμοια περίπτωση μου απαντάει.επειδη τα παιδιά μεγαλώνουν γρήγορα ενδέχεται σε κάποια σημεία τα κύτταρα να μεγαλώνουν πιο γρήγορα και προκαλούν τετοια εξογκώματα τα οποία εξαφανιζονται με την ανάπτυξη.

Έτσι και έγινε.

Το κ@θικι στο ιδιωτικό δεν το ήξερε?

Φυσικά και το ήξερε πιστεύω αλλά ήθελε να με φιλοξενήσει 2-3 μέρες στο πολυτελές ξενοδοχείο τους για να τα πάρει.

Και σε πληροφορω σε 2 ακόμα περιπτώσεις που χρειάστηκε νοσοκομείο 1 κάταγμα κρανίου και άλλη 1 σπασμένο και γυρισμένο  κόνδυλο με χειρουργείο στο Παίδων οι άνθρωποι ήταν άψογοι και δεν καταδεχτηκαν ούτε cent για ένα καφέ που λέει ο λόγος.

Για μένα συμβόλαια καλά έκαναν οι ασφαλιστικές πριν 20_25 χρόνια τα λεγόμενα χρυσά τώρα είναι όλα για πέταμα.

Το έχω πάθει σε παιδάκι 2 μηνών. Ήθελαν να μου το βάλουν σε χειρουργείο σε ηλικία 2 μηνών "γιατί επείγει" σε ιδιωτικό. Ευτυχώς έχω 5 γνώσεις και τους έστειλα στο γερο διάολο.

Το πήγα και στο παίδων και σε άλλο ιδιωτικό και σαφέστατα είχα δίκιο. Τελικά έκανε χειρουργείο μετά από λίγα χρόνια. Έμαθα σε 2ο χρόνο, ότι κάνουν άχρηστες εισαγωγές κ χειρουργεία για να έχουν περισσότερα έσοδα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, arispz είπε

Έτσι ακριβώς..... αλλά μην το θεωρείς δεδομένο ότι στο ιδιωτικό ήξεραν την περίπτωση !!! Πολύ απλά μπορεί και να μην την είχαν ξαναδεί, και ο λόγος είναι σίγουρα ότι δεν έχουν την ίδια εμπειρία με το δημόσιο !!! 

Έτσι είναι αδερφέ δυστυχώς.

Πληρώνεις παροχές 5αστερου ξενοδοχείου αλλά η εμπειρία είναι στα δημόσια.και είναι πολύ άσχημη εμπειρία να σου λένε χειρουργείο άμεσα,ο άλλος να τρομάζει (εγώ ευτυχώς είμαι πολύ ψύχραιμος)η γυναίκα σου να κλαίει και να έχεις μεγάλο ψυχολογικό φορτίο πως θα το διαχειριστής όλο αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...