Προς το περιεχόμενο

Ιδιωτική Ασφαλεια σε μωρο


oliz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σ αυτά δε γινεται διαχωρισμός δημοσίου και ιδιωτικού, έχει να κάνει με τον γιατρό που θα πέσεις.

Αντιστοιχα για τον συγχωρεμένο τον παππού μου εκλιπαρούσαμε να του κάνουν εισαγωγή με τρελό διαβήτη και διαβητικό πόδι, και τον έδιωχναν. Καταφέραμε με βύσμα να τον βάλουμε τον άνθρωπο μέσα , σε αλλη κλινική, υπέφερε στο σπίτι , ο γιατρός μας έλεγε θέλει νοσοκομείο και δε βρίσκαμε που να τον βάλουμε, μας έδιωχναν.

Αντιστοιχα, η γιαγιά μου έπεσε στην εκκλησία και έσπασε το πόδι της. Το ΕΚΑΒ την πήγε στο Αγία ολγα. Όταν έφτασαν οι γονείς μου εκει ο γιατρός ηταν ανένδοτος οτι θέλει κόψιμο το πόδι!! Ευτυχως είχαμε πάλι κονε και υπογράψαμε την πήραμΕ και την πήγαμε στο ΝΙΜΙΤΣ οπου με υπομονή ένας εξαιρετικός χειρουργος και άνθρωπος την χειρούργησε και πήγε τέλεια.

Αλλο.... γιατρός στα επείγοντα του Μετροπολιταν με είχε διώξει με 39 πυρετό έλεγε δεν έχεις τίποτα δεν έχεις τίποτα. Ουτε μια ακτίνα δε με έβαλε να κάνω. Εβηχα σα γαϊδούρι Έν τω μεταξύ. Ξανά πήγα την επόμενη μερα που ηταν ο δικός μου ο γιατρός και ειχα τρελή βρογχίτιδα , πήρα αγωγή κοντά 2 μήνες.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Μάλλον δεν έχεις καλό ασφαλιστή. Και ο καλός ασφαλιστής είναι broker, ο οποίος δουλεύει όλες τις εταιρείες και σου πουλάει το προϊόν ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2021 στις 4:35 ΠΜ, Βασίλης_29 είπε

Φάρμακα δεν καλύπτει καμία ιδιωτική ασφαλιστική, μόνο αν κάτι χρειαστεί εντός των πλαισίων της νοσηλείας σου, οτιδήποτε εκτός και συνταγογραφουμενο το πληρώνεις μόνο μέσω του δημοσίου. 

 

ΛΑΘΟΣ. Μιας και πιάσατε την Εθνική Ασφαλιστική, έχει κάτι που ονομάζεται ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΑΤΥΧΗΜΑ. Σας το λέω γιατί το έχω και το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές κιόλας. Το έχουν και φίλοι μου.

 

Έξοδα μέχρι ότι ποσό επιλέξεις 500-750-1000€ / έτος, σε περιμένουν σε λογαριασμό, πληρώνεις πρώτα και μετά στα κάνουν κατάθεση μπαμ-μπαμ εντός 3 εργάσιμων ή 5.

 

Καλύπτει : ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ.

 

Αφού λοιπόν πάω στα επείγοντα, όποιου μέρους θέλω στην Ελλάδα και μου ΓΡΑΨΟΥΝ φάρμακα / εξετάσεις κτλπ κτλπ

Μαζεύω αποδείξεις και τις στέλνω με φωτό, ότι γράφουν, το παίρνω πίσω. Καλύπτονται λοιπόν 100% και τα φάρμακα και οι γάζες και ό,τι άλλο τύχει και σου γράψουν.

 

Μου κοστίζει για 1000€, 73-75€ το έτος. Μην λέτε ότι θέλετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, JiovanniGeorgeo είπε

 

ΛΑΘΟΣ. Μιας και πιάσατε την Εθνική Ασφαλιστική, έχει κάτι που ονομάζεται ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΑΤΥΧΗΜΑ. Σας το λέω γιατί το έχω και το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές κιόλας. Το έχουν και φίλοι μου.

 

Έξοδα μέχρι ότι ποσό επιλέξεις 500-750-1000€ / έτος, σε περιμένουν σε λογαριασμό, πληρώνεις πρώτα και μετά στα κάνουν κατάθεση μπαμ-μπαμ εντός 3 εργάσιμων ή 5.

 

Καλύπτει : ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ.

 

Αφού λοιπόν πάω στα επείγοντα, όποιου μέρους θέλω στην Ελλάδα και μου ΓΡΑΨΟΥΝ φάρμακα / εξετάσεις κτλπ κτλπ

Μαζεύω αποδείξεις και τις στέλνω με φωτό, ότι γράφουν, το παίρνω πίσω. Καλύπτονται λοιπόν 100% και τα φάρμακα και οι γάζες και ό,τι άλλο τύχει και σου γράψουν.

 

Μου κοστίζει για 1000€, 73-75€ το έτος. Μην λέτε ότι θέλετε.

Το γνωρίζω το συγκεκριμένο, εξαιρετικό πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ανάθεμα το. Και εμένα σαν κοινωνικό έργο μου φαίνεται.

Να ΤΥΧΕΙ όμως, να πάει κάποιος με κάτι το οποίο ΜΟΝΟ στη φαντασία του θα είναι ΕΠΕΙΓΟΝ. βλ. πονάνε οι χιαστοί μου ή κάτι τέτοιο..

..μετά οι εταιρείες είναι απατεώνες. Ή μπορεί να πάει για σπασμένο δόντι, ΑΠΟ ΑΤΥΧΗΜΑ, και πάλι να πληρώσει τα πάντα τσέπη. Που να ήξερε πως ο καλός ο κοσμάκης ένα καιρό έπαιρνε φόρα και τα έσπαγε μόνος του για να του καλύψει η ασφαλιστική τα σφραγίσματα. Οι ασφαλιστικές φταίνε.

 

Κανένα απολύτως παράπονο δεν θα είχα εγώ να πληρώσω. Ο TS έδινε, 400€ για έναν άνθρωπο, έχει ΚΕΦΑΛΑΙΑ στη διάθεση του σε περίπτωση νοσηλείας, που δε τα βγάζει όλη του τη ζωή, δεν συμβαίνει νοσηλεία και η ασφαλιστική είναι απατεώνας. Αν συνέβαινε η νοσηλεία, η ασφαλιστική είναι σωτήρας. Αν κάνεις άλλα έξοδα να δεις τι βγαίνει 400€ / έτος, θα δεις πως η νοσηλείες του παιδιού σου είναι καλά που είναι καλυμμένες..

Έτσι πάει.. ανάλογα τις εμπειρίες μας και προ πάντων αυτών που φτάσαμε να μάθουμε, ξεκινάμε τις φήμες χωρίς πολλά - πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Είναι ανάθεμα το. Και εμένα σαν κοινωνικό έργο μου φαίνεται.

Να ΤΥΧΕΙ όμως, να πάει κάποιος με κάτι το οποίο ΜΟΝΟ στη φαντασία του θα είναι ΕΠΕΙΓΟΝ. βλ. πονάνε οι χιαστοί μου ή κάτι τέτοιο..

..μετά οι εταιρείες είναι απατεώνες. Ή μπορεί να πάει για σπασμένο δόντι, ΑΠΟ ΑΤΥΧΗΜΑ, και πάλι να πληρώσει τα πάντα τσέπη. Που να ήξερε πως ο καλός ο κοσμάκης ένα καιρό έπαιρνε φόρα και τα έσπαγε μόνος του για να του καλύψει η ασφαλιστική τα σφραγίσματα. Οι ασφαλιστικές φταίνε.

 

Κανένα απολύτως παράπονο δεν θα είχα εγώ να πληρώσω. Ο TS έδινε, 400€ για έναν άνθρωπο, έχει ΚΕΦΑΛΑΙΑ στη διάθεση του σε περίπτωση νοσηλείας, που δε τα βγάζει όλη του τη ζωή, δεν συμβαίνει νοσηλεία και η ασφαλιστική είναι απατεώνας. Αν συνέβαινε η νοσηλεία, η ασφαλιστική είναι σωτήρας. Αν κάνεις άλλα έξοδα να δεις τι βγαίνει 400€ / έτος, θα δεις πως η νοσηλείες του παιδιού σου είναι καλά που είναι καλυμμένες..

Έτσι πάει.. ανάλογα τις εμπειρίες μας και προ πάντων αυτών που φτάσαμε να μάθουμε, ξεκινάμε τις φήμες χωρίς πολλά - πολλά.

Το θέμα είναι αυτό που λες με λίγα λεφτά δεν γίνονται όλα. Εγώ πχ έχω επείγοντα περιστατικά στο πρόγραμμα μου και από ασθένεια και από ατύχημα αλλά είναι ΜΟΝΟ αν πάω σε εξωτερικό ιατρείο συμβεβλημένου νοσοκομείου. Τόσο απλά. Για να καλύψω έξοδα ατυχήματος σα αυτά που λες πρέπει να κάνω το αντίστοιχο της εθνικής που αναφέρεις. Δεν γκρινιάζω όμως, ξέρω τι πληρώνω και τι έχω καλυμμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να τα καταλάβουν "αυτά" όπως εσύ όμως. Έχω εξηγήσει στο επάγγελμα μου σε μια πελάτισσα κάτι 3 φορές, με 3 τρόπους από τον απλό στον απλούστερο, και κατέληξε και πάλι να μην έχει ιδέα ένα μήνα μετά.

 

Πόσο να απλοποιηθούν τόσοι όροι στις ασφάλειες; ΛΕΝΕ πως το ασφαλιστικό είναι μεγαλύτερο βιβλίο από αυτό της ιατρικής.

Και τώρα ξεκινήσαμε σιγά - σιγά να αυτοασφαλιζόμαστε σε ιδιωτικές (βλ. INTERAMERICAN κ.α). Βγάλε άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, JiovanniGeorgeo είπε

 

ΛΑΘΟΣ. Μιας και πιάσατε την Εθνική Ασφαλιστική, έχει κάτι που ονομάζεται ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΑΤΥΧΗΜΑ. Σας το λέω γιατί το έχω και το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές κιόλας. Το έχουν και φίλοι μου.

 

Έξοδα μέχρι ότι ποσό επιλέξεις 500-750-1000€ / έτος, σε περιμένουν σε λογαριασμό, πληρώνεις πρώτα και μετά στα κάνουν κατάθεση μπαμ-μπαμ εντός 3 εργάσιμων ή 5.

 

Καλύπτει : ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ.

 

Αφού λοιπόν πάω στα επείγοντα, όποιου μέρους θέλω στην Ελλάδα και μου ΓΡΑΨΟΥΝ φάρμακα / εξετάσεις κτλπ κτλπ

Μαζεύω αποδείξεις και τις στέλνω με φωτό, ότι γράφουν, το παίρνω πίσω. Καλύπτονται λοιπόν 100% και τα φάρμακα και οι γάζες και ό,τι άλλο τύχει και σου γράψουν.

 

Μου κοστίζει για 1000€, 73-75€ το έτος. Μην λέτε ότι θέλετε.

Πρώτον, δεν μιλάω για εθνική μιλάω γενικά, δεύτερον δεν σχολίασα τι γίνεται σε ατύχημα και επείγουσες καταστάσεις, εκεί η κάθε ασφαλιστική έχει την δική της πολιτική βάσει του τι υπεγραψες στο συμβόλαιο. Τρίτον, γνώριζα το ακριβώς αντίθετο όσον αφορά την κάλυψη φαρμάκων, μου επισημάνθηκε ήδη από 2-3 μέλη ότι έκανα λάθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...