Προς το περιεχόμενο

Disable Directory Browsing στο plesk


nikos_greece

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα θέλω να κανω Disable Directory Browsing  στο plesk απλα επειδη είμαι καινουργιος στο χωρο και δε θελω να κανω κατι στραβω θελω να ειμαι σίγουρος για το τι κανω ...βρήκα το παρακάτω βίντεο για το πως να το κάνω...ειναι το ίδιο απλα βαζει κωδικο για να τα δεις???
https://www.youtube.com/watch?v=rV11obfshQk
και βρηκα και αυτο απο το plesk..ποιο ειναι για αυτο που θέλω εγω??
https://support.plesk.com/hc/en-us/articles/115000064229-How-to-configure-a-password-protected-directory-in-Plesk
θελω να το κανω για περισσοτερη ασφάλεια απο hacks στο ιστότοπό μου που διαβασα...δεν επηρεάζει κατι αλλο στη σελίδα έτσι ε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και το άλλο που θέλω να ρωτήσω οποίος ξέρει είναι πως μπορώ να βάλω να ζητάει username και κωδικό πριν εμφανιστεί η φόρμα  στο wp-admin μέσα από το plesk..

Επεξ/σία από nikos_greece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Θέλεις να το κάνεις για ασφάλεια του wordpress site ή για να κλειδώσεις τους φακέλους με τα αρχεία με κωδικό? Αν θέλεις να κάνεις το πρώτο αυτή η γραμμή κώδικα στο αρχείο htaccess σου κάνει και στην ουσία κόβει την πρόσβαση στα αρχεία από browser σε μη εξουσιοδοτημένους χρήστες.

Options -Indexes

2) Εννοείς να μην μπαίνει αυτόματα στο backend του wordpress όταν προσπαθείς να μπεις μέσα από το plesk? Αν ναι σβήσε τα στοιχεία εισόδου του admin (username και κωδικό) μέσα στο plesk στη συγκεκριμένη εγκατάσταση. Αν όχι εξήγησε το λίγο καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vngls7 είπε

1) Θέλεις να το κάνεις για ασφάλεια του wordpress site ή για να κλειδώσεις τους φακέλους με τα αρχεία με κωδικό? Αν θέλεις να κάνεις το πρώτο αυτή η γραμμή κώδικα στο αρχείο htaccess σου κάνει και στην ουσία κόβει την πρόσβαση στα αρχεία από browser σε μη εξουσιοδοτημένους χρήστες.

Options -Indexes

2) Εννοείς να μην μπαίνει αυτόματα στο backend του wordpress όταν προσπαθείς να μπεις μέσα από το plesk? Αν ναι σβήσε τα στοιχεία εισόδου του admin (username και κωδικό) μέσα στο plesk στη συγκεκριμένη εγκατάσταση. Αν όχι εξήγησε το λίγο καλύτερα.

στο πρωτο ειναι αυτο που ειπες απλα ειμαι αρχάριος και μαλλον θα πω στον host μου να το κανει μην κανω καμια πατατα....δεν επηρεάζει καποια λειτουργια στη σελίδα ε?
στο δευτερο θελω να κανω αυτο που δίχνει παρακατω το βιντεο..αλλα δεν εχω καταλαβει μετα το / πρεπει να βαλω το wp-admin ασπουμε για να βγαίνει πριν της σελιδα του wordpress που μπαίνεις στο dassrbord??
https://docs.plesk.com/en-US/obsidian/customer-guide/websites-and-domains/restricting-access-to-content.65152/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο λάθος που μπορεί να γίνει είναι αν δεν υπάρχει το αρχείο htaccess και πρέπει να το φτιάξεις εσύ να μην φτιαχτεί σωστά διαφορετικά δεν υπάρχει θέμα.

Στο dashboard του wordpress ούτως ή άλλως έχουν πρόσβαση συγκεκριμένοι ρόλοι που μόνο εσύ μπορείς να τους φτιάξεις και έχουν τα ανάλογα δικαιώματα. Θες να φτιάξεις κάποιο συγκεκριμένο directory που θες να δώσεις πρόσβαση μόνο με κωδικό? Πχ μια σελίδα με πρόσβαση μόνο σε συγκεκριμένα άτομα που έχουν τους κωδικούς? Αν ναι τότε είναι χρήσιμο. Αν θες απλά να προστατέψεις τη σελίδα wp login βάλε ένα plugin που την αλλάζει (πχ wps hide login).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, vngls7 είπε

Το μόνο λάθος που μπορεί να γίνει είναι αν δεν υπάρχει το αρχείο htaccess και πρέπει να το φτιάξεις εσύ να μην φτιαχτεί σωστά διαφορετικά δεν υπάρχει θέμα.

Στο dashboard του wordpress ούτως ή άλλως έχουν πρόσβαση συγκεκριμένοι ρόλοι που μόνο εσύ μπορείς να τους φτιάξεις και έχουν τα ανάλογα δικαιώματα. Θες να φτιάξεις κάποιο συγκεκριμένο directory που θες να δώσεις πρόσβαση μόνο με κωδικό? Πχ μια σελίδα με πρόσβαση μόνο σε συγκεκριμένα άτομα που έχουν τους κωδικούς? Αν ναι τότε είναι χρήσιμο. Αν θες απλά να προστατέψεις τη σελίδα wp login βάλε ένα plugin που την αλλάζει (πχ wps hide login).

ναι αυτο εκανα με το plug in απο ενα βιντεο που ειδα και αλλαξα ονομα στο wp-admin...τωρα το αλλο που μου ειπες θα το πω στον host να το κανει για να μην εχουν πρόσβαση στα αρχεία από browser σε μη εξουσιοδοτημένους χρήστες...σε τι αρχεια μπορει να εχει προσβαση ενας που θα με βρει στο google ασπουμε αν δε το κανω αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...