Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου συστήματος ή αναμονή ?


bearsnbeats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, 
Βρίσκομαι σε ένα δίλημμα και θα εκτιμούσα την άποψη σας.

Τα τελευταία 4.5 χρόνια έχω αυτό το λάπτοπ: https://www.amazon.com/Dell-Inspiron-i7-6700HQ-Processor-Keyboard/dp/B01JCM01XC
Αυτό τον καιρό το χρησιμοποιώ γιατί κάνω την διπλωματική μου πάνω στο deep learning και καμιά φορά παίζω warzone. Λόγω ότι δουλεύω πάνω στο deep learning μου ήταν αναγκαίο να έχω κάρτα της Nvidia.  Ήξερα ότι η 960M δεν θα ήταν αρκετή για να καλύψει πλήρως την διπλωματική μου, αλλά λόγω των τιμών που παίζουν πλέον στις γραφικών είπα να κάνω υπομονή και να καλύψω ότι χρειαστεί νοικιάζοντας gpu computing (πχ από https://vast.ai/ ) μέχρι να στρώσουν τα πράγματα και μετά να χτίσω υπολογιστή.
Πριν 2 μήνες μου είχε βγάλει ένα πρόβλημα σε κάτι κυκλώματα που μου κόστισε 40 ε. Επειδή το κόστος επισκευής ήταν χαμηλό είπα να μείνω στο αρχικό μου πλάνο. To θέμα μου είναι ότι εμφάνισε πάλι το ίδιο πρόβλημα και κατάλαβα ότι δεν μπορώ να βασίζομαι σε αυτό το λάπτοπ πλέον , γιατί παράλληλα δουλεύω και remote μέσω διαδικτύου και δεν μπορώ να μείνω ξαφνικά χωρίς Η/Υ ξανά. 

Οι επιλογές που βλέπω είναι οι εξής:

1) Να αγοράσω πχ κάποιο λάπτοπ ή να φτιάξω ένα pc για απλή χρήση με λίγο budget(πχ κάπου στα 500-600ε), ώστε να μπορώ να δουλεύω remote και να κάνω τις βασικές μου εργασίες (browsing κτλπ) και να λύσω το πρόβλημα του deep learning νοικιάζοντας gpu computing (ένα μειονέκτημα εδώ είναι ότι δεν θα μπορώ να παίζω warzone που και που οπως συνήθιζα, αλλά δεν θα ναι και το τέλος του κόσμου για μένα καθώς δεν θεωρώ τον εαυτό μου gamer) και όταν το θέμα με τις τιμές hardware γίνει καλύτερα να προχωρήσω χτίσιμο υπολογιστή που θα καλύπτει και τα 2(αλλά νιώθω ότι θα έχω "πετάξει" τα αρχικά 500ε).

2) Να χτίσω υπολογιστή που θα με καλύπτει στην διπλωματική. Σκεφτόμουν αρχικά κάτι σε 1660 super ή  2060 αλλά πλέον που κάνουν 500 και  600ε αντίστοιχα, θεωρώ πιο worth την 3060 (απο πλαίσιο στα 560-600). Βέβαια για την 3060 δεν ξέρω πότε θα έρθει και αν αξίζει σε αυτή την τιμή. Υπολόγισα ένα τέτοιο σύστημα να μου βγει κάπου στα 1100ε.

Αν έχετε και άλλες προτάσεις θα εκτιμηθούν. 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Επεξ/σία από bearsnbeats
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, bearsnbeats είπε

Καλησπέρα σε όλους, 
Βρίσκομαι σε ένα δίλημμα και θα εκτιμούσα την άποψη σας.

Τα τελευταία 4.5 χρόνια έχω αυτό το λάπτοπ: https://www.amazon.com/Dell-Inspiron-i7-6700HQ-Processor-Keyboard/dp/B01JCM01XC
Αυτό τον καιρό το χρησιμοποιώ γιατί κάνω την διπλωματική μου πάνω στο deep learning και καμιά φορά παίζω warzone. Λόγω ότι δουλεύω πάνω στο deep learning μου ήταν αναγκαίο να έχω κάρτα της Nvidia.  Ήξερα ότι η 960M δεν θα ήταν αρκετή για να καλύψει πλήρως την διπλωματική μου, αλλά λόγω των τιμών που παίζουν πλέον στις γραφικών είπα να κάνω υπομονή και να καλύψω ότι χρειαστεί νοικιάζοντας gpu computing (πχ από https://vast.ai/ ) μέχρι να στρώσουν τα πράγματα και μετά να χτίσω υπολογιστή.
Πριν 2 μήνες μου είχε βγάλει ένα πρόβλημα σε κάτι κυκλώματα που μου κόστισε 40 ε. Επειδή το κόστος επισκευής ήταν χαμηλό είπα να μείνω στο αρχικό μου πλάνο. To θέμα μου είναι ότι εμφάνισε πάλι το ίδιο πρόβλημα και κατάλαβα ότι δεν μπορώ να βασίζομαι σε αυτό το λάπτοπ πλέον , γιατί παράλληλα δουλεύω και remote μέσω διαδικτύου και δεν μπορώ να μείνω ξαφνικά χωρίς Η/Υ ξανά. 

Οι επιλογές που βλέπω είναι οι εξής:

1) Να αγοράσω πχ κάποιο λάπτοπ ή να φτιάξω ένα pc για απλή χρήση με λίγο budget(πχ κάπου στα 500-600ε), ώστε να μπορώ να δουλεύω remote και να κάνω τις βασικές μου εργασίες (browsing κτλπ) και να λύσω το πρόβλημα του deep learning νοικιάζοντας gpu computing (ένα μειονέκτημα εδώ είναι ότι δεν θα μπορώ να παίζω warzone που και που οπως συνήθιζα, αλλά δεν θα ναι και το τέλος του κόσμου για μένα καθώς δεν θεωρώ τον εαυτό μου gamer) και όταν το θέμα με τις τιμές hardware γίνει καλύτερα να προχωρήσω χτίσιμο υπολογιστή που θα καλύπτει και τα 2(αλλά νιώθω ότι θα έχω "πετάξει" τα αρχικά 500ε).

2) Να χτίσω υπολογιστή που θα με καλύπτει στην διπλωματική. Σκεφτόμουν αρχικά κάτι σε 1660 super ή  2060 αλλά πλέον που κάνουν 500 και  600ε αντίστοιχα, θεωρώ πιο worth την 3060 (απο πλαίσιο στα 560-600). Βέβαια για την 3060 δεν ξέρω πότε θα έρθει και αν αξίζει σε αυτή την τιμή. Υπολόγισα ένα τέτοιο σύστημα να μου βγει κάπου στα 1100ε.

Αν έχετε και άλλες προτάσεις θα εκτιμηθούν. 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Δυστυχως το βασικο κομματι που θες για τη δουλεια σου, οπως σωστα λες δεν υπαρχει στην αγορα. Οποτε η καλυτερη επιλογη σου, να φτιαξεις νεο full pc (με gpu), ειναι λιγο στον αερα, εξαρταται απο το ποσο βιαζεσαι. Ενας θεος ξερει ποτε θα υπαρχει ξανα διαθεσιμοτητα.Παντως μπορεις να φτιαξεις ενα pc για τα βασικα, χρησιμοποιωντας τα γραφικα του επεξεργαστη, που να ειναι ετοιμο να δεχτει gpu στο μελλον. Δεν νομιζω πως πανε χαμενα τα οποια χρηματα δαπανησεις ετσι. Το λεω γιατι στην πρωτη επιλογη σου αναφερεις αυτον τον φοβο,να πεταξεις 500 ευρο. Δεν ξερω ακριβως τις αναγκες σου σε πυρηνες απλα τελειως ενδεικτικα βαζω ενα παραδειγμα. Μπορεις να δεις κ εξαπυρηνο (10400), φθηνοτερη μητρικη/ram, ssd αμα θες να ριξεις το κοστος κ δεν χρειαζεσαι τοσο cpu power. Τα parts του παραδειγματος απο ενα καταστημα k λιγο οτι ειχε, γιατι ειμαι στο κινητο.. 😁

Screenshot_20210306_013121_com.android.chrome.jpg

Επεξ/σία από niko13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διπλωματική προέχει , το warzone δεν χρήζει άμεσης προτεραιότητας.
Με μια γρήγορη διαγώνια ματιά που έριξα , ο χρόνος ενοικίασης gpu cores παίζει κατά μ.ο. στα  εφτά σεντς την ώρα . Από εκεί και πέρα εσύ υπολογίζεις ...αν δηλαδή το cnn που εστησες θέλει να τρώει datasets όλη μέρα απο πέντε tesla και ο χρόνος τραβάει στο διηνεκές , ίσως να είναι πιο συμφερον να δαπανήσεις το πεντακοσάρικο για μια gpu.
Είναι αρκετά tricky question- δίλημμα 
(τι δουλεύεις ; tensorflow , pytorch , matlab ; άλλο ; )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. 

@catmaster Σιγουρά το wz δεν είναι προτεραιότητα απλά το ανέφερα για να δώσω καλύτερη εικόνα της κατάστασης.


Δουλεύω σε keras με backend tensorflow. Απλά ακόμη είμαι σε αρχικό στάδιο και δεν μπορώ να εκτιμήσω τι μοντέλα θα χρειαστεί να κάνω train αρά και το κόστος ενοικίασης gpu. 

Και εγώ προτιμώ το να επενδύσω σε μια gpu γιατί θα μου μείνει κιόλας. Απλά πχ εκεί κάπου στα 500ε δεν ξέρω τι αξίζει αυτή τη στιγμή λόγω της κατάστασης. Έχεις να μου προτείνεις κάποιο μοντέλο? Να πάω σε μεταχειρισμένη ή να πάρω ενσωματωμένα γραφικά και να περιμένω με προπαραγγελία καμια 3060 ? 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bearsnbeats είπε

Και εγώ προτιμώ το να επενδύσω σε μια gpu γιατί θα μου μείνει κιόλας. Απλά πχ εκεί κάπου στα 500ε δεν ξέρω τι αξίζει αυτή τη στιγμή λόγω της κατάστασης. Έχεις να μου προτείνεις κάποιο μοντέλο? Να πάω σε μεταχειρισμένη ή να πάρω ενσωματωμένα γραφικά και να περιμένω με προπαραγγελία καμια 3060 ? 

Ειλικρινά δεν μπορώ να προτείνω κάτι - είναι τρελή αυτή η εποχή γενικά για αγορά hardware , και η μόχλευση στις κάρτες είναι τραγική.
Το κακό είναι πως δεν γνωρίζει κανείς πότε θα αρχίσει να ομαλοποιείται η κατάσταση.
Το αν και πόσο μπορείς να περιμένεις στη δική σου κρίση επαφίεται- μπορείς να "τρενάρεις" την παράδοση της εργασίας ; 


Σε μια υλοποίηση pytorch έχω tesla (προηγούμενης γενιάς) , το keras δεν το γνωρίζω καθόλου.
Για ενσωματωμένα δεν θα το σκεφτόμουν καν , αν είναι έτσι μέχρι και κάποια υλοποίηση keras σε raspberry μπορεί και να σε "τσουλήσει" λίγο καιρό ακόμα (?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, catmaster είπε

Ειλικρινά δεν μπορώ να προτείνω κάτι - είναι τρελή αυτή η εποχή γενικά για αγορά hardware , και η μόχλευση στις κάρτες είναι τραγική.
Το κακό είναι πως δεν γνωρίζει κανείς πότε θα αρχίσει να ομαλοποιείται η κατάσταση.
Το αν και πόσο μπορείς να περιμένεις στη δική σου κρίση επαφίεται- μπορείς να "τρενάρεις" την παράδοση της εργασίας ; 

Ναι ισχύει για αυτό ακριβώς τον λόγο έκανα αυτό το ποστ + οτι δεν έχω τόση εμπειρία σε αγορά hardware και ήθελα γνώμες. 
Τώρα για να τρεναρω την εργασία γενικά δεν έχει τεθεί κάποιο deadline από τον καθηγητή μου ούτε εμένα προσωπικά με πιέζει κάτι, αλλά επειδή δεν έχω και αλλες υποχρεώσεις στην σχολή δεν θα θελα και να "κάθομαι" 6 μηνες πχ. 

Γενικά το keras δεν είναι απαραίτητα δεσμευτικό απλά σε αυτό έχω δουλέψει μέχρι στιγμής.

Για το rasberry δεν έχω δει κάτι θα το ψάξω αν είναι.

Από αγγελίες που βλέπω, μια 1080 ti 11gb στα 400-500 θεωρείς είναι worth ? 

Επεξ/σία από bearsnbeats
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόλις τώρα, bearsnbeats είπε

δεν έχει τεθεί κάποιο deadline από τον καθηγητή μου

Να του πείς του professor σου να σου δώσει καμιά δική του κάρτα από κανένα εργαστήριο 😛

Η 1080ti μτχ θεωρώ πως είναι "ικανή" καρτα για τη δουλειά που την θέλεις , τώρα στην τιμή θα κοιτούσα μόνο στο κάτω όριο , δηλαδή 400 (και κάτω).
Θα πήγαινα σε μεγαλύτερο budget μόνο αν ήξερα προσωπικά τον προηγούμενο χρήστη (ώστε να είμαι σίγουρος πως η κάρτα δεν δούλευε 24/7 σε "ανθρακωρυχείο" )

Μόλις τώρα, bearsnbeats είπε

Για το rasberry δεν έχω δει κάτι θα το ψάξω αν είναι.

Δες αν υπάρχει τρόπος με το keras να δουλεψουν συνεργατικά 2-3 pi σε cluster.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, catmaster είπε

Να του πείς του professor σου να σου δώσει καμιά δική του κάρτα από κανένα εργαστήριο 😛

Χααχχ δεν νομίζω να παίξει κάτι τέτοιο. 

 

8 λεπτά πριν, catmaster είπε

Δες αν υπάρχει τρόπος με το keras να δουλεψουν συνεργατικά 2-3 pi σε cluster.

Ναι θα το κοιτάξω. 
Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σου και τον χρόνο σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bearsnbeats είπε

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σου και τον χρόνο σου!

Don't mention it (που λένε και στο χωριό μου)  😛 

Πάρε και ένα tip 

 

import tensorflow as tf
from keras import backend as K

num_cores = 4

if GPU:
    num_GPU = 1
    num_CPU = 1
if CPU:
    num_CPU = 1
    num_GPU = 0

config = tf.ConfigProto(intra_op_parallelism_threads=num_cores,
                        inter_op_parallelism_threads=num_cores, 
                        allow_soft_placement=True,
                        device_count = {'CPU' : num_CPU,
                                        'GPU' : num_GPU}
                       )

session = tf.Session(config=config)
K.set_session(session)

 

#Το allow_soft_placement=True θα γυρίσει σε cpu process , όπερ μεθερμηνευόμενον στην εποχή που είμαστε , μπορεί να κοιτούσα και ένα μτχ board με ένα καλο xeon (με πολλά πολλά lanes) και να βάλω τη cpu να κάνει την δουλεια :P  

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kostis76

σε ευχαριστω για τις προτάσεις, αλλά μετά από έρευνα που έχω κάνει τα laptops δεν είναι ιδανικά μηχανήματα για ml αφού δεν έχουν καλό air flow και η απόδοση των καρτων πέφτει αρκετά μετά από λίγη ώρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει το laptop σου αεραγωγους απο κάτω, τοτε δοκίμασε μια βαση με ανεμιστηρες

Επίσης κανε του ένα καθαρισμό για σκόνες και άλλαξε του πάστα στην ψήκτρα (αν ξέρεις να το ανοίξεις). Υπάρχουν  videos στο youtube για dissassebly laptops, ψάξε για το δικό σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, duffyduck είπε

Αν εχει το laptop σου αεραγωγους απο κάτω, τοτε δοκίμασε μια βαση με ανεμιστηρες

Έχεις να προτείνεις κάποια βάση ή γενικά το τι να κοιτάξω ; ΄Η δεν παίζει ρόλο και είναι όλες το ίδιο πάνω κάτω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...