Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου συστήματος ή αναμονή ?


bearsnbeats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/3/2021 στις 1:56 ΜΜ, catmaster είπε

Don't mention it (που λένε και στο χωριό μου)  😛 

Πάρε και ένα tip 

 



import tensorflow as tf
from keras import backend as K

num_cores = 4

if GPU:
    num_GPU = 1
    num_CPU = 1
if CPU:
    num_CPU = 1
    num_GPU = 0

config = tf.ConfigProto(intra_op_parallelism_threads=num_cores,
                        inter_op_parallelism_threads=num_cores, 
                        allow_soft_placement=True,
                        device_count = {'CPU' : num_CPU,
                                        'GPU' : num_GPU}
                       )

session = tf.Session(config=config)
K.set_session(session)

 

#Το allow_soft_placement=True θα γυρίσει σε cpu process , όπερ μεθερμηνευόμενον στην εποχή που είμαστε , μπορεί να κοιτούσα και ένα μτχ board με ένα καλο xeon (με πολλά πολλά lanes) και να βάλω τη cpu να κάνει την δουλεια :P  

 

Φίλε bearsnbeats μην ψάχνεις άδικα. Αυτό που σου στέλνει ο catmaster είναι η λύση.

Αλήθεια χωρίς να γίνομαι αδιάκριτος τι ακριβώς θέλεις να κάνεις; Ποιο το θέμα της διπλωματικής;

Επεξ/σία από zorans
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zorans είπε

Φίλε bearsnbeats μην ψάχνεις άδικα. Αυτό που σου στέλνει ο catmaster είναι η λύση.

Εννοείς την λύση με ένα μτχ xeon με πολλά lanes ;

2 ώρες πριν, zorans είπε

Αλήθεια χωρίς να γίνομαι αδιάκριτος τι ακριβώς θέλεις να κάνεις; Ποιο το θέμα της διπλωματικής;

Το θέμα είναι μετάφραση sign language σε text στα ελληνικά. Θα με ενδιέφερε να προσπαθήσω να τρέξωτο πρόβλημα σε HMM-based architectures. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bearsnbeats είπε

Εννοείς την λύση με ένα μτχ xeon με πολλά lanes ;

Το θέμα είναι μετάφραση sign language σε text στα ελληνικά. Θα με ενδιέφερε να προσπαθήσω να τρέξωτο πρόβλημα σε HMM-based architectures. 

Η λύση που σου προτείνω  είναι να κάνεις αυτό που σου  υπέδειξε ο catmaster δηλ να χρησιμοποιήσεις την cpu αντι για την gpu για όλους τους υπολογισμούς  που απαιτούνται. Νομίζω ότι στην κατάσταση που βρίσκεται τώρα η αγορά είναι η ενδεδειγμένη λύση για το πρόβλημά σου.  Δυστυχώς δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις για να σου προτείνω το κατάλληλο επεξεργαστή για αυτή τη δουλειά. 

Ωραίο το θέμα σου και κυρίως η υλοποίηση, εγώ προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με Μαρκοβιανα μοντέλα. Το μόνο που θα σου έδινα ως συμβουλή είναι να ασχοληθείς περισσότερο με την tensorflow  καθώς σου παρέχει πολύ περισσότερες δυνατότητες, σε αντίθεση με την keras που εγώ προσωπικά θα τη χαρακτήριζα ρηχή. Όλα αυτά βέβαια με την προϋπόθεση ότι θες να βουτήξεις στα βαθιά όσον αφορά το Deep learning γενικότερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zorans είπε

Η λύση που σου προτείνω  είναι να κάνεις αυτό που σου  υπέδειξε ο catmaster δηλ να χρησιμοποιήσεις την cpu αντι για την gpu για όλους τους υπολογισμούς  που απαιτούνται. Νομίζω ότι στην κατάσταση που βρίσκεται τώρα η αγορά είναι η ενδεδειγμένη λύση για το πρόβλημά σου.  Δυστυχώς δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις για να σου προτείνω το κατάλληλο επεξεργαστή για αυτή τη δουλειά. 

Ωραία θα το ψάξω για τους xeon γιατί είδα ότι η intel έχει φτιάξει και το clear linux για τον xeon για εφαρμογές ml, dl και ίσως να αξίζει.

Βέβαια από την άλλη έχω και μια πρόταση για μια rtx 3060 στα 610 ε, που λόγω της κατάστασης με κάνει να το σκέφτομαι, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει. Αν και δεν είναι η πιο γρήγορη τα 12gb vram που έχει με βολεύουν για τη δουλειά που την θέλω. 

Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις προτάσεις σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nvidia jetson ή Google coral ή κάτι παρόμοιο αντί για κάρτα γραφικών ; υποτίθεται ότι τα χρησιμοποιείς για local training αλλά δεν έχω μεγάλη εμπειρία. 

Επεξ/σία από beastgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.0b256957079b1e1c847b69e4dc73221a.png

εχω καταφέρει να βρω το σύστημα της εικόνας στην τιμή των 1113,70 ευρώ. Αποθηκευτικό χώρο δεν χρειάζομαι καθώς διαθέτω ένας m2 480gb + ssd 480 gb που με καλύπτει για τώρα. 

Θα ήθελα γνώμες για το αν αξίζει για τις δουλειές που περιέγραψα. 

Επεξ/σία από bearsnbeats
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν επελεγες αντιστοιχα i5 10400 με παρομοιες επιδοσεις θα γλυτωνες περιπου 70-75 ευρω.(βεβαια ισως πληρωνες τη διαφορα σε μητρικη γιατι μητρικες για ιντελ ειναι τσιμπημενες)

Εαν καταληξεις σε amd θελεις μνημες απο 3200 (κατα προτιμηση cl16) και ανω αυτες που εχεις βαλει δεν θα σε καλυψουν.

Σαν αυτες Crucial Ballistix

Η αγορα θα γινει απο ενα καταστημα,θα στο συναρμολογησουν κιολας; Σε βολευει καποιο συγκεκριμενο τα βλεπω λιγο ακριβα εχει δηλ.παντου διαφορες 10-20 ευρω.

Επεξ/σία από JDROGAS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JDROGAS είπε

αν καταληξεις σε amd θελεις μνημες απο 3200 (κατα προτιμηση cl16) και ανω αυτες που εχεις βαλει δεν θα σε καλυψουν.

Ναι το γνωριζω τις 3200 ηθελα να βάλω, καταλαθος είναι αυτες εκει. 

 

2 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Η αγορα θα γινει απο ενα καταστημα,θα στο συναρμολογησουν κιολας; Σε βολευει καποιο συγκεκριμενο τα βλεπω λιγο ακριβα εχει δηλ.παντου διαφορες 10-20 ευρω.

Η αγορα θα γίνει απο ένα καταστημα γιατι προσφερει την καρτα (που ειναι δυσευρετη) μονο για custom builds, γι αυτο και το ενα καταστημα. οχι δεν εχω βαέο συναρμολογηση καθως εχω ατομα στον κυκλο μου που μπορουν να το αναλαβουν. 

Πιο πολυ η ερωτηση ηταν για την καρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JDROGAS είπε

Eαν τα παρεις ξεχωριστα τα parts αφου μπορει να στο συναρμολογησει καποιος δικος σου θα κερδισεις καποια χρηματα.

ναι αλλα το καταστημα διαθετει την gpu μονο για ολοκληρομενα builds. Αν τα παρω ξεχωριστα θα πρεπει να βρω την gpu από αλλου που συνηθως ειναι +100 ευρω και πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@JDROGAS στην περίπτωση του i5 - 10400f εχεις να μου προτείνεις κάποια μητρική γιατι δεν ξερω καθόλου απο intel ?

 

Επεξ/σία από bearsnbeats
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, bearsnbeats είπε

image.png.0b256957079b1e1c847b69e4dc73221a.png

εχω καταφέρει να βρω το σύστημα της εικόνας στην τιμή των 1113,70 ευρώ. Αποθηκευτικό χώρο δεν χρειάζομαι καθώς διαθέτω ένας m2 480gb + ssd 480 gb που με καλύπτει για τώρα. 

Θα ήθελα γνώμες για το αν αξίζει για τις δουλειές που περιέγραψα. 

Επειδή θα επενδύσεις 600ε για κάρτα γραφικών , μήπως να δώσεις κάποια χρήματα παραπάνω για να βάλεις ένα τροφοδοτικό gold της προκοπής για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ? Αν είναι και τουλάχιστον semi modular θα σε βοηθήσει και στο cable management

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

μήπως να δώσεις κάποια χρήματα παραπάνω για να βάλεις ένα τροφοδοτικό gold της προκοπής

ναι ισως να είναι καλή ιδεα. Νόμιζα ότι το gold/bronze κτλπ έχει να κανει μόνο με την απόδοση και όχι την προστασια. 

Γενικά ποιες θεωρούνται αξιόπιστες μάρκες στα psu ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...