Προς το περιεχόμενο

Τα 100Μbps θα έπρεπε να είναι η βασική ταχύτητα στις ΗΠΑ, σύμφωνα με Αμερικανούς γερουσιαστές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, mAs_81 είπε

Meanwhile , in most of Greece

maximum overdrive GIF

 

40 λεπτά πριν, rosstatik είπε

Στο ελλαδισταν 24αρι σε απειρες περιοχες δεν υφίστανται καν!μπουρ..λο κρατος και εταιριες κ ειχε βγει ο αυγουλοματης κ ειχες πει να μειωσουν τιμες κ να δωσουν MB οι εταιρίες χαχαχ γελανε κ οι πετρες.....αυτο μας μαρανε

Κλασσικοί Βαλκάνιοι, με μοιρολόι καφενείου.

https://www.speedtest.net/global-index/greece

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
12 minutes ago, EuphangeL said:

Κλασσικοί Βαλκάνιοι, με μοιρολόι καφενείου.

 

Από το 2025 και μετά θα ήθελα να μπει κάτι αντίστοιχο με αυτό της είδησης και σε μας, πχ min 50Mbps, αν και πιο πιθανο βλέπω το 2030. 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mAs_81 είπε

Meanwhile , in most of Greece

maximum overdrive GIF

Hello Greece is that you?

Εχω βαλει FTH και μονο σταθερα 100 δεν εχω.... Απο την γνωστη μεγαλη εταιρια που ο κοσμος της ειμαστε εμεις αλλα τις τελευταιες μερες ειμαι μονο εγω καταληξει που τους παιρνω καθε μερα να μου φτιαξουν την γραμμη.

images?q=tbn:ANd9GcQL-I2RJVVIZpPcfGBHlKl

Αναφορά σε κείμενο

"Στο εξής, οφείλουμε να καταβάλουμε κάθε προσπάθεια να διαθέσουμε συγκεκριμένους ομοσπονδιακούς πόρους σε δίκτυα ευρέος φάσματος ικανά να παρέχουν επαρκείς ταχύτητες μεταφόρτωσης και [ανάλογη] ποιότητα, συμπεριλαμβανομένων των χαμηλών χρόνων καθυστέρησης, την υψηλή αξιοπιστία και τις χαμηλές διακυμάνσεις, για σύγχρονες και νεοεμφανιζόμενες χρήσεις, λόγου χάρη τις αμφίδρομες τηλεδιασκέψεις, την απομακρυσμένη παρακολούθηση της υγείας, τις διασυνδεδεμένες συσκευές υγείας καθώς και τις ευφυείς εφαρμογές ενέργειας. Ο στόχος μας για το νέο πλαίσιο θα πρέπει να είναι οι συμμετρικές ταχύτητες της τάξης των 100 megabits ανά δευτερόλεπτο (Mbps), με ένα περιορισμένο περιθώριο διακυμάνσεων όπου αυτές επιβάλλονται από γεωγραφικούς παράγοντες, την τοπογραφία ή το απαγορευτικά υψηλό κόστος".

Αν το λεγανε αυτο εδω στην Ελλαδα, πως θα ειχανε αντιδρασει οι εταιριες?

59 λεπτά πριν, Axelq είπε

Season 7 Wait GIF by SpongeBob SquarePants

let me fix that for you:

maxresdefault.jpg

Επεξ/σία από Giorgos241
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης τραγικό είναι ότι πολλοί εδώ στην Ελλάδα ενώ μπορούν να μεταβούν σε VDSL 50Mbps η οποία καλύπτει αξιοπρεπώς τα πάντα να μένουν σε απλή ADSL με ότι αυτό συνεπάγεται, δηλαδή από 5 έως 10Mbps ταχύτητα συνήθως με προβλήματα ΑΛΛΑ να θέλουν να κάνουν μαθήματα εξ αποστάσεως, να βλέπουν ip tv και άλλα παρόμοια γιατί τσιγκουνεύονται να δώσουν 5€ το μήνα περισσότερα. 

Το κάνει φίλος μου με τσιγκούνα γυναίκα. Αν τους την πεις σου λένε σιγά μωρέ, τι χρήση κάνουμε και σε 10 λεπτά με παίρνουν τηλέφωνο γιατί δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Ακόμα και το Team Viewer με το ζόρι λειτουργεί. 

  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, petranthe είπε

Λάρωσε. Ακόμα και δίκιο να έχεις κανείς δε σου δίνει το δικαίωμα να αποκαλείς τη χώρα υποτιμητικά "Ελλαδισταν".

Αν θες να δεις πως είναι να ζεις σε χώρες που η ονομασία τους τελειώνει σε -σταν, μπορείς να πας να ζήσεις στο Πακισταν ή στο Αγφανιστάν να έχεις και το γρήγορο ίντερνετ που σου λείπει.

Ναι ωραία ειμαστε ένα βήμα πάνω απο το κατατρεγμένο Αυγανιστάν

 

Με το πακιστάν όμως συγκρινόμαστε τόσο σε ΑΕΠ όσο και σε ταχύτητες στο internet 

 

Βέβαια εκει ειναι λίγο χειρότερα απο εδώ αν ζεις εκτός μεγάλων πόλεων λόγω του ότι έχουν 20 φορές μεγαλύτερο πληθυσμό αλλά και πάλι ο μέσος μισθός ειναι 81800 πακιστανικές ρουπίες που μεταφράζεται στα 510 δολάρια δηλαδή λίγο πιο κάτω απο εμάς...

 

Πάμε στo Ουζμπεκιστάν τώρα και εκεί χάνουμε το παιχνίδι στα σημεία ομως πάλι καλά να πάμε σε γείτονες;

 

 Αίγυπτος; μας περνάει, 

Τουρκία; μας περνάει,

Βουλγαρία; καλά ουτε για πλάκα μας καταπερνάει,

Αλβανία; εντάξει την περνάμε :P

FYROM; καλά και αυτό σκόνη το κάνουμε :P

Ρουμανία; μας σκίζει αυτή δυστυχώς... και γενικά έχουμε ελπίδες μόνο συγκρινόμενοι με τέτοιες χώρες...

 

Πρέπει να είμαστε περήφανοι λοιπόν πως δεν είμαστε τελευταίοι αλλά οι πρώτοι των τελευταίων :P 

 

 

  • Like 11
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, planelover είπε

Συμπασχω, στην Πεντελη κλειδωνω 12/3.5 (ΟΤΕ), κ χωρίς 4G σήμα στο σπίτι για πιθανό speedbooster. 

Speedbooster?

Μην κανεις το λαθος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
35 minutes ago, Giorgos241 said:

Εχω βαλει FTH και μονο σταθερα 100 δεν εχω.... Απο την γνωστη μεγαλη εταιρια που ο κοσμος της ειμαστε εμεις αλλα τις τελευταιες μερες ειμαι μονο εγω καταληξει που τους παιρνω καθε μερα να μου φτιαξουν την γραμμη.

FTTH (με κουπόνι sfbb) ή "Fiber" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Thresh είπε

FTTH (με κουπόνι sfbb)

FTTH με κουπονι και το σπιτι εχει οπτικη.

Με fiber απο καμπινα fiber εως το σπιτι.

Επεξ/σία από Giorgos241
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αθηνα wind με τσουγκράνα  σκαβει απο το 2017 για να βαλει vdsl και σε καποιες περιοχες δεν εχει αρχίσει αλλα στο μπακλαντες που ζουμε βρισκουν και τα κανουν

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Giorgos241 said:

FTTH με κουπονο και το σπιτι εχει οπτικη, το ΚΑΦΑΟ κατω εχει οπτικη

Κι όταν λες δεν έχεις σταθερά 100 εννοείς ενσύρματα ή ασύρματα? Χάνει σε κάποια sites ή παντού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Shine_In_The_Night είπε

Speedbooster?

Μην κανεις το λαθος.

ναι καταρχήν το πιο ηλίθιο που κάνουν ειναι να δίνουν ρούτερ χωρίς την ύπαρξη coaxial (τα χρυσά βύσματα που συνδέεις καλώδιο για να μπορείς να τοποθετήσεις κεραία σε άλλο σημείο) και μάλιστα το ίδιο το ρουτερ έχει εσωτερικά τις (μάλλον την) κεραίες του δηλαδή ακόμη χειρότερο σήμα... 

Ενδεικτικά τι εννοώ να μπορεί να συνδεθεί αν είχαν coaxial input 

 

SMA-Male-Plug-Connector-Car-TV-GPS-WiFi-

 

Βασικά έπρεπε να δίνανε ξεχωριστή συσκευή που να συνδεόταν με lan ή wifi με το router για να μπορείς να την τοποθετήσεις όπου θέλεις εσύ γιατί δεν γίνεται να έχει πχ 3 μέτρα καλωδιάκια στο coaxial για την κεραία σου.... 

 

Απο εκει και μόνο μειώνουν τους πιθανούς πελάτες τουλάχιστον πάνω απο το μισό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Κλασσικοί Βαλκάνιοι, με μοιρολόι καφενείου.

https://www.speedtest.net/global-index/greece

Ακριβώς και θα συνεχίσει να αυξάνεται όσο γίνεται εμπορικά διαθέσιμο το ftth από τον ΟΤΕ 300.000 πόρτες και συνεχίζει με πάμπολλα συνεργεία και εργασία 7 στις 7 και άπειρες αναβαθμίσεις στο core με υπόψιν το Gbps ... Γίνεται χαμός στα έργα ινών... Ο μέσος όρος είναι καλός πάντως.  Και για να μην ακούω είμαι ακόμα με adsl 13 .Κανω υπομονη . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...