Προς το περιεχόμενο

Τα 100Μbps θα έπρεπε να είναι η βασική ταχύτητα στις ΗΠΑ, σύμφωνα με Αμερικανούς γερουσιαστές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Thresh είπε

Κι όταν λες δεν έχεις σταθερά 100 εννοείς ενσύρματα ή ασύρματα? Χάνει σε κάποια sites ή παντού?

Off topic (λιγακι) αλλα οκ.

 

Να μην μιλησω οτι το "1 μηνα θελουμε για την εγκατασταση και την ενεργοποιηση" ειναι το μεγαλυτερο ψεμα που εχω ακουσει. Ειχα βαρεθει να παιρνω καθε μερα μεσα στην καραντινα γιατι ειχα μετακομισει και δεν ειχα δικτυο! Για την δουλεια μου.

  • Το πισι αν το κολλησω με Ethernet απο την μητρικη μου πανω στο ρουτερ φτανει 101 μερικες φορες αν δεν ειναι κανενας αλλος μεσα στο δικτυο, ειναι βραδυ, κλπ.
  • Με power-line ουτε για πλακα δεν πιανω 50 (φταιει η διαφορα φασης στο ρευμα).
  • Με WiFi extender δεν πιανει πανω απο 10 σε δυο δωματια αποσταση (φταιει ο extender?)
  • Με WiFi αν εισαι πανω στο ρουτερ εχεις 100!
    • Μισο μετρο πιο περα εχεις 50 απο το κινητο και κουνιεσαι. Αν μενεις στασιμος ολα ειναι κομπλε τις περισσοτερες φορες.
    • Στο διπλα δωματιο με ενα τοιχο να σε διαχωριζει εχεις 40 (κινητα και πισι δειχνουν μια διαφορετικη τιμη! )
Επεξ/σία από Giorgos241
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, moican said:

Γατάκια οι αμερικανοί. Κι εδώ πουλάμε μεγάλες ταχύτητες. Ένα «έως» συμπληρώνουμε στα συμβόλαια όμως και δεν ανοίγει ρουθούνι. 

Παντού έως είναι οι ADSL/VDSL, δεν είναι ελληνική πατέντα.

3 minutes ago, Giorgos241 said:

Off topic (λιγακι) αλλα οκ,

  • Το πισι αν το κολλησω με Ethernet απο την μητρικη μου πανω στο ρουτερ φτανει 101 μερικες φορες αν δεν ειναι κανενας αλλος μεσα στο δικτυο, ειναι βραδυ, κλπ.
  • Με power-line ουτε για πλακα δεν πιανω 50 (φταιει η διαφορα φασης στο ρευμα).
  • Με WiFi extender δεν πιανει πανω απο 10 σε δυο δωματια αποσταση (φταιει ο extender?)
  • Με WiFi αν εισαι πανω στο ρουτερ εχεις 100!
    • Μισο μετρο πιο περα εχεις 50 απο το κινητο και κουνιεσαι. Αν μενεις στασιμος ολα ειναι κομπλε τις περισσοτερες φορες.
    • Στο διπλα δωματιο με ενα τοιχο να σε διαχωριζει εχεις 40 (κινητα και πισι δειχνουν μια διαφορετικη τιμη! )

Απολύτως λογικά κι αναμενόμενα αυτά πάντως. Δεν είναι θέμα της σύνδεσης με το internet το πρόβλημα, αλλά του εσωτερικού σου δικτύου. Τα powerlines είναι αναξιόπιστα εκτός αν μιλάμε για μοντέλα με 1000+ rating κι αυτά σε μεγαλύτερες ταχύτητες από τα 100 θα έχουν πρόβλημα. Το ίδιο και τα απλά extenders που ουσιαστικά χάνεις την μισή ταχύτητα αφού χρησιμοποιείται για "backhauling".

Από την στιγμή που με ethernet πιάνεις 101, δεν υπάρχει κάποιο θέμα.

  • Like 9
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Thresh είπε

Απολύτως λογικά κι αναμενόμενα αυτά πάντως. Δεν είναι θέμα της σύνδεσης με το internet το πρόβλημα, αλλά του εσωτερικού σου δικτύου.

Ωραια. Το δεχομαι. Πως ειναι προβλημα μου ο εξοπλισμος που μου δωθηκε? Ειναι κλειδωμενος και δεν μπορω να τον αλλαξω να παρω καλυτερο.

Δεν εχω πειραξει καμια ρυθμιση περα απο το ονομα του δικτυου και τον κωδικο.

Το εσωτερικο δικτυο δεν μπορει να ειναι μονο σε ethernet και να ειμαστε κολλημενοι πανω στο router  (!).
Οπως προφανως δεν ειναι και βολικο να ριξω σε ολο το σπιτι καρουλια με καλωδιο γιατι θα πεσουν παντοφλες απο την κοπελα.

 

EDIT:

Ενα γρηγορο speedtest. Στα 2 μετρα απο το router:

84269-F7-B-758-C-4299-8-EAE-956-F7464857

Και αλλο ενα (χωρις extender κλπ) απο την ιδια συσκευη με εναν τοιχο αναμεσα:

589-D9555-F870-4774-9325-5-AF8-EF82-ABD1

tenor.gif

Επεξ/σία από Giorgos241
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petranthe είπε

Λάρωσε. Ακόμα και δίκιο να έχεις κανείς δε σου δίνει το δικαίωμα να αποκαλείς τη χώρα υποτιμητικά "Ελλαδισταν".

Αν θες να δεις πως είναι να ζεις σε χώρες που η ονομασία τους τελειώνει σε -σταν, μπορείς να πας να ζήσεις στο Πακισταν ή στο Αγφανιστάν να έχεις και το γρήγορο ίντερνετ που σου λείπει.

Ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Giorgos241 said:

Ωραια. Το δεχομαι. Πως ειναι προβλημα μου ο εξοπλισμος που μου δωθηκε? Ειναι κλειδωμενος και δεν μπορω να τον αλλαξω να παρω καλυτερο.

Δεν εχω πειραξει καμια ρυθμιση περα απο το ονομα του δικτυου και τον κωδικο.

Το εσωτερικο δικτυο δεν μπορει να ειναι μονο σε ethernet και να ειμαστε κολλημενοι πανω στο router  (!).
Οπως προφανως δεν ειναι και βολικο να ριξω σε ολο το σπιτι καρουλια με καλωδιο γιατι θα πεσουν παντοφλες απο την κοπελα.

Ο πάροχος δυστυχώς ή ευτυχώς (για το κόστος/παγιο) δεν δίνει εξοπλισμό ανάλογα με τις ανάγκες/μέγεθος ενός σπιτιού. 

Παρόλα αυτά η Cosmote δεν το έχει κλειδωμένο και PPPoE Passthrough μπορείς να κάνεις για να βάλεις πίσω από το Speedport άλλο δικό σου router και τους κωδικούς του SIP δίνει για να αντικαταστήσεις τελείως το Speedport Plus.

Επίσης δίνει την επιλογή του Speedport Smart,  που έχει extra συσκευές για Meshing ώστε να υπάρχει καλύτερη κάλυψη.

 

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι θα κάνουμε και εμείς μετά την τριτη επετειο του 1821... καλό 2121 !

Οι πιο ακριβές τιμές στην ευρωπαϊκή ένωση είναι από τις τηλεποικοινωνιακες μας εταιρίες , με την Πολωνία να έχει τις φθηνότερες ( με 5 ευρώ τον μήνα είχα με την orange της Πολωνίας απεριόριστες κλήσεις Ευρώπη και έως 55GB δεδομένα ). Κατά τα άλλα εδώ Vdsl με 5mbit upload...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, petranthe είπε

Αν θες να δεις πως είναι να ζεις σε χώρες που η ονομασία τους τελειώνει σε -σταν, μπορείς να πας να ζήσεις στο Πακισταν ή στο Αγφανιστάν να έχεις και το γρήγορο ίντερνετ που σου λείπει.

Σωστά και στο εξωτερικό και σε μεγάλες χώρες όπως το ΗΒ υπάρχουν σοβαρά προβλήματα . Η Ελλάδα είναι πολύ καλή σας πληροφορώ σε αρκετούς τομείς . Υπάρχει μεγάλο περιθώριο για βελτίωση αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Επεξ/σία από Prof_Chaos
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, fsbmaniac είπε

Ακριβώς και θα συνεχίσει να αυξάνεται όσο γίνεται εμπορικά διαθέσιμο το ftth από τον ΟΤΕ 300.000 πόρτες και συνεχίζει με πάμπολλα συνεργεία και εργασία 7 στις 7 και άπειρες αναβαθμίσεις στο core με υπόψιν το Gbps ... Γίνεται χαμός στα έργα ινών... Ο μέσος όρος είναι καλός πάντως.  Και για να μην ακούω είμαι ακόμα με adsl 13 .Κανω υπομονη . 

Εδώ και 6 μήνες (μάλλον παραπάνω απλά τότε είναι που με σιγουριά μπορώ να πω ότι έχουν έτσι τα πράματα γιατί απο τότε είχα τσεκάρει τους αριθμούς)  η κάλυψη FTTH είναι η ίδια https://submit.sfbb.gr/EligibilityCheck.aspx

 

Δηλαδή 179 χιλιάδες κτήρια που αντιπροσωπεύουν  (αν υποθέσουμε ότι δεν αυξήθηκαν μετά απο 6 χρόνια γιατί η απογραφή έγινε το 2015) περίπου το 4% των κτιρίων της χώρας https://www.statistics.gr/documents/20181/1204362/A1601_SKT01_DT_DC_00_2011_01_F_GR.pdf/33bc3e1f-ea63-47ec-93b8-a96179b2ee59

 

 

Και επειδή τα περισσότερα σημεία που προσφέρει ο ΟΤΕ FTTH είναι χωρία και κατσάβραχα (γιατί εκει παίρνει επιδότηση για να τα βάλει απο την ΕΕ και δεν τον νοιάζει αν δεν υπάρχουν πολλά άτομα στην περιοχή ή/και ενδιαφέρον για να συνδεθούν πχ στο χωριό μου 140 άτομα έχει καμπίνα VDSL και παίζει να ειμαι ο μόνος που έχει vdsl... ενώ σε πολλά κέντρα πόλεων όχι vdsl ,, ADSL που να μην σέρνεται κάτω απο 12 mbps το ψάχνουν με το ντουφέκι! :P

 

άρα σίγουρα η πληθυσμιακή κάλυψη ειναι αρκετά κάτω απο 4% ....

 

Εσύ μπορεί να βλέπεις να σκάβουν.. αυτό δεν σημαίνει ότι ειναι για να περάσουν FTTH μπορεί να ειναι για το δημόσιο, ή τιποτα συντηρήσεις ή περνάνε οπτικές για να συνδέσουν εταιρικούς πελάτες με dedicated συνδέσεις που κοστολογούν αρκετά εκατοστάρικα τον μήνα (και ένα άλλο στενάχωρο ειναι ότι δεν βάζουν καν μια καμπίνα για να εξυπηρετεί την περιοχή όταν μπαίνουν στον κόπο κατόπιν παραγγελίας και συμβολαίου να περάσουν οπτικές σε μια επιχείρηση... δηλαδή με ένα σμπάρο 2 τρυγόνια... αλλά δεν έχει εκει επιδότηση απο την ΕΕ και μια χαρά πληρώνουν τα κορόιδα ADSL οπότε γιατί να ξοδέψουμε το τεράστιο ποσό των 10.000 ευρώ το πολύ για να βάλουμε καμπίνα μιας και ήδη μας πληρώσανε για να περάσουμε οπτικές στο κτίριο της περιοχής;) 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Thresh είπε

Ο πάροχος δυστυχώς ή ευτυχώς (για το κόστος/παγιο) δεν δίνει εξοπλισμό ανάλογα με τις ανάγκες/μέγεθος ενός σπιτιού. 

Παρόλα αυτά η Cosmote δεν το έχει κλειδωμένο και PPPoE Passthrough μπορείς να κάνεις για να βάλεις πίσω από το Speedport άλλο δικό σου router και τους κωδικούς του SIP δίνει για να αντικαταστήσεις τελείως το Speedport Plus.

Επίσης δίνει την επιλογή του Speedport Smart,  που έχει extra συσκευές για Meshing ώστε να υπάρχει καλύτερη κάλυψη.

 

Θα το κοιταξω και σε ευχαριστω που ασχοληθηκες.

Το mesh ηταν μια λυση αλλα σκεφτομουν την ακτινοβολια. Speedport Smart λογικα την ιδια δουλεια με οποιοδηποτε αλλο mesh θα κανει?

Σκεφτηκα να βαλω το παλιο Asus router που ειχα για να κανει ακριβως αυτη την δουλεια αλλα μου ειπανε οτι δεν θα παιξει. Μαλλον δεν καταλαβαν τι ρωτησα? Οπως επισης μπορω να βαλω αλλο router σαν repeater αλλα δεν ειδα προκοπη πανω απο 10mpbs....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, Giorgos241 said:

Speedport Smart λογικα την ιδια δουλεια με οποιοδηποτε αλλο mesh θα κανει?

Αρκεί να είναι της προκοπής τα άλλα, το Smart είναι αξιοπρεπέστατο από ότι έχω δει, για περισσότερα κλασικά στην κατηγορία Δίκτυα/Ασφαλεια.

12 minutes ago, Dr_Pepper said:

Και επειδή τα περισσότερα σημεία που προσφέρει ο ΟΤΕ FTTH είναι χωρία και κατσάβραχα (γιατί εκει παίρνει επιδότηση για να τα βάλει απο την ΕΕ και δεν τον νοιάζει αν δεν υπάρχουν πολλά άτομα στην περιοχή ή/και ενδιαφέρον για να συνδεθούν πχ στο χωριό μου 140 άτομα έχει καμπίνα VDSL και παίζει να ειμαι ο μόνος που έχει vdsl... ενώ σε πολλά κέντρα πόλεων όχι vdsl ,, ADSL που να μην σέρνεται κάτω απο 12 mbps το ψάχνουν με το ντουφέκι! :P

Nope, στα χωριά και τα κατσάβραχα (aka RURAL) έχει FTTC, δλδ VDSL.

Το FTTH του (ή των άλλων 2) είναι κατά κανόνα σε περιοχές/γειτονιές εντός των 550m από το εκάστοτε Αστικό Κέντρο μιας αστικής περιοχής, εκεί δλδ που δεν μπορούσε να βάλει πάροχος καμπίνες FTTC για VDSL.

Μόνο το RURAL (FTTC δλδ)  έχει πάρει επιδότηση, όχι το FTTH στις πόλεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Giorgos241 είπε

Θα το κοιταξω και σε ευχαριστω που ασχοληθηκες.

Το mesh ηταν μια λυση αλλα σκεφτομουν την ακτινοβολια. Speedport Smart λογικα την ιδια δουλεια με οποιοδηποτε αλλο mesh θα κανει?

Σκεφτηκα να βαλω το παλιο Asus router που ειχα για να κανει ακριβως αυτη την δουλεια αλλα μου ειπανε οτι δεν θα παιξει. Μαλλον δεν καταλαβαν τι ρωτησα? Οπως επισης μπορω να βαλω αλλο router σαν repeater αλλα δεν ειδα προκοπη πανω απο 10mpbs....

Ψάξε στις ρυθμίσεις του αν έχει WDS (wireless distribution system) θα κάνει δουλείτσα βέβαια κοίτα να ειναι όλα τα wifi ρουτερ στο ίδιο κανάλι και το δευτερεύον να έχει στατική IP (να μην παίρνει απο DCHP του κυρίως δηλαδή) επίσης αυτή η IP να μην έχει ήδη δωθεί σε άλλη συσκευή απο το DHCP του κυρίως ρούτερ

8 λεπτά πριν, Thresh είπε

Nope, στα χωριά και τα κατσάβραχα (aka RURAL) έχει FTTC, δλδ VDSL.

έτερον εκάτερον  επειδή έκανε μπίζνα έτσι για καιρό δεν σημαίνει ότι δεν το κάνει και για FTTH .

 

Τις προάλλες δεν είχαν ανακοινώσει νέες περιοχές που ήταν κάπου σε κάτι κατσάβραχα του νομού ξάνθης ή καβάλας δεν θυμάμαι καλα

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Dr_Pepper said:

έτερον εκάτερον  επειδή έκανε μπίζνα έτσι για καιρό δεν σημαίνει ότι δεν το κάνει και για FTTH .

FTTH πάντως δεν έχει πάρει επιδότηση κανείς πάροχος μέχρι τώρα αν δεν κάνω λάθος. Τα κουπόνια είναι επιδότηση του πελάτη, όχι του παρόχου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...