Προς το περιεχόμενο

Τα 100Μbps θα έπρεπε να είναι η βασική ταχύτητα στις ΗΠΑ, σύμφωνα με Αμερικανούς γερουσιαστές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

ναι καταρχήν το πιο ηλίθιο που κάνουν ειναι να δίνουν ρούτερ χωρίς την ύπαρξη coaxial (τα χρυσά βύσματα που συνδέεις καλώδιο για να μπορείς να τοποθετήσεις κεραία σε άλλο σημείο) και μάλιστα το ίδιο το ρουτερ έχει εσωτερικά τις (μάλλον την) κεραίες του δηλαδή ακόμη χειρότερο σήμα... 

Ενδεικτικά τι εννοώ να μπορεί να συνδεθεί αν είχαν coaxial input 

 

SMA-Male-Plug-Connector-Car-TV-GPS-WiFi-

 

Βασικά έπρεπε να δίνανε ξεχωριστή συσκευή που να συνδεόταν με lan ή wifi με το router για να μπορείς να την τοποθετήσεις όπου θέλεις εσύ γιατί δεν γίνεται να έχει πχ 3 μέτρα καλωδιάκια στο coaxial για την κεραία σου.... 

 

Απο εκει και μόνο μειώνουν τους πιθανούς πελάτες τουλάχιστον πάνω απο το μισό... 

Το προβλημα δεν ειναι μονο αυτο.

Το προβλημα ειναι οτι το 4g huawei που σου δινουν, αν χασει το σημα εστω για 0.5sec, συνδεεται με το επιγειο.

Εκεινα τα 0.5 secs ειναι παααρα πολλα.

Αν παιζεις online μακρια.

Επεξ/σία από Shine_In_The_Night
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
30 λεπτά πριν, Giorgos241 είπε

Off topic (λιγακι) αλλα οκ.

 

Να μην μιλησω οτι το "1 μηνα θελουμε για την εγκατασταση και την ενεργοποιηση" ειναι το μεγαλυτερο ψεμα που εχω ακουσει. Ειχα βαρεθει να παιρνω καθε μερα μεσα στην καραντινα γιατι ειχα μετακομισει και δεν ειχα δικτυο! Για την δουλεια μου.

  • Το πισι αν το κολλησω με Ethernet απο την μητρικη μου πανω στο ρουτερ φτανει 101 μερικες φορες αν δεν ειναι κανενας αλλος μεσα στο δικτυο, ειναι βραδυ, κλπ.
  • Με power-line ουτε για πλακα δεν πιανω 50 (φταιει η διαφορα φασης στο ρευμα).
  • Με WiFi extender δεν πιανει πανω απο 10 σε δυο δωματια αποσταση (φταιει ο extender?)
  • Με WiFi αν εισαι πανω στο ρουτερ εχεις 100!
    • Μισο μετρο πιο περα εχεις 50 απο το κινητο και κουνιεσαι. Αν μενεις στασιμος ολα ειναι κομπλε τις περισσοτερες φορες.
    • Στο διπλα δωματιο με ενα τοιχο να σε διαχωριζει εχεις 40 (κινητα και πισι δειχνουν μια διαφορετικη τιμη! )

Τι εταιρια εχεις φιλε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

FTTH πάντως δεν έχει πάρει επιδότηση κανείς πάροχος μέχρι τώρα αν δεν κάνω λάθος. Τα κουπόνια είναι επιδότηση του πελάτη, όχι του παρόχου.

Παίρνει ο ΟΤΕ για να μεγαλώσει την κάλυψη με τεχνάσματα (στα κατσάβραχα :P )  καλά άλλο η επιδότηση "για τον πελάτη" (πάλι στην τσέπη του ΟΤΕ πάει βέβαια) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, Dr_Pepper said:

Παίρνει ο ΟΤΕ για να μεγαλώσει την κάλυψη με τεχνάσματα (στα κατσάβραχα :P )  καλά άλλο η επιδότηση "για τον πελάτη" (πάλι στην τσέπη του ΟΤΕ πάει βέβαια) 

Πηγαίνει στην τσέπη του εκάστοτε παρόχου που επιλέγει ο πελάτης να έχει, ασχέτως ποιος κάνει τα έργα (κι οι 3 μεγάλοι). 

Κι αυτό βέβαια ΑΝ επιλέξει ο πελάτης να πάει σε FTTH, γενικότερα η απορρόφηση του συγκεκριμένου προγράμματος είναι αισχρά χαμηλή, ούτε 20% των κονδυλίων.

7 minutes ago, nicknickyout said:

Τι εταιρια εχεις φιλε?

Cosmote έχει ο Giorgos241

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αντίθετη άποψη από ότι πολύ κόσμος πιστεύει, αν υπολογίσουμε τους γεωγραφικούς περιορισμούς της χώρας μας και την γενικότερη κατάσταση του τηλεφωνικού δικτύου της χώρας, είμαστε σε μέτριο προς ικανοποιητικό επίπεδο.  

Με την πιο ευρεία χρήση FTTC λύσεων και με την αναμενόμενη άνοδο του FTTH, η κατάσταση βελτιώνεται μέρα με την ημέρα.

Το να συγκρίνεται χώρες με βάση τα στατιστικά από speedtest, λυπάμαι αλλά δείχνει άγνοια του αντικειμένου ή πολύ απλά δεν ξέρετε τι μετράτε και κάνατε ανούσιες συγκρίσεις με χώρες της κεντρικής Ασίας κτλ.

Το άρθρο εστιάζει επίσης στην χρήση του upload που για τυπικές συνθήκες browsing, streaming κτλ δεν παίζει ουσιαστικό ρόλο. Αλλά σε συνθήκες τηλεργασίας/τηλεκπαίδευση κτλ που ζούμε τον τελευταίο χρόνο, το upload απέκτησε πολύ σημαντικό ρόλο.

Σε αυτό πρέπει να αναγνωρίσουμε πως τα δίκτυα των παρόχων μας γενικά έχουν σταθεί πολύ καλά στην πρωτόγνωρη και άμεση αύξηση της κίνησης που σημειώθηκε. Όποιος, έχει αντίθετη άποψη ας διαβάσει πρώτα πως λειτουργούν πρακτικά οι τηλεπικοινωνίες παγκοσμίως, τους περιορισμούς των υπάρχων τεχνολογιών και το ευρύτερο νομικό πλαίσιο. 
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Thresh είπε

ενικότερα η απορρόφηση του συγκεκριμένου προγράμματος είναι αισχρά χαμηλή, ούτε 20% των κονδυλίων.

1+1 = 2 (εκτός αν ειναι υπολογισμοί ΟΤΕ τότε ειναι "έως 2" και συνήθως 0,025 :P ) 

 

μήπως αυτό συμβαίνει πολύ απλά γιατί 

 

  

38 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Εδώ και 6 μήνες (μάλλον παραπάνω απλά τότε είναι που με σιγουριά μπορώ να πω ότι έχουν έτσι τα πράματα γιατί απο τότε είχα τσεκάρει τους αριθμούς)  η κάλυψη FTTH είναι η ίδια https://submit.sfbb.gr/EligibilityCheck.aspx

 

Δηλαδή 179 χιλιάδες κτήρια που αντιπροσωπεύουν  (αν υποθέσουμε ότι δεν αυξήθηκαν μετά απο 6 χρόνια γιατί η απογραφή έγινε το 2015) περίπου το 4% των κτιρίων της χώρας https://www.statistics.gr/documents/20181/1204362/A1601_SKT01_DT_DC_00_2011_01_F_GR.pdf/33bc3e1f-ea63-47ec-93b8-a96179b2ee59

 

 

Και επειδή τα περισσότερα σημεία που προσφέρει ο ΟΤΕ FTTH είναι χωρία και κατσάβραχα (γιατί εκει παίρνει επιδότηση για να τα βάλει απο την ΕΕ και δεν τον νοιάζει αν δεν υπάρχουν πολλά άτομα στην περιοχή ή/και ενδιαφέρον για να συνδεθούν πχ στο χωριό μου 140 άτομα έχει καμπίνα VDSL και παίζει να ειμαι ο μόνος που έχει vdsl... ενώ σε πολλά κέντρα πόλεων όχι vdsl ,, ADSL που να μην σέρνεται κάτω απο 12 mbps το ψάχνουν με το ντουφέκι! :P

 

άρα σίγουρα η πληθυσμιακή κάλυψη ειναι αρκετά κάτω απο 4% ....

Γιατί δεν νομίζω να ειμαστε ανοιχτοχέρηδες στην ελλάδα που να μην θέλουμε να επιβαρύνουμε το κράτος επικαρπώμενοι επιδοτήσεις που δικαιούμαστε

 

Ούτε νομίζω να μην υπάρχει κανένας που να θέλει FTTH ειδικά αν μετά την επιδότηση του βγαίνει πάνω κάτω σαν μια VDSL

 

Άρα μάλλον στα κατσάβραχα που μπορείς να βάλεις και στα 2,3 σημεία εκτός κατσαβράχων ειναι αυτοί που "ρουφήξανε" το 20% το άλλο κάθεται γιατί δεν υπάρχει πρόσβαση.  

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Dr_Pepper said:

μήπως αυτό συμβαίνει πολύ απλά γιατί 

Δεν είναι μόνο θέμα χαμηλής κάλυψης αλλά και θέμα υιοθέτησης από τον καταναλωτή. Δεν βάζουν είτε γιατί δεν μπορούν να δώσουν 29 ευρώ το μήνα, είτε γιατί δεν θέλουν, είτε γιατί δεν έχουν ανάγκη τα περισσότερα mbps, είτε γιατί δεν θέλουν να γίνουν έργα στο κτήριο, είτε γιατί οι οπτικές έχουν "ραδιενέργεια".

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Giorgos241 είπε

Ωραια. Το δεχομαι. Πως ειναι προβλημα μου ο εξοπλισμος που μου δωθηκε? Ειναι κλειδωμενος και δεν μπορω να τον αλλαξω να παρω καλυτερο.

Δεν εχω πειραξει καμια ρυθμιση περα απο το ονομα του δικτυου και τον κωδικο.

Το εσωτερικο δικτυο δεν μπορει να ειναι μονο σε ethernet και να ειμαστε κολλημενοι πανω στο router  (!).
Οπως προφανως δεν ειναι και βολικο να ριξω σε ολο το σπιτι καρουλια με καλωδιο γιατι θα πεσουν παντοφλες απο την κοπελα.

 

EDIT:

Ενα γρηγορο speedtest. Στα 2 μετρα απο το router:

84269-F7-B-758-C-4299-8-EAE-956-F7464857

Και αλλο ενα (χωρις extender κλπ) απο την ιδια συσκευη με εναν τοιχο αναμεσα:

589-D9555-F870-4774-9325-5-AF8-EF82-ABD1

tenor.gif

Με έναν μόνο τοίχο λίγο μου φαίνεται, εμένα το speed port φτάνει κοντά 40.

Πάντως η μόνο λύση αν έχεις δικό σου σπίτι είναι switch(συνδέεις μια θύρα πάνω του απ'το "router" του παρόχου και συνεχείς από εκεί τις λοιπές συσκευές) και ethernet μπριζες στα βασικά δωμάτια είτε εντός τοίχου, ή σε κανάλια εκτός, σε συνδυασμό με access point(s) για wifi. Αλλιώς ένα καλό access point σε κεντρικό σημείο του σπιτιού. Δεν είναι φτηνές λύσεις αλλά είναι οι καλύτερες και μελλοντικά.

Wifi extender είναι τελευταία επιλογή γενικά να ξέρεις, ό,τι χειρότερο, ακόμα και τα καλά, απλά για να έχεις μια κάποια πρόσβαση στο internet.

Καλά router δεν δίνουν και στο εξωτερικό, αν θες βάζεις και δικό σου router ξεχωριστά, εγώ προτείνω ξεχωριστές συσκευές router/switch/access point αν υπάρχει η(οικονομική κυρίως) δυνατότητα. Όχι ότι είναι ιδιαίτερα πιο ακριβά απ'τις all-in-one λύσεις.

Επεξ/σία από Jts
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

. Δεν βάζουν είτε γιατί δεν μπορούν να δώσουν 29 ευρώ το μήνα, είτε γιατί δεν θέλουν, είτε γιατί δεν έχουν ανάγκη τα περισσότερα mbps,

Αυτό ειναι αστείο όταν λίγα ευρώ πιο κάτω πάει η ADSL 

 

Όσο για το "δεν θέλουν περισσότερα mbps" είναι άλλο αστείο μιας και αν ειναι "τζάμπα" το εξτρα πάντα ειναι καλοδεχούμενο ειδικά αν σκεφτείς ότι με την ADSL δεν θα πιάνεις ούτε 15 mbps σε πολλές περιπτώσεις ενώ με ένα πακέτο τσιγάρα + στο πάγιο θα πας στα 100 σχεδόν καρφωτά... 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Dr_Pepper said:

Αυτό ειναι αστείο όταν λίγα ευρώ πιο κάτω πάει η ADSL 

 

Όσο για το "δεν θέλουν περισσότερα mbps" είναι άλλο αστείο μιας και αν ειναι "τζάμπα" το εξτρα πάντα ειναι καλοδεχούμενο ειδικά αν σκεφτείς ότι με την ADSL δεν θα πιάνεις ούτε 15 mbps σε πολλές περιπτώσεις ενώ με ένα πακέτο τσιγάρα + στο πάγιο θα πας στα 100 σχεδόν καρφωτά... 

 

 

Κι όμως το βλέπουμε από γνωστούς/συγγενείς/φίλους μας, είτε από αναφορές σε διάφορα topics, δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Κι όμως το βλέπουμε από γνωστούς/συγγενείς/φίλους μας, είτε από αναφορές σε διάφορα topics, δυστυχώς...

ναι καμιά γιαγιά μπορεί εγώ βλέπω σε φορούμ όλο να παραπονιόνται ειτε γιατι δεν έχουν πρόσβαση είτε γιατί κατεβάζουν πολύ χαμηλά... 

 

Το πρόβλημα ειναι ότι δεν υπάρχει κάλυψη σε μέρη που να υπάρχει νόημα αν 5,10 μονοκατοικίες στον νομό ξάνθης έχουν πρόσβαση τότε πως περιμένεις να ανεβούν τα νούμερα των συνδρομητών βάλτο στο κέντρο του ηρακλείου ή κοντά σε καμιά γειτονιά με φοιτητές και θα δεις πως θα ανέβουν τα νούμερα των συνδρομητών. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Dr_Pepper said:

Το πρόβλημα ειναι ότι δεν υπάρχει κάλυψη σε μέρη που να υπάρχει νόημα αν 5,10 μονοκατοικίες στον νομό ξάνθης έχουν πρόσβαση τότε πως περιμένεις να ανεβούν τα νούμερα των συνδρομητών βάλτο στο κέντρο του ηρακλείου ή κοντά σε καμιά γειτονιά με φοιτητές και θα δεις πως θα ανέβουν τα νούμερα των συνδρομητών. 

Μην κολλάς στην Ξάνθη, σε όλη την Ελλάδα έχουν γίνει έργα, Αθήνα/Θεσσαλονίκη/Πάτρα/Λάρισα/Τρίπολη κτλπ. Σταδιακά επεκτείνονται, όπως έγινε και με το FTTC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Μην κολλάς στην Ξάνθη, σε όλη την Ελλάδα έχουν γίνει έργα, Αθήνα/Θεσσαλονίκη/Πάτρα/Λάρισα/Τρίπολη κτλπ. Σταδιακά επεκτείνονται, όπως έγινε και με το FTTC.

Το στάδιο ειναι μεγάλη απόσταση εγώ θα έλεγα επεκτείνονται σπιρτοκουτικά :P  μέχρι το 2030 θα έχουν μέχρι και το 20% πρόσβαση FTTH :P 

 

Αλλά πιστεύω με τον Elon να γίνει κάνα μπαμ και να αναγκαστούν τα καρτέλ να το παίξουν καλοί για να δούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...