Προς το περιεχόμενο

Τα 100Μbps θα έπρεπε να είναι η βασική ταχύτητα στις ΗΠΑ, σύμφωνα με Αμερικανούς γερουσιαστές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

In other news

Την ώρα που συζητάμε για μια επιστολή γερουσιαστών που ζητάνε αύξηση του bandwidth, συνάδελφοι τους αρνούνται την αύξηση του βασικού μισθού. Αυτές τις μέρες ψηφίζεται αν θα πάνε τον βασικό μισθό στα 15$/ώρα (9$ καθαρά). Σε κάποιες πολιτείες αυτός είναι 7.5$/ώρα (μικτά). Αυτό αφορά την καθημερινότητα του 1/4 των Αφροαμερικανών/Λατίνων, εργαζόμενοι με οικογένεια και πτυχίο.

Αλλά ναι, είναι καλό να μπορείς να έχεις 100MB, γιατί όχι και 1GB. Τι, μόνο εμάς θα μας "πουλάνε" παντεσπάνι οι δικοί μας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Από ανακρίβεια σε παραπολογία εδώ μέσα!

1. Στο θέμα της σύγκρισης με άλλες χώρες, σκεφτείτε ότι η γειτονική Βουλγαρία παρουσιάζει ταχύτητες κι όχι συνολικό ποσοστό κάλυψης. Έχω γνωστούς κι έχω επισκεφθεί κ ο ίδιος την χώρα τους και σας διαβεβαιώνω ότι όχι ίντερνετ, ούτε ρεύμα δεν έχουν σωστά. Οι ταχυτητες που έχουν στον Θεό είναι από τις μεγάλες πόλεις τους. Στο "ελλαδισταν" (όπως αναφέρθηκε κι απορώ μήπως εύχονται κάποιοι να βρίσκονταν σε ισλαμικό κράτος) την τελευταία 5ετια σταμάτησε ο πρώην ΟΤΕ να δίνει ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ γραμμή.

2. Στα κατσαβραχα και στα κουτσοχωρια το ίντερνετ έπρεπε να πάει ύστερα απο επιχορήγηση από Ευρώπη(βλέπε RURAL).

3. Δεν ξέρω τι γίνεται στα μεγάλα αστικά κέντρα, Αθήνα κ Θεσσαλονίκη, όπου ένας δήμος μπορεί να έχει κ ανω των 10 χλμ ακτίνα, στους υπόλοιπους νομούς, ειδικά της βόρειας Ελλάδας, όλες οι πόλεις έχουν fttc. Σε μένα πιάνει η 200αρα στο μαξ, ο αδερφός μ στην γειτονιά του είναι στα 50.

4. FiberToTheHome στην πόλη μου παίρνουν σε πρώτη φάση μόνο όσοι μένουν στο κέντρο (πάλι στην απέξω τα κουτσοχωρια κ τα κατσαβραχα).

5. Στα φόρουμ, σε οποιαδήποτε κατηγορία θέματος, θα μπει κάποιος για να κράξει. Σπάνια θα δούμε θετικά ποσταρισματα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αν ξοδέψεις χρόνο σε αντίστοιχα topics είτε εδώ είτε στο adslgr θα δεις κι από μόνος σου αυτό που λέω.

Από εκει και πέρα, έχεις σχηματίσει την άποψή σου, ακόμα και "αποδείξεις" με τα ποσοστά συνδέσεων ανα ΚΑΦΑΟ να σου δείξει κάποιος δεν πρόκειται να αλλάξεις γνώμη.

Οπότε ναι, δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε άλλο.

Μα πως να αλλάξω γνώμη σε κάτι που εκ των πραγμάτων είναι άκυρο; 

 

Λες ότι το πρόβλημα ειναι πως δεν υπάρχει ενδιαφέρον για σύνδεση σε υψηλότερες ταχύτητες εκτός αυτών του χρεπιού ADSL (καταρχήν μιας και ανέφερες το adslgr δεν ξέρω αν μιλάς για άλλο site στο adslgr το αντίθετο βλέπω εγώ αλλά το προσπερνάμε αυτό) 

 

Δηλαδή ο μέσος Έλληνας ειναι πιο τεχνολογικά αγράμματος ή πιο φτωχός απο τον μέσο Βούλγαρο; Απο τον μέσο Τούρκο; απο τον μέσο Ρουμάνο; 

 

Γιατί μόνο έτσι θα δικαιολογούταν το μειωμένο ενδιαφέρον (εαν και εφόσον όπως λες ειναι ο λόγος που δεν προχωράει το δίκτυο σε αυτή την χώρα και δεν ειναι αλλού το πρόβλημα

 

ή είμαστε πιο φτωχοί ή πιο άσχετοι τεχνολογικά για να μην έχουμε ανάγκη να αναβαθμίσουμε. 

 

Γιατί οι χώρες που ανέφερα έχουν μεγαλύτερα ποσοστά απο εμάς και με διαφορά στον τομέα της ταχύτητας και της πρόσβασης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, Dr_Pepper said:

Μα πως να αλλάξω γνώμη σε κάτι που εκ των πραγμάτων είναι άκυρο; 

Άποψή σου όπως είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Άποψή σου όπως είπα.

 

4 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Λες ότι το πρόβλημα ειναι πως δεν υπάρχει ενδιαφέρον για σύνδεση σε υψηλότερες ταχύτητες εκτός αυτών του χρεπιού ADSL (καταρχήν μιας και ανέφερες το adslgr δεν ξέρω αν μιλάς για άλλο site στο adslgr το αντίθετο βλέπω εγώ αλλά το προσπερνάμε αυτό) 

 

Δηλαδή ο μέσος Έλληνας ειναι πιο τεχνολογικά αγράμματος ή πιο φτωχός απο τον μέσο Βούλγαρο; Απο τον μέσο Τούρκο; απο τον μέσο Ρουμάνο; 

 

Γιατί μόνο έτσι θα δικαιολογούταν το μειωμένο ενδιαφέρον (εαν και εφόσον όπως λες ειναι ο λόγος που δεν προχωράει το δίκτυο σε αυτή την χώρα και δεν ειναι αλλού το πρόβλημα

 

ή είμαστε πιο φτωχοί ή πιο άσχετοι τεχνολογικά για να μην έχουμε ανάγκη να αναβαθμίσουμε. 

 

Γιατί οι χώρες που ανέφερα έχουν μεγαλύτερα ποσοστά απο εμάς και με διαφορά στον τομέα της ταχύτητας και της πρόσβασης. 

Απάντησε σε αυτό σε παρακαλώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Thresh είπε

Στου κουφού την πόρτα θα πάει, τσάμπα κόπος.

 

Εγώ μιλάω με επιχειρήματα τουλάχιστον που έχουν μια λογική το αν εσύ δεν μπορείς να υποστηρίξεις το δικό σου επιχείρημα δεν με κάνει εμένα κουφό. 

 

Να στο πω αλλιώς εφόσον έχουμε δεδομένο όπως λες ότι δεν υπάρχει ενδιαφέρον για αναβάθμιση και φταίμε εμεις οι έλληνες που δεν έχουμε την θέληση να το κάνουμε και όχι κάτι άλλο, και γιαυτό δεν προχωράνε και οι πάροχοι στο να αναβαθμίσουν το δίκτυο. 

 

Τότε πες μου είμαστε πιο φτωχοί ή πιο άσχετοι απο τον μέσο βούλγαρο ή τον μέσο ρουμάνο κτλ που σαν χώρες μας ξεπερνάνε στο συγκεκριμένο θέμα; 

 

ή αν δεν είμαστε ούτε πιο φτωχοί ούτε πιο άσχετοι τότε τι ειναι αυτό κατα την γνώμη σου που μας κάνει να μην θέλουμε να αναβαθμίσουμε; προκατάληψη με τις γρήγορες ταχύτητες; πραγματικά έχω απορία γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον άλλο λόγο πέρα απο το να είμαστε πιο φτωχοί ή πιο άσχετοι με το τόπι... (και πιστεύω ότι δεν ειμαστε ούτε πιο φτωχοί ούτε πιο άσχετοι και γιαυτό δεν θεωρώ πως στέκει το επιχείρημα σου αλλά όπως είπα μπορεί να παίζει κάτι άλλο που να μην το σκέφτηκα και θα ήθελα να το ακούσω) 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Dr_Pepper said:

Εγώ μιλάω με επιχειρήματα τουλάχιστον που έχουν μια λογική το αν εσύ δεν μπορείς να υποστηρίξεις το δικό σου επιχείρημα δεν με κάνει εμένα κουφό. 

Όταν το επιχείρημα βασίζεται σε λανθασμένες πληροφορίες δεν έχει σημασία αν γίνεται χρήση του ή όχι ακόμα κι αν φαίνεται λογικό.

Οπότε κύκλους θα κάνουμε όπως είπες, τσάμπα κόπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γατάκια αμερικανάκια εμείς θα σας τα μαθαίνουμε όλα? Δώστε ονομαστική ταχ/τα 100 και όταν σας γκρινιάζουν που πιάνουν 10-12 θα λέτε "φταίει η εσωτερική καλωδίωση ή οτι είναι μακριά απο το κέντρο"  Χρεώστε και 50-100$ για άσκοπη κλήση/χρήση τεχνικού και γίνατε!  ;) 

35 λεπτά πριν, Phantomas23 είπε

Από ανακρίβεια σε παραπολογία εδώ μέσα!

1. Στο θέμα της σύγκρισης με άλλες χώρες, σκεφτείτε ότι η γειτονική Βουλγαρία παρουσιάζει ταχύτητες κι όχι συνολικό ποσοστό κάλυψης. Έχω γνωστούς κι έχω επισκεφθεί κ ο ίδιος την χώρα τους και σας διαβεβαιώνω ότι όχι ίντερνετ, ούτε ρεύμα δεν έχουν σωστά. Οι ταχυτητες που έχουν στον Θεό είναι από τις μεγάλες πόλεις τους. Στο "ελλαδισταν" (όπως αναφέρθηκε κι απορώ μήπως εύχονται κάποιοι να βρίσκονταν σε ισλαμικό κράτος) την τελευταία 5ετια σταμάτησε ο πρώην ΟΤΕ να δίνει ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ γραμμή.

2. Στα κατσαβραχα και στα κουτσοχωρια το ίντερνετ έπρεπε να πάει ύστερα απο επιχορήγηση από Ευρώπη(βλέπε RURAL).

3. Δεν ξέρω τι γίνεται στα μεγάλα αστικά κέντρα, Αθήνα κ Θεσσαλονίκη, όπου ένας δήμος μπορεί να έχει κ ανω των 10 χλμ ακτίνα, στους υπόλοιπους νομούς, ειδικά της βόρειας Ελλάδας, όλες οι πόλεις έχουν fttc. Σε μένα πιάνει η 200αρα στο μαξ, ο αδερφός μ στην γειτονιά του είναι στα 50.

4. FiberToTheHome στην πόλη μου παίρνουν σε πρώτη φάση μόνο όσοι μένουν στο κέντρο (πάλι στην απέξω τα κουτσοχωρια κ τα κατσαβραχα).

5. Στα φόρουμ, σε οποιαδήποτε κατηγορία θέματος, θα μπει κάποιος για να κράξει. Σπάνια θα δούμε θετικά ποσταρισματα.

πριν πόσα χρόνια πήγες βουλγαρία? γιατι εγώ είχα πάει πριν κάτι μήνες και μινιμουμ ταχ/τα είναι τα 100 και τα πιάνουν ... τουλάχιστον στις μεγάλες πόλεις.
θες να μας πεις οτι όλα είναι καλά με το ιντερνετ και τους παρόχους στην ελλάδα και οτι κράζουμε για να κράξουμε επειδή δεν έχουμε καλό ιντερνετ στα χώρια και στα κατσάβραχα? Δεν σε καταλαβα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Όταν το επιχείρημα βασίζεται σε λανθασμένες πληροφορίες δεν έχει σημασία αν γίνεται χρήση του ή όχι ακόμα κι αν φαίνεται λογικό.

Οπότε κύκλους θα κάνουμε όπως είπες, τσάμπα κόπος.

Μα δεν παρέθεσα κάποια πληροφορία (πέραν του ότι οι ρουμάνοι τούρκοι και βούλγαροι έχουν ταχύτερες προσβάσεις απο εμάς) 

Εμείς είμαστε στην θέση 98 https://www.speedtest.net/global-index/greece#fixed με 33.38

Toύρκοι θέση 103 https://www.speedtest.net/global-index/turkey#fixed  (30.5 μέσος όρος)  εδω εντάξει έκανα λάθος, πέσανε λίγο οι τούρκοι και ανεβήκαμε λιγο εμεις την τελευταία φορά που είχα κοιτάξει ήταν μια θέση πάνω απο εμάς αλλά οκ θα βάλω και άλλους)  είχαμε μικρή διαφορά οπότε δικαιολογεί το να "κονταροχτυπιόμαστε" βέβαια η τουρκία ειναι αχανής κρατος με ότι συνέπεια έχει αυτό στο να χτίσεις καλές υποδομές στο σύνολο της επικράτειας 

Βούλγαροι θέση  73 https://www.speedtest.net/global-index/bulgaria#fixed (76Mbps μέσος όρος) 

Ρουμάνοι θέση 4 https://www.speedtest.net/global-index/romania#fixed (198 Mbps μέσος όρος )

 

Αλβανοί θέση 86 https://www.speedtest.net/global-index/albania#fixed (με 40Mbps μέσος όρος ) 

 

Ουκρανία θέση 58 https://www.speedtest.net/global-index/ukraine#fixed (με 63 Mbps μέσος όρος) 

 

Σερβία θέση 56 https://www.speedtest.net/global-index/serbia#fixed (με 70 Mbps μέσος όρος) 

 

Τσεχία θέση 55 https://www.speedtest.net/global-index/serbia#fixed (με 72 Mbps μέσος όρος) 

 

Λευκορωσία θέση 57 https://www.speedtest.net/global-index/belarus#fixed (με 66 Mbps μέσος όρος) 

 

Αυτά ώς προς τις λανθασμένες πληροφορίες. 

 

Τώρα πάμε ως προς την λογική του επιχειρήματος. 

 

Εγώ με το φτωχό μου το μυαλό ο μόνος τρόπος για να δικαιολογήσω το  ότι το πρόβλημα, όπως λες εσύ, ειναι το μειωμένο ενδιαφέρον των ελλήνων στο να βάλουν γρήγορο και γιαυτό να μην αναβαθμίζουν οι πάροχοι μας το δίκτυο internet μπορώ μόνο να σκεφτώ τους εξής δύο λόγους:

 

ή ο μέσος έλληνας να ειναι πιο φτωχός απο τον μέσο πολίτη των απο πάνω χωρών 

ή ο μέσος έλληνας να ειναι τεχνολογικά πιο αγράμματος απο τον μέσο πολίτη των απο πάνω χωρών 

 

 

Εσύ πιστεύεις ότι είναι ένα απο τα δύο αυτά (εφόσον επιμένεις πως το πρόβλημα ειναι ότι εμεις οι έλληνες δεν νοιαζόμαστε να αποκτήσουμε γρήγορη πρόσβαση στο διαδίκτυο; )

 

Αν όχι τότε γιατί έχουμε την αδιαφορία που επικαλείσαι; απλά πράγματα ρωτάω ούτε συνωμοσίες ούτε παραπληροφορήσεις. 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Ναι ωραία ειμαστε ένα βήμα πάνω απο το κατατρεγμένο Αυγανιστάν

 

Με το πακιστάν όμως συγκρινόμαστε τόσο σε ΑΕΠ όσο και σε ταχύτητες στο internet 

 

Βέβαια εκει ειναι λίγο χειρότερα απο εδώ αν ζεις εκτός μεγάλων πόλεων λόγω του ότι έχουν 20 φορές μεγαλύτερο πληθυσμό αλλά και πάλι ο μέσος μισθός ειναι 81800 πακιστανικές ρουπίες που μεταφράζεται στα 510 δολάρια δηλαδή λίγο πιο κάτω απο εμάς...

 

Πάμε στo Ουζμπεκιστάν τώρα και εκεί χάνουμε το παιχνίδι στα σημεία ομως πάλι καλά να πάμε σε γείτονες;

 

 Αίγυπτος; μας περνάει, 

Τουρκία; μας περνάει,

Βουλγαρία; καλά ουτε για πλάκα μας καταπερνάει,

Αλβανία; εντάξει την περνάμε :P

FYROM; καλά και αυτό σκόνη το κάνουμε :P

Ρουμανία; μας σκίζει αυτή δυστυχώς... και γενικά έχουμε ελπίδες μόνο συγκρινόμενοι με τέτοιες χώρες...

 

Πρέπει να είμαστε περήφανοι λοιπόν πως δεν είμαστε τελευταίοι αλλά οι πρώτοι των τελευταίων :P 

 

 

https://www.speedtest.net/global-index

την Αλβανια που το ειδες οτι την περναμε; ειναι 86η κ η ελλαδα 98η θεση..

μονο στην κινητη ειναι 35η κ η ελλαδα 29η

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nat10 είπε

https://www.speedtest.net/global-index

την Αλβανια που το ειδες οτι την περναμε; ειναι 86η κ η ελλαδα 98η θεση..

μονο στην κινητη ειναι 35η κ η ελλαδα 29η

ναι δικό μου λάθος δεν είχα τσεκάρει την κατάσταση εκει και ήλπιζα ότι θα ήμασταν καλύτερα για να μας υποστηρίξω λίγο :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι κ το Κόσοβο τα παει καλυτερα που ειχε πολεμο πριν 22+χρονια..74η θεση σε σταθερα ιντερνετ..

ουτε ΕΕ ουτε τιποτα.. εδω κυριαρχει το καρτελ των εταιρειων κ δεν αφηνουν πχ την ιναλαν να σκαψει σε ολη την Ελλαδα

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερνή ιστοριούλα..

Πριν λίγο καρό εδώ στην περιοχή μου μόλις ρωτάγαμε πότε θα βάλουν VDSL γελάγανε και οι κατσίκες (το μόνο που είχαμε ήταν μια 8/1 γραμμή δηλαδή 6/0,5). Είχαν στα χωριά στο βουνό VDSL 50αρα και εμείς κοντά στο κέντρο 8αρα.. Σήμερα πετυχαίνουμε στο δρόμο τον τεχνικό της Turk Telekom που μας λέει ότι βάλανε και στην περιοχή μας οπότε παίρνουμε επιτόπου τηλέφωνο στα κεντρικά

ΤΤ: Μάλιστα, μπορείτε να βάλετε 24αρα με 120 λίρες (13€ περίπου) από 100 λίρες που πληρώναμε μέχρι τώρα

Εγω: Ας την βάλουμε, πότε θα γίνει;

TT: ..... Έγινε ήδη, ευχαριστούμε, καλημέρα σας.

Μετά από 5-10 λεπτά πάω σπίτι, είχε συγχρονίσει το μόντεμ (ADSL/VDSL) στα 24,5/6,1

Τώρα θα αρχίζω να ρωτάω πότε θα βάλουν οπτική ίνα.. :rolleyes:

Επεξ/σία από Adrian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, Giorgos241 είπε

Οπως ειπα, ο κοσμος της, εγω :P .

Ε και περιμενες κατι παραπανω? Δες να βαλεις καμια 3η οπως inalan και hcn (αν ειναι εφικτο) να δεις ασπρη μερα. Η 2η ειναι λιγο καλυτερη σε ping κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...