Προς το περιεχόμενο

Το νέο Red Magic της Nubia διαθέτει οθόνη 165Hz και έως 18GB μνήμη RAM


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θεμα ειναι αν θα διορθωσει τα κακως κειμενα του προκατοχου του σε καμερες & λογισμικου που ειχαν οσοι ηταν κατοχοι μιας κ εψαχνα gaming κινητο κ ειχα κανει σχετικη ερευνα αγορας.

 

Κατα τα αλλα τα specs τουμπανο οπως συνηθιζει κ επειδη ειχα πριν κινητο ZTE ηταν τερμα αξιοπιστα κ ειχαν μια χαρα updates απλα επρεπε να τα ψαξεις μονος σου κ οχι ΟΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, GamingRoom είπε

Να τα κανεις τι τα 18 gb RAM ??? Tι θα τρεξεις πια το CYBER-PRANK ???? 🤣

Θα μπορείς να τρέξεις Egg Ns emulator χωρίς να καρκινιάζεις. Εγώ με 8gb ram στο Poco F2 Pro (7,5gb actually) δεν την παλεύω. Έχω κάνει άπειρα kernel settings για να μεταφέρνει το σύστημα ποιο εύκολα τα αρχεία από την ram στην zram που τελικά βοήθησαν, όμως αν ο emulator μόνος του φτάνει σε κάποιες περιπτώσεις να ζητάει 7,1gb ram και πάνω τότε κλαφτα χαραλαμπε. 3 μέρες σερι και δεν έχω καταφέρει ακόμα από τα άπιρα κρασαρισματα να τερματίσω το Resident Evil 5. Ας ελπίζουμε τουλάχιστον στο Bayonetta 2 να ζητάει λιγότερη ram ο emulator 🙏

Btw το Super Mario Odyssey καθώς και άλλα games, ζητάνε 2 φορές περισσότερη ram από το Resident Evil 5 οπότε και τα 18gb ram είναι λίγα.

8 ώρες πριν, eko13 είπε

Μονο 18 γιατι οχι 20? Η ραμ εχει καταντησει ενα ακομα αριθμητικο μεγεθος σαν τα Mεγκαπιξελ στην καμερα. Κυνηγωντας τα νουμερα χανεται η ουσια. Οπως ενα 64 MP κινητο μπορει να βγαζει χειροτερες φωτογραφιες απο ενα με 32, ετσι και η ραμ κατα την γνωμη μου δεν εχει κανενα νοημα να ειναι πανω απο 8GB, απλα για λες οτι εχεις πολυ.  Εχω ενα motorola  Ζ2 play 4/64, παροτι σχεδον 4ετιας μια χαρα ειναι ακομα και τωρα. Και PUBG παιζει πολυ ανετα (νομιζω high) λες και σε κινητο θα καταλαβεις την διαφορα απο high ή very high αμα βγει μετα κτλ.

Βάλε Egg Ns emulator και θα καταλάβεις που χρειάζονται. Εγώ με 8gb ram δεν μπορώ να παίξω τίποτα. 😡

7 ώρες πριν, PCharon είπε

Πολύς κόπος για να παίζεις παιχνίδια με γραφικά 15ετίας και μέτριο χειρισμό.

Εντυπωσιακό αλλά άσκοπο για εμένα, μικρό το κοινό του.

Αυτά τα γραφικά είναι 15ετίας?

https://youtu.be/UJ1p6YcoZqI

7 ώρες πριν, Peter_Line είπε

Υπάρχουν παιχνίδια που κάνουν αυτό το κινητό να έχει λόγο ύπαρξης;;;

Egg Ns Emulator

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Νικος Ραμαντανης είπε

Θα μπορείς να τρέξεις Egg Ns emulator χωρίς να καρκινιάζεις. Εγώ με 8gb ram στο Poco F2 Pro (7,5gb actually) δεν την παλεύω. Έχω κάνει άπειρα kernel settings για να μεταφέρνει το σύστημα ποιο εύκολα τα αρχεία από την ram στην zram που τελικά βοήθησαν, όμως αν ο emulator μόνος του φτάνει σε κάποιες περιπτώσεις να ζητάει 7,1gb ram και πάνω τότε κλαφτα χαραλαμπε. 3 μέρες σερι και δεν έχω καταφέρει ακόμα από τα άπιρα κρασαρισματα να τερματίσω το Resident Evil 5. Ας ελπίζουμε τουλάχιστον στο Bayonetta 2 να ζητάει λιγότερη ram ο emulator 🙏

Btw το Super Mario Odyssey καθώς και άλλα games, ζητάνε 2 φορές περισσότερη ram από το Resident Evil 5 οπότε και τα 18gb ram είναι λίγα.

Βάλε Egg Ns emulator και θα καταλάβεις που χρειάζονται. Εγώ με 8gb ram δεν μπορώ να παίξω τίποτα. 😡

Φίλε μου το ότι ένας emulator είναι κακογραμμένος και θέλει τριπλάσια ram από ότι η ίδια η κονσόλα για να παίξει ένα παιχνίδι, δεν καθιστά την μνήμη απαραίτητη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Φίλε μου το ότι ένας emulator είναι κακογραμμένος και θέλει τριπλάσια ram από ότι η ίδια η κονσόλα για να παίξει ένα παιχνίδι, δεν καθιστά την μνήμη απαραίτητη...

Όλοι οι emulator πάντα ζητάνε πολλά περισσότερα resources από το original hardware της κονσόλας (συνήθως 10 φορές περισσότερα). Ίσα ίσα, ο συγκεκριμένος emulator είναι αρκετά optimize γιατί γίνεται emulation από arm σε arm. και όσο για την ram, χρησιμοποιεί ελαφρός λιγότερη από τον yuzu emulator οπότε μια χαρά είναι ο emulator από θέμα resources. Που είναι το κακό να υπάρχουν κινητά με 32gb ram για εμάς τους enthusiast?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Νικος Ραμαντανης είπε

Όλοι οι emulator πάντα ζητάνε πολλά περισσότερα resources από το original hardware της κονσόλας (συνήθως 10 φορές περισσότερα). Ίσα ίσα, ο συγκεκριμένος emulator είναι αρκετά optimize γιατί γίνεται emulation από arm σε arm. και όσο για την ram, χρησιμοποιεί ελαφρός λιγότερη από τον yuzu emulator οπότε μια χαρά είναι ο emulator από θέμα resources. Που είναι το κακό να υπάρχουν κινητά με 32gb ram για εμάς τους enthusiast?

Να ξεκινήσω με τα βασικά, δεν βρίσκω κάτι κακό αλλά κάτι υπερβολικό... υπερβολικό γιατί ένα κινητό δεν είναι για να κάνει emulation μια άλλη συσκευή και μάλιστα μια κονσόλα που θεωρητικά ανήκει στην ίδια χρονολογικά γενιά...

το ότι το “κατάφεραν” δεν σημαίνει και αυτόματα ότι το κάνει και απαραίτητο γιατί σήμερα είσαι εσύ, αύριο μπορεί να είμαι εγώ που θέλω να τρέξω εξηδικευμένες εφαρμογές από supercomputers στο κινητό μου και να κάνω μοντελοποίηση ενός μικροκλίματος σε βάθος χρόνου εκατονταετίας και να απαιτώ εκτός από 32 ram τα κινητά να έχουν και αποθηκευτικό χώρο κοντά στα 16tb...

τεχνολογικά σήμερα μπορούν να το κάνουν, για κινητό όμως αυτά τα χαρακτηριστικά δεν είναι υπερβολικά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Νικος Ραμαντανης είπε

Όλοι οι emulator πάντα ζητάνε πολλά περισσότερα resources από το original hardware της κονσόλας (συνήθως 10 φορές περισσότερα). Ίσα ίσα, ο συγκεκριμένος emulator είναι αρκετά optimize γιατί γίνεται emulation από arm σε arm. και όσο για την ram, χρησιμοποιεί ελαφρός λιγότερη από τον yuzu emulator οπότε μια χαρά είναι ο emulator από θέμα resources. Που είναι το κακό να υπάρχουν κινητά με 32gb ram για εμάς τους enthusiast?

Δηλαδή πιστεύεις ότι με περισσότερη μνήμη θα μπορέσει να παίξει και Witcher 3 ?

Νομίζω ότι χρειάζεται καλύτερο optimize  αυτός ο emulator. Σου μιλάει emulator enthusiast. 

Θα ήταν τέλειο εάν είχα στο κινητό το performance που έχω στο PC , από Yuzu και Cemu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Νικος Ραμαντανης είπε

Αυτά τα γραφικά είναι 15ετίας?

https://youtu.be/UJ1p6YcoZqI

Πλακα κάνεις; 15ετίας και λίγο έβαλα. Μιας κι έπιασες resident evil, δες gameplay βίντεο από παλιούς τέτοιους τίτλους.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, geogoku είπε

Το θεμα ειναι αν θα διορθωσει τα κακως κειμενα του προκατοχου του σε καμερες & λογισμικου που ειχαν οσοι ηταν κατοχοι μιας κ εψαχνα gaming κινητο κ ειχα κανει σχετικη ερευνα αγορας.

 

Κατα τα αλλα τα specs τουμπανο οπως συνηθιζει κ επειδη ειχα πριν κινητο ZTE ηταν τερμα αξιοπιστα κ ειχαν μια χαρα updates απλα επρεπε να τα ψαξεις μονος σου κ οχι ΟΤΑ.

Δεν ειχε OTA updates γιατι ηταν μετατροπη σε Global οπως και τα ROG

Επεξ/σία από Canedra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, AtiX είπε

Να ξεκινήσω με τα βασικά, δεν βρίσκω κάτι κακό αλλά κάτι υπερβολικό... υπερβολικό γιατί ένα κινητό δεν είναι για να κάνει emulation μια άλλη συσκευή και μάλιστα μια κονσόλα που θεωρητικά ανήκει στην ίδια χρονολογικά γενιά...

το ότι το “κατάφεραν” δεν σημαίνει και αυτόματα ότι το κάνει και απαραίτητο γιατί σήμερα είσαι εσύ, αύριο μπορεί να είμαι εγώ που θέλω να τρέξω εξηδικευμένες εφαρμογές από supercomputers στο κινητό μου και να κάνω μοντελοποίηση ενός μικροκλίματος σε βάθος χρόνου εκατονταετίας και να απαιτώ εκτός από 32 ram τα κινητά να έχουν και αποθηκευτικό χώρο κοντά στα 16tb...

τεχνολογικά σήμερα μπορούν να το κάνουν, για κινητό όμως αυτά τα χαρακτηριστικά δεν είναι υπερβολικά???

όχι δεν είναι υπερβολικά, ίσα ίσα οι εταιρείες τσιγκουνεβονται πολλά πράγματα για να έχουν μεγαλύτερη κερδοφορία, μεγαλύτερο παράδειγμα ο Snapdragon 888 όπου η adreno 660 έχει τους ίδιους πυρήνες με την adreno 650 απλά σε μεγαλύτερη συχνότητα, η χρήση του 5nm fabrication από την Samsung που αποδίδει ελαφρός χειρότερα από τα 7nm+ της tsmc, η μη υποστήριξη εξόδου εικόνας μέσο type c από τα περισσότερα τηλέφωνα καθώς και η υποστήριξη έως usb 2.0 στην type c από πολλές εταιρείες (βλέπε Xiaomi) είναι κάποια απλά παραδείγματα

11 ώρες πριν, PCharon είπε

Πλακα κάνεις; 15ετίας και λίγο έβαλα. Μιας κι έπιασες resident evil, δες gameplay βίντεο από παλιούς τέτοιους τίτλους.

Πρώτα από όλα αυτό το game το τρέχει το κινητό μέσο emulation οπότε όπως μπορείς να καταλάβεις τα σημερινά κινητά μπορούν να τρέξουν games με 3x καλύτερα γραφικά σε σχέση με αυτό το game. Μην πεις ότι και αυτά τα γραφικά είναι 15ετιας 😂

https://youtu.be/ZT5VTztEX-g

Επίσης ερχεται και βίντεο με ακόμα καλύτερα γραφικά (30fps mode) + καλύτερα settings στον screen recorder.

Btw τώρα που είμαι στην Crdroid rom τρέχω το ίδιο game με τα ίδια settings stable 60fps χωρίς screen recorder.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Νικος Ραμαντανης είπε

όχι δεν είναι υπερβολικά, ίσα ίσα οι εταιρείες τσιγκουνεβονται πολλά πράγματα για να έχουν μεγαλύτερη κερδοφορία, μεγαλύτερο παράδειγμα ο Snapdragon 888 όπου η adreno 660 έχει τους ίδιους πυρήνες με την adreno 650 απλά σε μεγαλύτερη συχνότητα, η χρήση του 5nm fabrication από την Samsung που αποδίδει ελαφρός χειρότερα από τα 7nm+ της tsmc, η μη υποστήριξη εξόδου εικόνας μέσο type c από τα περισσότερα τηλέφωνα καθώς και η υποστήριξη έως usb 2.0 στην type c από πολλές εταιρείες (βλέπε Xiaomi) είναι κάποια απλά παραδείγματα

Συγχέεις πράγματα και καταστάσεις...

υπάρχουν οι φυσικοί περιορισμοί...

υπάρχουν οι τεχνολογικοί περιορισμοί... 

υπάρχουν οι softwarικοί περιορισμοί...

υπάρχουν οι οικονομικοί περιορισμοί...

υπάρχουν και οι λογικοί περιορισμοί...

το να κανείς κριτική πάνω σε τεχνολογικά θέματα χωρίς να υπολογίζεις όλους αυτούς τους περιορισμούς, είναι σαν να έρχεσαι πριν 10 χρόνια και να μου παραπονιέσαι γιατί τα κινητά είχαν μόνο 2gb μνήμη ενώ θα μπορούσαν να έχουν 8gb ξεχνώντας ότι τότε πραγματικά κανένας δεν τα χρειαζότανε... 

με λίγα λόγια, σήμερα και για τα κινητά πάντα, δεν υπάρχει εφαρμογή* που να θέλει πάνω από 8gb μνήμη, ότι παραπάνω προσφέρεται είναι δεκτό, αλλά όχι πραγματικά χρήσιμο... με λίγα λόγια είναι υπερβολικό!!!

* πάντα μιλάμε για καλογραμμένες και όχι τύπου windows vista παραδείγματα...

ΥΓ: μην ακούσω για future proof μιας και κανένα κινητό δεν θα υποστηρίζεται όταν και εάν χρειαστούμε τα 18GB ram...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Νικος Ραμαντανης είπε

Μην πεις ότι και αυτά τα γραφικά είναι 15ετιας 😂

https://youtu.be/ZT5VTztEX-g

Όχι, δεν είναι, ανεβαίνει στο 10ετίας (δεν ειρωνεύομαι). Πολύ ικανοποιητικό βεβαίως για τις ίντσες του κινητού, για το μάτι φαίνεται πολύ εντάξει (είμαι και φαν, ναι θα το έπαιζα κι εγώ αυτό σε κινητό).

Πάντως πριν γράψω το πρώτο σχόλιο πήγα και βρήκα gameplay από παιχνίδια που θεωρούνται top notch γραφικά για κινητό και δεν τρελάθηκα καθόλου μα καθόλου, δε θα έδινα 600€ για φορητό game machine τέτοιου τύπου. Χωρίς να αμφιβάλλω πως είναι ένα εντυπωσιακό κινητό τεχνολογικά και με τόλμη που για να μας τη σέρβιραν ονόματα τύπου Samsung/Apple θα έπρεπε να περάσουν 5-10 εκδόσεις. 😏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2021 στις 10:54 ΜΜ, Νικος Ραμαντανης είπε

Θα μπορείς να τρέξεις Egg Ns emulator χωρίς να καρκινιάζεις. Εγώ με 8gb ram στο Poco F2 Pro (7,5gb actually) δεν την παλεύω. Έχω κάνει άπειρα kernel settings για να μεταφέρνει το σύστημα ποιο εύκολα τα αρχεία από την ram στην zram που τελικά βοήθησαν, όμως αν ο emulator μόνος του φτάνει σε κάποιες περιπτώσεις να ζητάει 7,1gb ram και πάνω τότε κλαφτα χαραλαμπε. 3 μέρες σερι και δεν έχω καταφέρει ακόμα από τα άπιρα κρασαρισματα να τερματίσω το Resident Evil 5. Ας ελπίζουμε τουλάχιστον στο Bayonetta 2 να ζητάει λιγότερη ram ο emulator 🙏

Btw το Super Mario Odyssey καθώς και άλλα games, ζητάνε 2 φορές περισσότερη ram από το Resident Evil 5 οπότε και τα 18gb ram είναι λίγα.

και γιατι να μπεις σε αυτον τον κοπο και να μην αγορασεις κατευθειαν Nintendo Switch? ρωταω γιατι δεν το κατεχω καθολου το αθλημα με τους emulators. Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι για να πάιζεις Nintendo παιχνιδια χωρις να σκας 60€ το game αλλα οκ. δεν βγαζει και 10 παιχνιδια το μηνα. θα εχεις και την κονσολα της Nintendo και το κουτακι του παιχνιδιου στο ραφι σου και τα update σου και ολα. 

Δηλαδη "στο τελος της ημερας" που λενε αξιζει ολη αυτη η ταλαιπωρια?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, panosqwerty είπε

και γιατι να μπεις σε αυτον τον κοπο και να μην αγορασεις κατευθειαν Nintendo Switch? ρωταω γιατι δεν το κατεχω καθολου το αθλημα με τους emulators. Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι για να πάιζεις Nintendo παιχνιδια χωρις να σκας 60€ το game αλλα οκ. δεν βγαζει και 10 παιχνιδια το μηνα. θα εχεις και την κονσολα της Nintendo και το κουτακι του παιχνιδιου στο ραφι σου και τα update σου και ολα. 

Δηλαδη "στο τελος της ημερας" που λενε αξιζει ολη αυτη η ταλαιπωρια?

Αν έχεις gaming κινητό με πάνω από 12gb ram αξίζει άπειρα. Η οθόνες των σημερινών τηλεφώνων είναι μέρα με νύχτα σε σχέση με το switch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/3/2021 στις 10:51 ΠΜ, Canedra είπε

Δεν ειχε OTA updates γιατι ηταν μετατροπη σε Global οπως και τα ROG

Δεν ξερω τι εννοεις μετατροπη παντως ξερω οτι αλλα μοντελα ειχε η Ευρωπη μαζι με την Ασια (2017G) κ αλλα η Αμερικη (2017U) κ το καθενα ειχε τα δικα του updates δεν μπορουσες να περασεις οτι ηθελες για το μπρικαρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...