Προς το περιεχόμενο

Η Apple διευκρινίζει ότι το iOS 14.5 δεν θα επιτρέπει τη μόνιμη αλλαγή της προεπιλεγμένης υπηρεσίας μουσικής


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
7 minutes ago, bahamut_zero said:

Ευτυχως εσυ δεν εισαι off topic

Στα θεματα που προλαβαίνουν και μπουκάρουν οι γνωστοί άγνωστοι, δεν εχει κανένα νόημα να συζητήσει κάποιος σοβαρα... 

Εχω Google home συσκευές στο σπίτι εδώ και αρκετά χρόνια και συμβατά αξεσουάρ που τα χειρίζομαι και με τη Siri. Πιστεύεις πως θα είχε κανένα νόημα εδώ σε αυτο το τοπικ να γράψω κάποια πράγματα σχετικά με το πως χειρίζονται οι 2 πλατφόρμες τα music requests κλπ?
 

Εγω απαντώ «όχι» πάντως... :) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, bahamut_zero είπε

Ευτυχως εσυ δεν εισαι off topic

Ευτυχώς που με έβαλες σε τάξη. Εγώ μπήκα να γράψω σχετικά, αλλα οταν τα πρώτα σχόλια ειναι αυτά, άδικα θα χαλούσα τα byte. Ευχαριστώ για τον ενδιαφέρον.

15 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα δεν ξέρω αν κατάλαβες, αλλά μιλάμε για δυο διαφορετικά πράγματα υπό την ομπρέλα της ελευθερίας επειδή έτσι βόλευε τον petasis στην συζήτηση...

Δεν ξέρω αν το πήγαινε αλλού, απλά λέω οτι η "ελευθερία" του Android έχει την θετική προέκταση που αναφέρει. Πράγματι μπορείς να ξυπνήσεις ένα πρωί , να πείς "θα κάνω το Smartphone μου να κάνει αυτό" και αν έχεις τις γνώσεις το κάνεις, το εγκαθιστάς και δεν πρέπει να δώσεις λογαριασμό σε κανέναν. Ούτε που το έφτιαξες, ουτε που το έτρεξες.

Αυτό δε σημαίνει οτι η ελευθερία του ειναι απροβλημάτιστη. Αν ηταν, δε θα έκανε σε κάθε έκδοση η Google βήματα να την περιορίσει αυτή την ελευθερία.

Για να κάνω και την ερώτηση που μπήκα να κάνω. Τιμολογιακά μου φαίνεται αντίστοιχη του Spotify σαν υπηρεσία,  απο πλευράς περιεχομένου πως είναι; Απο οτι βλέπω έχει εφαρμογή για android/Android TV και ειναι συμβατό και με Android Auto, και μπαίνει και σαν υπηρεσία στο Google Home.

Αν έχεις Apple, γιατι να αφήσεις την "ευκολία' του και την πιθανότατα απροβλημάτιστη λειτουργία του μεταξύ των συσκευών(ειδικά αν έχει πάνω απο ένα Apple Device) για να μπλεχτείς με το Spotify.

Εκτός του "επειδή έτσι θέλω" βέβαια. δεκτό και αυτό, αλλα ρωτάω ρεαλιστικά.

Εγώ εβαλα το Youtube Music και δεν μπορώ να πω οτι έχασα κάτι, ίσα ισα που με το Pixel και την Android TV πλέον, συν τα Home mini, η σύνδεση του ηταν πολύ πιο λειτουργική.

Επεξ/σία από papp0us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PeggyV είπε

 δεν εχουν iPhone, και λενε αυτη την κλασσική καραμελα...... 

1 χιλιαρικο και δεν σου ανηκει. 

το οτι εχει τον ποιο δυνατο επεξεργαστη στον κοσμο με 5+ ετη κανονικο λογισμικο (οχι patch updates) , βιντεο recording αλλου......και αλλα πολλα "επανεκινηση οταν ερθει το επομενο update", ειναι κατι που στο Android το βλεπετε ΠΟΤΕ........ (μην γραψετε για τους Ινδους που βαζουν custom firmware γιατι εχουμε και εμεις Cydia....και παμε ακομα ποιο σφαιρα"

By the way, στα Android πως το κανετε για βιντεοκληση ????? Περνετε τηλεφωνο και λετε "ελα κλεισε.....σε περνω Viber..." 

Νομίζω έχει και από τις καλύτερες κάμερες εδώ και 10+ έτη.
Πιστεύω όμως ότι το google store περιέχει μεγαλύτερη ποικιλία εφαρμογών, αν και υπάρχουν πάρα πολλοί κλώνοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, teri23 είπε

Καθίστε λίγο ρε παιδιά 3 σελίδες τώρα μαλώνετε για το αν μπορεί ο οποιοσδήποτε να φτιάξει εφαρμογή στο iOS η κατάλαβα λάθος; 

Οχι δε μαλώνουμε, απλά λέμε οτι στο Android, μπορείς ένα ωραίτατο πρωινό να σηκωθείς να φτιάξεις μια εφαρμογή, να την κάνεις apk, να την εγκαταστήσεις σε 2-3-10 συσκευές σου (που λέει ο λογος) και να μη χρειαστεί να δώσεις λογαριασμό σε κανέναν, να μην θες στανταρ εργαλεία, να μη χρειάζεσαι άδεια developers κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mirrage είπε

1) Επισκεύασέ το αν σου χαλάσει με λογικό κόστος...
2) Καμιά συσκευή δεν σου ανήκει και όλο και πιο πολλές κινούνται προς την ίδια κατεύθυνση. Απλά σε κάποιες δεν είναι τόσο εξόφθαλμο.

1)μπορείς να το επισκευάσεις όπου γουστάρεις. Δεν είσαι παράνομος αν το κάνεις ούτε έρχεται κάποιος από την apple και σου τραβάει το αυτί .

2) Όλα τα I phone που είχα όταν τα πούλησα πήρα τα λεφτά που ζητούσα και κανείς από την apple δεν ήρθε να μου τα πάρει .

3) Αν έχεις αποδείξεις πως συμβαίνει το αντίθετο μπορείς να τις παραθέσεις .

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από σχεδόν 10 χρόνια Android, μεταπήδησα σε iPhone εδώ και 3 χρόνια και έχω βρει την υγειά μου. Στο ενδιάμεσο καταρρίφθηκαν όλοι οι μύθοι που υπήρχαν - και στο μυαλό μου - των Android fans.

Δεν τοποθετούμαι για να υποστηρίξω κάποιο παρωχημένο flame war, απλά για να πω ότι καμία εταιρεία τελικά δεν θα σκοτώσει το business model της, απλά για να γουστάρουν κάποιοι με εμμονές.

Η κάθε εταιρεία πουλάει αυτό που πουλάει και αγοράζει όποιος γουστάρει, χωρίς πίεση και υποχρέωση.

Επί του παρόντος θέματος, σίγουρα η Apple έχει τους λόγους της που το κάνει αυτό με την υπηρεσία μουσικής, και ανεξάρτητα από το πόσο θέλει να σε κρατάει δεμένο στο οικοσύστημά της, αυτό που έχω βιώσει είναι ότι ποτέ δεν θα ενσωματώσει μια δυνατότητα για κάτι που είτε θα δουλέψει μέτρια είτε θα διαταράξει την εμπειρία χρήσης, κάτι στο οποίο δίνει μεγάλη βάση.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, teri23 είπε

Καθίστε λίγο ρε παιδιά 3 σελίδες τώρα μαλώνετε για το αν μπορεί ο οποιοσδήποτε να φτιάξει εφαρμογή στο iOS η κατάλαβα λάθος; 

όχι ρε φίλε απλά είναι θέμα που έχει μέσα τη λέξη apple.  Τι δεν έχεις καταλάβει; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάλι ios vs Android? Ότι αρέσει στον καθένα. Εγώ που έχω και τα δύο λογισμικά, χρησιμοποιώ το Android( πάντα Samsung note) για εργασίες και σοβαρές δουλειές και το ios για κάνα Facebook ή Instagram. . Ούτως ή άλλως μουσική σε ios είναι απλά ένα αστείο αν θέλεις τσάμπα. Για εμένα αγοράζεις την συνδρομή και τελείωσε

Επεξ/σία από Macosj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AtiX είπε

Πουθενά στον κόσμο δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις κάτι χωρίς να ελεγχθεί, βρες μου ένα προϊόν που να μπορεί να βγει στο εμπόριο και να μην πάρει το “οκ” από κάπου...

αν θέλεις να το προχωρήσουμε και κάπως παραπάνω αυτό που μπορείς να κανείς εσυ στο δικό σου κινητό, την δικιά σου εφαρμογή, που άμα θες μπορείς να την πουλάς μετά σε βάρος μιας πλατφόρμας δεν λέγεται ελευθερία αλλά κάπως αλλιώς... 

Κάποια στιγμή θα πρέπει να γίνουμε λίγο πιο υπεύθυνοι στο τι θελουμε να πούμε... καλό το vs όταν είναι και Κυριακή απόγευμα, αλλά η ζωή δεν είναι ένα μόνιμο οτιδήποτε vs Apple...

Ξαναδιάβασε τι έγραψες στο νήμα... 😋

Μιλάς για ελευθερία και ανελευθερία ταυτόχρονα.

Και η αρχική σου τοποθέτηση "πουθενά στον κόσμο δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις κάτι χωρίς να ελεγχθεί" δεν ισχύει, οπότε δεν έχω να σχολιάσω κάτι. Με το καλό οι νέοι περιορισμοί λοιπόν στο νέο iOS. Που όπως είπα, πραγματικά εύχομαι να σας τους επιβάλει η apple. 🙂

 

15 λεπτά πριν, Macosj είπε

Πάλι ios vs Android? Ότι αρέσει στον καθένα. Εγώ που έχω και τα δύο λογισμικά, χρησιμοποιώ το Android( πάντα Samsung note) για εργασίες και σοβαρές δουλειές και το ios για κάνα Facebook ή Instagram. . Ούτως ή άλλως μουσική σε ios είναι απλά ένα αστείο αν θέλεις τσάμπα. Για εμένα αγοράζεις την συνδρομή και τελείωσε

Εγώ πάντως αναφέρθηκα και στην σημαντική είδηση, που είναι ότι ο χρήστης δεν θα μπορεί να ορίσει εφαρμογή αναπαραγωγής μουσικής. Καλοδεχούμενο για εμένα, μπας και φέρει κυρώσεις μια ώρα αρχύτερα.

Τα υπόλοιπα της είδησης τα θεωρώ τα τυποποιημένα του αναφέρουμε την apple κάθε διήμερο (δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα στο φόρουμ,  είναι γενικό το φαινόμενο). Και μόνο οι λέξεις "τεχνητή νοημοσύνη" στο "η Τεχνητή Νοημοσύνη της Apple εμφάνιζε μια λίστα μουσικών υπηρεσιών για την αναπαραγωγή του" μου προκαλούν προβληματισμό, δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, petasis είπε

Ξαναδιάβασε τι έγραψες στο νήμα... 😋

Μιλάς για ελευθερία και ανελευθερία ταυτόχρονα.

Και η αρχική σου τοποθέτηση "πουθενά στον κόσμο δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις κάτι χωρίς να ελεγχθεί" δεν ισχύει, οπότε δεν έχω να σχολιάσω κάτι. Με το καλό οι νέοι περιορισμοί λοιπόν στο νέο iOS. Που όπως είπα, πραγματικά εύχομαι να σας τους επιβάλει η apple. 🙂

Μιλάω για κανόνες, κανόνες που ισχύουν παντού...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petasis είπε

Ξαναδιάβασε τι έγραψες στο νήμα... 😋

Μιλάς για ελευθερία και ανελευθερία ταυτόχρονα.

Και η αρχική σου τοποθέτηση "πουθενά στον κόσμο δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις κάτι χωρίς να ελεγχθεί" δεν ισχύει, οπότε δεν έχω να σχολιάσω κάτι. Με το καλό οι νέοι περιορισμοί λοιπόν στο νέο iOS. Που όπως είπα, πραγματικά εύχομαι να σας τους επιβάλει η apple. 🙂

 

Εγώ πάντως αναφέρθηκα και στην σημαντική είδηση, που είναι ότι ο χρήστης δεν θα μπορεί να ορίσει εφαρμογή αναπαραγωγής μουσικής. Καλοδεχούμενο για εμένα, μπας και φέρει κυρώσεις μια ώρα αρχύτερα.

Τα υπόλοιπα της είδησης τα θεωρώ τα τυποποιημένα του αναφέρουμε την apple κάθε διήμερο (δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα στο φόρουμ,  είναι γενικό το φαινόμενο). Και μόνο οι λέξεις "τεχνητή νοημοσύνη" στο "η Τεχνητή Νοημοσύνη της Apple εμφάνιζε μια λίστα μουσικών υπηρεσιών για την αναπαραγωγή του" μου προκαλούν προβληματισμό, δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω...

image.png.ed9a9d9e90e420273b02455d5b5ecc7c.png
 

κυρώσεις για πιο λόγο; Το Spotify έχει σχεδόν τους 2πλασιους συνδρομητές. Πιο πιθανό είναι να φάει κυρώσεις το Spotify παρά η apple 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, billdanos είπε

 

😛Σε αλλα νέα, η είδηση λέει πως όλο αυτο αφορά κυρίως τη Siri και το απο που αντλεί κάθε φορα τη μουσική όταν ζητάς να παίξει κατι. Που για όλους εσάς που δεν γουστάρετε την apple, δεν εχει απολύτως καμια αξία σαν είδηση...

Ακριβώς. Οπότε εγώ αναρωτιέμαι. Εσύ γιατί θιγεσαι και ασχολείσαι με εμάς που δε γουστάρουμε την απλ? Προσπαθείς να πείσεις εμάς η τον εαυτό σου ότι είναι καλή?

Απλά ρωτάω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...