Προς το περιεχόμενο

Η Apple διευκρινίζει ότι το iOS 14.5 δεν θα επιτρέπει τη μόνιμη αλλαγή της προεπιλεγμένης υπηρεσίας μουσικής


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην κρυβόμαστε με λίγα λόγια έχει φέρει μεγάλο πλήγμα το Spotify στην apple και στην μουσική υπηρεσία της αντίστοιχα, που είναι νούμερο ένα στον κόσμο, ακόμα και οι τσαγιέρες με Spotify θα έπαιζαν στην κουζίνα.

Οπότε επειδή είναι σχεδόν default από τον χρήστη το να επιλέγει Spotify (όπως κάναμε με τον ίντερνετ explorer και τον Mozilla) πάει η Apple πλαγίως και με πρόφαση ότι το ΑΙ δουλεύει για εσάς και σας σκέφτεται θα σας τα κάνουμε αυτόματα, γιατί; Γιατί "μπορούμε" 😉 και σιγά σιγά θα προτείνει τη δικιά της υπηρεσία κτλπ. Θα ξεκινήσει από podcasts και μετά θα σου λέει να μωρέ άκουσε στο iTunes και χ3στ@ το Spotify -Siri 2021!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Ακριβώς. Οπότε εγώ αναρωτιέμαι. Εσύ γιατί θιγεσαι και ασχολείσαι με εμάς που δε γουστάρουμε την απλ? Προσπαθείς να πείσεις εμάς η τον εαυτό σου ότι είναι καλή?

Απλά ρωτάω...

 

Εγώ πάλι αναρωτιέμαι αφού δεν γουστάρεις Apple γιατί είσαι μόνιμος σε αυτά τα θέματα και γιατί “θίγεσαι” που σου απαντάνε... 

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, petasis είπε

Με το καλό οι νέοι περιορισμοί λοιπόν στο νέο iOS. Που όπως είπα, πραγματικά εύχομαι να σας τους επιβάλει η apple. 🙂

3 ώρες πριν, petasis είπε

Εγώ πάντως αναφέρθηκα και στην σημαντική είδηση, που είναι ότι ο χρήστης δεν θα μπορεί να ορίσει εφαρμογή αναπαραγωγής μουσικής.

🙏 Τι καλούλης!

Για να ξέρουμε και για τι μιλάμε, ποτέ δεν μπορούσε να ορίστει default εφαρμογή αναπαραγωγής μουσικής στο iOS. Δεν είναι κάτι νέο. Δεν είναι κάτι που θα γίνει.
Δεν "κλείνει" το οικοσύστημα. Βασικά, όσο περνά ο καιρός "ανοίγει!" Μια λειτουργικότητα που εμφανίστηκε σε μία beta και τελικά δεν θα περάσει στο επόμενο update (για λόγους που κανείς δεν ξέρει), μια λειτουργικότητα που είναι προς την κατεύθυνση που οι περισσότεροι φαίνεται να επιθυμούν, την πιάνετε και την γυρνάτε σε φοβερό μειονέκτημα, με προεκτάσεις μέχρι και στο πως γράφονται εφαρμογές στο iOS* 

Κι επειδή είμαι σίγουρος πως δεν το γνωρίζεις, μπορείς ήδη να πεις στην Siri "Play X song on Spotify"

* επειδή φαντάζομαι όλοι σας, σηκώνεστε ένα ωραίο πρωί και ξεπετάτε μια εφαρμογούλα για άμεσο device deployment και - thank god! - δεν χρειάστηκε να κάνετε register για να κατεβάσετε τα development tools!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και εδώ είναι ένας χώρος στον οποίο σχολιάζουμε τεχνολογικά θέματα, θεωρώ αστεία τη φράση "τι σας νοιάζει η εταιρεία Χ και τη σχολιάζετε αν δεν έχετε;". Επισης. Έχουμε μπλέξει μέσα στα ανοιχτό λογισμικό, κλειστό λογισμικό, πλειονότητα εφαρμογών, προεπιλεγμένες εφαρμογές, γενικά, παιδιά, ανάψτε κανένα φως (όπως λέει και το παλιό ανέκδοτο...)

1. Το άρθρο είναι για την ΕΠΙΛΟΓΗ της Apple να κρατήσει κλειστό το σύστημα της.

2. Επειδή κάποιος είπε πριν για την ποικιλία του Play Store, το Play Store ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή το Android είναι ανοιχτό, έχει περισσότερες, αλλά κατά μέσο όρο χειρότερης ποιότητας εφαρμογές. Άλλοι θέλουν τα θετικά της ποικιλίας, άλλοι της σταθερότητας. Επιλογές λέγονται. Όλοι κανουμε

3. Και τώρα 2 προσωπικές απόψεις. Υπάρχει το επιχείρημα ότι "η Apple σου φτιάχνει την πλατφόρμα (κινητό και iOS) που χρησιμοποιείς, έχει κάθε δικαίωμα να το έχει "κλειστό". Στην αναλογία και η Honda έχει φτιάξει τη μοτοσυκλέτα μου και το ελαχιστο software για τα ηλεκτρονικά της. Από τη στιγμή που θα την αγοράσω όμως πρέπει να έχω τη δυνατότητα να την κάνω ο,τι θέλω χωρίς να με περιορίζει η εταιρεία. Δε θα πω να την κάνω custom. Έστω να την επισκευάσω χωρίς να απαιτείται να πάω σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα. Και, επειδή είδα ένα αντίστοιχο σχόλιο "δε σε σταματάει η Apple να το κάνεις", ολόκληρο κίνημα Right To Repair υπάρχει ακριβώς για αυτό το σκοπό. Γιατί προσπαθεί όλο και περισσότερο να αφαιρέσει τη δυνατότητα να επισκευάσεις σε μη εξουσιοδοτημένο καταστημα το προϊόν που αγόρασες. Και τα "εμπόδια" που βάζει τα ξέρουμε, μην εθελοτυφλουμε. Από τις custom βίδες, μέχρι την οθόνη που πρέπει να την προγραμματίσεις πριν τη βάλεις (το ανταλλακτικό). Πολλά είναι τα παραδείγματα. Ο λόγος που δεν έχει απαγορεύσει εντελώς τις third party επισκευές είναι γιατί α) είναι παράνομο και β) δεν μπορεί λόγω της φύσης της τεχνολογίας. Προσπαθεί όμως να τις κάνει όλο και πιο δύσκολες ενσυνείδητα.

4. Μια ειλικρινής ερώτηση προς τους χρήστες Apple που θέλουν να απαντήσουν, χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης. Γιατί υπερασπίζεστε την επιλογή (γιατί περί επιλογής πρόκειται) μιας εταιρείας να μη σας δίνει τη δυνατότητα να αλλάξετε έστω default εφαρμογή μουσικής; Δε μίλησα να βάλεις launcher κλπ που μπορείς να πεις ότι θα φέρει προβλήματα στο λειτουργικό και πιθανά κενά ασφαλείας, αυτό είναι Android χαρακτηριστικό. Μιλάμε για μια απλή ρύθμιση default εφαρμογής. Όπως έδειξε, δεν είναι τίποτα, τη δυνατότητα να το κάνει την έχει. Ακόμα και να μη σας νοιάζει να την αλλάξετε, αφήστε εκεί τη δυνατότητα να κάθεται. Γιατί αν π.χ κάποια στιγμή υπάρξει κάποιο bug που δε σας επιτρέπει να χρησιμοποιείτε την εφαρμογή (για οποιαδήποτε default μιλάμε τώρα, e-mail, μουσική κλπ), γιατί να μην έχετε τη δυνατότητα να την αλλάξετε; Δηλαδή μου ακούγεται παράλογο να το υπερασπίζεται κάποιος αυτό και, ειλικρινά θα ήθελα τη γνώμη σας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AtiX είπε

Εγώ πάλι αναρωτιέμαι αφού δεν γουστάρεις Apple γιατί είσαι μόνιμος σε αυτά τα θέματα και γιατί “θίγεσαι” που σου απαντάνε... 

Όταν δεν βάζουμε το μυαλό μας να λειτουργήσει τα αποτελέσματα είναι αυτά.

Τα αποτελέσματα του lockdown. Μα ρε φίλε σκέψου λίγο. Αυτοί που βλέπουν το πρόβλημα το σχολιάζουν. Αυτοί που δεν το βλέπουν και πιστεύουν σε παραμύθια ας κάτσουν στα αυγά τους και ας ονειρευτούν περισσότερο. Εμείς που το βλέπουμε σχολιάζουμε για να δουν και οι ουδέτεροι μπας και γλυτώσει κανείς την παγίδα. 

Πόσο ποιο απλό δηλαδή. 

Όταν πιστεύεις ότι ο άλλος λέει λάθος είσαι υπεράνω και δεν ασχολείσαι. Αυτό ξέρω εγώ. Όταν ασχολείσαι προσπαθείς να πείσεις και όταν προσπαθείς να πείσεις ξέρεις τι σημαίνει.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Όταν δεν βάζουμε το μυαλό μας να λειτουργήσει τα αποτελέσματα είναι αυτά.

Τα αποτελέσματα του lockdown. Μα ρε φίλε σκέψου λίγο. Αυτοί που βλέπουν το πρόβλημα το σχολιάζουν. Αυτοί που δεν το βλέπουν και πιστεύουν σε παραμύθια ας κάτσουν στα αυγά τους και ας ονειρευτούν περισσότερο. Εμείς που το βλέπουμε σχολιάζουμε για να δουν και οι ουδέτεροι μπας και γλυτώσει κανείς την παγίδα. 

Πόσο ποιο απλό δηλαδή. 

Όταν πιστεύεις ότι ο άλλος λέει λάθος είσαι υπεράνω και δεν ασχολείσαι. Αυτό ξέρω εγώ. Όταν ασχολείσαι προσπαθείς να πείσεις και όταν προσπαθείς να πείσεις ξέρεις τι σημαίνει.  

 

Δεν ξέρω αν φταίει η καραντίνα, μιας και τα ίδια έκανες και πριν από αυτή και πάντα είχες τις ίδιες αντιδράσεις...

αυτο που παρατηρώ είναι η διαφορετική συμπεριφορά άλλων χρηστών που ενδιαφέρονται για το θέμα, δες πχ την ανάρτηση του mikekata, και τις δικές σου... 

αν μετά από τόσα χρόνια δεν έχεις καταλάβει ότι το τρολάρισμα έχει συνέπειες δεν σου φταίνε οι άλλοι αλλά ο ίδιος που έχεις επιλέξει αυτή την τακτική...

8 ώρες πριν, MikeKata είπε

Μιας και εδώ είναι ένας χώρος στον οποίο σχολιάζουμε τεχνολογικά θέματα, θεωρώ αστεία τη φράση "τι σας νοιάζει η εταιρεία Χ και τη σχολιάζετε αν δεν έχετε;". Επισης. Έχουμε μπλέξει μέσα στα ανοιχτό λογισμικό, κλειστό λογισμικό, πλειονότητα εφαρμογών, προεπιλεγμένες εφαρμογές, γενικά, παιδιά, ανάψτε κανένα φως (όπως λέει και το παλιό ανέκδοτο...)

1. Το άρθρο είναι για την ΕΠΙΛΟΓΗ της Apple να κρατήσει κλειστό το σύστημα της.

2. Επειδή κάποιος είπε πριν για την ποικιλία του Play Store, το Play Store ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή το Android είναι ανοιχτό, έχει περισσότερες, αλλά κατά μέσο όρο χειρότερης ποιότητας εφαρμογές. Άλλοι θέλουν τα θετικά της ποικιλίας, άλλοι της σταθερότητας. Επιλογές λέγονται. Όλοι κανουμε

3. Και τώρα 2 προσωπικές απόψεις. Υπάρχει το επιχείρημα ότι "η Apple σου φτιάχνει την πλατφόρμα (κινητό και iOS) που χρησιμοποιείς, έχει κάθε δικαίωμα να το έχει "κλειστό". Στην αναλογία και η Honda έχει φτιάξει τη μοτοσυκλέτα μου και το ελαχιστο software για τα ηλεκτρονικά της. Από τη στιγμή που θα την αγοράσω όμως πρέπει να έχω τη δυνατότητα να την κάνω ο,τι θέλω χωρίς να με περιορίζει η εταιρεία. Δε θα πω να την κάνω custom. Έστω να την επισκευάσω χωρίς να απαιτείται να πάω σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα. Και, επειδή είδα ένα αντίστοιχο σχόλιο "δε σε σταματάει η Apple να το κάνεις", ολόκληρο κίνημα Right To Repair υπάρχει ακριβώς για αυτό το σκοπό. Γιατί προσπαθεί όλο και περισσότερο να αφαιρέσει τη δυνατότητα να επισκευάσεις σε μη εξουσιοδοτημένο καταστημα το προϊόν που αγόρασες. Και τα "εμπόδια" που βάζει τα ξέρουμε, μην εθελοτυφλουμε. Από τις custom βίδες, μέχρι την οθόνη που πρέπει να την προγραμματίσεις πριν τη βάλεις (το ανταλλακτικό). Πολλά είναι τα παραδείγματα. Ο λόγος που δεν έχει απαγορεύσει εντελώς τις third party επισκευές είναι γιατί α) είναι παράνομο και β) δεν μπορεί λόγω της φύσης της τεχνολογίας. Προσπαθεί όμως να τις κάνει όλο και πιο δύσκολες ενσυνείδητα.

4. Μια ειλικρινής ερώτηση προς τους χρήστες Apple που θέλουν να απαντήσουν, χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης. Γιατί υπερασπίζεστε την επιλογή (γιατί περί επιλογής πρόκειται) μιας εταιρείας να μη σας δίνει τη δυνατότητα να αλλάξετε έστω default εφαρμογή μουσικής; Δε μίλησα να βάλεις launcher κλπ που μπορείς να πεις ότι θα φέρει προβλήματα στο λειτουργικό και πιθανά κενά ασφαλείας, αυτό είναι Android χαρακτηριστικό. Μιλάμε για μια απλή ρύθμιση default εφαρμογής. Όπως έδειξε, δεν είναι τίποτα, τη δυνατότητα να το κάνει την έχει. Ακόμα και να μη σας νοιάζει να την αλλάξετε, αφήστε εκεί τη δυνατότητα να κάθεται. Γιατί αν π.χ κάποια στιγμή υπάρξει κάποιο bug που δε σας επιτρέπει να χρησιμοποιείτε την εφαρμογή (για οποιαδήποτε default μιλάμε τώρα, e-mail, μουσική κλπ), γιατί να μην έχετε τη δυνατότητα να την αλλάξετε; Δηλαδή μου ακούγεται παράλογο να το υπερασπίζεται κάποιος αυτό και, ειλικρινά θα ήθελα τη γνώμη σας.

Φίλε μου ειλικρινά ακόμα δεν έχω καταλάβει τι πρόβλημα παίζει με τις default εφαρμογές... ερχόμενος από Android για πάνω από 10 χρόνια, ίσως να είμαι και τυχερός που έπεσα πάνω σε αυτές τις κοσμοϊστορικές αλλαγές που κάνει η Apple, αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει που με χαλάνε αυτοί οι περιορισμοί που βλέπετε, μια χαρά έχω τον VLC για να παίζει video, μια χαρά επέλεξα Firefox για βασικό browser και γενικότερα δεν έχω περιοριστεί κατά την συμβίωση μου με το iOS τέσσερεις μήνες τώρα...

ΥΓ: στο θέμα της επισκευής, γιατί μας πειράζουν οι costum βίδες και όχι οι costum οθόνες, boards ή μπαταρίες??? Όταν δούλευα σε κατάστημα που παρείχε και service κινητών τα iPhones είχαν δυο βασικές “βλάβες”, μπαταρία και σπασμένες οθόνες... σε πληροφορώ ότι εκεί έξω το θέμα δεν είναι αν θα επιλέξεις original ή όχι part, αλλά τι τεχνικό... αυτό το “πρόβλημα” νομίζω προσπαθεί να λύσει η apple και όχι αν θα βγάλει 10 ή 100 ευρώ παραπάνω από την επισκευή...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

1)μπορείς να το επισκευάσεις όπου γουστάρεις. Δεν είσαι παράνομος αν το κάνεις ούτε έρχεται κάποιος από την apple και σου τραβάει το αυτί .

2) Όλα τα I phone που είχα όταν τα πούλησα πήρα τα λεφτά που ζητούσα και κανείς από την apple δεν ήρθε να μου τα πάρει .

3) Αν έχεις αποδείξεις πως συμβαίνει το αντίθετο μπορείς να τις παραθέσεις .

Μπες να διαβάσεις το EULA που σου δίνει η Apple να δεις τι λέει για τις επισκευές αποκλειστικά από εξουσιοδοτημένους τεχνικούς της, δες πως κυνηγούν τος τεχνικούς με αρχη την Αμερική.
Δες τι χρεώνουν στις επισκευές και πως αρνούνται να επισκευάσουν το εξάρτημα που έχει βλάβη και αντ'αυτού προχωρούν άμεσα σε αλλαγή εξαρτημάτων. Σε μεγάλη αλυσίδα ηλεκτρονικών και ψυχαγωγίας δουλεύω εδώ και 13 χρόνια. Ξέρω τι κάνουν και οι μηλαράκηδες και οι ανδροειδείς και ένα σωρό άλλοι.
Επίσης έχω tablet, κιν και laptop apple και οσονούπω 2ο macbook από την δουλειά ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, AtiX είπε

Φίλε μου ειλικρινά ακόμα δεν έχω καταλάβει τι πρόβλημα παίζει με τις default εφαρμογές... ερχόμενος από Android για πάνω από 10 χρόνια, ίσως να είμαι και τυχερός που έπεσα πάνω σε αυτές τις κοσμοϊστορικές αλλαγές που κάνει η Apple, αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει που με χαλάνε αυτοί οι περιορισμοί που βλέπετε, μια χαρά έχω τον VLC για να παίζει video, μια χαρά επέλεξα Firefox για βασικό browser και γενικότερα δεν έχω περιοριστεί κατά την συμβίωση μου με το iOS τέσσερεις μήνες τώρα...

Αν στη χρήση σου δεν έχεις δει κάποιο πρόβλημα, δεν έχω κάτι να αναφέρω περαιτέρω. Άλλωστε ο καθένας χρησιμοποιεί ένα τηλέφωνο όπως τον βολεύει. Επειδή έχω σκεφτεί τη μετάβαση σε iOS μετά τα τελευταία privacy controls, πραγματικά είναι μεγάλο θέμα για μένα το ότι π.χ δεν μπορώ να αλλάξω βασική εφαρμογή YouTube (με εκνευρίζουν άσχημα οι διαφημίσεις) και μουσικής. Σε άλλον μπορεί να φαίνεται αστείο ή ανούσιο, αλλά τα χρησιμοποιώ για να ακούω από εκπαιδευτικά βίντεο μέχρι podcasts όταν κάνω δουλειά, είτε στην εργασία, είτε στο σπίτι. Φαντάζομαι άλλοι έχουν ανάγκες για διαφορετικές default εφαρμογές, αλλά μιλάω για τη δική μου εμπειρία.

 

46 λεπτά πριν, AtiX είπε

ΥΓ: στο θέμα της επισκευής, γιατί μας πειράζουν οι costum βίδες και όχι οι costum οθόνες, boards ή μπαταρίες??? Όταν δούλευα σε κατάστημα που παρείχε και service κινητών τα iPhones είχαν δυο βασικές “βλάβες”, μπαταρία και σπασμένες οθόνες... σε πληροφορώ ότι εκεί έξω το θέμα δεν είναι αν θα επιλέξεις original ή όχι part, αλλά τι τεχνικό... αυτό το “πρόβλημα” νομίζω προσπαθεί να λύσει η apple και όχι αν θα βγάλει 10 ή 100 ευρώ παραπάνω από την επισκευή...

Επίτρεψέ μου να έχω διαφορετική γνώμη επί του θέματος. Όχι επειδή είμαι αντι-Apple ή κάτι τέτοιο. Επειδή όμως έχω ακούσει αρκετές ακροάσεις για το Right To Repair και τα επιχειρήματα που προβάλλουν κατά αυτού του κινήματος οι λομπίστες. Και είναι, στην καλύτερη περίπτωση, αστεία. Συνδυάζοντάς τα με όλες τις κινήσεις, μικρές και μεγάλες της Apple (οθόνες, custom βίδες, να κολλάει με κόλλα το LCD πάνελ με την οθόνη στα Macbook κλπ). Δημιουργούν ένα pattern όλα αυτά που κάτι δείχνει (κατά την άποψή μου).

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Επίτρεψέ μου να έχω διαφορετική γνώμη επί του θέματος. Όχι επειδή είμαι αντι-Apple ή κάτι τέτοιο. Επειδή όμως έχω ακούσει αρκετές ακροάσεις για το Right To Repair και τα επιχειρήματα που προβάλλουν κατά αυτού του κινήματος οι λομπίστες. Και είναι, στην καλύτερη περίπτωση, αστεία. Συνδυάζοντάς τα με όλες τις κινήσεις, μικρές και μεγάλες της Apple (οθόνες, custom βίδες, να κολλάει με κόλλα το LCD πάνελ με την οθόνη στα Macbook κλπ). Δημιουργούν ένα pattern όλα αυτά που κάτι δείχνει (κατά την άποψή μου).

Χωρίς να είναι και κανένα σοβαρό επιχείρημα, αν ήμουν στη θέση της apple με τα τόσα δημοσιεύματα και που το παραμικρό το κάνουν μέγα θέμα, και εγώ που θέλω να έχω αυτή την εταιρική εικόνα, θα προσπαθούσα να φτιάξω ένα “ασφαλές” και πλήρως ελεγχόμενο σύστημα για να προστατεύσω τα προϊόντα μου ακόμα και κατά την επισκευή... 

Δεν είναι τυχαίο ότι στην ουσία είναι η πρώτη εταιρία που επέλεξε την διαδικασία αντικατάστασης συσκευής και όχι επιδιόρθωσης, δεν είναι τυχαίο ότι όταν πας την συσκευή σου για service δεν μένει μόνο σε αυτό που αναφέρεις ως βλάβη αλλά κάνει ολικό έλεγχο...

Ναι το καταλαβαίνω ότι είναι ενοχλητικό να το πηγαίνεις για αλλαγή μπαταρίας και να σου λέει και για μια άλλη βλάβη που εσένα μπορεί να μην σε ενοχλεί, αλλά όταν σέβεσαι την συσκευή που αγόρασες και έδωσες τα ωραία σου λεφτά, θεωρώ τίμιο η οποιαδήποτε εταιρία να σε ένα ενημερώσει και για τυχών άλλες βλάβες που θα διορθωθούν παίρνοντας μια refurbished συσκευή...

Όπως καταλαβαίνεις όλα είναι θέμα επιλογής ακόμα και πως θα επισκευάσεις την συσκευή σου, το θέμα είναι αν σκάσει πχ η μπαταρία, κανένας μπάμπης ο μέγας επισκευαστής δεν θα βγει να πάρει την ευθύνη, ο χρήστης θα το ρίξει στην apple μήπως και βγάλει κανένα εξτραδάκη και εμείς στο insomnia θα ερχόμαστε αντιμέτωποι με χαρακτηρισμούς και υπονοούμενα από τον κάθε χρήστη που νομίζει ότι μας ανοίγει τα μάτια* επειδή οι συσκευές μας λειτουργούν σωστά...

 

* δεν αναφέρομαι σε εσένα 😊

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, teri23 είπε

image.png.ed9a9d9e90e420273b02455d5b5ecc7c.png
 

κυρώσεις για πιο λόγο; Το Spotify έχει σχεδόν τους 2πλασιους συνδρομητές. Πιο πιθανό είναι να φάει κυρώσεις το Spotify παρά η apple 

Έχω την εντύπωση ότι η ΕΕ έχει επανειλημμένα δηλώσει ότι θα προστατέψει το spotify, έχει ξεκινήσει ήδη έλεγχος για αντιμονοπωλιακές πρακτικές από την apple (spotify+epic), και κάπου διάβασα σχετική είδηση πριν 3-4 μέρες. Αν κάνει και αυτά που διαρρέει η apple, απλά είναι επιπλέον στοιχεία.

Επίσης, τα διαγράμματα του στατίστα, είναι ότι να' ναι. Και εγώ μπορώ να φτιάξω ένα. Δεν ξέρω αν είναι λάθος. Και δεν χρειάζεται και στην κουβέντα νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, AtiX είπε

Χωρίς να είναι και κανένα σοβαρό επιχείρημα, αν ήμουν στη θέση της apple με τα τόσα δημοσιεύματα και που το παραμικρό το κάνουν μέγα θέμα, και εγώ που θέλω να έχω αυτή την εταιρική εικόνα, θα προσπαθούσα να φτιάξω ένα “ασφαλές” και πλήρως ελεγχόμενο σύστημα για να προστατεύσω τα προϊόντα μου ακόμα και κατά την επισκευή... 

Δεν είναι τυχαίο ότι στην ουσία είναι η πρώτη εταιρία που επέλεξε την διαδικασία αντικατάστασης συσκευής και όχι επιδιόρθωσης, δεν είναι τυχαίο ότι όταν πας την συσκευή σου για service δεν μένει μόνο σε αυτό που αναφέρεις ως βλάβη αλλά κάνει ολικό έλεγχο...

Ναι το καταλαβαίνω ότι είναι ενοχλητικό να το πηγαίνεις για αλλαγή μπαταρίας και να σου λέει και για μια άλλη βλάβη που εσένα μπορεί να μην σε ενοχλεί, αλλά όταν σέβεσαι την συσκευή που αγόρασες και έδωσες τα ωραία σου λεφτά, θεωρώ τίμιο η οποιαδήποτε εταιρία να σε ένα ενημερώσει και για τυχών άλλες βλάβες που θα διορθωθούν παίρνοντας μια refurbished συσκευή...

Όπως καταλαβαίνεις όλα είναι θέμα επιλογής ακόμα και πως θα επισκευάσεις την συσκευή σου, το θέμα είναι αν σκάσει πχ η μπαταρία, κανένας μπάμπης ο μέγας επισκευαστής δεν θα βγει να πάρει την ευθύνη, ο χρήστης θα το ρίξει στην apple μήπως και βγάλει κανένα εξτραδάκη και εμείς στο insomnia θα ερχόμαστε αντιμέτωποι με χαρακτηρισμούς και υπονοούμενα από τον κάθε χρήστη που νομίζει ότι μας ανοίγει τα μάτια* επειδή οι συσκευές μας λειτουργούν σωστά...

 

* δεν αναφέρομαι σε εσένα 😊

Είναι δλδ λογικό να σου έχει χαλάσει η καλωδιοταινία και να σου χρεώνουν 1200$ αλλαγή οθόνης και ίσως και μητρική?
 Ξεχνάμε την κοροϊδία, μόνο τα e-wastes να σκεφτείς έχεις έναν παααρα πολύ καλό λόγο για να μην σου αρέσει αυτή η τακτική.

Επεξ/σία από mirrage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mirrage είπε

Είναι δλδ λογικό να σου έχει χαλάσει η καλωδιοταινία και να σου χρεώνουν 1200$ αλλαγή οθόνης και ίσως και μητρική?
 Ξεχνάμε την κοροϊδία μόνο τα e-wastes να σκεφτείς έχεις έναν παααρα πολύ καλό λόγο για να μην σου αρέσει αυτή η τακτική.

Φαντάζομαι μιλάς για εκτός εγγύησης συσκευές... Τώρα αν θες να μιλήσουμε και για πραγματικότητα ρίξε λίγο τις υπερβολές, δεν πετυχαίνεις κάτι, και φέρε πραγματικό παράδειγμα  με λεπτομέρειες πχ μοντέλο, βλάβη, κόστος...

ΥΓ: αυτό με τα e-wastes δεν το κατάλαβα, μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, AtiX είπε

Φαντάζομαι μιλάς για εκτός εγγύησης συσκευές... Τώρα αν θες να μιλήσουμε και για πραγματικότητα ρίξε λίγο τις υπερβολές, δεν πετυχαίνεις κάτι, και φέρε πραγματικό παράδειγμα  με λεπτομέρειες πχ μοντέλο, βλάβη, κόστος...

ΥΓ: αυτό με τα e-wastes δεν το κατάλαβα, μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο?

Καταρχήν δεν το έβγαλα από το μυαλό μου...Δες..
Το είπα ανάποδα...μητρική θέλουν να αλλάξουν και ίσως οθόνη.


Δεύτερον, 13 χρόνια δουλεύω σε μεγάλη αλυσίδα ηλεκτρονικών και ψυχαγωγίας και ξέρω την πολιτική τους.
Ταυτόχρονα είμαι και χρήστης apple με 3/4 συσκευές μου να φοράνε μηλαράκι. 

e-wastes είναι τα ηλεκτρονικά απορίματα. Όλα αυτά τα μηχανήματα που λόγω βλάβης πετιούνται ενώ θα μπορούσαν να επισκευαστούν και να συνεχίσουν να αποδίδουν. Όλη η βιομηχανία στηρίζεται στην γρήγορη απαξίωση των ηλεκτρονικών καθώς χωρίς αυτή μειώνεται ο ρυθμός κατανάλωσης. Τελικά αυτά καταλήγουν να πετιούνται με αποτέλεσμα να μολύνουν το περιβάλλον. Πολιτικές σαν της APPLE, και των περισσότερων άλλων κατασκευαστών δλδ, δεν βοηθούν το περιβάλλον.

Επεξ/σία από mirrage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, petasis είπε

Δείγμα ελευθερίας είναι όταν στο δικό μου τηλέφωνο έγραψα την δική μου εφαρμογή, με εργαλεία που κατέβασα δωρεάν χωρίς να ρωτήσω κανέναν, που τα εργαλεία έτρεχαν σε όλα τα λειτουργικά που είχα, έβαλα το κινητό στην usb, και την εγκατέστησα.

Στο δικό σου ελεύθερο τηλέφωνο γίνεται αυτό; Ή μήπως πρέπει να αγοράσεις συγκεκριμένο υπολογιστή, να μπεις να γραφτείς, και άμα είσαι καλό παιδάκι και δεν είσαι ατακτούλικο σαν την epic, να σε αφήσει να κατεβάσεις τα εργαλεία, και να κάνεις μετά ότι πρέπει να κάνεις για να βάλεις την εφαρμογή στο κινητό σου; (Αν μπορεί να μπει...)

Όσον αφορά την είδηση, πολύ θέλω την apple να το κάνει. Να επιβάλλει τις δικές της υπηρεσίες, και να παρενοχλεί το spotify. Μπας και δούμε και καμιά σοβαρή αντίδραση για τις μονοπωλιακές τακτικές που επιβάλλονται.

Επειδή σε ένα ελεύθερο κόσμο είναι απαραίτητο να είναι όλοι ελεύθεροι, να δεχτούμε τουλάχιστον πως η apple (όπως και η κάθε παρόμοια εταιρεία) προσφέρει ένα οικοσύστημα σε όποιον ενδιαφέρεται και τις συσκευές που αυτός θα χρειαστεί για την χρήση του. Με το τίμημα που εκείνη ορίζει. Αν κάποιος άλλος θέλει μια συσκευή άνευ ή όχι δεσμευτικού λειτουργικού για την χρήση της, θεωρώ πως κοιτάει από λάθος τις συσκευές της apple ή από βίτσιο.  Ή μπορεί να δει την ευκαιρία και να δημιουργήσει μια τέτοια. Δεν μπορεί να υποχρεώσει όμως κανέναν να του την προσφέρει μόνο και μόνο επειδή προσφέρει ήδη κάτι ανταγωνιστικό. Δεν μονοπωλώ στην αγορά όταν προσφέρω μία επιλογή αλλά όταν απαγορεύω την ύπαρξη ή ανάπτυξη άλλων, διαφορετικών! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, mirrage είπε

Καταρχήν δεν το έβγαλα από το μυαλό μου...Δες..


Δεύτερον, 13 χρόνια δουλεύω σε μεγάλη αλυσίδα ηλεκτρονικών και ψυχαγωγίας και ξέρω την πολιτική τους.
Ταυτόχρονα είμαι και χρήστης apple με 3/4 συσκευές μου να φοράνε μηλαράκι. 

e-wastes είναι τα ηλεκτρονικά απορίματα. Όλα αυτά τα μηχανήματα που λόγω βλάβης πετιούνται ενώ θα μπορούσαν να επισκευαστούν και να συνεχίσουν να αποδίδουν. Όλη η βιομηχανία στηρίζεται στην γρήγορη απαξίωση των ηλεκτρονικών καθώς χωρίς αυτή μειώνεται ο ρυθμός κατανάλωσης. Τελικά αυτά καταλήγουν να πετιούνται με αποτέλεσμα να μολύνουν το περιβάλλον. Πολιτικές σαν της APPLE, και των περισσότερων άλλων κατασκευαστών δλδ, δεν βοηθούν το περιβάλλον.

Μιλάμε δηλαδη για MacBook Pro, εκτός εγγύησης που η βλάβη επιδιορθώθηκε από άλλον μη εξουσιοδοτημένο τεχνικό με πολύ λιγότερο κόστος...

Χωρίς να θέλω να ρίξω το μπαλάκι στην εξέδρα, μιας και ήδη το έγραψες, απλά αναφέρω ότι όλες οι εταιρίες το ίδιο κάνουν... τώρα γιατί στον τοίχο στήνουμε μόνο την Apple μένει να απαντηθεί κάποια στιγμή στο μέλλον...

ΥΓ: σε ευχαριστώ για την επεξήγηση των απορριμμάτων και εμένα εκεί πήγε το μυαλό μου, ακόμα βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω τι μέρος ευθύνης έχει η Apple σε όλο αυτό ώστε να είναι και βασικό επιχείρημα κατά της, μιας και όπως λες όλες το ίδιο κάνουν...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...