Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


leoroni92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Ο από πάνω μου στη πολυκατοικία λέει να μου τρυπήσει στο μπαλκόνι για να περάσει ο σωλήνας του φυσικού αερίου του. Έχει το δικαίωμα να το κάνει αν αρνηθώ; Φαντάζομαι πως όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν εννοείς να κάνει μια μικρή τρύπα στο σημείο του μπαλκονιού που είναι ο τοίχος για να περάσει κάθετα επιτοίχια ο σωλήνας θεωρώ πως έχει, μιας και η πρόσοψη είναι κοινή. Δηλαδή αν χαλάσει ο σωλήνας ύδρευσης ή αποχέτευσης τι θα γίνει σε περίπτωση που υπάρχει περίεργος στο αποκάτω διαμέρισμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσείς που είστε αρνητικοί σας έχει τύχει ποτέ κάτι παρόμοιο αλλά όχι από την θέση του ts, από την άλλη μεριά. @NikosKallithea υπάρχει νόμος; 

Επεξ/σία από thanasisxask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Εσείς που είστε αρνητικοί σας έχει τύχει ποτέ κάτι παρόμοιο αλλά όχι από την θέση του ts, από την άλλη μεριά. @NikosKallithea υπάρχει νόμος; 

Βεβαίως και υπάρχει, στην ιδιοκτησία μου δεν έχει κανείς άλλος πρόσβαση πλη εμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Βεβαίως και υπάρχει, στην ιδιοκτησία μου δεν έχει κανείς άλλος πρόσβαση πλη εμού

Αν ήθελες να περάσεις σωλήνα φυσικού αερίου, για τους γνωστούς λόγους, και έπρεπε να περάσει υποχρεωτικά από ιδιοκτησία άλλου, τι θα έκανες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Αν ήθελες να περάσεις σωλήνα φυσικού αερίου, για τους γνωστούς λόγους, και έπρεπε να περάσει υποχρεωτικά από ιδιοκτησία άλλου, τι θα έκανες; 

Δεν υπάρχει αυτο που λες σε κανενα κτίριο, οι σωλησες είτε περνούν απο το κοινόχρηστο ειτε εξωτερικά επάνω στην πρόσοψη του κτιρίου

Καμία σωληνα δεν περνά από ιδιοκτησίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leoroni92 είπε

Καλησπέρα,

 

Ο από πάνω μου στη πολυκατοικία λέει να μου τρυπήσει στο μπαλκόνι για να περάσει ο σωλήνας του φυσικού αερίου του. Έχει το δικαίωμα να το κάνει αν αρνηθώ; Φαντάζομαι πως όχι...

Να βρεις την καλύτερη πιθανή λύση μαζί με τον γείτονα και τον εγκατάστατη, που θα κάνει την δουλειά, έτσι ώστε να περάσει την σωλήνα κάπου που δεν θα σε ενοχλεί. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δεν υπάρχει αυτο που λες σε κανενα κτίριο, οι σωλησες είτε περνούν απο το κοινόχρηστο ειτε εξωτερικά επάνω στην πρόσοψη του κτιρίου

Καμία σωληνα δεν περνά από ιδιοκτησίες.

Εγώ καταλαβαίνω ότι θέλει πάνω στην πρόσοψη να βάλει το σωλήνα, αλλά όλη η πρόσοψη έχει μπαλκόνι οπότε αναγκαστικά πρέπει να κάνει μια μικρή τρύπα στο μπαλκόνι του ts. Αν είναι έτσι τα πράγματα δεν νομίζω να απαγορεύεται μιας και σίγουρα θα περνάει και κάποιος άλλος σωλήνας ύδρευσης, αποχέτευσης κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δεν υπάρχει αυτο που λες σε κανενα κτίριο, οι σωλησες είτε περνούν απο το κοινόχρηστο ειτε εξωτερικά επάνω στην πρόσοψη του κτιρίου

Καμία σωληνα δεν περνά από ιδιοκτησίες.

+1

και στο πατρικό έτσι τις πέρασαν ,σε διπλανό τοίχο και γάμα στο μπαλκόνι μας , σιγά μην τρυπούσαμε τα μπαλκόνια των απο κάτω....

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπαλκόνια είναι κοινόκτητα, δεν είναι ιδιοκτησία σου. Οπότε θεωρητικά δεν υπάρχει πρόβλημα να τρυπήσει σε κοινόκτητο χώρο. Αν υπάρχει άλλη λύση καλό είναι να το αποφύγετέ αλλιώς καλό είναι να τον αφήσεις, όπως και εσύ θα έκανες σε αντίστοιχη περίπτωση.

  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοινο το μπαλκονι μου.Σιγα μην ερθεις να βάλεις κανα τραπεζακι να πιεις το καφε σου............

Μονο αν ο κανονισμος η η συσταση -συμβολαιο οριζει κατι διαφορετικο πχ η ταρατσα να ανήκει σε εναν μονο ιδιοκτητη διαφορετικα δεν ειναι κοινοκτητα αλλα ιδιοκτησια

Επίσης η σωληνα αεριου  εξυπηρετη μονο τον ιδιοκτήτη της και οχι ολη την πολυκατοικία όπως η  αποχέτευση.

Επεξ/σία από agiannesg59
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, agiannesg59 είπε

Κοινο το μπαλκονι μου.Σιγα μην ερθεις να βάλεις κανα τραπεζακι να πιεις το καφε σου............

Μονο αν ο κανονισμος η η συσταση -συμβολαιο οριζει κατι διαφορετικο πχ η ταρατσα να ανήκει σε εναν μονο ιδιοκτητη διαφορετικα δεν ειναι κοινοκτητα αλλα ιδιοκτησια

Επίσης η σωληνα αεριου  εξυπηρετητή μονο τον ιδιοκτήτη της και οχι ολη την πολυκατοικία όπως η  αποχέτευση.

Την διαφορά μεταξύ κοινόκτητου και κοινόχρηστου την γνωρίζεις; Επίσεις το οτι τα μπαλκόνια ειναι ιδιοκτήσία το ξέρεις απο κάπου ή το λές έτσι;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...