Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


leoroni92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/3/2021 στις 10:38 ΜΜ, lary7 είπε

Δικαστική απόφαση;

Μόνο αν γινει πόλεμος με την τουρκια και επιτάξουν το σπίτι οι τουρκοι😁

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θέλει ο ιδιοκτήτης να τρυπήσει το μπαλκόνι του , δεν μπορεί ο από πάνω να πέρασει τη σωλήνα του αερίου, και πρέπει να γίνει εγγράφως η  παραχώρηση , βέβαια δε βλέπω το λόγο της άρνησης. Πχ , να δούμε και τις δύο πλευρές:

1 ) όταν μου ζητάει ο από πάνω να πέρασει τη σωλήνα του αερίου , λέω εγώ , σιγά μη τρυπήσω το μπαλκόνι μου για τον μ@λ#κ&  τον από πάνω για να ζεσταθεί , κι εγώ να βλέπω μια σωλήνα στο μπαλκόνι μου. 

2) θέλω να βάλω αέριο για να ζεσταθώ , αλλά η σωλήνα μου πρέπει να πέρασει από τον μ@λ€κ& τον από κάτω , αλλά αυτός αρνείται, τι τον ενοχλεί; μια μικρή σωλήνα θα περάσει , ούτε που θα φαίνεται ,δε την περνάω και από το σαλόνι του . 

Το βασικό είναι από ποια μεριά τα βλέπουμε , κακά τα ψέματα , το αέριο είναι το μέλλον , και άξιζει τον κόπο ο καθένας να βάλει τον ατομικό του λέβητα. Εκτός καί αν η πολυκατοικία είναι τόσο σούπερ εξωτερικά , π.χ με πέτρες , και θα ήταν πολύ άσχημο να χαλάσεις την όψη της , υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις. Το να κάνουμε και καμιά παραχώρηση , χωρίς να μας βλάπτει βέβαια , δε τρέχει και τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα μιας και το ξαναπιασες δεν μπαίνει στην λογικη του να τα βρουμε  μεταξυ μας σαν γειτονες Αλλα στο γεγονος οτι το μπαλκονι ειναι ιδιοκτησια μου και εγω αποφασιζω το τι θα περασει η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλημέρα σας..

Θελω την βοηθεια σας.. 

Θελω να κανω εγκατάσταση αεριου.. Μενω στον πρωτο οροφο δεξιά και αριστερα ειναι το αλλο διαμερισμα όπου εχει αεριο..

Απο την εταιρια αερίου μου είπαν οτι θα τραβήξουμε σωληνα απο την αριστερή πλευρα της πολυκατοικίας αλλα δν θα περασουμε τον σωληνα απο το διαμέρισμα του μπαλκονιού των διπλανων αλλα απο κατω του μεχρι να φτασει στο δικο μου και να τον υψωσουν..

Πραγμα που πάει να πει οτι οποιος περπαταει στο πεζοδρομιο θα βλεπουν τον σωληνα για να καταλάβετε.. 

Επειδη στην πολυκατοικία μου υπαρχουν ατομα τα οποια θα το κανουν θεμα μονο και μονο για να το κάνουν θελω να ρωτήσω αν επιτρέπεται; Απο την εταιρια μου ειπαν οτι ειναι κοινοχρηστος χωρος και επιτρέπεται.. Εγω ειμαι σίγουρος οτι θα το κάνουν ζήτημα.. Εσεις τι λετε; πρεπει να παρω έγκριση; για να γινει; 

Ολοι οσοι εχουν αεριο απο τους πανω μας οροφους τραβανε απο τις βεράντες των διπλανων.. Εμας  μας ειπαν να τραβηξουμε απο κατω ενω ειχαμε και την επιλογη να περάσουμε απο την βεράντα του διπλανου.. Δηλαδη με μια σκαλα απο το πεζοδρομιο θα τραβηξουν σωληνα κατω απ την βεραντα μας και των διπλανων για να καταλάβετε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Αέριο με σωλήνες απο τις βεράντες των διπλανών πρώτη φορά ακούω

5οροφη οικοδομή με διαμέρισματα δεξια αριστερα το ενα διπλα στο αλλο.. Στην αριστερη πλευρα περνάει η κεντρική σωληνας αεριου.. Οσοι είναι απο δεξια τραβανε απο τον αριστερό σωλήνα.. Πραγμα που πάει να πει οτι ο σωληνας περναει πρωτα απο την βέραντα των αριστερών και μετα φτανει σε αυτους.. 

Ειναι μια κεντρικη καθετη σωληνας που ξεκινάει απο πεζοδρομιο μεχρι 5 οροφο αριστερα της οικοδομής.. Εγω ειμαι δεξια και θα τραβήξουν σωληνα  απο αυτη πλαγια απο το ισογιο της οικοδομης κάτω απο την βεράντα δλδ για να φτασει σε εμενα... Επιτρεπεται η θα μου πουν τίποτα; 

21 λεπτά πριν, tiallothaginei είπε

 

Επεξ/σία από tiallothaginei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, tiallothaginei είπε

Καλημέρα σας..

Θελω την βοηθεια σας.. 

Θελω να κανω εγκατάσταση αεριου.. Μενω στον πρωτο οροφο δεξιά και αριστερα ειναι το αλλο διαμερισμα όπου εχει αεριο..

Απο την εταιρια αερίου μου είπαν οτι θα τραβήξουμε σωληνα απο την αριστερή πλευρα της πολυκατοικίας αλλα δν θα περασουμε τον σωληνα απο το διαμέρισμα του μπαλκονιού των διπλανων αλλα απο κατω του μεχρι να φτασει στο δικο μου και να τον υψωσουν..

Πραγμα που πάει να πει οτι οποιος περπαταει στο πεζοδρομιο θα βλεπουν τον σωληνα για να καταλάβετε.. 

Επειδη στην πολυκατοικία μου υπαρχουν ατομα τα οποια θα το κανουν θεμα μονο και μονο για να το κάνουν θελω να ρωτήσω αν επιτρέπεται; Απο την εταιρια μου ειπαν οτι ειναι κοινοχρηστος χωρος και επιτρέπεται.. Εγω ειμαι σίγουρος οτι θα το κάνουν ζήτημα.. Εσεις τι λετε; πρεπει να παρω έγκριση; για να γινει; 

Ολοι οσοι εχουν αεριο απο τους πανω μας οροφους τραβανε απο τις βεράντες των διπλανων.. Εμας  μας ειπαν να τραβηξουμε απο κατω ενω ειχαμε και την επιλογη να περάσουμε απο την βεράντα του διπλανου.. Δηλαδη με μια σκαλα απο το πεζοδρομιο θα τραβηξουν σωληνα κατω απ την βεραντα μας και των διπλανων για να καταλάβετε.. 

Εχω δει παρομοιες εγκαταστασεις διότι δεν υπάρχει χωρος,σε πρώτη φάση βρες τον μηχανικο που θα σε κανει την μελετη για να παρεις την έγκριση από την ΔΕΔΑ μιλα μαζί του να δεις να σου πει τι επιλογές έχεις και ανάλογα πράττεις απο την στιγμη που ειναι κοινοχρηστος χωρος κανεις δεν μπορει να σε κανει τιποτα τοσο απλα και ας λεει ο καθενας οτι θελει

Επεξ/σία από tollisth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους

Μολις περασαν και εδω φυσικο αεριο και εχω την εξης ερωτηση.

Αρχικα δε μπορουμε να κανουμε αλλαγη απο ρευμα σε φυσικο αεριο σε ολο το σπιτι λογω αντλιας θερμοτητας.

Εχει κανεις ιδεα ποσο θα κοστιζε περιπου η εγκατασταση μονο για ζεστο νερο ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δικιά μου πολυκατοικία δεν υπάρχει κεντρίκη θέρμανση, σχεδον ολοι έχουν ατομικό φυσικό αέριο.. Τωρα εμενα που θα μου τραβήξουν σωληνα οριζόντια απο την πρόσοψη της οικοδομής πρέπει να παρω αδεια απο τους υπόλοιπους;;

Απ οσα εχω διαβάσει επιτρέπονται οι σωληνωσεις σε κοινόχρηστους χωρους.. Ετσι κι αλλιως και αυτοι για να παρουν αεριο τραβανε μια σωλήνα καθετη στην πρόσοψη της οικοδομής.. Εεε εμενα θα παει οριζοντια 😂.. 

Αυτοι οι άνθρωποι ψαχνουν πάντα ενα λογο να μαλωσουν.. Ενας περασε καλωδιο του οτε στην εισοδο και το καναν τεράστιο θεμα.. Τωρα ποσο μάλλον που εγώ θα περάσω σωληνα εξωτερικά της οικοδομης 🤦‍♂️

Στην ΕΔΑ βέβαια μου λενε οτι ειναι νομιμο και δεν μπορούν να κανουν κατι ακομα κι αν καλεσουν αστυνομία δν μπορουν να διακοψουν τις εργασιες.....

Πφφ τετοιοι άνθρωποι μονο αγχος και προβλήματα δημιουργουν.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα σε όλους. Έχω ξεκινήσει το ψάξιμο μιας και περασε φυσικο αεριο μπροστα απο το σπιτι μου. 

Το σπιτι ειναι 1ος οροφος και σχετικα ζεστο στην κεντρικη ελλαδα. Περυσι ξοδεψα για πετρελαιο περιπου 300 ευρω αλλα αναβα καλοριφερ στα πολυ κρυα και για καποιες ωρες πχ 5-9 το βραδυ. Απο εκει και περα ειχα θερμοπομπους στα δωματια των δυο παιδιων αναμενους στους 19 βαθμους μεχρι το πρωι που πηγαιναν σχολειο. 

Επίσης λογω του οτι και εγω και η γυναικα αθλουμαστε αλλα και τα παιδια εκαναν δραστηριοτητες ο θερμοσιφωνας επαιζε καθημερινα , πολλες φορες και σε μερες που ειχε νερο ο ηλιακος καθως οπως ισως ξερετε οι γυναικες αν μπουν στο μπανιο ξεχνανε να βγουν .

Αυτο ειναι το backround σπιτιου και αναγκων. Εφερα μηχανικο και υδραυλικο στο σπιτι ειδαν παροχες κλπ και ο μηχανικος αρχισε τα "ειμαι αντιθετος με το φυσικο αεριο" , "μολις βαλουν ολοι θα ανεβει πολυ η τιμη του" , θα αργησεις να κανεις αποσβεση, γιατι δεν βαζεις αποδοτικοτερο καυστηρα πετρελαιου" κλπ. 

Εφερα 2ο μηχανικο , νεοτερο αλλα με συστασεις και μου ειπε οτι το μελλον ειναι αυτονομηση και φυσικο αεριο. 

Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης. 

  • Εχουν καποια βαση αυτα που ειπε ο 1ος μηχανικος?
  • Συμφωνα με τις αναγκες μου και φυσικα κατ'εκτιμηση αξιζει η επενδυση που σκοπευω να κανω?
  • ο 2ος μηχανικος μου εκανε ολοκληρωμεν η προσφορα +-2400€ , μελετη, υδραυλικα και καυστηρα τον Bosch 2500 condens μαζι με τον θερμοστατη του. Πως βλεπετε την προσφορα?
  • Θα εχω μονιμα ζεστο νερο οπως μου ειπαν , χωρις αλλαγες στη θερμοκρασια και αναμονες οταν θελουμε να κανουμε μπανιο με τη σειρα? 

Γενικα επειδη δεν ειναι και λιγα τα χρηματα , θελω να ξερω τυχον "παγιδες" ή πραγματα που πρεπει να προσεξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/7/2021 στις 7:45 ΜΜ, james9tito είπε

καλησπέρα σε όλους. Έχω ξεκινήσει το ψάξιμο μιας και περασε φυσικο αεριο μπροστα απο το σπιτι μου. 

Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης. 

  • Εχουν καποια βαση αυτα που ειπε ο 1ος μηχανικος?
  • Συμφωνα με τις αναγκες μου και φυσικα κατ'εκτιμηση αξιζει η επενδυση που σκοπευω να κανω?
  • ο 2ος μηχανικος μου εκανε ολοκληρωμεν η προσφορα +-2400€ , μελετη, υδραυλικα και καυστηρα τον Bosch 2500 condens μαζι με τον θερμοστατη του. Πως βλεπετε την προσφορα?
  • Θα εχω μονιμα ζεστο νερο οπως μου ειπαν , χωρις αλλαγες στη θερμοκρασια και αναμονες οταν θελουμε να κανουμε μπανιο με τη σειρα? 

Γενικα επειδη δεν ειναι και λιγα τα χρηματα , θελω να ξερω τυχον "παγιδες" ή πραγματα που πρεπει να προσεξω. 

@james9tito θα σου έλεγα μην βλέπεις μόνο τα οικονομικά στοιχεία, αλλά και τα ποιοτικά. Καλώς μιλάς για απόσβεση κτλ, αλλά μην ξεχνάς τα πλεονεκτήματα που σου δίνει η πλήρης αυτονομία:

  • Μονιμα ζεστό νερό, όπως έχεις εντοπίσει και εσύ. Το ακρωνύμιο είναι ΖΝΧ (ζεστό νερό χρήσης). Δηλαδή δεν θα ξανασκεφτείς "κάτσε να ανάψω θερ/να για να κάνω ένα ντουζ σε 30 λεπτά από τώρα", "μου έφαγες το νέρο" κτλ
  • Ανεξαρτησία σε σχέση με την πολυκατοικία, αν κάποιος/οι δεν πληρώνουν και κλείσει ο καυστήρας, εσύ θα είσαι στα ζεστά.

Γενικά για μια 4μελή οικογένεια με δραστηριότητες (άθληση, κοινωνική ζωή, εργασία) ο χρόνος είναι χρήμα και η ανεξαρτησία πλεονέκτημα.

 

Ο προβληματισμός του μηχανικού σου έχει κάποια βάση, διότι και το φ.αέριο είναι ορυκτό καυσιμο και η Ευρώπη φαινεται να θέλει να φύγει μακριά π.χ. Το Αμστερνταμ θέλει να φύγει εντελώς από το φ.αέριο μέχρι το 2040:

ref: https://www.amsterdam.nl/en/policy/sustainability/policy-phasing-out/

Tώρα όπως σε όλες τις επενδύσεις, δεν ξέρεις που χάνεις και που κερδίζεις. Έστω μια τέτοια πολιτική να αποφασιστεί στην Ελλάδα για το 2050, ε έχεις επωφεληθεί 30 χρόνια από αυτό το σύστημα θέρμανσης. Εγώ στη θέση σου, θα έπερνα το ρίσκο και θα έκανα την επένδυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, GeorgeKatz είπε

@james9tito θα σου έλεγα μην βλέπεις μόνο τα οικονομικά στοιχεία, αλλά και τα ποιοτικά. Καλώς μιλάς για απόσβεση κτλ, αλλά μην ξεχνάς τα πλεονεκτήματα που σου δίνει η πλήρης αυτονομία:

  • Μονιμα ζεστό νερό, όπως έχεις εντοπίσει και εσύ. Το ακρωνύμιο είναι ΖΝΧ (ζεστό νερό χρήσης). Δηλαδή δεν θα ξανασκεφτείς "κάτσε να ανάψω θερ/να για να κάνω ένα ντουζ σε 30 λεπτά από τώρα", "μου έφαγες το νέρο" κτλ
  • Ανεξαρτησία σε σχέση με την πολυκατοικία, αν κάποιος/οι δεν πληρώνουν και κλείσει ο καυστήρας, εσύ θα είσαι στα ζεστά.

Γενικά για μια 4μελή οικογένεια με δραστηριότητες (άθληση, κοινωνική ζωή, εργασία) ο χρόνος είναι χρήμα και η ανεξαρτησία πλεονέκτημα.

 

Ο προβληματισμός του μηχανικού σου έχει κάποια βάση, διότι και το φ.αέριο είναι ορυκτό καυσιμο και η Ευρώπη φαινεται να θέλει να φύγει μακριά π.χ. Το Αμστερνταμ θέλει να φύγει εντελώς από το φ.αέριο μέχρι το 2040:

ref: https://www.amsterdam.nl/en/policy/sustainability/policy-phasing-out/

Tώρα όπως σε όλες τις επενδύσεις, δεν ξέρεις που χάνεις και που κερδίζεις. Έστω μια τέτοια πολιτική να αποφασιστεί στην Ελλάδα για το 2050, ε έχεις επωφεληθεί 30 χρόνια από αυτό το σύστημα θέρμανσης. Εγώ στη θέση σου, θα έπερνα το ρίσκο και θα έκανα την επένδυση.

Σωστα. Όπως μου ειπε και ο μηχανικος δεν μπορεις να συγκρινεις σε ευρω πετρελαιο με φυσικο αεριο. Πρεπει να συγκρινεις ποσα χρηματα θα ξοδευες σε ρεύμα για να εχεις μονιμα ζεστο νερο ας πουμε. 

Δεν εχουμε θεμα με τα αλλα διαμερισματα μιας και ο καυστηρας πετρελαιου αυτη τη στιγμη εξυπηρετει εμενα και την πεθερα μου. Βεβαια ειναι καυστηρας κτηνος που ειχε μπει για να εξυπηρετει 4 διαμερισματα και ενα καταστημα και για διαφορους λογους αυτη τη στιγμη τον χρησιμοποιω εγω και η πεθερα μου. 

Ακομη και 200 ευρω το χρονο να εξοικονομω απο ρευμα(θερμοπομποι - θερμοσιφωνας) και πετρελαιο, σε 10+ χρονια θα εχω κανει αποσβεση και θα εχω κερδισει την ποιοτητα ζωης σε θερμανση και ευκολια που περιγραφεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...