Προς το περιεχόμενο

Scam απο aliexpress; Μπορω να κανω κατι;


Wizzie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, εκανα μια αγορα των 21 ευρω για πρωτη φορα μεσω aliexpress απο δηθεν εναν πωλητη στη Γαλλια.
Το προιον δεν εχει ερθει (ηταν να σταλει με "Seller's shipping method"), ανοιξα dispute και ο πωλητης προτεινε να περιμενω λιγο ακομα λογω της καταστασης και να κανει refund 1 ευρω και μεσα στη βλακεια μου και την αγνοια μου το δεχτηκα...

Το refund του 1 ευρω εγινε αλλα δεν εχω παραλαβει το προιον... Το shop αυτο ειναι τωρα κενο οταν παω να το τσεκαρω οποτε καταλαβαινω οτι προκειται για scam.
Υπαρχει κατι που να μπορω να κανω μεσω της τραπεζας μου; Και η παραμικρη βοηθεια ευπροσδεκτη.
(Επισυναπτω τη διαδικασια του dispute και την πορεια του δεματος)

 

 

Επεξ/σία από Wizzie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, 1ns0mn1a είπε

case closed

τέλος

 

ειναι σιγουρο scam ομως;
δεν γνωριζω απο aliexpress, αλλα το οτι ο tracking number υπαρχει μου φαινεται περιεργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, 1ns0mn1a είπε

case closed

τέλος

 

 Case closed απο την αρχη της ολης διαδικασιας.

Το original προιον ειναι αυτο Fifine USB Condenser game Microphone For Laptop Windows Studio Recording Built-in sound card

Η εταιρεια ειναι με βαση τις αξιολογησεις αξιοπιστη οπως και τα προιοντα της.

Και ο αγοραστης προτιμα εναν ενδιαμεσο, μεσιτη για να αγορασει οπως αποδειχθηκε αερα, και μαλιστα να δεχτει (αποζημιωση) , επιστροφή χρημάτων 1 ευρω.

Δεν υπαρχει τιποτα αλλο να πουμε. ( Υπαρχει αλλα ειμαστε κυριοι σε αυτο το forum 😇 )

 

Επεξ/σία από Damianus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, slavador είπε

Μιλας στο chat και εξυγισε τους ακριβως τι εχει γινει και τι θες.Εφ οσον το Δεμα δεν το εχεις παραλαβει πιστευω θα καταλαβουν.

Δεν παίζει αυτό στο AliExpress.

Αφού αποδέχτηκε αυτό που του πρότεινε ο «πωλητής» στο dispute, το θέμα έχει λήξει.
Έχασε 20€ από την πρώτη του αγορά στο AliExpress, δεν ήρθε και η καταστροφή του κόσμου.

Μάθημα για τις επόμενες αγορές και η οι αγορές συνεχίζονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα εκανε 2 μηνες και κατι ημερες  να ερθει στην Ελλαδα απο aliexpress το οτι εκανες refund δεν σημαινει κατι ,συνηθως γινεται shipping και κανεις refund αμα δεν ερθει στο χρονο του , εχει τυχει στον αδελφο μου και πηρε τα χρηματα πισω και μετα του ηρθε με τα ελτα το δεμα , γενικα υπαρχουνε μεγαλες καθυστερησεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά, και το aliexpress δεν είναι εγγύηση..

εγώ είχα κάνει καμιά 10ριά μικροαγορές από 11/11 που είχε προσφορές και σχεδόν καμία δεν έχει έρθει ακόμα.

Άνοιξα dispute και δικαιώθηκα στις μισές, στις υπόλοιπες λέει από τη στιγμή που βλέπουν ότι μπήκαν Ελλάδα, αποφασίζουν υπέρ του πωλητή.

Το θέμα είναι ότι από κάπου αλλού πρέπει να βλέπουν αυτή την πληροφορία, γιατί εγώ από το track17 δεν βλέπω το δεμα και από το tracκ του Ali δείχνει απλά ότι έχουν φύγει από κίνα.

τα ποσά ήταν 1 - 2 ευρώ οπότε δεν ασχολήθηκα και πολύ, απλώς ποτέ ξανά αγορές από ali

 

ΥΓ: @Wizzie θα πρότεινα να κάνεις edit την εικόνα και να κρύψεις το tracking number. Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται, θα μπορούσε κάποιος να πάει να παραλάβει εκ μέρους σου 

Επεξ/σία από k_dinos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Καλά, και το aliexpress δεν είναι εγγύηση..

εγώ είχα κάνει καμιά 10ριά μικροαγορές από 11/11 που είχε προσφορές και σχεδόν καμία δεν έχει έρθει ακόμα.

 

τα ποσά ήταν 1 - 2 ευρώ οπότε δεν ασχολήθηκα και πολύ, απλώς ποτέ ξανά αγορές από ali

Πως τους δικασες έτσι; 🤔 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ δεν ασχολούμαι ξανά. Μόνο για κανένα καλώδιο (και πολύ είναι..)

Είχα παραγγείλει ένα usb camera module, στέλνει ο seller πλαστό μοντέλο (εξωτερικά πανομοιότυπο, διαφορετικό σένσορα) και μου βγάλανε refund 2-3€

Είπα ok (μη μπορώντας να κάνω διαφορετικά) έβαλα μια "ωραιότατη" αξιολόγηση στον πωλητή κι είπα δε θα ασχοληθώ ξανά.

Μόνο amazon / ebay και μόνο paypal.

Επεξ/σία από solution1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...