Προς το περιεχόμενο

Τεχνικός Δικτύων


Aekkosto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κάποιο παιδί με τεχνικές γνώσεις πάνω σε δίκτυα να με βοηθήσει σε ένα πρόβλημα που έχω. 

Εν τάχη περιγραφή κάνω και περισσότερες διευκρινήσεις στην πορεία. (Αν κάποιος αφιερώσει λίγο χρόνο να με βοηθήσει να το φτιάξουμε μέσω Revolut μπορώ να κεράσω 5€ να πάρει ένα καεφδάκι ή κάτι για το χρόνο που θα αφιερώσει)

Λοιπόν έχω βάλει το Router της Voda Η267a γιατί είναι αυτό που έχουμε route κωδικούς για να το κάνουμε bridge. 

Έχω κάνει ένα Bridge profile που περναώ την vlan 835 για να έχω internet μέσω pppoe στο EdgerouterX που το έχω μπροστά του. Επίσης έχω διαγράψει τα hslv και hsla και έχω κάνει assign to bridge profile στο lan 1 που πάει στο edgerouter. Επίσης έχω κανει assign το Iptvv στο lan 1 για να περνάνε τα πακέτα του vodafone tv. 

Στο edgerouter τώρα έχω φτίαξει το pppoe και το ιντερνετ δουλέυει άψογα. Θέλω όμως από το edge που κάνει την pppoe να δουλέυει και to vodatv, το οποίο παίρνει internet γιατί τα on demand παιζουν, αλλά τα συνδρομιτικά μου δείχνει ότι είναι εκτός σύνδεσης και δεν παίζουν. Από τα λίγα που έχω καταλάβει πρέπει με κάποιον τρόπο στο lan port του edgerouter που πάει στο tvbox να σετάρω να βλέπει τα πακέτα του vlan 837 (μέσω καφάο ΟΤΕ) που θέλει το vodatv για να πάιξει. Αυτό δεν μπορώ να φτίαξω στο edrouterx. 

 Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτή και ευχαριστώ πολύ.    

Επεξ/σία από Aekkosto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο λεγεται routing mark και δε γνωριζω πως γινεται στο edgerouter ή αν γινεται κιολας. Εν ολιγοις ειναι firewall/mangle rule που του οριζεις απο που θα βγαινει τι. Ξεκινα ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...