Προς το περιεχόμενο

Parking Μηνιαίο Θεσσαλονίκη (Κέντρο προς ανατολικά)


Christos Vvs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται!
Έχει κανείς πληροφορίες σχετικά με μηνιαίο κόστος σε parking στην Θεσσαλονίκη? Και αν ναι, ποιο προτείνεται?
Περιοχές: Κέντρο (Από Αντιγωνιδών και ανατολικά), Αγία Τριάδα (Φάληρο-Ιπποκράτειο),Νέα παραλία-Μπότσαρη-Ανάληψη, Τούμπα, Χαριλάου, Καλαμαριά-Κρήνη-Φοίνικας, Μαρτίου-Ντεπω-Βούλγαρη, Πυλαία, Τριανδρία, Συκιές, 40 Εκκλησιές, Άνω Πόλη.
Ψάχνω να βρω σπίτι για ενοικίαση και λόγω εργασίας (τα γραφεία είναι στην Τεχνόπολις, προς το Praktiker, ανατολικά) θα χρειάζομαι συχνά το αυτοκίνητο. Ωστόσο επειδή δυσκολεύομαι να βρω λογικό σπίτι στις Ανατολικές περιοχές, σκέφτομαι το ενδεχόμενο να μπω προς κέντρο και αναρωτιέμαι αν συμφέρει το πάρκινγκ με το μήνα...
Δεκτές όλες οι συμβουλές!
Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέρμη ; σε μερικές περιοχές δεν υπάρχει θέμα πάρκινγκ. Στην οδό Πλαστήρα από Χαριλάου προς Πυλαία υπάρχει ένα πάρκινγκ με 70 ευρώ το μήνα με απόδειξη

Επεξ/σία από Jos3ph
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Jos3ph είπε

Θέρμη ; σε μερικές περιοχές δεν υπάρχει θέμα πάρκινγκ. Στην οδό Πλαστήρα από Χαριλάου προς Πυλαία υπάρχει ένα πάρκινγκ με 70 ευρώ το μήνα με απόδειξη

Και Θέρμη ψάχνω σπίτι! :P 
χαχαχ κατά λάθος φίλε μου, έχεις δίκιο! Έκανα απλώς copy paste τις περιοχές που ψάχνω σπίτι και ξέχασα να αφαιρέσω αυτές που δεν υπάρχει ανάγκη!
Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες, θα το ψάξω!

Επεξ/σία από Christos Vvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει άλλη ανάγκη ; σχολείο , σουπερμαρκετ , ζαχαροπλαστείο ; Θα μπορούσες να πας Ραιδεστο , Τριάδι , Περαία , και νομιζω ότι η Πυλαία είναι η περιοχή που θα πρέπει να ψάξεις περισσότερο από τις άλλες, αφού Πυλαία είναι το Τεχνόπολις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Jos3ph είπε

Υπάρχει άλλη ανάγκη ; σχολείο , σουπερμαρκετ , ζαχαροπλαστείο ; Θα μπορούσες να πας Ραιδεστο , Τριάδι , Περαία , και νομιζω ότι η Πυλαία είναι η περιοχή που θα πρέπει να ψάξεις περισσότερο από τις άλλες, αφού Πυλαία είναι το Τεχνόπολις.

Άλλη ανάγκη όχι δεν υπάρχει...Ούτε παιδιά έχω ούτε τίποτα!
Οι πρώτες μου επιλογές για σπίτι είναι οι περιοχές που αναφέρεις, ειδικά Πυλαία και Θέρμη κοιτάζω πολύ, ωστόσο οι τιμές που βρίσκω στα ενοίκια με ανάγκασαν να σκεφτώ την λύση περιοχών πιο κοντά προς το κέντρο (πχ Χαριλάου, Τούμπα, Ιπποκράτειο κλπ. που ανέφερα και παραπάνω) και γι'αυτό ξεκίνησα και την έρευνα για πάρκινγκ...
Να σου πω την αλήθεια επειδή δεν είμαι πολύ φίλος των μεγάλων αστικών κέντρων, η 1η μου επιλογή αρχικά ήταν η Περαία (όπου δεν θα είχα πιστεύω και θέμα πάρκινγκ), ωστόσο όλοι οι γνωστοί μου μου ανέφεραν ότι είναι πολύ έρημη σαν περιοχή και ότι θα είμαι πολύ μακριά από τα πάντα και με έβαλε σε σκέψεις (δεν έχω πάει και ποτέ μου για να έχω άποψη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απέναντι από το Ιπποκράτειο έχει δύο παρκινγκ.το ένα επάνω στην Εγνατία όπου δεν θυμάμαι την τιμή και το άλλο ακριβώς επάνω από το πρώτο πάνω από Παπαναστασίου .αυτό ήταν στα 70 τον μήνα εάν θυμάμαι καλα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , πιο σημαντικό είναι να βρεις ένα σπίτι με σχετική ησυχία και ηρεμία , έχοντας ζήσει δίπλα σε πολύβουο δρόμο και σε μονοκατοικία πάνω σε βουνό , προτιμώ το βουνό για να ξεκουραστώ. Η περαία είναι 7 χλμ από την Καλαμαριά και 15 από το κέντρο. Αν μπορείς να επωμιστείς το κόστος της μετακίνησης ( 30 χλμ ; να κοστίζουν 5 ευρώ σε καύσιμα ; ) Κάθε βδομάδα έχουμε θέματα που λένε , ο από πάνω ή από κάτω κάνει συνέχεια θόρυβο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Thanos1972 είπε

Απέναντι από το Ιπποκράτειο έχει δύο παρκινγκ.το ένα επάνω στην Εγνατία όπου δεν θυμάμαι την τιμή και το άλλο ακριβώς επάνω από το πρώτο πάνω από Παπαναστασίου .αυτό ήταν στα 70 τον μήνα εάν θυμάμαι καλα

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ! Κοίταξα λίγο στο google maps και νομίζω κατάλαβα σε ποια αναφέρεσαι!

10 ώρες πριν, Jos3ph είπε

Καλημέρα , πιο σημαντικό είναι να βρεις ένα σπίτι με σχετική ησυχία και ηρεμία , έχοντας ζήσει δίπλα σε πολύβουο δρόμο και σε μονοκατοικία πάνω σε βουνό , προτιμώ το βουνό για να ξεκουραστώ. Η περαία είναι 7 χλμ από την Καλαμαριά και 15 από το κέντρο. Αν μπορείς να επωμιστείς το κόστος της μετακίνησης ( 30 χλμ ; να κοστίζουν 5 ευρώ σε καύσιμα ; ) Κάθε βδομάδα έχουμε θέματα που λένε , ο από πάνω ή από κάτω κάνει συνέχεια θόρυβο. 

Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες και νομίζω της ίδιας άποψης είμαι και γω...
Έχοντας ζήσει κυρίως σε μικρές αστικές πόλεις (Σέρρες, Κομοτηνή, Αμύνταιο, Άγιος Νικόλαος-Κρήτη), το βρίσκω σχετικά δύσκολο να ζω σε μεγαλουπόλεις! Προτιμώ εκεί που μένω να νιώθω μια σχετική ασφάλεια-ηρεμία, να μην τρώω όλη τη μέρα μου στην κίνηση ή στο να ψάχνω για παρκάρισμα και το κυριότερο να ζω σε ένα σπίτι το οποίο όντως να είναι σπίτι και να μην πληρώνω μια περιουσία για τρύπες...
Όπως και να χει θα προσπαθήσω να πάω από κοντά για να δω κάποιες περιοχές, γιατί με την απαγόρευση από νομό σε νομό μου τα δυσκολεύει τα πράγματα...
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Σε ένα παρκινκ Εγνατία/Μαρτίου, δίπλα από το βενζινάδικο εκεί, είχα ρωτήσει πέρυσι και μού είχαν πει 50€/μήνα αλλά για 3-4 υπόγειο επίπεδο νομίζω.

Σε γειτονιές μπορεί να βρεις αρκετά, αλλά πολλά δε φαίνεται να έχουν κάποια φύλαξη/θυρωρό, ενώ βλέπω εξαπλώνονται τα "ανοιχτά" πάρκινκ, αξιοποιώντας διάφορους πρώην εγκαταλελειμένους χώρους...δεν έχω ιδέα όμως για το κόστος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...