Προς το περιεχόμενο

ΕΠΙΝΟΙΚΙΑΣΗ, πως φορολογείται ?


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Ευχαριστώ !!!!!

Και ας διαφωνούν, οι ΑΛΛΟΙ !!!

Αφου δεν έχεις σκοπό να ακούσεις άλλη άποψη, γιατί ρωτάς; Κάντο, και έλα να μας πεις και σε εμάς τι σε φορολόγησαν για να έχουμε πλέον σίγουρη απάντηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει ό,τι να ναι πραγματικά. Κλαίω από τα γέλια

Κάνει κάποιος μια ερώτηση, του απαντάνε μερικοί, δε του αρέσουν οι απαντήσεις και μόλις βρεθεί ένας που γράφει αυτά που θέλει να ακούσει πάει και τα υιοθετεί.

10 διαφορετικές απαντήσεις τις αγνοούμε και δεχόμαστε τη 1 που μας αρέσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε γενικές γραμμές πάντως, αυτό που γινεται είναι δυο διαφορετικές συναλλαγές μεταξύ ιδιωτών. Δεν βλέπω τον παραμικρό λόγο να σου πάρει εσένα λιγότερο φόρο, επειδή πήρε ήδη φόρο για την μεταξύ σας συναλλαγή απο τον αρχικό ιδιοκτήτη.

Εσυ πληρώνεις τον ιδιοκτήτη. Το κράτος φορολογεί. Ο επόμενος πληρώνει εσένα. Το κράτος φορολογεί. Γιατι η δική σου συναλλαγή έχει μικρότερη ή καθόλου φορολογία; Στην πρώτη συναλλαγή ΕΣΥ δεν πλήρωσες τίποτα, ο ιδιοκτήτης χρεώθηκε, οπότε ΕΣΥ γιατι να έχεις άλλη μεταχείριση στη δική σου συναλλαγή με έναν τρίτο;

Αν εγώ αγοράσω το αυτοκίνητο σου, 3000, και το πουλήσω 5000 πρέπει να πληρώσω λιγότερο φόρο, γιατί έχεις πληρώσει εσύ ήδη φόρο για την πρώτη αγορά;

Επεξ/σία από papp0us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, papp0us είπε

Αφου δεν έχεις σκοπό να ακούσεις άλλη άποψη, γιατί ρωτάς; Κάντο, και έλα να μας πεις και σε εμάς τι σε φορολόγησαν για να έχουμε πλέον σίγουρη απάντηση.

Τι εννοείς άλλη άποψη ????

ΔΕΝ μπορεί ένα μίσθωμα που αποφέρει συνολικά 500€, να φορολογείται για 800€ !!!!!!

Πόσο πιο απλά !!!!!!

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Έτσι, άσχετα του τι πραγματικά ισχύει κρατάμε μόνο τις απόψεις που μας αρέσουν, τις υπόλοιπες απλά τις αγνοούμε.

Δεν είναι αυτό το θέμα.

Ποιο είναι ?

Όποιος δεν είναι σίγουρος για κάτι, ΔΕΝ επιμένει.

27 λεπτά πριν, Bitbit είπε

εντάξει ό,τι να ναι πραγματικά. Κλαίω από τα γέλια

Κάνει κάποιος μια ερώτηση, του απαντάνε μερικοί, δε του αρέσουν οι απαντήσεις και μόλις βρεθεί ένας που γράφει αυτά που θέλει να ακούσει πάει και τα υιοθετεί.

10 διαφορετικές απαντήσεις τις αγνοούμε και δεχόμαστε τη 1 που μας αρέσει.

Δεν πάει έτσι.

ΑΝ διάβασες αυτά που έχω γράψει, λέω κάτι απλό: ΔΕΝ μπορεί ένα μίσθωμα που αποφέρει συνολικά 500€ να φορολογείται για 800€ !!!

Κάτι άλλο παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Τι εννοείς άλλη άποψη ????

ΔΕΝ μπορεί ένα μίσθωμα που αποφέρει συνολικά 500€, να φορολογείται για 800€ !!!!!!

Πόσο πιο απλά !!!!!!

Είστε δυο διαφορετικά πρόσωπα, δεν αποφέρει 500€ αποφέρει 300 στον έναν και 500 στον άλλο, και ο καθένας φορολογείται ξεχωριστά. Το ίδιο αυτοκίνητο πουλουν 4 άτομα το ένα στο άλλο, αλλα όλοι πληρώνουν τον φόρο που τους αναλογεί για την κάθε συναλλαγή ξεχωριστά. Καταλαβαίνω οτι μοιάζει περίεργο, αλλα έτσι ειναι. Μη σε μπερδεύει που είναι το ίδιο σπίτι/γραφείο, αφού είστε ιδιώτες η κάθε συναλλαγή φορολογείται. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papp0us είπε

Είστε δυο διαφορετικά πρόσωπα, δεν αποφέρει 500€ αποφέρει 300 στον έναν και 500 στον άλλο, και ο καθένας φορολογείται ξεχωριστά. Το ίδιο αυτοκίνητο πουλουν 4 άτομα το ένα στο άλλο, αλλα όλοι πληρώνουν τον φόρο που τους αναλογεί για την κάθε συναλλαγή ξεχωριστά. Καταλαβαίνω οτι μοιάζει περίεργο, αλλα έτσι ειναι. Μη σε μπερδεύει που είναι το ίδιο σπίτι/γραφείο, αφού είστε ιδιώτες η κάθε συναλλαγή φορολογείται. 

Δηλαδή, λες ότι δεν έχει βάση το σκεπτικό του φίλου που μιλά για κωδικούς 111-113 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δηλαδή, λες ότι δεν έχει βάση το σκεπτικό του φίλου που μιλά για κωδικούς 111-113 ?

Στην Ελλάδα είμαστε και μιλάμε για εφορία, υπάρχει περίπτωση να σε χρεώνουν και τα διπλά χωρίς λόγο, υπάρχει περίπτωση να έχεις και ολική απαλλαγή, εγώ απλά σου λέω ότι από τη στιγμή που είστε ΙΔΙΩΤΕΣ, το πιο πιθανό είναι να μην γλιτώνεις τίποτα, κάτι που για κάποιο λόγο σου φαίνεται εξωπραγματικό. 

Δεν είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα σοβαρά πάς να συνδυάσεις ελλάδα-εφορία και σκεπτικό;

Στη χώρα που πληρώνεις προκαταβολή φόρου; που φορολογείσαι επί φανταστικών εισοδημάτων; στη χώρα που πληρώνεις ενοίκιο για το σπίτι σου; Εκεί που μπορεί 2 άτομα με το ίδιο εισόδημα να πληρώνουν διαφορετικό φόρο ανάλογα από το που προέρχεται το εισόδημα (λογικότατο)

το κράτος φορολογεί τη διακίνηση χρήματος. κάθε φορά που το χρήμα αλλάζει χέρια, ο νταβατζής θέλει να παίρνει το μερίδιο του.

Σκέψου το παρακάτω,

εγώ φορολογούμαι για το εισόδημα μου, αν κάνω μια δωρεα σε έναν φίλο μου θα φορολογήσουν τη δωρεά. Δηλαδή χρήματα που έχουν φορολογηθεί. Αν ο φίλος μου αγοράσει κάτι με αυτά τα χρήματα πάλι έχει φόρο (λέγε με ΦΠΑ).

Πόσες φορες θα φορολογηθούν αυτά τα μαμημένα χρήματα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@GREGORYMO ο λαμβάνον τα 300 , θα πληρώσει τον φόρο του , ο λαμβάνον τα 500 , θα πληρώσει τον φόρο του. 2 άτομα , 2 πράξεις , 2 διαφορετικά ΑΦΜ , 2 διαφορετικές φορολογικές πράξεις. Η περίπτωση που αναφέρθηκε πιο πάνω είναι για το ότι αφορά το κάθε ΑΦΜ , άλλη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bitbit είπε

τώρα σοβαρά πάς να συνδυάσεις ελλάδα-εφορία και σκεπτικό;

Στη χώρα που πληρώνεις προκαταβολή φόρου; που φορολογείσαι επί φανταστικών εισοδημάτων; στη χώρα που πληρώνεις ενοίκιο για το σπίτι σου; Εκεί που μπορεί 2 άτομα με το ίδιο εισόδημα να πληρώνουν διαφορετικό φόρο ανάλογα από το που προέρχεται το εισόδημα (λογικότατο)

το κράτος φορολογεί τη διακίνηση χρήματος. κάθε φορά που το χρήμα αλλάζει χέρια, ο νταβατζής θέλει να παίρνει το μερίδιο του.

Σκέψου το παρακάτω,

εγώ φορολογούμαι για το εισόδημα μου, αν κάνω μια δωρεα σε έναν φίλο μου θα φορολογήσουν τη δωρεά. Δηλαδή χρήματα που έχουν φορολογηθεί. Αν ο φίλος μου αγοράσει κάτι με αυτά τα χρήματα πάλι έχει φόρο (λέγε με ΦΠΑ).

Πόσες φορες θα φορολογηθούν αυτά τα μαμημένα χρήματα;

Μιλάς για πραγματικη η εικονική δωρεά σε φίλο ?

ΠΟΣΟΙ κάνουν δωρεές σε φίλο χωρίς αντάλλαγμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μιλάς για πραγματικη η εικονική δωρεά σε φίλο ?

ΠΟΣΟΙ κάνουν δωρεές σε φίλο χωρίς αντάλλαγμα ?

μα τι σημασία έχει αυτό που ρωτάς.

σου λέω τι θα γίνει αν όλα γίνουν νόμιμα. άσχετο που μπορεί να είναι σπάνιο.

Αν γίνουν νόμιμα λοιπόν όπως απαιτεί το κράτος το εισόδημα μου πόσες φορές θα φορολογηθεί;

Στο γράφω αυτό για να δεις ότι άλλο λογική, άλλο εφορία. 

1000€ αν έχουμε και ο ένας τα κάνει δωρεάν στον άλλον και πάλι πίσω, κάθε φορά που κάνουμε τη δωρεά, το κράτος θα τα φορολογεί πάλι μέχρι τα 1000€ να γίνουν αέρας κοπανιστός. Τα ίδια 1000€ θα φορολογούνται συνέχεια. Τα ίδια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Bitbit είπε

μα τι σημασία έχει αυτό που ρωτάς.

σου λέω τι θα γίνει αν όλα γίνουν νόμιμα. άσχετο που μπορεί να είναι σπάνιο.

Αν γίνουν νόμιμα λοιπόν όπως απαιτεί το κράτος το εισόδημα μου πόσες φορές θα φορολογηθεί;

Στο γράφω αυτό για να δεις ότι άλλο λογική, άλλο εφορία. 

1000€ αν έχουμε και ο ένας τα κάνει δωρεάν στον άλλον και πάλι πίσω, κάθε φορά που κάνουμε τη δωρεά, το κράτος θα τα φορολογεί πάλι μέχρι τα 1000€ να γίνουν αέρας κοπανιστός. Τα ίδια 1000€ θα φορολογούνται συνέχεια. Τα ίδια.

 

Βασικά αν υπάρχουν μόνο 1000 , αφαιρείς τον φόρο , και συνεχίζεις , αν είναι 50% , θα μείνουν 500 , μετά θα μείνουν 250 , μετά θα μείνουν 125 και ούτως καθεξής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Bitbit είπε

μα τι σημασία έχει αυτό που ρωτάς.

σου λέω τι θα γίνει αν όλα γίνουν νόμιμα. άσχετο που μπορεί να είναι σπάνιο.

Αν γίνουν νόμιμα λοιπόν όπως απαιτεί το κράτος το εισόδημα μου πόσες φορές θα φορολογηθεί;

Στο γράφω αυτό για να δεις ότι άλλο λογική, άλλο εφορία. 

1000€ αν έχουμε και ο ένας τα κάνει δωρεάν στον άλλον και πάλι πίσω, κάθε φορά που κάνουμε τη δωρεά, το κράτος θα τα φορολογεί πάλι μέχρι τα 1000€ να γίνουν αέρας κοπανιστός. Τα ίδια 1000€ θα φορολογούνται συνέχεια. Τα ίδια.

 

Μιλάς για μετά το 2010, γιατί ΠΡΙΝ ήταν δωρεάν η δωρεά.

29 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Γιατί ρωτάς, έχει καμία διαφορά στο φόρο?

Μα, γιατί να δηλώσεις την δωρεά στην εφορία ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Μιλάς για μετά το 2010, γιατί ΠΡΙΝ ήταν δωρεάν η δωρεά.

δεν έχει τύχει να κάνω ποτέ δωρεά. αλλά δε νομίζω να ήταν ποτέ δωρεάν. Νομίζω υπήρχε κάποιο όριο αλλα΄ίσως κάνω λάθος. απλα΄αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι δεν υπάρχει λογική και μη σκέφτεσαι ότι το τάδε ποσό φορολογήθηκε και δε στέκει να φορολογηθεί ξανα.

Το κράτος φορολογεί κάθε διακίνηση χρήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...