Προς το περιεχόμενο

ΕΠΙΝΟΙΚΙΑΣΗ, πως φορολογείται ?


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Μιλάς για μετά το 2010, γιατί ΠΡΙΝ ήταν δωρεάν η δωρεά.

Προφανώς μιλάει για σήμερα, και όχι για πριν 10 ή πριν 100 χρόνια.

Επίσης ποτέ δεν ήταν δωρεάν, απλά μέχρι το 2010 ήταν αφορολόγητη μέχρι κάποιο όριο, θυμάμαι συγκεκριμένα το 1999 ότι η δωρεά ήταν αφορολόγητη για ποσά έως 5.000€.

4 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μα, γιατί να δηλώσεις την δωρεά στην εφορία ?

Ο πιο συνηθισμένος λόγος είναι για να μπορέσεις να κάνεις μια αγορά, ακινήτου πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

 

Μα, γιατί να δηλώσεις την δωρεά στην εφορία ?

 

Εκπίπτει στο φόρο , που σε μεγάλα εισοδήματα είναι μεγάλο το κέρδος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bitbit είπε

δεν έχει τύχει να κάνω ποτέ δωρεά. αλλά δε νομίζω να ήταν ποτέ δωρεάν. Νομίζω υπήρχε κάποιο όριο αλλα΄ίσως κάνω λάθος. απλα΄αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι δεν υπάρχει λογική και μη σκέφτεσαι ότι το τάδε ποσό φορολογήθηκε και δε στέκει να φορολογηθεί ξανα.

Το κράτος φορολογεί κάθε διακίνηση χρήματος.

Αυτό ισχύει.

ΗΤΑΝ δωρεάν. Αλλά το 2011 που άρχισαν όλοι και καλά να κάνουν δωρεές σε αυτούς που είχαν μαύρο χρήμα (από φοροδιαφυγή, ξέρεις), έκλεισαν την κανουλα.

Τώρα, αν υπάρχει και κάποιος που  τον έπιασε ο πόνος στα αλήθεια ήθελε να κάνει μια δωρεά (χωρίς αντάλλαγμα), αυτός ζημειώθηκε.

7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Προφανώς μιλάει για σήμερα, και όχι για πριν 10 ή πριν 100 χρόνια.

Επίσης ποτέ δεν ήταν δωρεάν, απλά μέχρι το 2010 ήταν αφορολόγητη μέχρι κάποιο όριο, θυμάμαι συγκεκριμένα το 1999 ότι η δωρεά ήταν αφορολόγητη για ποσά έως 5.000€.

Ο πιο συνηθισμένος λόγος είναι για να μπορέσεις να κάνεις μια αγορά, ακινήτου πχ.

ΝΑΙ, αφορολογητη, εννοώ.

Αυτό, λέω και εγώ !!!

Θες να κάνεις μια αγορά, έχεις μαύρο χρήμα και η καλύτερη επιλογή είναι η εικονική δωρεά από φίλο !!!!!

8 λεπτά πριν, Jos3ph είπε

Εκπίπτει στο φόρο , που σε μεγάλα εισοδήματα είναι μεγάλο το κέρδος

Η δωρεά σε ιδρύματα και εκκλησία.

ΟΧΙ, σε φυσικά πρόσωπα !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΝΑΙ, αφορολογητη, εννοώ.

Αυτό, λέω και εγώ !!!

Θες να κάνεις μια αγορά, έχεις μαύρο χρήμα και η καλύτερη επιλογή είναι η εικονική δωρεά από φίλο !!!!!

Όχι, άλλο λες εσύ, άλλο το "αφορολόγητη" και άλλο το "αφορολόγητη μέχρι κάποιο μικρό όριο". Και όλα αυτά αφορούσαν το παρελθόν, η μόνη σημασία που έχουν τώρα είναι ιστορική.

Και όχι, αυτή τη στιγμή η εικονική δωρεά από φίλο δεν είναι η καλύτερη επιλογή, και αυτό γιατί θα πρέπει να πληρώσεις φόρο δωρεάς ύψους 40%!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενα απλο γκουγκλαρισμα βρίσκεις την απαντηση. Με ολο το σεβασμο, αλλα δεν εχει λογικη να υποεκμισθωνεις για να βγαλεις κερδος και να μπαινεις και μεσα:

Κωδικοί 111-112

Υπεκμίσθωση ακινήτων

Συμπληρώνεται το ακαθάριστο εισόδημα που αποκτήσατε από υπεκμίσθωση ακινήτων, μεταφέροντας, από τα συνολικά ποσά των αντίστοιχων στηλών του εντύπου Ε2, τα επιμέρους ποσά αυτών κατά κατηγορία ακινήτου.

Κωδικοί 113-114.

Συμπληρώνεται το ενοίκιο που καταβάλατε στον εκμισθωτή, εφόσον έχετε αποκτήσει εισόδημα από υπεκμίσθωση ακινήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...