Προς το περιεχόμενο

[Mini PCs] Γνώμες για αγορά μεταξύ "BMAX B2 Plus" & "Beelink GK55"


gpan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως αναφέρει και ο τίτλος ενδιαφέρομαι για την αγορά κάποιων από τα ανωτέρω mini-pcs για τους γονείς μου (επειδή τους χάλασε ο παλαιός τους desktop Η/Υ) για χρήση κυρίως internet, youtube, ταινιών και μπορεί και κανένα παιχνίδι σε emulator.

Μπορεί κανείς που διαθέτει κάποιο απ' τα παραπάνω και τα δουλεύει να αναφέρει κατά πόσο αξιόπιστα είναι; Για το BMAX B2 Plus διάβασα στις κριτικές στο Amazon ότι μετά από μήνες τους είτε τους έκανε επανεκκινήσεις, είτε και δε bootare στα Windows.

Απ' την άλλη για τα Beelink έχω διαβάσει ότι θερμαίνονται αρκετά, δεν bootaroun αν του ορίσεις το usb σαν primary device μέσα από το bios, δεν έμπαιναν τα Windows και θα έπρεπε να τα κατεβάσεις από το forum τους. 

Και τα 2 είναι κινέζικα κ ίσως υστερούν από υποστήριξη αν προκύψει κάποιο πρόβλημα. Δε θέλω να δώσω 150 Ε και να τα κλαίω μετά από λίγους μήνες.

Τέλος, έχω δει και τη λύση του "Raspberry pi 4 8gb" (αγγλική εταιρεία και πιθανόν πιο αξιόπιστη) όπου μπορείς να περάσεις και Windows 10.

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Επεξ/σία από gpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα Beelink εχω ακουσει διαφορα θεματα τα ΒΜΑΧ δεν τα ξερω.

Τα NUK ειναι σαφως πιο αξιοπιστα αλλα για να κανει αυτα που θελεις πρεπει να ανεβεις σε μοντελο/χαρακτηριστικα.

Καταρχην για ποσα χρηματα μιλαμε;

Επειδη αναφερεις desktop pc τι υπηρχε πριν (χαρακτηριστικα εννοω) να δουμε τι περιπου ικανοτητες ειχε το pc που χρησιμοποιουσαν;

Επεξ/σία από JDROGAS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Για τα Beelink εχω ακουσει διαφορα θεματα τα ΒΜΑΧ δεν τα ξερω.

Τα NUK ειναι σαφως πιο αξιοπιστα αλλα για να κανει αυτα που θελεις πρεπει να ανεβεις σε μοντελο/χαρακτηριστικα.

Καταρχην για ποσα χρηματα μιλαμε;

Επειδη αναφερεις desktop pc τι υπηρχε πριν (χαρακτηριστικα εννοω) να δουμε τι περιπου ικανοτητες ειχε το pc που χρησιμοποιουσαν;

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ήταν αρχαίος ο προηγούμενος Η/Υ (10ετίας), επομένως ότι απ' τα παραπάνω και να πάρω, θα τους φανεί η μέρα με τη νύχτα σε απόκριση.

ASROCK N68C-GS UCC
FRONTIER UL08A ULTIMATE CASE BLACK
AMD ATHLON II X4 645 3.1GHZ QUAD-CORE BOX
KINGSTON KHX1333C9D3K2/4G 4GB (2X2GB) PC3-10600 HYPERX GENESIS XMP DUAL CHANNEL KIT
ASUS EN210 SILENT/DI/1GD2 LP 1GB PCI-E RETAIL
HITACHI 1TB DESKSTAR 7K1000.C HDS721010CLA332 SATA2
SONY OPTIARC DDU1681S BLACK BULK
FORCE 600W PSU

 

Κανένα 200ευρω max διατίθεμαι να δώσω, καθώς δεν έχει νόημα να πάω παραπάνω αφού προορίζεται, όπως προανέφερα για απλή χρήση χωρίς πολλές απαιτήσεις.

Επεξ/σία από gpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω αλλα δεν νομιζω τα nuc να τα καταφερουν σε αυτα τα χρηματα.

Μηπως να πηγαινες σε κανενα sff μεταχ/νο-refurbished;

http://www.cosmodata.gr/category/966/pc-refurbish-efkeries/?gclid=Cj0KCQiA-aGCBhCwARIsAHDl5x8nZ1cVCUumER1YHjqXK1UG4SGPcok7S67evsgK9jhRYdctgRk9m0MaAuKwEALw_wcB#page2

Nα μην σε παρω στο λαιμο μου ας μας πει καποιος που εχει nuc σε αυτα χρηματα που θελεις να διαθεσεις.

Εχω φιλο που εχει nuc με celeron και δεν κανει δουλεια του ολο βριζει....

To εχει βαλει σε μια 55αρα tv και τραβαει ζορι με ταινιες σε καλη αναλυση,youtube 4k κλπ.

Επεξ/σία από JDROGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.

Κάποιος που χρησιμοποιεί καιρό είτε το "BMAX B2 Plus" , είτε το "Beelink GK55 μπορεί να μας πει εντυπώσεις και αν έχει συναντήσει κάποιο σοβαρό θέμα με τα συγκεκριμένα Mini-PCs;

Επεξ/σία από gpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρει για τον γιο μου το beelink .Το συνέδεσα σε ένα 24αρι μόνιτορ βιδώνοντας το μάλιστα στο πίσω μέρος του για να μην πιάνει χώρο. Το χρησιμοποιεί για τηλεκπαίδευση περίπου τρεις μήνες τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Εκτάκτως κι εγώ κάποιες φορές το χρειάστηκα και και ποτέ δεν μου έλειψε περισσότερη επεξεργαστική δύναμη .Τα windows δουλεύουν ρολόι ,οι αναβαθμίσεις εντάξει κολλήματα και μπλε οθόνες δεν υπάρχουν και γενικά είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος για την δουλειά που το πήρα. Βέβαια ο χρόνος είναι σημαντικός κριτής , όμως μέχρι τώρα όλα καλά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρήγγειλα το BMAX B2 Plus τελικά με 151 Ευρώ με αποστολή από Τσεχία και Θεός βοηθός! :)

Ευχαριστώ για τη βοήθεια/συμβουλές!

Επεξ/σία από gpan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/9/2021 στις 3:27 ΜΜ, Xariketi είπε

To BMAX B2 Plus έχει την δυνατότητα να ενεργοποιείται μόνο του σε περίπτωση διακοπής ρεύματος;

Στη δική μου περίπτωση δεν έχω καταφέρει να το κάνω να ανοίγει μόνο του σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.

Αν κάποιος έχει βρει τον τρόπο, παρακαλώ να ενημερώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μπορει καποιος να μου επιβεβαιωσει οτι το BMAX B2 Plus mini j4115,  8/128 ,    αυτο ,  ειναι με μεταλλικό κουτι?

αλλου διαβαζω οτι ειναι πλαστικο και αλλου μεταλλικό

ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 15/11/2021 στις 3:16 ΜΜ, navger είπε

Μπορει καποιος να μου επιβεβαιωσει οτι το BMAX B2 Plus mini j4115,  8/128 ,    αυτο ,  ειναι με μεταλλικό κουτι?

αλλου διαβαζω οτι ειναι πλαστικο και αλλου μεταλλικό

ευχαριστω!!

Πλαστικό είναι το κουτί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...