Προς το περιεχόμενο

Ping Spikes - Gaming


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Τις τελευταιες 2 εβδομάδες εχω πολλά ping spikes (και μικρό packet loss που και πού) στο Valorant. Απο 45-50ms κάνει spike σε 160ms. Εχω επικοινωνήσει με την Vodafone 2-3 φορές αλλά και με τη RiotGames χωρίς να καταφέρω να βρώ κάποια λύση. Η Riot τα ρίχνει στον ISP o ISP λέει πως είναι θέμα της Riot.

Παραθέτω ενα screenshot μήπως και ξέρει κάποιος τι μπορεί να φταίει. Χρησιμοποιώ καλώδιο και η σύνδεση είναι σε fast path (Μόνο το upload για κάποιο λόγο).

Ευχαριστώ!

 

Screenshot (61).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, koukis hlias είπε

Υπάρχουν κάποια fec αλλά αλλά δν νομίζω να ευθύνονται αυτά , με καλώδιο είσαι ;

Ναι με καλώδιο. Εν τω μεταξύ για κάποιο λόγο ενώ στο ρουτερ δείχνει 11mbps uploadσε speedtest σε 2-3 συσκευές, με και χωρίς καλώδια, πιάνω μαξ 5 λες και είναι capped.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Optixx είπε

Ναι με καλώδιο. Εν τω μεταξύ για κάποιο λόγο ενώ στο ρουτερ δείχνει 11mbps uploadσε speedtest σε 2-3 συσκευές, με και χωρίς καλώδια, πιάνω μαξ 5 λες και είναι capped.

Έχεις κάποιο splitter η κάποια συσκευή ανάμεσα στο Ethernet που βγαίνει από το ρουτερ και την συσκευή ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καλώδιο απο τη πρίζα στο ρούτερ, το τηλεφωνο voip επίσης συνδεδεμένο στο ρούτερ, και ένα ethernet καλώδιο στον υπολογιστή. Καθόλου φίλτρα ή splitter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, Dantε said:

Tα errors ειναι αρκετα για 3 μερες uptime.Κατι τρεχει με τη καλωδιωση στο σπιτι σου.

Πως εχεις τη συνδεσμολογια?

Τα FEC δεν ειναι κατεστραμμενα πακετα, ειναι πακετα τα οποια ειτε ξεκινησαν ή εφτασαν στο μοντεμ ως φθαρμενα και επιδιορθωθηκαν. Αυτο δεν δημιουργει προβληματα στη ροη.

 

 

1 minute ago, Optixx said:

Έχω καλώδιο απο τη πρίζα στο ρούτερ, το τηλεφωνο voip επίσης συνδεδεμένο στο ρούτερ, και ένα ethernet καλώδιο στον υπολογιστή. Καθόλου φίλτρα ή splitter.

@OptixxΘα σου προτεινα να δεις αν εχεις lag spikes οταν δεν υπαρχει καμια αλλη συσκευη συνδεδεμενη πανω στο μοντεμ. 

Ωστοσο, ειναι το μοντεμ συνδεδεμενο στη πρωτη πριζα του διαμερισματος; Συνηθως βρισκεται κοντα στη πορτα εισοδου του διαμερισματος

Επεξ/σία από DanielRGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

Τα FEC δεν ειναι κατεστραμμενα πακετα, ειναι πακετα τα οποια ειτε ξεκινησαν ή εφτασαν στο μοντεμ ως φθαρμενα και επιδιορθωθηκαν. Αυτο δεν δημιουργει προβληματα στη ροη.

 

 

@OptixxΘα σου προτεινα να δεις αν εχεις lag spikes οταν δεν υπαρχει καμια αλλη συσκευη συνδεδεμενη πανω στο μοντεμ. 

Ωστοσο, ειναι το μοντεμ συνδεδεμενο στη πρωτη πριζα του διαμερισματος; Συνηθως βρισκεται κοντα στη πορτα εισοδου του διαμερισματος

Ναι είναι στη πρώτη πρίζα δίπλα στην εξώπορτα. θα το δοκιμάσω και χωρίς άλλες συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Optixx said:

Ναι είναι στη πρώτη πρίζα δίπλα στην εξώπορτα. θα το δοκιμάσω και χωρίς άλλες συσκευές.

Καντο και ενημερωσε μας

1 minute ago, Dantε said:

Προσωπικα οταν ειχα FEC errors ειχα θεμα στη γραμμη.Το διορθωσα και εξαφανιστηκαν.

Σε ποιο μοντεμ ειχες τετοιο θεμα; Μετραει αρκετα και τι επιδοσεις εχει το μοντεμ σου, μπορει να ειναι ο λογος που "λαγκαρει" λιγο αν εχει πολλα πακετα να διορθωσει/να κανει forward.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε TG788vn v2.Ειχα καποιες αποσυνδεσεις,καπου 1 φορα ανα 2 μερες και αρκετα errors.Ηταν λαθος η συνδεσμολογια.Με το που την εφτιαξα πλεον ζητημα αν μαζευει κατι χιλιαδες σε κανα μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το H267A της ZTE. Δεν παρατηρώ κάποια διαφορά όταν είναι μόνο μία συσκευή συνδεδεμένη. Χθές τα πινγκ ηταν οκ αλλα παραμένει το θέμα με το cap στα 5 mbps upload. Κανόνισα να περάσει τεχνικός την Vodafone αυριο.

@Dantε Πως το διόρθωσες?

 

υγ Ευχαριστω για τις συμβουλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Optixx είπε

Έχω το H267A της ZTE. Δεν παρατηρώ κάποια διαφορά όταν είναι μόνο μία συσκευή συνδεδεμένη. Χθές τα πινγκ ηταν οκ αλλα παραμένει το θέμα με το cap στα 5 mbps upload. Κανόνισα να περάσει τεχνικός την Vodafone αυριο.

@Dantε Πως το διόρθωσες?

 

υγ Ευχαριστω για τις συμβουλές

Σε μενα ηταν ξεκαθαρα θεμα συνδεσμολογιας.

Δε πηγαινε η κεντρικη γραμμη στο modem και ειχα αυτα.

Ευτυχως ακριβως κατω απο το modem ειχε αφησει ο ηλεκτρολογος κατι γραμμες και με δοκιμες βρηκα οτι περναει η κεντρικη απο εκει και τη συνδεσα στο modem και μετα εστειλα απο το ρουτερ στα τηλεφωνα στο σπιτι.Σε 1 μηνα εχω 4000 fec errors οταν ειχα τοσα σε 2 ωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...