Προς το περιεχόμενο

Ping Spikes - Gaming


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Gogotsa said:

Αυτο που μπορει να σε βοηθησει ειναι να βγαλεις το fast απο το upload. Μετας κοιτας καλωδιωση.

Πρωτα κοιταει ολα τα ενδεχομενα και μετα φτανει στο σημειο να ζητησει (που δεν προκειται να του αλλαξουν, αλλα λεμε) να του αλλαξουν το fast. Εφοσον ειναι gamer θελει χαμηλα ms.

17 minutes ago, Optixx said:

Έχω το H267A της ZTE. Δεν παρατηρώ κάποια διαφορά όταν είναι μόνο μία συσκευή συνδεδεμένη. Χθές τα πινγκ ηταν οκ αλλα παραμένει το θέμα με το cap στα 5 mbps upload. Κανόνισα να περάσει τεχνικός την Vodafone αυριο.

@Dantε Πως το διόρθωσες?

 

υγ Ευχαριστω για τις συμβουλές

@Optixx Ωραια καλο αυτο. Παρεμπιπτοντως, πως κοιτας το upload? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

Ωραια καλο αυτο. Παρεμπιπτοντως, πως κοιτας το upload? 

Κάνω speed test απο διαφορετικές συσκευές και σε διαφορετικά site. Με καλώδιο, ενώ το download μου το βγαζει 100-103 το upload ειναι σταθερά γύρω στα 5,2mbps. Πολύ παράξενο, δεν μου έχει ξανατύχει. Και όλα αυτα ενώ στο ρούτερ λέει 11. 

Επίσης δε καταλαβαίνω γιατί το upload μου είναι fast και το download interleaved. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Optixx said:

Κάνω speed test απο διαφορετικές συσκευές και σε διαφορετικά site. Με καλώδιο, ενώ το download μου το βγαζει 100-103 το upload ειναι σταθερά γύρω στα 5,2mbps. Πολύ παράξενο, δεν μου έχει ξανατύχει. Και όλα αυτα ενώ στο ρούτερ λέει 11. 

Επίσης δε καταλαβαίνω γιατί το upload μου είναι fast και το download interleaved. 

 

Δοκιμασε να ανεβασεις ενα βιντεο στο youtube να δεις τι ταχυτητα θα πιασεις, βλεπεις και εκει 5αρι capped?

Το upload ειναι fast για να εχεις χαμηλοτερο ping στα games. Η διαφορα μεταξυ του fast path απο το interleaved ειναι οτι στη πρωτη περιπτωση μπορει να εχεις αποσυγχρονισμους / lags επειδη γινονται λιγοτερες επιδιορθωσεις στα πακετα απο οτι στο Interleaved.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DanielRGr είπε

Δοκιμασε να ανεβασεις ενα βιντεο στο youtube να δεις τι ταχυτητα θα πιασεις, βλεπεις και εκει 5αρι capped?

Το upload ειναι fast για να εχεις χαμηλοτερο ping στα games. Η διαφορα μεταξυ του fast path απο το interleaved ειναι οτι στη πρωτη περιπτωση μπορει να εχεις αποσυγχρονισμους / lags επειδη γινονται λιγοτερες επιδιορθωσεις στα πακετα απο οτι στο Interleaved.

θα δοκιμάσω απόψε να ανεβάσω βιντεο.

Δε θα έπρεπε να είναι και το download να είναι fast σαν το upload ομως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Optixx είπε

θα δοκιμάσω απόψε να ανεβάσω βιντεο.

Δε θα έπρεπε να είναι και το download να είναι fast σαν το upload ομως?

Αυτο μαλλον σου δημιουργει και το θεμα. Για αυτο σου ειπα να βγεις απο fast να δεις τι παιζει για αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Gogotsa said:

Αυτο μαλλον σου δημιουργει και το θεμα. Για αυτο σου ειπα να βγεις απο fast να δεις τι παιζει για αρχη.

Και ξανα λεω, αυτο πρεπει να ειναι το τελευταιο πραγμα που πρεπει να ζητησει (που αν βρισκεται σε καφαο που σεν ανηκει στην εταιρεια, δεν προκειται να κανουν την αλλαγη)

Πρωτα κοιτας τι μπορεις να αναβαθμισεις εσωτερικα και μετα κοιτας εξωτερικα τι μπορεις να κανεις. 

20 hours ago, Optixx said:

θα δοκιμάσω απόψε να ανεβάσω βιντεο.

Δε θα έπρεπε να είναι και το download να είναι fast σαν το upload ομως?

@Optixx Μεγαλη ιστορια, με λιγα λογια αν μπει και το download σε fast, η πλειοψηφια των συνδεσεων θα γονατισει λογω των υποδομων που εχουμε και θα γινει ενας χαμος γενικοτερα. Περα απο αυτο, πχ αν μια εταιρεια σου παρεχει συνδεση απο ενα ΚΑΦΑΟ που δεν της ανηκει (Πχ εισαι στη Vodafone αλλα το ΚΑΦΑΟ ανηκει στον ΟΤΕ) τοτε για καθε αλλαγη προφιλ (fast/interleaved) πρεπει να πληρωνει ενα ποσο. Τελος παντων, η Vodafone στις VDSL συνδεσεις σαν προεπιλογη βαζει fast στο upload για να κοψει ms απο τα games αλλα αφηνει interleaved το download για τους λογους που ανεφερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Ήρθε ο τεχνικός και τελικά το πρόβλημα ήταν το ρούτερ οσον αφορά στο upload. Με το που σύνεδεσε το καινούριο (Η300s) έπιασε αμέσως 11mbps.

Για το πινγκ θα πρέπει να το τεστάρω στα παιχνίδια. 

@DanielRGr

Είμαι συνδεδεμένος στο καφάο της Vodafone (ίσως ήμουν ο πρώτος :)) και έιναι γύρω στα 25 μέτρα απο το σπίτι μου.

Έχει κάποιος να προτείνει aftermarket ρούτερ για καλύτερη σύνδεση με χαμηλότερα πινγκ στη vodafone; Έχω ακούσει καλά λόγια για τα ASUS. Εσείς τι χρησιμοποιείτε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Optixx said:

Οκ. Ήρθε ο τεχνικός και τελικά το πρόβλημα ήταν το ρούτερ οσον αφορά στο upload. Με το που σύνεδεσε το καινούριο (Η300s) έπιασε αμέσως 11mbps.

Για το πινγκ θα πρέπει να το τεστάρω στα παιχνίδια. 

@DanielRGr

Είμαι συνδεδεμένος στο καφάο της Vodafone (ίσως ήμουν ο πρώτος :)) και έιναι γύρω στα 25 μέτρα απο το σπίτι μου.

Έχει κάποιος να προτείνει aftermarket ρούτερ για καλύτερη σύνδεση με χαμηλότερα πινγκ στη vodafone; Έχω ακούσει καλά λόγια για τα ASUS. Εσείς τι χρησιμοποιείτε; 

Τελεια, παλι καλα ηταν αμεση η λυση στο προβλημα σου. Ανεβασε τα στατιστικα της γραμμης να δουμε τι διαφορα ειχε η αλλαγη.

Δεν θα δεις διαφορα στο πινγκ με την αλλαγη ρουτερ, με την εννοια οτι δεν θα πεσει 10 ms, απλα μπορει να μην εχεις lag spikes. Το h300s δεν ειναι οτι καλυτερο, αλλα τουλαχιστον δεν εχω δει κανεναν να κανει παραπονα περι ping (lag spikes).

Εγω προσωπικα εχω fritz!box 7530, ειναι εγγυηση οσο αναφορα την αποδοση και το σεταρισμα, μιας και ειναι πολυ σημαντικο να μπορεσεις να σεταρεις και το voip αν εχεις τηλεφωνια. Σε καθε περιπτωση, σου αφηνω λινκ για κατι που μπορει να σε ενδιαφερει αν θες να αλλαξεις μοντεμ: 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλεια θα το τσεκάρω γιατί  ο τεχνικός μου είπε οτι voip δε παίζει με ρουτερ του εμπορίου. Σ'ευχαριστώ!

Και εγώ έχω διαβάσει τις καλύτερες κριτικές για το fritz!box. Έχει πολλά μοντέλα; 

 

Βλέπω 600+ CRC errors ή με απατούν τα μάτια μου?

Screenshot (67).png

Επεξ/σία από Optixx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

@Optixx Αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα. Παρα πολλα Fec και CRC με το 267A σε Vodafone και το upload στα 5,3.

Ηρθε σημερα τεχνικος και δοκιμασε ενα 300s που ειναι παλιοτερο οπως μου ειπε και εκεινο εδωσε 10 upload.

Πηρες τελικα αλλο modem?

Δεν νομιζω οτι καταλαβαινουν ουτε αυτοι στη Vodafone τι συμβαινει και γιατι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 27/4/2021 στις 3:46 ΜΜ, Yontash είπε

νικος και δοκιμασε ενα 300s που ειναι παλιοτερο οπως μου ειπε και εκεινο εδωσε 10 upload.

Πηρες τελικα αλλο modem?

Καλημέρα,

Ναι, και σε εμένα το ρούτερ ήταν το θέμα. Για κάποιο περίεργο λόγο που δεν γνώριζε ούτε ο τεχνικός κλείδωνε στα 5 αντί 10. Το 300s δυστυχώς δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά τουλάχιστον πιάνει τις σωστές ταχύτητες. Είχα θέμα και με πολλά CRC στο H300s αλλά τελικά έφταιγε το καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...