Προς το περιεχόμενο

Επιλογή τροφοδοτικού σε υπολογιστή


Hyperion93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, χρειάζομαι την συμβολή σας. 

Το pc έχει τα εξής κομμάτια πάνω:

CPU Ryzen 5 1600

2 X 8gb ram ddr4

SSD 1tb

GPU Rx 580

2 HDD sata 2 

2 οθόνες

3 fans 120mm

Έχω μπερδευτεί με τα bronze 80 silver 80 κλπ. Θέλω ένα απλό αξιόπιστο τροφοδοτικό για το σύστημα μου, πόσα watt χρειάζομαι για gaming και γενικά για να μην έχω θέματα.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα bronze, silver κτλ είναι σχετικά με την αποδοτικότητα του τροφοδοτικού, δηλαδή πόσο καταναλώνει για να παράξει το ποσό ενέργειας που δίνει. Οσο καλύτερη βαθμίδα τόσο μικρότερη κατανάλωση ρεύματος, πρακτικά σε μια νορμάλ καθημερινή χρήση δεν αλλάζει τραγικά ο λογαριασμός της ΔΕΗ, βέβαια υπάρχει και η οικολογική πλευρά του θέματος.

Για το σύστημα σου χρειάζεται ένα τροφοδοτικό απο 500+watt, 80+ και επώνυμο .

https://www.skroutz.gr/s/19745892/CoolerMaster-MWE-500-White-230V-v2-500W-Full-Wired-80-Plus.html

https://www.skroutz.gr/s/13923066/Corsair-VS-White-Series-VS550-550W-Full-Wired-80-Plus.html

https://www.skroutz.gr/s/21704095/Corsair-CV-Series-CV550-550W-Full-Wired-80-Plus-Bronze.html

https://www.skroutz.gr/s/24178140/CoolerMaster-MWE-V2-500W-Full-Wired-80-Plus-Bronze.html

https://www.skroutz.gr/s/17246501/EVGA-500-BR-500W-Full-Wired-80-Plus-Bronze.html

Αν κρατάει η τσέπη σου πας σε περισσότερα watt και ακριβότερα (modular,semimodular,gold κτλ)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hyperion93 είπε

Καλησπέρα, χρειάζομαι την συμβολή σας. 

Το pc έχει τα εξής κομμάτια πάνω:

CPU Ryzen 5 1600

2 X 8gb ram ddr4

SSD 1tb

GPU Rx 580

2 HDD sata 2 

2 οθόνες

3 fans 120mm

Έχω μπερδευτεί με τα bronze 80 silver 80 κλπ. Θέλω ένα απλό αξιόπιστο τροφοδοτικό για το σύστημα μου, πόσα watt χρειάζομαι για gaming και γενικά για να μην έχω θέματα.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας.

 

 

Ποιο κουτι εχετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενταξει,οποιο επωνυμο και να παρετε απο 500/550 watt και επανω ειστε ενταξει. Καλυτερα να αγορασετε ενα semi modular αν βρειτε σε προσιτη τιμη για να μην εχετε πολλα καλωδια σαν μακαρονια χυμενα μεσα στο κουτι.

Μπορειτε να μας δωσετε link να δουμε το κουτι?Αν ειναι πολυ μεγαλο,αν εχει περιεργη η παλια διαταξη,ολα αυτα παιζουν ρολο σε πρακτικα θεματα.

Επεξ/σία από benign
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nickol-us είπε

*Έχει απαράδεκτο ripple στο 12V rail σε χαμηλά φορτία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

*Έχει απαράδεκτο ripple στο 12V rail σε χαμηλά φορτία.

Έχεις δίκιο, ορθή η παρατήρηση, το διάβασα κι εγώ, παρόλα αυτά παραμένει στην κλίμακα με τα ποιοτικότερα τροφοδοτικά (tier b), συνυπολογίζοντας την τιμή δεν νομίζω οτι είναι κακή επιλογή, εξού και η πρόταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να προσθέσω για το τυπικό του πράγματος, οτι εκτός από την οικολογική πλευρά του θέματος υπάρχει και η πρακτική. Όσο χειρότερη απόδοση έχει ένα τροφοδοτικό, τόσο περισσότερη ενέργεια πηγαίνει χαμένη για να βγάλει πχ 150watt. Η ενέργεια αυτή δεν γίνεται καπνός, χάνεται ως θερμότητα. Θερμότητα που μένει μέσα στο κουτί μας και επηρεάζει τα parts μας.

Κι επίσης οτι η αποδοτικότητα (efficiency) εξαρτάται κι από το φορτίο (load) που του ζητάμε. Δηλαδή αν έχεις ένα σύστημα που τραβάει 200watt και έχεις ενα τροφοδοτικό (psu) 850watt τότε το τρέχεις σε χονδρικά 23% load που εκεί το efficiency του είναι πιο χαμηλό από το να τράβαγες πχ 400watt, δηλαδή ένα 50%.

Οπότε αναλόγως το σύστημά μας επιλέγουμε εντός του budget μας το καλύτερο efficiency που μπορούμε, σε μια αξιόπιστη μάρκα, σε λίγο ψηλότερα watts (πχ 150-200) από αυτό που υπολογίζουμε χονδρικά οτι χρειαζόμαστε. Συνήθως δηλαδή κάπου ανάμεσα στα 500-650watts ανάλογα με κάρτες γραφικών και γενικά οτι άλλο τροφοδοτούμε (hdd σκληροί, fans, αντλίες, rgbs, κτλ).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, helicoid είπε

Απλά να προσθέσω για το τυπικό του πράγματος, οτι εκτός από την οικολογική πλευρά του θέματος υπάρχει και η πρακτική. Όσο χειρότερη απόδοση έχει ένα τροφοδοτικό, τόσο περισσότερη ενέργεια πηγαίνει χαμένη για να βγάλει πχ 150watt. Η ενέργεια αυτή δεν γίνεται καπνός, χάνεται ως θερμότητα. Θερμότητα που μένει μέσα στο κουτί μας και επηρεάζει τα parts μας.

Κι επίσης οτι η αποδοτικότητα (efficiency) εξαρτάται κι από το φορτίο (load) που του ζητάμε. Δηλαδή αν έχεις ένα σύστημα που τραβάει 200watt και έχεις ενα τροφοδοτικό (psu) 850watt τότε το τρέχεις σε χονδρικά 23% load που εκεί το efficiency του είναι πιο χαμηλό από το να τράβαγες πχ 400watt, δηλαδή ένα 50%.

Οπότε αναλόγως το σύστημά μας επιλέγουμε εντός του budget μας το καλύτερο efficiency που μπορούμε, σε μια αξιόπιστη μάρκα, σε λίγο ψηλότερα watts (πχ 150-200) από αυτό που υπολογίζουμε χονδρικά οτι χρειαζόμαστε. Συνήθως δηλαδή κάπου ανάμεσα στα 500-650watts ανάλογα με κάρτες γραφικών και γενικά οτι άλλο τροφοδοτούμε (hdd σκληροί, fans, αντλίες, rgbs, κτλ).

Έχω budget μέχρι και 80 ευρώ, έχεις κάτι να προτείνεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ακομα που απ' ότι είδα δεν έχει αναφερθεί , και είναι "τίμιο" τροφοδοτικό και σχετικά καλό στα specs του οσον αφορα 12v ripple.

https://www.skroutz.gr/s/14158545/Be-Quiet-System-Power-9-500W-Full-Wired-80-Plus-Bronze.html?from=sku_spec_variations

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Hyperion93 είπε

Άλλαξε τους Elite πυκνωτές και έβαλε CapXon στους 85°C οι οποίοι είναι...

Ώπως είπε ο @catmasterSP9 (εμένα έχει θέμα με τον ανεμιστήρα όταν ανοίγει) ή CV550 ή το καλύτερο απ' όσα αναφέρθηκαν XPG PYLON 550.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Άλλαξε τους Elite πυκνωτές και έβαλε CapXon στους 85°C οι οποίοι είναι...

 

Δώστε προσοχή , λόγω ελλείψεως ποιοτικών πυκνωτών απο τα εργοστάσια παραγωγής (δύο είναι όλα κι όλα στη γη και υπάρχει έλλειψη πυριτίου) , πολλές από τις εταιρίες που παράγουν τροφοδοτικά (και ίσως σύντομα θα το δούμε και σε μητρικές) αλλάζουν σε υποδεέστερους (χωρίς φυσικά να υπάρχει ενημέρωση).

Ότι review υπάρχει έως τώρα θεωρείται αμφισβητούμενο , εκτός και αν είναι πολύ πρόσφατο.

Επεξ/σία από catmaster
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...