Προς το περιεχόμενο

Γρήγορο με πολύ καλή κάμερα μέχρι 700€


ostvarivanje

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε;Το πολύ πολύ μέχρι 700
2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό; Οι τελευταίες μου 4 συσκευές ήταν της OnePlus, άρα από Πολωνία. Εκτός αυτής της περίπτωσης θα προτιμούσα από Ελλάδα
3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα; Όχι
4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές; Μόνο καινούρια
5) Μέγεθος οθόνης; Από 6,5 και πάνω (όσο μεγαλύτερη τόσο το καλύτερο)
6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ); Καλοδεχούμενα αλλά όχι απαραίτητα
7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών; Πάρα πολύ
8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία; Καλό θα ήταν να έχει καλή αυτονομία αλλά δεν είναι κρίσιμη επιλογή για την αγορά του (αρκεί να μη χρειάζεται φόρτιση 2 φορές τη μέρα).
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό; Android
10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή; (Γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά) Περιγράφω παρακάτω πιο αναλυτικά:

Ουσιαστικά είμαι ανάμεσα στο OnePlus 8 Pro και στο Huawei P40 Pro.
To OnePlus δε θέλω να το αγοράσω από Κίνα και για λόγους εγγύησης αλλά και γιατί εμπιστεύομαι περισσότερο τη σελίδα της OnePlus.
Είχα συνεχώς Nexus και OnePlus οπότε οι custom roms ήταν (είναι) τρόπος ζωής για μένα. Από εκεί και πέρα όμως, σαν να άρχισα να βαριέμαι, γιατί και η Google όλο και το δυσκολεύει το θέμα στο φλασάρισμα.
Από την άλλη, άρχισα να ασχολούμαι περισσότερο με τη φωτογραφία (κάτοχος mirroless και από τον περασμένο Αύγουστο και dslr), οπότε άρχισα να κοιτάω πολύ και τις φωτογραφικές δυνατότητες των κινητών (με ενθουσιάζει το 5Χ του P40 Pro).
Από την άλλη το Huawei μου αρέσει πολύ και σαν εμφάνιση και λόγω της κάμερας αλλά και επιζητώ κάποια αλλαγή. Τα GMS φοβάμαι λίγο (λογικά θα είναι το πρώτο πράγμα που θα περάσω αν το αγοράσω), αλλά υπάρχει ένας φόβος για το άγνωστο. Επίσης τόσα χρόνια όλες οι συσκευές μου ήταν ρουταρισμένες και με άλλες roms και φοβάμαι αυτή η έλλειψη στο Huawei μήπως με κάνει και βαρεθώ.

Φυσικά προτείνετε ελεύθερα και οποιαδήποτε άλλη συσκευή που πληροί τα παραπάνω κριτήρια. Τέλος θέλω ο αποθηκευτικός χώρος να είναι 256, γιατί με 128 μάλλον θα πιεστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oneplus 8 pro καλύτερα. google services, καλύτερη μπαταρία, καλύτερο λειτουργικο, καλύτερο επεξεργαστή. Όσο για τις κάμερες παρόλο που πρέπει να είναι καλύτερες στο huawei κατεβάζεις gcamera στο oneplus και όλα μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τα εκεί κλίνω και εγώ σιγά σιγά.

Το ξέρω ότι έχει καλύτερες κάμερες το huawei, αλλά η διαφορά δεν είναι τέτοια ώστε να είναι ανατρεπτικός παράγοντας. Έχοντας και το 7pro (εννοείται και με gcam), καλύτερες νυχτερινές έβγαλα με τη stock camera. Και επίσης θα έχω να ασχολούμαι και με roms κλπ.

Αυτό που απομένει είναι μετά τις 23 Μαρτίου που θα παρουσιαστούν τα 9 series, να υποστεί το 8 προ μια καλή μείωση ώστε να το πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεταξυ των 2 που εχεις καταληξει OnePlus ξεκαθαρα ακομη κ αν χασεις λιγο στην καμερα τα υπολοιπα ειναι ανωτερα κυριως το λειτουργικό (OxygenOS) του βεβαια!! Η huawei δεν ειναι τοσο σταθερη γενικοτερα. Θα πεσει & η τιμη μετα την κυκλοφορία +20 ημερο με μήνα μετά λογικά αρα λιγο πριν το δικό μας Πάσχα.

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, aces είπε

Μεταξυ των 2 που εχεις καταληξει OnePlus ξεκαθαρα ακομη κ αν χασεις λιγο στην καμερα τα υπολοιπα ειναι ανωτερα κυριως το λειτουργικό (OxygenOS) του βεβαια!! Η huawei δεν ειναι τοσο σταθερη γενικοτερα. Θα πεσει & η τιμη μετα την κυκλοφορία +20 ημερο με μήνα μετά λογικά αρα λιγο πριν το δικό μας Πάσχα.

Εννοείς ότι θα πέσει η τιμή του 8 προ λίγο πριν το Πάσχα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Εννοείς ότι θα πέσει η τιμή του 8 προ λίγο πριν το Πάσχα;

Ακριβως κατά εκτιμηση οταν βγαινει ενα καινουργιο μετα απο 1 μηνα πεφτει το παλιο. Κανα 60 ισως μεχρι 80 € κατω σε κανα μήνα λιγο πριν το Πασχα αναλογα ποτε θα ερθει σε διαθεσιμοτητα κ Ελλαδα το καινουργιο. Εχει πεσει βεβαια ενα 300αρι απο τοτε που κυκλοφορησε https://prnt.sc/10kibjo θα πεσει παντως το 8 pro οταν ερθει σε πολλα καταστηματα στην Ελλαδα το νεο OnePlus οποτε περιμενε κανα μηνα :) αν δεν ειναι αμεση αναγκη για αγορά.

* πριν ακριβως 2 μηνες ειχε 780 τωρα 720 αρα περιπου ενα 60αρι εκτιμω κάτω σε 1-1,5 μήνα κοντα στο δικο μας Πάσχα

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, aces είπε

Ακριβως κατά εκτιμηση οταν βγαινει ενα καινουργιο μετα απο 1 μηνα πεφτει το παλιο. Κανα 60 ισως μεχρι 80 € κατω σε κανα μήνα λιγο πριν το Πασχα αναλογα ποτε θα ερθει σε διαθεσιμοτητα κ Ελλαδα το καινουργιο. Εχει πεσει βεβαια ενα 300αρι απο τοτε που κυκλοφορησε https://prnt.sc/10kibjo θα πεσει παντως το 8 pro οταν ερθει σε πολλα καταστηματα στην Ελλαδα το νεο OnePlus οποτε περιμενε κανα μηνα :) αν δεν ειναι αμεση αναγκη για αγορά.

* πριν ακριβως 2 μηνες ειχε 780 τωρα 720 αρα περιπου ενα 60αρι εκτιμω κάτω σε 1-1,5 μήνα κοντα στο δικο μας Πάσχα

Σε ευχαριστώ για το χρόνο και τον κόπο.

Να τα πάρουμε από την αρχή. Δεν πολυπαρακολουθώ πώς κινείται το skroutz και το  bestprice και από τα 4 OnePlus που αγόρασα, τα τρία ήταν από την OnePlus στην Πολωνία και το τέταρτο από φίλο που το είχε λιγότερο από μήνα. Το ιδανικό για μένα θα ήταν να το μείωνε κοντά στο 700άρι η OnePlus οπότε να το πάρω απευθείας.

Από την άλλη εννοείται ότι θα πέσει και εδώ στην Ελλάδα γιατί δε γίνεται να το έχουν ίδια τιμή με το 9 pro (σε περίπτωση που το 9 pro θα έχει την ίδια τιμή με το 8 προ όταν κυκλοφόρησε). Από την άλλη, η πτώση που παρατηρείται αυτές τις μέρες έχει σχέση με την ανακοίνωση του 9pro και για να προλάβουν να ξεστοκάρουν.

Όχι, άμεση ανάγκη για αγορά δεν υπάρχει και είμαι και αρκετά ικανοποιημένος με το 7 προ και το 6Τ που έχω τώρα.

Στο πρώτο σου σχόλιο που έγραψες, ανέφερες ότι σε αυτά που έχω καταλήξει και μου είπες μετά για το 8προ. Αν δεν είχα καταλήξει σε αυτά τα δύο, θα μου πρότεινες κάποιο άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι είναι κ οι τιμές της OnePlus στη μέση σε σύγκριση με bestprice κ τιμές  Ελλάδας κλπ όποτε μπερδεύεται λίγο το πράγμα. Δεν γνωρίζω περισσότερο που θα κυμανθεί. Υπολόγισε κάτι λιγότερο από 10% να πέσει στο μήνα από την τωρινή τιμή του απλά στον 1ο μήνα που βγαίνει το καινούργιο πέφτει το παλιό.  Σίγουρα όταν θα βγει το 9 το 8 δεν γίνεται να έχει ίδια τιμή!! Το ποσό θα το κατεβάσει η ίδια η oneplus θα δείξει. 
 

 Το απόγευμα που έψαξα λίγο περισσότερο το αμαζον το γερμανικό το είχε 680. Πιθανολογώ ότι η τιμή του 9 θα αρχίσει από αυτή που είχε το 8 προ όταν πρωτο-κυκλοφόρησε όποτε παρακολούθησε τα για κανεναν μήνα εφόσον δεν είναι ανάγκη για κάτι πολύ άμεσο. Όχι δεν προτείνω άλλο σίγουρα όχι κανένα από huawei λόγω μη σταθερότητας συνολικά παρόλο την κάμερα μετράνε τα υπόλοιπα περισσότερο.

 

** ίσως τελικά θα ήτανε πιο safe να το πάρεις απευθείας από την OnePlus κ για εγγύηση ή έκδοση κλπ για όποτε κ αν αποφασίσεις/καταλήξεις κλπ όποτε ας δούμε τι τιμές θα βγει το νέο πρώτα 

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι από την OnePlus σκέφτομαι να το πάρω και όπως είδα σε κάποια συγκριτικά βίντεο, δεν είδα και μεγάλη διαφορά ούτε σε ταχύτητα αλλά και ούτε και στην κάμερα σε σχέση με το 7pro, οπότε μάλλον θα κάνω την αγορά μόνο αν δω κάποια αρκετά δελεαστική πρόταση. Και από την άλλη και το 6Τ που έχω και ήδη μπαίνοντας στο τρίτο έτος χρήσης του, πηγαίνει πάρα πολύ καλά και από επιδόσεις αλλά και από αυτονομία της μπαταρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η oneplus όλη την σειρά του 8 ( 8 8t 8 pro) την έχει υπερτιμημένη. Έχω ρωτήσει φίλο που αγοράζει μόνο από oneplus κ δεν γνωρίζει να μου πει το λόγο. Αναρωτιέμαι αν προσφέρουν τίποτα περισσότερο ή έχει να κάνει με την εγγύηση αν κ από ότι ξέρω την έξτρα εγγύηση την αγοράζεις. 

Στο σκρουτζ το 8t που κοιτάω πχ στην έκδοση 8/128 το lunar silver πάει 562 σε άμεση διαθεσιμότητα

Στην oneplus πάει 629.

Περιμένω την έκδοση 9 να βγει μπας και ρίξει τις τιμές των 8 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, yiatsek είπε

Περιμένω την έκδοση 9 να βγει μπας και ρίξει τις τιμές των 8 

Θα πεσει η 8 σειρα - ολα πεφτουν !! Οσοι ξερουν απο τιμες & Αγορες αγοραζουν οταν βγαινει η καινουργια σειρα την παλια οπου παλια προηγουμενη γενια/σειρα. Συνηθως πεφτει η τιμη του προηγουμενου οταν ερθει σε πολλα καταστηματα δικα μας η καινουργια σειρα (συνηθως 1 μηνα μετα την κυκλοφορια της) κ γινει διαθεσιμη για αγορα οποτε ριχνουν την παλια σειρα για να ξεστοκαρουν.

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...