Προς το περιεχόμενο

Πυρκαγιά σε datacenter της OVH Cloud προκαλεί προβλήματα σε αμέτρητες ιστοσελίδες


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με κάποιες από αυτές που υπέστησαν προβλήματα να είναι οι WP Rocket και Imagify

Στις φλόγες τυλίχτηκε το κτίριο της OVH Data Center στο Στρασβούργο της Γαλλίας, δημιουργώντας προβλήματα σε χιλιάδες ιστοσελίδες και εταιρείες, που περιλαμβάνουν γνωστές σελίδες όπως WP Rocket και Imagify.

Διάφορα tweet από πολλαπλές εταιρείες έγιναν διαθέσιμα, με στόχο να ενημερώσουν τους πελάτες που αντιμετώπιζαν προβλήματα, καθώς αρχικά οι φωτιές ήταν εκτός ελέγχου, με πυροσβέστες να καταφέρνουν να αποτρέψουν την εξέλιξή της. Τα διαθέσιμα σώματα παρέμειναν μέχρι να πέσει η θερμοκρασία του κτιρίου ώστε να αποφευχθεί κάποιο αντίστοιχο συμβάν.

Ακολουθεί ανακοίνωση της OVH:
"Αντιμετωπίζουμε ένα πολύ σημαντικό θέμα στο Data Center μας στο Στρασβούργο, όπου εντοπίστηκε φωτιά στο κτίριο SBG2. Οι πυροσβέστες ήρθαν άμεσα αλλά δεν μπορούν να φέρουν υπό έλεγχο τις φλόγες. Όλη η περιοχή έχει εκκενωθεί, που αφορά υπηρεσίες από τα SBG1, 2, 3 και 4."

Αυτό που ακολούθησε, είναι τα προβλήματα που αντιμετώπισαν άλλες ιστοσελίδες και υπηρεσίες, που φιλοξενούσε η OVH, με κάποιες από αυτές να είναι οι WP Rocket, Imagify.

Τα προβλήματα όμως δεν επηρέασαν μόνο ιστοσελίδες, καθώς και παιχνίδια που χρησιμοποιούσαν servers για το online κομμάτι, αντιμετώπισαν παρόμοια θέματα. Ένα από αυτά είναι το Rust, του οποίου τα δεδομένα χάθηκαν και δεν μπορούν να επαναφέρουν.

Δυστυχώς, όσοι δεν κράτησαν από μόνοι τους backup των δεδομένων, βρίσκονται σε πολύ δύσκολη θέση. Για την ώρα είναι άγνωστο αν η OVH μπορέσει να επαναφέρει κάποια δεδομένα από τους servers της.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάπου είχα διαβάσει μια μέρα συμβουλές για εξασφαλισμένο backup και στο τέλος έγραφε πως πρέπει να έχουμε τουλάχιστον διπλά δεδομένα και το ένα από τα αντίγραφα να βρίσκεται σε απόσταση ώστε αν γίνει κάτι (πχ μια φωτιά) να σωθεί ένα από τα δύο. Ιδού...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, PCharon είπε

Κάπου είχα διαβάσει μια μέρα συμβουλές για εξασφαλισμένο backup και στο τέλος έγραφε πως πρέπει να έχουμε τουλάχιστον διπλά δεδομένα και το ένα από τα αντίγραφα να βρίσκεται σε απόσταση ώστε αν γίνει κάτι (πχ μια φωτιά) να σωθεί ένα από τα δύο. Ιδού...

Οντως ετσι ειναι και εκπλησσομαι που δεν εχει backup το datacenter ποσο μαλλον DR site.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gbras είπε

Οντως ετσι ειναι και εκπλησσομαι που δεν εχει backup το datacenter ποσο μαλλον DR site.

Προφανώς το DC φιλοξενούσε πελάτες. Είναι ευθύνη του πελάτη να εξασφαλίσει το backup και το  DR του...

Ακόμα και όμως αν παρείχε infrastructure as a service είναι πάλι θέμα πελάτη αν θα επιλέξε (και θα πληρώσει) DR.

Παρόλα αυτά εννοείτε οτι η εταιρεία είναι έχει ευθύνη ακόμακαι για το downtime και θα πληρώσει πολλά γιούρια....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω ρε παιδιά, τα μεγάλα γνωστά clouds έχουν δίδυμα απομακρυσμένα datacenters; Πχ αν εγώ έχω αγοράσει χώρο δίσκου σε μια Google, είναι 100% εξασφαλισμένα τα δεδομένα μου ή πρέπει να συντηρώ 2ο αντίγραφο και κάπου αλλού, πχ σε άλλη εταιρεία ή σπίτι μου σε περίπτωση φωτιάς ή φυσικής καταστροφής;

Αυτό πάντα το είχα απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, PCharon είπε

Να σας πω ρε παιδιά, τα μεγάλα γνωστά clouds έχουν δίδυμα απομακρυσμένα datacenters; Πχ αν εγώ έχω αγοράσει χώρο δίσκου σε μια Google, είναι 100% εξασφαλισμένα τα δεδομένα μου ή πρέπει να συντηρώ 2ο αντίγραφο και κάπου αλλού, πχ σε άλλη εταιρεία ή σπίτι μου σε περίπτωση φωτιάς ή φυσικής καταστροφής;

Αυτό πάντα το είχα απορία.

Το ειχα κουβεντα  στην δουλεια προσφατα αυτο.

Σωστο μαλλον ειναι να εχεις και καποιο φυσικο backup αλλα ποια η πιθανοτατα να γινει κατι τετοιο;

Και εσυ εχεις εμπιστευτει τα data σου σε ενα τετοιο παροχο, δεν θα επρεπε να τα εχει και αυτος σε καποιον αλλο datacenter σε αλλη περιοχη κλπ αποθηκευμενα για να μην εχεις εσυ θεμα;

Θεωρω οτι το σωστο ειναι να τα εμπιστευεις, αλλα να κρατας και εσυ ενα backup για να εχεις την ουρα σου καλυμμενη.

 

Εγω το εμαθα ολο το θεμα μεσω Reddit και απο World of Warcraft Private Servers που μαλλον ειχανε θεμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, PCharon είπε

Να σας πω ρε παιδιά, τα μεγάλα γνωστά clouds έχουν δίδυμα απομακρυσμένα datacenters; Πχ αν εγώ έχω αγοράσει χώρο δίσκου σε μια Google, είναι 100% εξασφαλισμένα τα δεδομένα μου ή πρέπει να συντηρώ 2ο αντίγραφο και κάπου αλλού, πχ σε άλλη εταιρεία ή σπίτι μου σε περίπτωση φωτιάς ή φυσικής καταστροφής;

Αυτό πάντα το είχα απορία.

Ισχυρίζομαι πως είναι καταναλωτική υπηρεσία, δεν έχεις κανέναν έλεγχο στο hardware και ούτε κάποια επιλογή. Επίσης δεν υπάρχει εύκολη δυνατότητα για μαζικό transfer/copy αρχείων, όπως παρέχουν την δυνατότητα για backup του υπολογιστή ή πολλαπλές εκδόσεις ενός αρχείου. Κάτω από αυτό κέλυφος, θεωρώ ότι αν χαθούν αρχεία από το GDrive τότε η Google οφείλει να αποζημιώσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις cloud υπήρεσιες οτι πληρώνεις παίρνεις. Το "backup" στο ίδιο datacenter ή στο ίδιο region ή σε διαφορετικά region το καθένα έχει την τιμή του και φυσικά προσφέρει και άλλα SLA's . Φυσικά αν έχεις 'backup" μόνο στο ίδιο datacentre υπάρχει όρος ότι σε total destroy incident δεν ευθύνονται για απώλεια data. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν διάφορα επίπεδα σε όλα αυτά.

Πχ στο Azure, όταν φτιάχνεις ένα VM σε ρωτάει αν θέλεις LRS (local redundancy) ή GRS (Geo Redundancy). Στο πρώτο υπάρχει κάλυψη σε επίπεδο τοπικού datacenter, δηλαδή αν ο host που έχει τα δεδομένα σου πέσει, εσύ συνεχίζεις και δουλεύεις από άλλο host στο ίδιο datacenter απρόσκοπτα.

Στο GRS, γίνεται replication των δεδομένων σου και σε άλλο datacenter γεωγραφικά απομακρυσμένο, οπότε έχεις κάλυψη και σε επίπεδο datacenter.

Όλα αυτά είναι μέρος του DR (disaster recovery) αλλά ΔΕΝ θεωρούνται backups. Πχ αν έχεις επιλέξει Local Redundancy και κρατάς τα backup σου μόνο τοπικά στο ίδιο datacenter, τότε και πάλι σε καταστροφή του θα χάσεις τα πάντα.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά με έπιασε κρύος ιδρώτας όταν διάβασα OVH και πυρκαγιά 😀
Γιατί έχω τα πάντα στο google cloud.
Για όσους δεν γνωρίζουν έχει υπογραφεί συμφωνία μεταξύ Google και OVH και όλα τα δεδομένα μας εντός EE δεν θα πηγαίνουν Αμερική αλλά θα τα κρατάει η OVH εντός ΕΕ και θα υπόκεινται στη νομοθεσία της ΕΕ.

France's OVH partners with Google for European cloud computing push
https://www.reuters.com/article/us-ovh-google-cloud-idUSKBN27Q0OP

Η συμφωνία Google - OVH σηματοδοτεί νέα εποχή στις υπηρεσίες cloud
https://www.news247.gr/technologia/i-symfonia-google-ovh-simatodotei-nea-epochi-stis-ypiresies-cloud.9067672.html

1 ώρα πριν, mants118 είπε

και σε μια μέρα έχεις χάσει όλα σου τα δεδομένα.. 

Ναι ισχύει αυτό, είτε cloud είτε local, ειδικά σε consumers.
Και ειδικά σε αυτούς που αγοράζουν από κανένα skroutz εξωτερικούς.
Δες τα reviews, διαμαρτύρονται γιατί ένα ωραίο πρωί τους σταμάτησε να δουλεύει και έχασαν τα πάντα.
Δυστυχώς κάποιος πρέπει να τους πει ότι αυτοί οι δίσκοι που παίρνουν έχουν όριο ζωής.
Αυτό μπορεί να είναι ακόμη και μήνες μέχρι άντε κάποια χρόνια το πολύ.
Είτε σε cloud είτε local ποτέ μα ποτέ δεν κρατάμε ένα μόνο αντίγραφο των δεδομένων που μας ενδιαφέρει να μη χάσουμε με τίποτα.
Το χέρι πρέπει να μπει βαθιά στη τσέπη και πρέπει να υπολογίζουν το κόστους εις διπλούν μη σου πω εις τριπλούν κι αυτό θα "επανέλθει" σε 5 με 10 χρόνια μετά στη καλύτερη αν δεν θέλουν να χάσουν τα δεδομένα τους.
Το παίρνω ένα εξωτερικό από το skroutz και καθάρισα είναι όνειρα θερινής νυκτός.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...