Προς το περιεχόμενο

Πυρκαγιά σε datacenter της OVH Cloud προκαλεί προβλήματα σε αμέτρητες ιστοσελίδες


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Εγώ έχω υπόγειο καταφύγιο για τα δεδομενα, τα εχω σε 3 cloud, σε 10 ηπειρους (6 της γης + 4 σε άλλους πλανήτες), και ένα local backup στο σπιτι για γρήγορη πρόσβαση. Φοβάμαι μόνο πτώση μετεωρίτη ή super nova.

Ε ρε γέλια όταν στα τσιμπήσει τα δεδομένα σου κανένας εξωγήινος! 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Άσχημες καταστάσεις. Καλό το back up αλλά αν είναι στον ίδιο datacenter να που χάνετε.

Κρίμα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, JohnVani18 said:

... Στις φλόγες τυλίχτηκε το κτίριο της OVH Data Center στο Στρασβούργο της Γαλλίας, δημιουργώντας προβλήματα σε χιλιάδες ιστοσελίδες και εταιρείες, ...

ώστε τα datacentres παίρνουν φωτιά και μάλιατα διαστάσεων, λες και είναι ελληνική βιοτεχνία σε προάστιο. ok, αλλά κάπως δύσκολο να γίνει πιστευτό ότι είναι ατύχημα. Ηταν ασφαλισμένο, και για πόσο? η εταιρεία χρωστούσε?

.

.

6 hours ago, Retromaniac said:

Εγώ έχω υπόγειο καταφύγιο για τα δεδομενα, τα εχω σε 3 cloud, σε 10 ηπειρους (6 της γης + 4 σε άλλους πλανήτες), και ένα local backup στο σπιτι για γρήγορη πρόσβαση. Φοβάμαι μόνο πτώση μετεωρίτη ή super nova.

σωστός, σωστότατος, και όπως λέν ο κόζμος στα χωριά: 

                                      "όποιος φυλάει τα data του έχει τα διπλά", +1.

Επεξ/σία από eyw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, PCharon είπε

Κάπου είχα διαβάσει μια μέρα συμβουλές για εξασφαλισμένο backup και στο τέλος έγραφε πως πρέπει να έχουμε τουλάχιστον διπλά δεδομένα και το ένα από τα αντίγραφα να βρίσκεται σε απόσταση ώστε αν γίνει κάτι (πχ μια φωτιά) να σωθεί ένα από τα δύο. Ιδού...

3-2-1 backup strategy

https://www.backblaze.com/blog/the-3-2-1-backup-strategy/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξερει κανεις αν το Dropbox που ειναι εγκατεστημενο σε οικιακο υπολογιστη αλλα ταυτοχρονα και συγχρονισμενο με το Cloud, αν παθαινε κατι παρομοιο θα χανονταν τα αρχεια η ειναι αποθηκευμενα και στον τοπικο υπολογιστη;

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mants118 είπε

Ε ρε γέλια όταν στα τσιμπήσει τα δεδομένα σου κανένας εξωγήινος! 😛

Πήγε να μου την κάνει ένας στον Kepler bxx (κρύβω τα 2 τελευταία ψηφία για λόγους συντομίας). Έφαγε ήτα όμως από την ασφάλεια του datacenter, που είναι εξωγήινης τεχνολογίας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, PCharon είπε

Κάπου είχα διαβάσει μια μέρα συμβουλές για εξασφαλισμένο backup και στο τέλος έγραφε πως πρέπει να έχουμε τουλάχιστον διπλά δεδομένα και το ένα από τα αντίγραφα να βρίσκεται σε απόσταση ώστε αν γίνει κάτι (πχ μια φωτιά) να σωθεί ένα από τα δύο. Ιδού...

Έτσι είναι, όπως και στον πόλεμο, μοιράζεις τις δυνάμεις σου ώστε αν καταστραφεί ένα μέρος αυτών να έχεις reserve. True advice since dawn of mankind. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Vasilius είπε

Έτσι είναι, όπως και στον πόλεμο, μοιράζεις τις δυνάμεις σου ώστε αν καταστραφεί ένα μέρος αυτών να έχεις reserve. True advice since dawn of mankind. 

Εγώ το έχω και για τα σνακ. Βάζω κάποια στην αποθήκη. Life saver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λένε αρχικά για βλάβη σε UPS,  στο SBG2 χτισμένο το 2012.

Κατι πηγε πολύ λάθος με την πυρόσβεση,  εκτός αν ήταν κανα DC όπως αυτά στον Άγιο Στέφανο, ονόματα δεν λέμε...
Εκτός και αν ηταν οργανωμένη δολιοφθορά.

 

Όπως κ να έχει, ενα Azure storage blob είναι οικονομική κ αξιόπιστη λύση για off-site backup.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, RaNd είπε

Λένε αρχικά για βλάβη σε UPS,  στο SBG2 χτισμένο το 2012.

Κατι πηγε πολύ λάθος με την πυρόσβεση,  εκτός αν ήταν κανα DC όπως αυτά στον Άγιο Στέφανο, ονόματα δεν λέμε...
Εκτός και αν ηταν οργανωμένη δολιοφθορά.

 

Όπως κ να έχει, ενα Azure storage blob είναι οικονομική κ αξιόπιστη λύση για off-site backup.

 

 

 

Ειδικά το archive tier (αν δεν σε νοιάζει να έχεις κάποιες ώρες downtime μέχρι να έρθει) είναι πολύ φθηνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους περισσοτερους εδω μεσα to back up δεν σημαινει απωλεια των δεδομενων αλλα απωλεια του αντιγραφου ασφαλειας.Δεν χανεται και ο κοσμος ολος.

 

Υ.Γ για τον φιλο που ρωταει το dropbox αποθηκευει τα αρχεια στο pc(δεν θυμαμαι αν αποθηκευει ολα ή αυτα που επιθυμεις.Επισης αντιστοιχα το κανει και στο κινητο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, PCharon είπε

Κάπου είχα διαβάσει μια μέρα συμβουλές για εξασφαλισμένο backup και στο τέλος έγραφε πως πρέπει να έχουμε τουλάχιστον διπλά δεδομένα και το ένα από τα αντίγραφα να βρίσκεται σε απόσταση ώστε αν γίνει κάτι (πχ μια φωτιά) να σωθεί ένα από τα δύο. Ιδού...

Έτσι είναι, από τα πρώτα πράγματα που μαθαίνεις στην πληροφορική, σοβαρά τώρα αυτοί δεν είχαν αντίγραφα του data center κάπου αλλού? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...