Προς το περιεχόμενο

Προσθήκη Access Point σε υπάρχον δίκτυο


negkas_p@hotmail.com

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί τι θα κάνεις σε ένα σπίτι και θες παραπάνω απο 100mbps? Σε εταιρεία και αν τους το πας στο 100 δεν θα πάρει κανείς χαμπάρι, πόσο μάλλον στο σπίτι. Θα κάνεις 4κ στριμινκ με wifi? Και 400-500mbps που σου δίνει ένα wifi 5 μια χαρά είσαι εκτός και αν έχεις gigabit σύνδεση και κατεβάζεις τορεντ σε λαπτοπ. Οβερκιλ και μάλιστα τρελό με τις υπάρχουσες γραμμές στην ελλάδα. Με μερικά cap ac είναι χαπι κάποιος στο 90% των περιπτόσεων, αλλιώς αρουμπα ή ruckus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξερει κανεις αν παραγγειλω απο την ευρωπαικη ιστοσελιδα της unifi ,3 acces points αν θα μου τα στειλουν απο αγγλια?

Σε αυτην τη περιπτωση τι γινεται με το τελωνειο?

Επεξ/σία από IKARIWTHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
31 minutes ago, IKARIWTHS said:

Ξερει κανεις αν παραγγειλω απο την ευρωπαικη ιστοσελιδα της unifi ,3 acces points αν θα μου τα στειλουν απο αγγλια?

Σε αυτην τη περιπτωση τι γινεται με το τελωνειο?

Από Πράγα έρχονται. Έριξε παραγγελία ένας φίλος τις προάλλες, μέσα σε 1-2 εργάσιμες του παραδόθηκε με UPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με τα unifi είναι ότι ρισκάρεις στο τι έγινε με το χακ που φάγανε. Είμαι σε σκέψεις για το αν θα τα ακουμπήσω ή όχι αλλά δεν βλέπω και άλλη ολοκληρωμένη λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Το θέμα με τα unifi είναι ότι ρισκάρεις στο τι έγινε με το χακ που φάγανε. Είμαι σε σκέψεις για το αν θα τα ακουμπήσω ή όχι αλλά δεν βλέπω και άλλη ολοκληρωμένη λύση. 

Τι χακ έγινε;

Δεν είδα κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 hours ago, johnyboy said:

Το θέμα με τα unifi είναι ότι ρισκάρεις στο τι έγινε με το χακ που φάγανε. Είμαι σε σκέψεις για το αν θα τα ακουμπήσω ή όχι αλλά δεν βλέπω και άλλη ολοκληρωμένη λύση. 

Τίποτα δεν ρισκάρεις, αλλά αν νοιώθεις έτσι πήγαινε σε TP-Link Omada.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Τίποτα δεν ρισκάρεις, αλλά αν νοιώθεις έτσι πήγαινε σε TP-Link Omada.

ανάμεσα σε αυτά είμαι για wifi και αφήνω μια μικρή πιθανότητα για ruckus r510 used. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προσωπικά δεν θα πήγαινα τώρα σε κάτι που δεν είναι WiFi 6.

6 minutes ago, johnyboy said:

ανάμεσα σε αυτά είμαι για wifi και αφήνω μια μικρή πιθανότητα για ruckus r510 used. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Thresh είπε

Προσωπικά δεν θα πήγαινα τώρα σε κάτι που δεν είναι WiFi 6.

 

είναι όμως τόσο χρήσιμο το wifi 6? μόνο τα κινητά έχουν αντε και κανένα λαπτοπ. για όλες τις υπόλοιπες συσκευές είναι άχρηστο. Αξίζει για 3 4 συσκευές να πας σε wifi 6?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, johnyboy said:

είναι όμως τόσο χρήσιμο το wifi 6? μόνο τα κινητά έχουν αντε και κανένα λαπτοπ. για όλες τις υπόλοιπες συσκευές είναι άχρηστο. Αξίζει για 3 4 συσκευές να πας σε wifi 6?

Είναι "milestone" αναβάθμιση του WiFi. Μπορεί να μην το αξιοποιείς τώρα, αλλά μελλοντικά θα μπορείς να το εκμεταλλευτείς. 

Αν είχες ήδη WiFi 5 APs όπως εγώ θα σου έλεγα μην πας, περίμενε πρώτα να πάρεις συσκευές, να βγει το WiFi 6E που θα έχει κι extra συχνότητα.

Πχ το UniFi 6 Lite της Ubiquiti είναι καλύτερη επιλογή (VFM) για το σπίτι από όλα τα WiFi 5 APs που βγάζει η ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Thresh είπε

Είναι "milestone" αναβάθμιση του WiFi. Μπορεί να μην το αξιοποιείς τώρα, αλλά μελλοντικά θα μπορείς να το εκμεταλλευτείς. 

Αν είχες ήδη WiFi 5 APs όπως εγώ θα σου έλεγα μην πας, περίμενε πρώτα να πάρεις συσκευές, να βγει το WiFi 6E που θα έχει κι extra συχνότητα.

Πχ το UniFi 6 Lite της Ubiquiti είναι καλύτερη επιλογή (VFM) για το σπίτι από όλα τα WiFi 5 APs που βγάζει η ίδια.

σκέφτομαι να πάω σε mikrotik ρουτερ και switch και unifi waps. Τα waps της mikrotik είναι για πέταμα, δεν σηκώνουν ούτε 30 συσκευές το καθένα και εγώ υπολογίζω γύρω στα 100. Από την άλλη τα switch και router της unifi δεν μαρεσουν. 

 

το unifi 6 Lite είναι καλή περίπτωση για να βάλω ένα σε κάθε όροφο. Πως πάνε από roaming? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, johnyboy said:

σκέφτομαι να πάω σε mikrotik ρουτερ και switch και unifi waps. Τα waps της mikrotik είναι για πέταμα, δεν σηκώνουν ούτε 30 συσκευές το καθένα και εγώ υπολογίζω γύρω στα 100. Από την άλλη τα switch και router της unifi δεν μαρεσουν. 

 

το unifi 6 Lite είναι καλή περίπτωση για να βάλω ένα σε κάθε όροφο. Πως πάνε από roaming? 

Ανάλογα τον όροφο, δεν ξέρω αν θα φτάνουν σε περίπτωση που θες να έχεις και ταχύτητες της προκοπής.

Με τα WiFi 5 μου δεν έχω θέμα με roaming, κυκλοφορώ  μέσα στο σπίτι με το κινητό, αλλάζει AP ανάλογα με το ποιο έχει καλύτερη κάλυψη στο σημείο που βρίσκομαι.

Τα switch της δεν είναι άσχημα, στα routers πέφτει η γκρίνια κλασικά. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Thresh είπε

Ανάλογα τον όροφο, δεν ξέρω αν θα φτάνουν σε περίπτωση που θες να έχεις και ταχύτητες της προκοπής.

Με τα WiFi 5 μου δεν έχω θέμα με roaming, κυκλοφορώ  μέσα στο σπίτι με το κινητό, αλλάζει AP ανάλογα με το ποιο έχει καλύτερη κάλυψη στο σημείο που βρίσκομαι.

Τα switch της δεν είναι άσχημα, στα routers πέφτει η γκρίνια κλασικά. 😛

Θα το σκεφτώ λίγο ακόμα και θα αποφασίσω, μπορεί να πάω σε LR. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, johnyboy said:

Θα το σκεφτώ λίγο ακόμα και θα αποφασίσω, μπορεί να πάω σε LR. 

Εννοείς το WiFi 6 LR που κάνει 180? Μόνο από EU Store της Ubiquiti, αλλά ανύπαρκτη διαθεσιμότητα Ελλάδα και υψηλότερη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...