Προς το περιεχόμενο

Τα Παιδιά της Πίστας Podcast | 41 – Βαγγέλης Κράτσας: ένας φίλος ήρθε απόψε απ’ τα παλιά


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα Παιδιά της Πίστας καλωσορίζουν στο επεισόδιο αυτής της εβδομάδας τον Βαγγέλη Κράτσα.

Ο θρυλικός αρχισυντάκτης του PC master, ανοίγει την καρδιά του στον Τίμο και τον Πέτρο, μιλώντας τους για όλους και για όλα: από τον τρόπο με τον οποίο ξεκίνησε την καριέρα του, τη χρυσή εποχή των περιοδικών και τις αναμνήσεις του από το PC master, μέχρι τα αγαπημένα του video games, τη σχέση του με τον Ανδρέα Παρασκευά Τσουρινάκη και την εμπειρία του από το game development. Μία συνέντευξη εφ’ όλης της ύλης με μία από τις πλέον εμβληματικές προσωπικότητες του ελληνικού ειδικού Τύπου των video games.

Μην ξεχνάτε ότι μπορείτε να βρίσκετε Τα Παιδιά της Πίστας στο group τους στο Facebook για καθημερινή επικοινωνία, κληρώσεις και πολλά άλλα που ετοιμάζουν.

Αναλυτικά:

01:41 – Ποιος είναι ο Βαγγέλης Κράτσας;

04:34 – Ξεκινώντας στο PC master

09:20 – Τι σήμαινε να είναι κανείς αρχισυντάκτης περιοδικού για video games

13:08 – Η εποχή των 90/00s στον ειδικό Τύπο του gaming

16:18 – Ιστορίες και αναμνήσεις από το PC master 

29:33 – Φάκελος Τσουρινάκης

36:50 – Λείπει το PC master σήμερα;

43:34 – Η μεγαλύτερη ήττα του gaming

46:10 – Υπάρχει εξειδίκευση στα νέα μέσα;

52:08 – Game development: η «γέννηση» του Vantor

54:14 – Ο Βαγγέλης Κράτσας ξεχωρίζει τα παιχνίδια που τον «σημάδεψαν»

1:00:21 – Ένα μεγάλο «ευχαριστώ» στον Βαγγέλη Κράτσα από τον Πέτρο

Το podcast “Τα Παιδιά της Πίστας” κυκλοφορεί κάθε Παρασκευή και διατίθεται μέσω Apple Podcasts, Google Podcasts και Spotify. Μην ξεχάσετε να γίνετε μέλη στο group του στο Facebook.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pixel, PC Master, User, μου λείπει εκείνος παρειστικος τρόπος γραφής που είχαν στις αρχές τους. Θα πάρω το παλιό 486/40 μου που δουλεύει άριστα ακόμα (286/386 δεν λειτουργούν δυστηχως), τα περιοδικά, θα κλείσω κινητά και θα πάω να περάσω κανένα 15ημερο στο εξωχικο αλλά μόνο με early/mid 90s πράγματα τριγύρω μου. Έτσι κ αλλιώς η καραντίνα θα μας κρατάει καιρο ακόμα μέσα. 

2 ώρες πριν, Vlad27 είπε

Προσκυνουμε τον Σαρκ Σατ με το Πρασινο Πουλοβερ. Ρισπεκτ απο τα παλια!!

Ο πρώτος σατανιστής gaming αρχισυντάκτης!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο μπράβο μπράβο...σοκ και δέος για τους πρωταγωνιστές της χρυσής εποχής των περιοδικών πληροφορικής! Αναμένουμε την επόμενη συνέντευξη..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κρατσας, ενας μεγαλος θρυλος του PCMaster (και στα παλιοτερα Pixel η User).

Πολυ μου αρεσουν οι προσφατες συνεντευξεις απο την παλια ομαδα συντακτων του περιοδικου, οταν βρισκοταν στις μεγαλες δοξες του. Ελπιζω να φερετε και τον τιτανοτεραστιο Τσουρινακη καποια στιγμη. Ο ανθρωπος ΗΤΑΝ το PCMaster, και επαιξε καιριο ρολο στην αγαπη μας για τα adventures και τα rpgs.

8 ώρες πριν, Vlad27 είπε

Προσκυνουμε τον Σαρκ Σατ με το Πρασινο Πουλοβερ. Ρισπεκτ απο τα παλια!!

και τα μαστιγια του με τις 7 ουρες. 😄

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοσταλγικά παιδικά χρόνια!!! Τι υπέροχες εποχές! Η αναμονή να πάρεις στα χέρια σου το περιοδικό και να το ξεζουμίσεις. Και μετά να παίξεις τα demo της συνοδευτικής δισκέτας στον 386/486 σου. Μεγαλώσαμε!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την άκουσα όλη τη συνέντευξη κατά την πρωινή μου πεζοπορία! Πολύ ενδιαφέροντα θέματα, νοσταλγικά και συγκινητικά για όσους από εμάς ήμασταν "παρόντες" εκείνες τις εποχές του ειδικού Τύπου...

Σημείωσα πως ο Βαγγέλης αναφέρθηκε σε αρκετά ζητήματα σχετικά με τον Ανδρέα, ωστόσο απέφυγε να πει κάτι για τα σημερινά whereabouts του - και δεδομένου πως είναι καλός του φίλος, αυτό για μένα δείχνει καθαρά πως ο Ανδρέας δεν επιθυμεί κανενός είδους δημοσιότητα, αυτή τη στιγμή τουλάχιστον. Μακάρι τα παιδιά (ή οποιοσδήποτε άλλος) να καταφέρουν να τον προσεγγίσουν για συνέντευξη εφ' όλης της ύλης, όμως αμφιβάλλω για το πόσο εφικτό είναι αυτό...

Άλλος υποψήφιος που είμαι σίγουρος πως πολλοί θα ήθελαν να ακούσουν είναι ο Γιάννης ο Πατρίκος.

Επεξ/σία από DrFreeman
typos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...