Προς το περιεχόμενο

Νέο μήνυμα ενημέρωσης του Netflix για όσους διαμοιράζονται το λογαριασμό τους


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μανα για το νετφλιχ ειχα κανει clone sim και πες στο δικιγορο...

Αραβας με δυο οικογενειες που του επιτρεπει η θρησκεια να ζουν διαφορετικη στεγη η μια μανα και το παιδι τους χωρισε.

Επεξ/σία από blonde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όλα για το χρήμα 25 δις βγάλανε με τον κωλο COVID τι δώσανε πίσω στον κόσμο τπτ. Μα τπτ. Δεν είναι σωστό! Θα την ακούσουν πιστεύω δεν θα τους βγει σε καλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Petrosbev είπε

Όλα για το χρήμα 25 δις βγάλανε με τον κωλο COVID τι δώσανε πίσω στον κόσμο τπτ. Μα τπτ. Δεν είναι σωστό! Θα την ακούσουν πιστεύω δεν θα τους βγει σε καλό. 

Μόνο που 25 δις ήταν το revenue.

Δεν έβγαλαν 25 δις γιατί πέρα από έσοδα έχουν και έξοδα.

Το net income που είχαν ήταν 2,7 δις, δεν το λες και τρελό ποσό για μια εταιρεία του μεγέθους του Netflix με market cap στα 230 δις.

Τουλάχιστον δεν μπαίνει μέσα όπως έμπαινε προ covid.

Για να καταλάβεις ότι 2,7 δις δεν είναι και υπερκέρδη για μια εταιρεία του μεγέθους του Netflix, η Nintendo πχ με market cap στα 65 δις είχε σχεδόν διπλάσιο net income, πάνω από 4 δις. 

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω 2 πράγματα με τα σχόλια που διαβάζω:

1) Αφού σε πολλούς δεν αρέσει το Netflix είτε λόγω περιεχομένου, είτε λόγω ποιότητας εικόνας γιατί το έχουν;

2) Γιατί δεν καταλαβαίνετε ότι η είδηση δεν αφορά τον διαμοιρασμό μεταξύ φίλων-συγγενών, αλλά τους λογαριασμούς που πωλούνται σε ebay κ.λπ.;

Επίσης, το ότι έχεις τη συνδρομή δε σου δίνει το δικαίωμα να δίνεις τους κωδικούς όπου θέλεις. Δεν αγόρασες την Netflix, μία υπηρεσία της αγόρασες. Στο της είδησης τώρα, λέει ξεκάθαρα ότι μπορείς να κάνεις verify με το email του κατόχου. Αφού το μοιράζονται φίλοι δεν είναι δύσκολο να ζητήσεις τον κωδικό για το verify και να τελειώνει. Ξεκολλάτε λίγο με το κράξιμο και αν δε σας αρέσει η υπηρεσία μη τη χρησιμοποιείτε, σε κάθε θέμα για Netflix το 90% είναι από άτομα που δε βλέπουν γιατί έχει σαβούρα και Αμερικανιές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2021 στις 7:31 ΜΜ, vaskor είπε

Αν πληρώνει καποιος, ( όχι εγω, για κάποιο φίλο ρωτάω) συνδρομή για 2 σ’ συσκευές, πρέπει αναγκαστικά να μένει στην ίδια στέγη με τον άλλον; Ή ειναι ενταξει αν μένει με τη συσκευή του σε άλλη στέγη, μακριά;

Σημασία έχει να μένετε μαζί.

Οσο για τη συσκευή, αυτή μπορεί να είναι σε άλλο σπίτι. 

Στις 12/3/2021 στις 8:16 ΜΜ, johnnieinlab είπε

Με λίγο ψάξιμο ανακαλύπτεις ότι η παραπάνω ιστορία έχει μικρή σχέση με την πραγματικότητα.

https://en.wikipedia.org/wiki/Writing_in_space

Το Wikipedia δεν μετράει. 

Θεωρείται στους επιστημονικους κύκλους μη αξιόπιστη πηγή. 

Βρες κάτι άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2021 στις 11:17 ΜΜ, Physics_Rulez είπε

Συγνώμη, υπάρχει κανένας λογικός άνθρωπος που θα κάνει οικογενειακό λογαριασμό με 4 χρήστες για να βλέπουν netflix μέσα στο ίδιο σπίτι;

Φαντάζομαι δεν είσαι παντρεμένος 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, aypnia είπε

Όχι αλλά σημασία για μένα δεν έχει η ποσότητα αλλά η ποιότητα.

Κι όταν μου το δίνουν σε τέτοια τιμή...

Για να είμαι πιο ακριβής, έχω Netflix αλλά όταν στο τέλος του έτους έρθει το Disney+ θα το σκεφτώ αν θα κρατήσω το Netflix.

Είναι σίγουρο ότι θα έρθει το Δεκέμβριο, έχει κλειδώσει η ημερομηνία για την ανατολική Ευρώπη.

Έχοντας HBO, τα Max originals, το Discovery+, το Disney+ και το Star και το National Geographic που συμπεριλαμβάνει δεν νομίζω ότι θα μου λείψει το Netflix αν το κόψω.

Με το ετήσιο πακετάκι, το Disney+ μαζί με το Star θα μου βγαίνει 7,5 ευρώ το μήνα και για το HBO και το Discovery+ ουσιαστικά δεν πληρώνω κάτι, ουσιαστικά μου τα δίνουν δωρεάν για να έχω internet από τη Vodafone.

Έχω Vodafone tv, κινιτα, σταθερά, διεθνή δωρεάν με 18 ευρώ επειδή έχω και κινητό Vodafone. Έχει πολλά και ωραία κανάλια το Vodafone tv αλλά άμα θες ταινίες θέλει έχτρα χρήματα, δεν μπορεί να συγκριθεί με το netflix η μέρα με την νύχτα. Και ποιότητα εικόνας είναι επισεις ποιο κάτω άσε που το έχεις μόνο σε μια τηλεόραση. ΤΟ netflix για εμένα που θέλω να δω κάτι μέρα παρά μέρα την ώρα που το θέλω είναι μονόδρομος 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

Με αυτή τη λογική μάζεψε την παρέα σου και πήγαινε κινηματογράφο. Θα απαιτήσεις να πληρώσεις ένα εισιτήριο αλλά θα μπείτε δέκα μέσα να δείτε την ταινία ή ακόμα καλύτερα με ένα εισιτήριο να πάει ο καθένας να δει ότι γουστάρει. Αυτό ακριβώς λες, καμιά διαφορά. Αν σου φαίνεται λογικό πάω πάσο.

Από τα όσα έγραψα με επιχείρημα προτίμησες αυτό. ΟΚ

Γιατί μπερδεύεις την υπηρεσία του κινηματογράφου με την υπηρεσία προβολής απ`το σπίτι;

Στον κινηματογράφο εκτός από την πολυθρόνα που θα κάθεσαι κατά τη διάρκεια της προβολής σου παρέχουν και θέρμανση και σωστό ήχο και σωστή εικόνα και καθαρή αίθουσα και πολλά ακόμη. 

Στην υπηρεσία της NETFLIX με τη δική σου τηλεόραση, το δικό σου σαλόνι, και τα δικά σου περιφερειακά που και πάλι 4Κ δεν πρόκειται να πιάσεις.

Άμα δηλαδή εγώ πληρώσω τα ποπ κόρν και στην αίθουσα τα φάω με παρέα, υπάρχει κάνα θέμα; Εφόσον η Netflix στο πλήρες πακέτο σου παρέχει 4 προβολές το αν θα το μοιραστώ αυτό με οικογένεια, φίλους, γείτονες κ.λ.π είναι καθαρά δικό μου θέμα.

Πληρώνω για 4 προβολές; Τον αν εγώ λείπω ή για Χ λόγους δεν μπορώ να δω, δεν το κατάλαβα γιατί να μην μπορώ να το δώσω αλλού; Κι αν εγώ δεν έχω αδέρφια στο υποτιθέμενο οικογενειακό ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΝ ΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΠΑΚΕΤΟ ΣΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ, μου απογορεύει κάποιος να το πληρώνω με την παρέα μου;

Verification Code να δώσουμε και ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης με ταυτότητα και αφμ άμα είναι... Τι ηλιθιότητες είναι αυτές που κάποτε το δικό σας πρόβλημα ήταν η πειρατεία και τα torrents και τώρα σας ενοχλεί το γεγονός πως δίνει κάποιος το μη πειρατικό account του σε κάποιον άλλο.

Τέλος πάντων ο κόσμος είτε το πληρώνει με άλλους, είτε το έχει άπο κάποιον που δεν βλέπει σχεδόν ποτέ. Αυτό σημαίνει πως η NETFLIX θα χάσει υπερβολικά πολλούς και όχι επειδή από αντίποινα θα πήγαινε κάποιος σε μια άλλη streaming υπηρεσία, επειδή ο κόσμος έχει βαρεθεί να ασχολείται με προβλήματα που δεν πρέπει να υπάρχουν. Υποτίθεται η NETFLIX είναι ψυχαγωγία, όχι επαλλήθευση 10 βημάτων λες και είσαι πράκτορας και συνδέεσαι στο FBI.

Προσωπικά αν με κάποιο τρόπο μελλοντικά με κουράσει η NETFLIX και μου δημιουργήσει πρόβλημα σύνδεσης, θα κόψω τη συνδρομή όπως και πολλοί άλλοι.

4 ώρες πριν, dkmaster είπε

Δεν καταλαβαίνω 2 πράγματα με τα σχόλια που διαβάζω:

1) Αφού σε πολλούς δεν αρέσει το Netflix είτε λόγω περιεχομένου, είτε λόγω ποιότητας εικόνας γιατί το έχουν;

2) Γιατί δεν καταλαβαίνετε ότι η είδηση δεν αφορά τον διαμοιρασμό μεταξύ φίλων-συγγενών, αλλά τους λογαριασμούς που πωλούνται σε ebay κ.λπ.;

Επίσης, το ότι έχεις τη συνδρομή δε σου δίνει το δικαίωμα να δίνεις τους κωδικούς όπου θέλεις. Δεν αγόρασες την Netflix, μία υπηρεσία της αγόρασες. Στο της είδησης τώρα, λέει ξεκάθαρα ότι μπορείς να κάνεις verify με το email του κατόχου. Αφού το μοιράζονται φίλοι δεν είναι δύσκολο να ζητήσεις τον κωδικό για το verify και να τελειώνει. Ξεκολλάτε λίγο με το κράξιμο και αν δε σας αρέσει η υπηρεσία μη τη χρησιμοποιείτε, σε κάθε θέμα για Netflix το 90% είναι από άτομα που δε βλέπουν γιατί έχει σαβούρα και Αμερικανιές.

1) Σίγουρα δεν υπάρχει ULTRA HD, το έχουμε επειδή βλέπουν άλλοι, διεστραμένο να πληρώνεις υπηρεσία για άλλους ε; Πες ότι κερνάς μια γύρα ποτά.

2) Τι είναι αυτό πάλι με το e-bay κλπ και εφόσον είναι έτσι γιατί οι ίδιοι κράζετε για όλα τα υπόλοιπα;  Ήδη εσύ με την απάντησή σου κράζεις για ότι κράζουν όλοι πάντα.

Εννοείται πως έχω το δικαίωμα να δίνω τους κωδικούς μου όπου θέλω, όπως και το ticket στο σινεμά αν αλλάξω γνώμη και αποφασίσω να μην πάω στην προβολή. Όταν οριστικοποιηθεί αυτή η διαδικασία επαλήθευσης και δούμε εάν είναι με sms, e-mail κλπ τότε θα μπορούμε να απαντήσουμε ανάλογα και για το πόσο εύκολο ή δύσκολο θα είναι. Άμα δηλαδή βάλουμε ένα mail μόνο για Netflix και η επιβεβαίωση έρχεται εκεί όλα καλά, εάν είναι με άλλο τρόπο ή κινητό τότε ακύρωση συνδρομής επειδή έχει και Αμερικάνικη σαβούρα και θα έχει και αυτό με το verification.

Εγώ άλλο δεν καταλαβαίνω. Υπάρχει άνθρωπος που πιστεύει πως το μεγαλύτερο ποσοστό προβολών είναι επιτυχίες και όχι σαβούρα; Σοβαρά τώρα;

Επεξ/σία από d4mage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, d4mage είπε

Κ Είναι δυνατόν να πληρώνω ΟΤΕ και να βγει ξαφνικά και να μου πει που θα δίνω το WIFI για να αναγκάσει και τον γείτονα να βάλει ADSL;

Εφόσον ΔΕΝ βλέπω κάτι, δεν επηρεάζω με κάποιο τρόπο των αριθμό των προβολών και αποφασίζω να το δώσω στον απέναντι τι κουμάντο είναι αυτό στα λεφτά μου απορώ. Έστω πως ο γείτονας δεν έχει λεφτά για Netflix, και για ΟΤΕ, ενοχλώ κάποιον με το να δώσω τα δικά μου σε όποιον γουστάρω;

 

Με το συμπάθειο αλλά λες αρλούμπες. Το κόστος των συνδρομών (netflix,ote,leasing,ασφάλεια αμαξιού,κλπ) βγαίνει πάντα από τα στατιστικά στοιχεία χρήσης.

Ο ΟΤΕ ξέρει ότι οι server του θα παραδώσουν Χ Bandwidth για μια μέση οικογένεια των 4 ατόμων. Ναι υπάρχουν και οικογένειες με 6 άτομα αλλά και οικογένειες με 2. Τώρα αν εμφανιζόντουσαν συνέχεια "οικογένειες" με 15 άτομα; Το ίδιο Bandwidth(κόστος στην εταιρεία)Καταναλώνουν;

Η ασφαλιστική σου λεει για την εμπειρία σου και τα χιλιομετρα που κάνει συνήθως ένα αμάξι (10-25000 τον χρόνο) τα 120€ είναι ένα καλό ποσό για να σου προσφέρει ασφαλιστική κάλυψη. Αν το αμάξι το οδηγούν και 2 γείτονες και κάνει 100.000 το χρόνο είναι το ίδιο για την ασφαλιστική εταιρεία;

Η Νετφλιξ λέει εντάξει 1 άτομο ποσο να δεί σε μια μέρα; 6 ώρες; πάρε συνδρομή 9€ γιατί τόσο μου κοστίζει (νέοι τίτλοι, server, bandwidth,τεχνικοί,etc). Αν η ίδια συνδρομή βλέπει 20 ώρες την ημέρα δεν είναι χαμένα έξοδα για το Netflix; Εταιρία ειναι και κοιτάει το κέρδος.

Και στα γράφω εγώ που μοιράζω το Internet σε 2 σπίτια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης παρτηρούνται πωλήσεις λογαριασμών σε εξευτελιστικες τιμές τους οποίους χρησιμοποιούν χιλιάδες άτομα. Προφανώς αυτές τις ευκολίες τις έκανε αρχικά για να μαζέψει κόσμο σχετικά με και με το φτωχό πρόγραμμα. Τώρα θα αρχίσει να ανεβάζει τιμές και να κόβει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d4mage είπε

Από τα όσα έγραψα με επιχείρημα προτίμησες αυτό. ΟΚ

Γιατί μπερδεύεις την υπηρεσία του κινηματογράφου με την υπηρεσία προβολής απ`το σπίτι;

Στον κινηματογράφο εκτός από την πολυθρόνα που θα κάθεσαι κατά τη διάρκεια της προβολής σου παρέχουν και θέρμανση και σωστό ήχο και σωστή εικόνα και καθαρή αίθουσα και πολλά ακόμη. 

Στην υπηρεσία της NETFLIX με τη δική σου τηλεόραση, το δικό σου σαλόνι, και τα δικά σου περιφερειακά που και πάλι 4Κ δεν πρόκειται να πιάσεις.

Άμα δηλαδή εγώ πληρώσω τα ποπ κόρν και στην αίθουσα τα φάω με παρέα, υπάρχει κάνα θέμα; Εφόσον η Netflix στο πλήρες πακέτο σου παρέχει 4 προβολές το αν θα το μοιραστώ αυτό με οικογένεια, φίλους, γείτονες κ.λ.π είναι καθαρά δικό μου θέμα.

Πληρώνω για 4 προβολές; Τον αν εγώ λείπω ή για Χ λόγους δεν μπορώ να δω, δεν το κατάλαβα γιατί να μην μπορώ να το δώσω αλλού; Κι αν εγώ δεν έχω αδέρφια στο υποτιθέμενο οικογενειακό ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΝ ΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΠΑΚΕΤΟ ΣΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ, μου απογορεύει κάποιος να το πληρώνω με την παρέα μου;

Verification Code να δώσουμε και ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης με ταυτότητα και αφμ άμα είναι... Τι ηλιθιότητες είναι αυτές που κάποτε το δικό σας πρόβλημα ήταν η πειρατεία και τα torrents και τώρα σας ενοχλεί το γεγονός πως δίνει κάποιος το μη πειρατικό account του σε κάποιον άλλο.

Τέλος πάντων ο κόσμος είτε το πληρώνει με άλλους, είτε το έχει άπο κάποιον που δεν βλέπει σχεδόν ποτέ. Αυτό σημαίνει πως η NETFLIX θα χάσει υπερβολικά πολλούς και όχι επειδή από αντίποινα θα πήγαινε κάποιος σε μια άλλη streaming υπηρεσία, επειδή ο κόσμος έχει βαρεθεί να ασχολείται με προβλήματα που δεν πρέπει να υπάρχουν. Υποτίθεται η NETFLIX είναι ψυχαγωγία, όχι επαλλήθευση 10 βημάτων λες και είσαι πράκτορας και συνδέεσαι στο FBI.

Προσωπικά αν με κάποιο τρόπο μελλοντικά με κουράσει η NETFLIX και μου δημιουργήσει πρόβλημα σύνδεσης, θα κόψω τη συνδρομή όπως και πολλοί άλλοι.

1) Σίγουρα δεν υπάρχει ULTRA HD, το έχουμε επειδή βλέπουν άλλοι, διεστραμένο να πληρώνεις υπηρεσία για άλλους ε; Πες ότι κερνάς μια γύρα ποτά.

2) Τι είναι αυτό πάλι με το e-bay κλπ και εφόσον είναι έτσι γιατί οι ίδιοι κράζετε για όλα τα υπόλοιπα;  Ήδη εσύ με την απάντησή σου κράζεις για ότι κράζουν όλοι πάντα.

Εννοείται πως έχω το δικαίωμα να δίνω τους κωδικούς μου όπου θέλω, όπως και το ticket στο σινεμά αν αλλάξω γνώμη και αποφασίσω να μην πάω στην προβολή. Όταν οριστικοποιηθεί αυτή η διαδικασία επαλήθευσης και δούμε εάν είναι με sms, e-mail κλπ τότε θα μπορούμε να απαντήσουμε ανάλογα και για το πόσο εύκολο ή δύσκολο θα είναι. Άμα δηλαδή βάλουμε ένα mail μόνο για Netflix και η επιβεβαίωση έρχεται εκεί όλα καλά, εάν είναι με άλλο τρόπο ή κινητό τότε ακύρωση συνδρομής επειδή έχει και Αμερικάνικη σαβούρα και θα έχει και αυτό με το verification.

Εγώ άλλο δεν καταλαβαίνω. Υπάρχει άνθρωπος που πιστεύει πως το μεγαλύτερο ποσοστό προβολών είναι επιτυχίες και όχι σαβούρα; Σοβαρά τώρα;

Εγώ δεν έκραξα κανέναν σε αντίθεση με εσένα. Αγανάκτηση και απορία εξέφρασα. Επίσης δεν έχω δει όλο το περιεχόμενο για να βγάλω με ποσοστά πόση σαβούρα έχει και πόσες επιτυχίες. Εγώ εδώ και πάνω από έναν χρόνο έχω κατά ευχαριστηθεί ποιοτικό περιεχόμενο πάντως για τα δικά μου δεδομένα. Εφόσον για τα δικά σου έχει σαβούρες, μπορείς κάλλιστα να το κόψεις από τώρα να ησυχάσουμε και εμείς από την γκρίνια.

Επίσης το να πληρώνεις μία υπηρεσία ακόμη και 1 cent ενώ το μεγαλύτερο ποσοστό είναι σαβούρα τότε μάλλον πας στα όρια του μαζοχισμού δεν εξηγείται. Ακόμη για το verification κάτσε να σου χακάρουν κανένα προφιλ στο netflix και μετά θα γκρινιάζεις γιατί δεν έχουν δικλείδες.

Τα πράγματα είναι απλά, δε σου αρέσει λόγω ποιότητας, περιεχομένου, τιμής, μοντέλου υπηρεσίας; Κόψ'το. Σου αρέσει; Μείνε. Όλα τα άλλα είναι να 'χαμε να λέγαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, karaLRS είπε

Η Νετφλιξ λέει εντάξει 1 άτομο ποσο να δεί σε μια μέρα; 6 ώρες; πάρε συνδρομή 9€ γιατί τόσο μου κοστίζει (νέοι τίτλοι, server, bandwidth,τεχνικοί,etc). Αν η ίδια συνδρομή βλέπει 20 ώρες την ημέρα δεν είναι χαμένα έξοδα για το Netflix; Εταιρία ειναι και κοιτάει το κέρδος.

Για να καταλαβω γιατι οντως δε γνωριζω.Μας χρεωνει αναλογα με τα δεδομενα που καταναλωνουμε?Αν παιζει το Netflix ολη μερα στο σπιτι,μπορει να μου ζητησει περισσοτερα χρηματα δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, athns είπε

Για να καταλαβω γιατι οντως δε γνωριζω.Μας χρεωνει αναλογα με τα δεδομενα που καταναλωνουμε?Αν παιζει το Netflix ολη μερα στο σπιτι,μπορει να μου ζητησει περισσοτερα χρηματα δηλαδη?

Δεν εννοεί αυτό. Εννοεί ότι για να υπολογιστεί το κόστος της υπηρεσίας λαμβάνονται υπόψιν κάποιες παράμετροι. Π.χ. πνευματικά δικαιώματα, εργαζόμενοι κ.λπ. και μέσα σε αυτά είναι και το bandwidth που θα πρέπει να έχει η υπηρεσία για να παίζει σωστά. Αυτοί λοιπόν σου λένε έχουμε υπολογίσει ότι 1 άτομο δε θα βλέπει πάνω από 6 ώρες την ημέρα, βάζουμε και περιορισμό SD ποιότητας για τον λογαριασμό για 1 συσκευή, οπότε θα χρειαστούμε ένα bandwidth χ οπότε το κόστος θα είναι ψ.

Σε περίπτωση που αλλάξουν τα δεδομένα, είτε όπως τώρα λόγω πανδημίας που είναι περισσότερος κόσμος στο σπίτι, είτε γιατί το 4Κ θα γίνει η μοναδική ποιότητα, θα χρειαστεί παραπάνω bandwidth οπότε και θα γίνει αναπροσαρμογή τιμής, όχι ατομικά όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, d4mage είπε

Άμα δηλαδή εγώ πληρώσω τα ποπ κόρν και στην αίθουσα τα φάω με παρέα, υπάρχει κάνα θέμα; Εφόσον η Netflix στο πλήρες πακέτο σου παρέχει 4 προβολές το αν θα το μοιραστώ αυτό με οικογένεια, φίλους, γείτονες κ.λ.π είναι καθαρά δικό μου θέμα.

Εννοείται πως έχω το δικαίωμα να δίνω τους κωδικούς μου όπου θέλω, όπως και το ticket στο σινεμά αν αλλάξω γνώμη και αποφασίσω να μην πάω στην προβολή.

Δεν είναι δικό σου θέμα γιατί έχεις συμφωνήσει ότι δεν θα το κάνεις όταν έφτιαξες τον λογαριασμό.

Η υπηρεσία Netflix και το περιεχόμενο που προβάλλεται μέσω της υπηρεσίας προορίζονται αποκλειστικά για προσωπική και μη εμπορική χρήση και δεν επιτρέπεται η κοινή χρήση τους με άλλα άτομα εκτός του σπιτιού σας.

https://help.netflix.com/legal/termsofuse

Το ότι δεν κάνουν εφαρμογή της μεταξύ σας συμφωνίας είναι αλλού παπά ευαγγέλιο. Δεν σημαίνει ότι δεν θα τη κάνουν κάποια στιγμή ή ότι δεν έχουν το δικαίωμα να το κάνουν από τη στιγμή που το έχετε συμφωνήσει.

Αν διαφωνούμε με τους όρους τους όταν κι αν τους εφαρμόσουν, το κόβουμε. Είναι δικαίωμα τους πάντως και έχουμε συμφωνήσει σε αυτό όταν φτιάξαμε τον λογαριασμό μας.

2 ώρες πριν, adi32 είπε

Επίσης παρτηρούνται πωλήσεις λογαριασμών σε εξευτελιστικες τιμές τους οποίους χρησιμοποιούν χιλιάδες άτομα. Προφανώς αυτές τις ευκολίες τις έκανε αρχικά για να μαζέψει κόσμο σχετικά με και με το φτωχό πρόγραμμα. Τώρα θα αρχίσει να ανεβάζει τιμές και να κόβει. 

 

Το ότι μέσα στον covid κατάφερε για πρώτη φορά να είναι κερδοφόρο, δεν αλλάζει το γεγονός ότι δεν είναι βιώσιμο μακροπρόθεσμα με το υπάρχον μοντέλο.

Γιατί δεν ξέρουν τι θα γίνει όταν ξεμπερδέψουμε με τον covid και κυρίως γιατί ο ανταγωνισμός απέναντί τους αυξάνεται.

Τα περισσότερα μεγάλα studios έχουν φύγει (εμείς δεν το έχουμε "νοιώσει" ακόμη στο ελληνικό λόγω συμβολαίων που δεν έχουν λήξει και γιατί οι νέοι παίχτες δεν είναι όλοι διαθέσιμοι εδώ).

Ο σχεδιασμός ήταν να τους μείνει περιεχόμενο τρίτων τουλάχιστον από sony και paramount και universal εκτός ΗΠΑ.

Αλλά ακόμη κι η Paramount άρχισε να αφαιρεί το περιεχόμενό της και κάνει το Paramount+.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...