Προς το περιεχόμενο

Νέο μήνυμα ενημέρωσης του Netflix για όσους διαμοιράζονται το λογαριασμό τους


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, ritakos είπε

Το Wikipedia δεν μετράει. 

Θεωρείται στους επιστημονικους κύκλους μη αξιόπιστη πηγή. 

Βρες κάτι άλλο. 

 Ε, μην το συμπεριλάβεις στο paper σου!

Προφανώς είναι πολύ πιο αξιόπιστη πηγή από τις περισσότερες καθώς μπορείς να ελέγξεις τις πηγές που παρατίθενται. Σίγουρα πιο αξιόπιστη από το να μην αναφερθείς σε καμία πηγή!
Το https://www.snopes.com/fact-check/the-write-stuff/ είναι καλύτερο; Μήπως το https://www.scientificamerican.com/article/fact-or-fiction-nasa-spen/ τότε;
Μπορείς πάντα να ψάξεις και μόνος σου!

Btw: αυτό το "στους επιστημονικούς κύκλους" με πεθαίνει! Αν ανήκεις σε αυτούς τότε καλύτερα να μην είσαι τόσο αφοριστικός στις δηλώσεις σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, johnnieinlab είπε

 Ε, μην το συμπεριλάβεις στο paper σου!

Προφανώς είναι πολύ πιο αξιόπιστη πηγή από τις περισσότερες καθώς μπορείς να ελέγξεις τις πηγές που παρατίθενται. Σίγουρα πιο αξιόπιστη από το να μην αναφερθείς σε καμία πηγή!
Το https://www.snopes.com/fact-check/the-write-stuff/ είναι καλύτερο; Μήπως το https://www.scientificamerican.com/article/fact-or-fiction-nasa-spen/ τότε;
Μπορείς πάντα να ψάξεις και μόνος σου!

Btw: αυτό το "στους επιστημονικούς κύκλους" με πεθαίνει! Αν ανήκεις σε αυτούς τότε καλύτερα να μην είσαι τόσο αφοριστικός στις δηλώσεις σου

Κοίτα να δεις στο insomnia κάνουμε πάντα συζητήσεις επιπέδου, δεν μπορεί τώρα να έρχεται ο καθένας και με πηγές όπως το Wikipedia να ρίχνει το επίπεδο. 

Ή μιλάμε ή κλανουμε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ritakos είπε

Κοίτα να δεις στο insomnia κάνουμε πάντα συζητήσεις επιπέδου, δεν μπορεί τώρα να έρχεται ο καθένας και με πηγές όπως το Wikipedia να ρίχνει το επίπεδο.(1)

Ή μιλάμε ή κλανουμε! (2)

(1) Συγνώμη που έριξα το επίπεδο με link από την Wikipedia! :P
(2) Προφανώς τρολλάρεις...  κρατώντας και το επίπεδο στο... συνηθισμένο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2021 στις 10:36 ΠΜ, dkmaster είπε

Όλα τα άλλα είναι να 'χαμε να λέγαμε.

Ακριβώς αυτό, οπότε συμφώνησε με το να διαφωνούμε και end of story.

Στις 14/3/2021 στις 12:29 ΜΜ, aypnia είπε

Δεν είναι δικό σου θέμα γιατί έχεις συμφωνήσει ότι δεν θα το κάνεις όταν έφτιαξες τον λογαριασμό.

Η υπηρεσία Netflix και το περιεχόμενο που προβάλλεται μέσω της υπηρεσίας προορίζονται αποκλειστικά για προσωπική και μη εμπορική χρήση και δεν επιτρέπεται η κοινή χρήση τους με άλλα άτομα εκτός του σπιτιού σας.

https://help.netflix.com/legal/termsofuse

Το ότι δεν κάνουν εφαρμογή της μεταξύ σας συμφωνίας είναι αλλού παπά ευαγγέλιο. Δεν σημαίνει ότι δεν θα τη κάνουν κάποια στιγμή ή ότι δεν έχουν το δικαίωμα να το κάνουν από τη στιγμή που το έχετε συμφωνήσει.

Αν διαφωνούμε με τους όρους τους όταν κι αν τους εφαρμόσουν, το κόβουμε. Είναι δικαίωμα τους πάντως και έχουμε συμφωνήσει σε αυτό όταν φτιάξαμε τον λογαριασμό μας.

Το ότι μέσα στον covid κατάφερε για πρώτη φορά να είναι κερδοφόρο, δεν αλλάζει το γεγονός ότι δεν είναι βιώσιμο μακροπρόθεσμα με το υπάρχον μοντέλο.

Γιατί δεν ξέρουν τι θα γίνει όταν ξεμπερδέψουμε με τον covid και κυρίως γιατί ο ανταγωνισμός απέναντί τους αυξάνεται.

Τα περισσότερα μεγάλα studios έχουν φύγει (εμείς δεν το έχουμε "νοιώσει" ακόμη στο ελληνικό λόγω συμβολαίων που δεν έχουν λήξει και γιατί οι νέοι παίχτες δεν είναι όλοι διαθέσιμοι εδώ).

Ο σχεδιασμός ήταν να τους μείνει περιεχόμενο τρίτων τουλάχιστον από sony και paramount και universal εκτός ΗΠΑ.

Αλλά ακόμη κι η Paramount άρχισε να αφαιρεί το περιεχόμενό της και κάνει το Paramount+.

Εμένα πάντως πιο πολύ μου την σπάει που όλοι γίνεστε δικηγόροι, λογιστές, CEO και έχετε άποψη για τα απάντα και ειδικά για το εσωτερικό μιας εταιρείας. Διαβάστε τα ψιλά γράμματα απλά και μόνο για να δείξετε πόσο έντιμοι και σοβαροί έλληνες πολίτες είστε άλλα ας μην χάνουμε την ουσία και ας μην μπερδεύουμε την αντικειμενικότητα.

Το είπα ξανά, εάν αλλάξει κάτι απ ότι ισχύει εώς τώρα θα κόψω την συνδρομή μου και όλα καλά.

 

Στις 14/3/2021 στις 9:45 ΠΜ, karaLRS είπε

Με το συμπάθειο αλλά λες αρλούμπες. Το κόστος των συνδρομών (netflix,ote,leasing,ασφάλεια αμαξιού,κλπ) βγαίνει πάντα από τα στατιστικά στοιχεία χρήσης.

Ο ΟΤΕ ξέρει ότι οι server του θα παραδώσουν Χ Bandwidth για μια μέση οικογένεια των 4 ατόμων. Ναι υπάρχουν και οικογένειες με 6 άτομα αλλά και οικογένειες με 2. Τώρα αν εμφανιζόντουσαν συνέχεια "οικογένειες" με 15 άτομα; Το ίδιο Bandwidth(κόστος στην εταιρεία)Καταναλώνουν;

Η ασφαλιστική σου λεει για την εμπειρία σου και τα χιλιομετρα που κάνει συνήθως ένα αμάξι (10-25000 τον χρόνο) τα 120€ είναι ένα καλό ποσό για να σου προσφέρει ασφαλιστική κάλυψη. Αν το αμάξι το οδηγούν και 2 γείτονες και κάνει 100.000 το χρόνο είναι το ίδιο για την ασφαλιστική εταιρεία;

Η Νετφλιξ λέει εντάξει 1 άτομο ποσο να δεί σε μια μέρα; 6 ώρες; πάρε συνδρομή 9€ γιατί τόσο μου κοστίζει (νέοι τίτλοι, server, bandwidth,τεχνικοί,etc). Αν η ίδια συνδρομή βλέπει 20 ώρες την ημέρα δεν είναι χαμένα έξοδα για το Netflix; Εταιρία ειναι και κοιτάει το κέρδος.

Και στα γράφω εγώ που μοιράζω το Internet σε 2 σπίτια...

Γιατί μας μπερδέυεις έτσι ρε συ; Πρέπει τώρα να κάτσω να απαντήσω για το καθένα από αυτά ξεχωριστά; Δεν το κάνω δεν υπάρχει νόημα να χαραμίσω χρόνο να μιλάβ για ασφαλιστικές και παραδείγματα εντελώς άκυρα με το θέμα.

Τι είναι αυτά που κάθεσαι και λες για τις ώρες και τα άτομα και τις προβολές σε μία μέρα; Αν αυτά που γράφω σου μοιάζουν αρλούμπες τότε αυτά που λες τι είναι; Είσαι σοβαρός; 

Ποιο είναι το κόστος του ΟΤΕ στο να ρίχνω εγώ την ταχύτητα μου με το να έχουν το έως 24άρι μου ίντερτνετ 10 γείτονες και ποιο το κόστος της NETFLIX στο να βλέπω εγώ και μόνο 15 ώρες την ημέρα νον στοπ;

Τι είναι αυτά που λες; Τι χαμένα έξοδα και κουραφέξαλα μας λες; Εγώ μπορεί να πληρώνω το πλήρες να το μοιράζομαι με άλλους 3 να μη βλέπει κανείς και εγώ να βλέπω όσο και οι 3 μαζί τι θες να πεις τώρα πως υπάρχει υπέρβαση στο όριο των προβολών ανά άτομα και ανά κατηγορία συνδρομής;

Τέλος πάντων πάντα ξεφεύγει η κατάσταση στο insomnia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, d4mage είπε

Εμένα πάντως πιο πολύ μου την σπάει που όλοι γίνεστε δικηγόροι, λογιστές, CEO και έχετε άποψη για τα απάντα και ειδικά για το εσωτερικό μιας εταιρείας. Διαβάστε τα ψιλά γράμματα απλά και μόνο για να δείξετε πόσο έντιμοι και σοβαροί έλληνες πολίτες είστε άλλα ας μην χάνουμε την ουσία και ας μην μπερδεύουμε την αντικειμενικότητα.

Το είπα ξανά, εάν αλλάξει κάτι απ ότι ισχύει εώς τώρα θα κόψω την συνδρομή μου και όλα καλά.

 

Την αντικειμενικότητα δεν τη καθορίζουν μόνο τα δικά σου θέλω αλλά και του άλλου.
Αυτό που θες εσύ δεν είναι αντικειμενικότητα είναι υποκειμενικότητα πάνω στα δικά σου θέλω.
Έτσι λειτουργούν οι οργανωμένες κοινωνίες, δικαιώματα και υποχρεώσεις έχουν και τα δυο μέρη μιας συμφωνίας.
Και γιατί να πάρω τη δικιά σου θέση παρακαλώ όταν θέλεις να τους παραβείς ενώ έχεις συμφωνήσει εξαρχής και διαμαρτύρεσαι κι από πάνω αν τυχόν δεν σε αφήνουν πια να τους παραβαίνεις;
Επειδή το κακό νετφλιξ έχει τσιο και είναι φονιάς των λαών πολυεθνική;

Και ανέφερα τους όρους γιατί ΕΣΥ ΠΡΩΤΟΣ έγραψες για τους όρους κι ότι δεν το αναφέρει ότι είναι οικογενειακό πακέτο κλπ.

Δεν θα ανέφερα όρους και ψιλά γράμματα αν πρώτα ΕΣΥ δεν τους ανέφερες.

ΕΣΥ ανέφερες τους όρους και για αυτό σου έδειξα ότι αυτό που λες δεν ισχύει και αναφέρει στους όρους χρήσης τι είναι αυτές οι 4 παράλληλες συνδέσεις.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, aypnia είπε

Την αντικειμενικότητα δεν τη καθορίζουν μόνο τα δικά σου θέλω αλλά και του άλλου.
Αυτό που θες εσύ δεν είναι αντικειμενικότητα είναι υποκειμενικότητα πάνω στα δικά σου θέλω.
Έτσι λειτουργούν οι οργανωμένες κοινωνίες, δικαιώματα και υποχρεώσεις έχουν και τα δυο μέρη μιας συμφωνίας.
Και γιατί να πάρω τη δικιά σου θέση παρακαλώ όταν θέλεις να τους παραβείς ενώ έχεις συμφωνήσει εξαρχής και διαμαρτύρεσαι κι από πάνω αν τυχόν δεν σε αφήνουν πια να τους παραβαίνεις;
Επειδή το κακό νετφλιξ έχει τσιο και είναι φονιάς των λαών πολυεθνική;

Και ανέφερα τους όρους γιατί ΕΣΥ ΠΡΩΤΟΣ έγραψες για τους όρους κι ότι δεν το αναφέρει ότι είναι οικογενειακό πακέτο κλπ.

Δεν θα ανέφερα όρους και ψιλά γράμματα αν πρώτα ΕΣΥ δεν τους ανέφερες.

ΕΣΥ ανέφερες τους όρους και για αυτό σου έδειξα ότι αυτό που λες δεν ισχύει και αναφέρει στους όρους χρήσης τι είναι αυτές οι 4 παράλληλες συνδέσεις.

Ε και συ τώρα, αφού πλερώνω θα κάνω ό,τι θέλω, τι πάει να πει όροι και ψιλά γράμματα. Σε ένα όμως θα συμφωνήσω με τον φίλο έχει ξεφύγει η κατάσταση στο insomnia. Θα έπρεπε να ντρεπόμαστε που τολμούμε ν' αναφέρουμε τι ισχύει στους όρους για να μην την πατήσει κανένας κακομοίρης που θα διαβάσει τα σχόλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω πάντως αυτήν την πολιτική τιμολόγησης.

Έστω ότι είμαι μόνος και δεν θέλω να μοιράζομαι τον λογαριασμό με κάποιον, αν επιλέξω όμως το πακέτο για μια θέαση έχω εικόνα σε ποιότητα sd άρα θα πάω κατ' ελάχιστο στο επόμενο πακέτο (όπως και έχω κάνει), αφού έχω την δυνατότητα θα δώσω λοιπόν και τον κωδικό στον ανιψιό μου ή στον φίλο μου να βλέπει και εκείνος τζάμπα. 

Δεν θα ήταν πιο λογικό στα πακέτα να υπήρχε η δυνατότητα επιλογής και αριθμού ταυτόχρονων θεάσεων και ποιότητας;

Ακόμα δεν θα ήταν πιο λογικό για μια θέαση να μειώσουν την τιμή π.χ στα 7 ευρώ και για 4 θεάσεις να την κάνουν π.χ. 20 ευρώ; Πάλι να υπάρχει κίνητρο για το μεγαλύτερο πακέτο αλλά ταυτόχρονα όχι αρκετό για να ψάχνουν όλοι να μοιραστούν τις συνδρομές τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, aypnia είπε

Την αντικειμενικότητα δεν τη καθορίζουν μόνο τα δικά σου θέλω αλλά και του άλλου.
Αυτό που θες εσύ δεν είναι αντικειμενικότητα είναι υποκειμενικότητα πάνω στα δικά σου θέλω.
Έτσι λειτουργούν οι οργανωμένες κοινωνίες, δικαιώματα και υποχρεώσεις έχουν και τα δυο μέρη μιας συμφωνίας.
Και γιατί να πάρω τη δικιά σου θέση παρακαλώ όταν θέλεις να τους παραβείς ενώ έχεις συμφωνήσει εξαρχής και διαμαρτύρεσαι κι από πάνω αν τυχόν δεν σε αφήνουν πια να τους παραβαίνεις;
Επειδή το κακό νετφλιξ έχει τσιο και είναι φονιάς των λαών πολυεθνική;

Και ανέφερα τους όρους γιατί ΕΣΥ ΠΡΩΤΟΣ έγραψες για τους όρους κι ότι δεν το αναφέρει ότι είναι οικογενειακό πακέτο κλπ.

Δεν θα ανέφερα όρους και ψιλά γράμματα αν πρώτα ΕΣΥ δεν τους ανέφερες.

ΕΣΥ ανέφερες τους όρους και για αυτό σου έδειξα ότι αυτό που λες δεν ισχύει και αναφέρει στους όρους χρήσης τι είναι αυτές οι 4 παράλληλες συνδέσεις.

Ρε συ μπορείς να συμφωνείς με το να διαφωνείς, τι πιο απλό; 

Σου είπα να πάρεις τη δική μου θέση; Εγώ απλώς αναφέρω την άποψη μου σαν συνδρομητής και κρίνω την πολιτική μιας εταιρείας στο να βγάζει κέρδος με ανόητες δικαιολογίες.

Άλλο το οικογενειακό πακέτο, άλλο η ίδια στέγη. 

Οικογενειακό μπορεί να θεωρηθεί κάτι μεταξύ των μελών της οικογένειας. Αρχικό βλέπω, τυπικό βλέπω, πλήρες βλέπω, οικογενειακό πουθενά.

Κι αν εγώ έχω ίδια στέγη με κάποια που δεν έχω παντρευτεί, να μένω στο πατρικό μου και ταυτόχρονα να νοικιάζω και με φίλους ένα σπίτι για να κάνω πάρτυ. Που πρέπει να χρησιμοποιώ την Νέτφλιξ;

Μην αρχίζεις τώρα να μου λες για τις 4 συνδέσεις γιατί σου εξηγώ πολύ απλά πως δεν υπάρχει καμία διαφορά με το να δώσεις ο ίδιος γραπτά ή προφορικά τον κωδικό σου με το να είσαι σε μόνιμη σύνδεση από ένα λάπτοπ, τάμπλετ, tv και να το χρησιμοποιούν διάφοροι κι ας μην γνωρίζουν τον κωδικό.

Μπορεί σε μια οικοδομή να μένουμε 4 οικογένειες και να έχω μόνο εγώ NETFLIX και να έχουμε τον κωδικό όλοι, ΝΑΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ θα κατεφέρουν να δουν όλοι ταυτόχρονα 10-15 άτομα; Είτε τον ξέρουν 4 μέλη τον κωδικό, είτε 20 άτομα και οι 20 δεν θα μπορούν να δουν ταυτόχρονα. Με αυτή τη λογική ας τερματίσει όλα της τα προγράμματα και ας τα κάνει ατομικά και μόνο. Να μπορείς ΕΣΥ Ο ΕΝΑΣ να βλέπεις 1 προβολή είτε σόλο είτε με παρέα και να τελείωνει η ιστορία εκεί.

Και συγγνώμη, γιατί το κάνει τώρα και δεν το έκανε εξαρχής; Αν με τέτοια τακτική προσπαθήσει να τραβήξει κόσμο και μετά να τους γυρίσει στις συνδρομές που θέλει απλά θα χάσει ότι είχε και θα είναι στο λιγότερο. Στη χώρα μας, σε μια άλλη χώρα μπορεί να έπιανε εύκολα.

Αν πάλι θες να υποστηρίξεις τα συμφέροντα της NETFLIX που υπάρχει και ενδεχόμενο μεγάλο να μην πληρώνεις καν συνδρομή, μπορείς να το συνεχίσεις ελεύθερα.

Αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Μπηκα να ανανεωσω την οσονουπω ληξασα Revolut καρτα για την Τουρκικη συνδρομη μου και εφαγα πορτα. 
"There appears to be a problem with the payment method you are trying to use."
Το ιδιο με 2η Revolut και με αλλες virtual καρτες, Monese, DiPocket.
Κλειδωσαν τον τροπο πληρωμης με ελεγχο χωρας της καρτας που βαζουμε, αλα spotify?
Αργεντινη εχει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...