Προς το περιεχόμενο

Παράξενος λογαριασμός ΔΕΗ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το δίμηνο λόγο του χειμώνα έκαψα αρκετό ρεύμα. Είχα για κάποιες μέρες τη σόμπα να τρέχει 24ώρα στα 2200w και άλλες 12ώρο. Περίμενα λοιπόν ο λογαριασμός να έρθει κανά 300άρι-400άρι αλλά τελικά.... ήρθε μόνο 90Ε. Έχει μετρήσει 472kw στο λογαριασμό τα οποία βέβαια δεν είναι λίγα. Μου κάνει εντύπωση γιατί ο προηγούμενος ο οποίος ήταν εκκαθαριστικός ήρθε 190Ε και η κατανάλωση μου τότε ήταν μικρότερη από αυτό το δίμηνο. Μήπως θα έρθουν όλα μαζεμένα στον επόμενο εκκαθαριστικό? Από ότι διάβασα όμως στον εκκαθαριστικό απλά αφαιρετείτε το ποσό που έδωσες στον ενδιάμεσο λογαριασμό οπότε όπως το εξέλαβα, ο εκκαθαριστικός δε διαφέρει σε κάτι από τον ενδιάμεσο εκτός και αν στον ενδιάμεσο δε σου μετράνε αρκετά ή καθόλου τα kw? Αυτό είναι κάπως περίεργο δεδομένου ότι στον ενδιάμεσο μου έχουν μετρήσει 472kw. Ισως είναι λιγότερα από τη κατανάλωση μου αλλά αρκετά για να πεις ότι τα μετράνε στον ενδιάμεσο.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που σου ήρθε ήταν έναντι υπολογισμένος με την περσινή κατανάλωση. κράτα στην άκρη για τον επόμενο εκκαθαριστικό που εκεί θα φανούν κανονικά και θα έρθει γεμάτος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Πάντως είναι απίθανο να βγήκε μόνο 90€ με 472KWh, εκτός αν με το " Έχει μετρήσει 472kw" εννοούσες κάτι άλλο.

https://gyazo.com/f7fd90a5164a2c886e3d2ea60bf247ae

Οκ, ας αρχίσω να προετοιμάζομαι για το επόμενο δίμηνο, ίσως είναι καλύτερα τα πράγματα τότε. Είμουν με τη πλάτη στο τοίχο αυτό το χειμώνα οπότε δε με χάλασε.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@aizensama24 

δες τον εκκαθαριστικό , ποια είναι η μέτρηση , μετά κατέβα στο ρολόι και δες την μέτρηση σήμερα , και μετά πολλαπλασίασε με την τιμή που πληρώνεις ( από 0,08 εως 0,22 δεν μπορώ να σου πω πόσο είναι σε σένα ακριβώς ) και θα προσθέσεις τα δημοτικά τέλη για να δεις που είσαι περίπου. η σόμπα λαδιού δεν καίει συνέχεια 2200 watt εκτός άμα το σπίτι είναι παγωμένο , αυτό θα το καταλάβεις από το λαμπάκι , αν σβήνει για πάνω 5 λεπτά , τότε καις λιγότερο από 2200 watt. Εκεί στη Μεσσήνη δεν έχετε και μεγάλο ποσό στα δημοτικά τέλη. Επίσης αν περάσεις τις 2.000 kw πληρώνεις παραπάνω , πάνω από 0,22 ευρώ , αλλά και πάλι εξαρτάται από το πρόγραμμα και την εταιρία που πληρώνεις. ο έναντι δεν έχει μέτρηση , άρα η πραγματική μηνιαία πληρωμή είναι 2 μήνες έναντι + 2 μήνες εκκαθαριστικός , πχ 90 και 180 , 270 ευρώ, άρα αν είναι σταθερή η κατανάλωση τους τελευταίους 4 μήνες , πλήρωσες 67,5 το μήνα. Φυσικά δεν είναι σταθερή η κατανάλωση , αλλά οι ενδείξεις που λαμβάνει αφορούν 4 μήνες, οπότε δεν έχει σημασία αν τα έκαψες μέσα σε 10 μέρες και τις υπόλοιπες 110 μέρες τίποτα. Με βάση τα λεγόμενα σου , ο νέος εκκαθαριστικός θα είναι σημαντικά αυξημένος. Ξεκίνα με την αναγνωση του ρολογιού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Αυτός που σου ήρθε ήταν έναντι υπολογισμένος με την περσινή κατανάλωση.

Mία από τις χαζομάρες της ΔΕΗ. Αν νοικιάσω ένα σπίτι θα πληρώνω τα έναντι του περσυνού ενοικιαστή που μπορεί να έκαιγε τα μαλλιοκέφαλά του και αν ξενοικιάσω στον 1 χρόνο για κάποιο λόγο και φύγω ο επόμενος ενοικιαστής θα πληρώνει τα δικά μου λίγα έναντι γιατί εγώ έκανα οικονομία ας πούμε. 

Ερώτηση γιατί δεν ξέρω. Οι εταιρίες μεταξύ τους ανταλλάσσουν πληροφορίες σχετικά με την κατανάλωση? Γιατί αν ο περσινός ενοικιαστής είχε άλλη εταιρία και εγώ το γυρίσω στη ΔΕΗ πως θα ξέρει η ΔΕΗ τι να στείλει ως έναντι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aizensama24 είπε

https://gyazo.com/f7fd90a5164a2c886e3d2ea60bf247ae

Οκ, ας αρχίσω να προετοιμάζομαι για το επόμενο δίμηνο....ίσως είναι καλύτερα τα πράγματα τότε. Είμουν με τη πλάτη στο τοίχο αυτό το χειμώνα οπότε δε με χάλασε.

Βασικά μου φάνηκαν λίγα τα 90€ για 472KWh με βάση το δικό μου λογαριασμό, που πιθανότατα έχει περισσότερες χρεώσεις υπέρ τρίτων.

Πάντως μια εκτίμηση στο περίπου μπορείς να την κάνεις, δες στον προηγούμενο εκκαθαριστικό πόσες KWh ήταν η ένδειξη, δες πότε είναι η επόμενη καταμέτρηση, δες τι ένδειξη έχει ο μετρητής σου τώρα, και θα πάρεις μια ιδέα για το πόσο θα έρθει ο επόμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nabuko είπε

Mία από τις χαζομάρες της ΔΕΗ. Αν νοικιάσω ένα σπίτι θα πληρώνω τα έναντι του περσυνού ενοικιαστή που μπορεί να έκαιγε τα μαλλιοκέφαλά του και αν ξενοικιάσω στον 1 χρόνο για κάποιο λόγο και φύγω ο επόμενος ενοικιαστής θα πληρώνει τα δικά μου λίγα έναντι γιατί εγώ έκανα οικονομία ας πούμε. 

Ερώτηση γιατί δεν ξέρω. Οι εταιρίες μεταξύ τους ανταλλάσσουν πληροφορίες σχετικά με την κατανάλωση? Γιατί αν ο περσινός ενοικιαστής είχε άλλη εταιρία και εγώ το γυρίσω στη ΔΕΗ πως θα ξέρει η ΔΕΗ τι να στείλει ως έναντι? 

Η ΔΕΗ εδώ και πολλά χρόνια σου δίνει την δυνατότητα να πάρεις τηλέφωνο στις ημερομηνίες που ορίζει ο τελευταίος εκκαθαριστικός λογαριασμός και να δηλώσεις την κατανάλωση , οπότε τώρα που το έμαθες , δεν χρειάζεται να ανησυχείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Mία από τις χαζομάρες της ΔΕΗ. Αν νοικιάσω ένα σπίτι θα πληρώνω τα έναντι του περσυνού ενοικιαστή που μπορεί να έκαιγε τα μαλλιοκέφαλά του και αν ξενοικιάσω στον 1 χρόνο για κάποιο λόγο και φύγω ο επόμενος ενοικιαστής θα πληρώνει τα δικά μου λίγα έναντι γιατί εγώ έκανα οικονομία ας πούμε. 

Ερώτηση γιατί δεν ξέρω. Οι εταιρίες μεταξύ τους ανταλλάσσουν πληροφορίες σχετικά με την κατανάλωση? Γιατί αν ο περσινός ενοικιαστής είχε άλλη εταιρία και εγώ το γυρίσω στη ΔΕΗ πως θα ξέρει η ΔΕΗ τι να στείλει ως έναντι? 

Αν σου έρθει τόσο μεγάλος έναντι τότε μπορείς να μην τον πληρώσεις, και να πληρώσεις τον επόμενο που θα έχει γίνει εκκαθάριση με τη σωστή κατανάλωση.

Οι ενδείξεις είναι δουλειά του διαχειριστή δικτύου (ΔΕΔΔΗΕ), αυτός κάνει τις μετρήσεις σε όποια εταιρεία και να είσαι.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Jos3ph είπε

Η ΔΕΗ εδώ και πολλά χρόνια σου δίνει την δυνατότητα να πάρεις τηλέφωνο στις ημερομηνίες που ορίζει ο τελευταίος εκκαθαριστικός λογαριασμός και να δηλώσεις την κατανάλωση , οπότε τώρα που το έμαθες , δεν χρειάζεται να ανησυχείς.

Δεν ρώτησα αυτό

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Nabuko said:

Mία από τις χαζομάρες της ΔΕΗ. Αν νοικιάσω ένα σπίτι θα πληρώνω τα έναντι του περσυνού ενοικιαστή που μπορεί να έκαιγε τα μαλλιοκέφαλά του και αν ξενοικιάσω στον 1 χρόνο για κάποιο λόγο και φύγω ο επόμενος ενοικιαστής θα πληρώνει τα δικά μου λίγα έναντι γιατί εγώ έκανα οικονομία ας πούμε. 

Ερώτηση γιατί δεν ξέρω. Οι εταιρίες μεταξύ τους ανταλλάσσουν πληροφορίες σχετικά με την κατανάλωση? Γιατί αν ο περσινός ενοικιαστής είχε άλλη εταιρία και εγώ το γυρίσω στη ΔΕΗ πως θα ξέρει η ΔΕΗ τι να στείλει ως έναντι? 

Αν κάνεις αυτό που οφείλεις, δηλαδή να μεταφέρεις το λογαριασμό στο όνομά σου
όλα αυτά που αναφέρεις δε θα συμβούν.

Αν δεν το κάνεις ως οφείλεις, και στη ΔΕΗ λες ότι είσαι το ιδιο άτομο που καταναλώνει με αυτό που ήταν πέρυσι,
τότε είναι επόμενο η ΔΕΗ να υπολογίζει τις περσινές καταναλώσεις ότι έγιναν από σένα.

ΥΓ: Τα λεφτά του έναντι σου εκκαθαρίζονται ανά 4μηνο, κοινώς δεν πληρώνεις αλλουνού χρέη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α τώρα κατάλαβα γιατί τον λένε εκκαθαριστικό, δεν ήξερα ότι έχουν τέτοιο κουλό σύστημα να σου μετράνε τον έναντι όπως ήταν πέρσι ακόμη και άμα ήταν άλλος στο σπίτι, δε βγάζει κάποιο νόημα όλο αυτό. Αλλά τουλάχιστον μοιάζει πιο λογικό αν μπορεί να αφαιρεθεί όλο αυτό στον εκκαθαριστικό και φυσικά να μπορείς να το κανονίσεις αρκετές ημέρες πριν.

Οπότε το επόμενο δίμηνο θα είναι περίπου όπως τον φανταζόμουν σε αυτό αν δεν κάψω τίποτα σοβαρό.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, aizensama24 said:

κουλό σύστημα να σου μετράνε τον έναντι όπως ήταν πέρσι ακόμη και άμα ήταν άλλος στο σπίτι, δε βγάζει κάποιο νόημα όλο αυτό

Κουλό σύστημα δεν είναι, έχει το νόημα ότι υπολογίζει αναλογικά τις καταναλώσεις του ίδιου νοικοκυριού στις αντίστοιχες χρονικές περιόδους.
Άλλο ρεύμα καις το Δεκέμβριο, άλλο τον Απρίλιο.

Η ΔΕΗ εκδίδει τον έναντι ωσάν να σου ζητά προκαταβαολή για τον εκκαθαριστικό του 4μήνου
κι επειδή δεν έχει άλλο μέτρο σύγκρισης, παίρνει τις αντίστοιχες περσινές καταναλώσεις.
Θα μπορούσε την έναντι χρέωση (= την«προκαταβολή») του 4μήνου να την υπολογίζει με βάση την ένδειξη του μετρητή στέλνοντας υπάλληλο,
αλλά αυτό θα σήμαινε εππλέον λειτουργικό κόστος για τη ΔΕΗ.

Τώρα αν εσύ μπαίνεις σε ένα σπίτι και δεν φέρνεις το λογαριασμό στο όνομά σου
είναι επόμενο ότι οι αναλογικές καταναλώσεις θα υπολογίζονται με βάση το νοικοκυριό στο όνομα του οποίου έβγαινε πέρυσι ο λογαριασμός.
Σε κάθε περίπτωση, στο τέλος του φετινού 4μήνου, στην εκκαθάριση
θα πληρώσεις στον εκκαθαριστικό τις δικές σου τελικές καταναλώσεις.

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...