Προς το περιεχόμενο

Google: Ο Chrome 89 διατηρεί το Mac πιο «δροσερό» και εξοικονομεί «σημαντική μνήμη» στα Windows


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά η γνώμη μου είναι ότι το ποιος είναι ο καλύτερος περιηγητής ιστοσελίδων είναι κάτι που αλλάζει δυναμικά στον χρόνο. Σήμερα είναι ο τάδε,αύριο ο δεινά βγάζει καινούργια έκδοση και γίνεται καλύτερος,μεθαύριο ο επόμενος βγάζει καλύτερη έκδοση και τούμπαλιν. Για εμένα,αυτή την στιγμή,εντελώς εμπειρικά,έχω την αίσθηση ότι συνολικά ο καλύτερος περιηγητής είναι ο Firefox.

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, compuholic είπε

Εν το μεταξύ εγώ χτες δούλευα σε laptop του 2016 σε δύο οθόνες 1075 καρτέλες ανοικτές στον Mozilla Firefox με 7gb ram να χρησιμοποιεί ο browser και το σύστημα να τρέχει ρελαντι σαν να μην υπάρχουνε. Γιατί τόσα χρόνια άρθρα μόνο για Chrome διαβάζω και edge, ο Firefox που έχει διαχείριση αγαπημένων, εγώ έχω 300.000 αγαπημένα περίπου σε φακέλους με αναζήτηση, plugins, password manager της Mozilla, συγχρονισμό στο κινητό, add locker μέσα στον browser. Το ότι κάθε φορά σχεδόν ο Chrome τρέχει με 20-30% cpu λόγω εσωτερικών εργασιών του δεν μας το λένε.  Προσωπικά chrome χρησιμοποιώ μόνο για τα dev tools είναι το μόνο δυνατό του σημείο

 

1 ώρα πριν, leonidas_fs είπε

Το άψογο synchronize (μεταξύ windows, Mac, mobile), τα δυνατά του mobile apps και η απλότητα του, καθιστά τον Chrome μονόδρομο παρά τα μειονεκτήματα του.  
 

Ο Firefox πολύ καλός αλλά κάτι δεν κάθεται καλά, ο opera το ίδιο αλλά «δύσκολο» mobile app, ο safari δεν έχει windows version και ο edge είναι 95% chrome, όποτε πας κατευθείαν σε  Chrome. 

Έχω γυρίσει σε Edge εδώ και πολλά χρόνια, απλός γρήγορος και με ελάχιστες απαιτήσεις.

εδώ και σχεδόν 2 χρόνια τον έχω και στο κινητό, άμεσο sync από αγαπημένα, κωδικούς και ότι άλλο θέλεις, και το κυριότερο, εκεί που διαβάζεις κάτι στο κινητό μπορείς να το στείλεις να ανοίξει στον υπολογιστή.

Έχει τα πάντα που έχουν Chrome & Firefox και είναι πολύ πιο άμεσος στη χρήση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο κινητό από τότε που το αγόρασα έβαλα Edge, φαίνεται πιο ελαφρύς σε σχέση με τον Chrome. 

Στον υπολογιστή είχα Chrome για χρόνια, αλλά λόγω διαφόρων δυσλειτουργιων επέστρεψα σε Mozilla. Για την ελάχιστη χρήση που του κάνω μια χαρά είναι. 

Τώρα για αναλυτικές δοκιμές με πολλά tasks και συγκριτικά, δεν ξέρω πιο λογισμικό βγαίνει ελαφρύτερο και αποδοτικοτερο. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

   Αν κάποιος έχει διάθεση να δοκιμάσει κάτι καινούργιο χρησιμοποιώ τον Brave εδώ και δυο μήνες και μου αρέσει πολύ ,ειδικα στο θέμα των διαφημίσεων σε y-tube αλλά και στα site's είναι εξαιρετικός.

Επεξ/σία από birdman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

Το άψογο synchronize (μεταξύ windows, Mac, mobile), τα δυνατά του mobile apps και η απλότητα του, καθιστά τον Chrome μονόδρομο παρά τα μειονεκτήματα του.  
 

Ο Firefox πολύ καλός αλλά κάτι δεν κάθεται καλά, ο opera το ίδιο αλλά «δύσκολο» mobile app, ο safari δεν έχει windows version και ο edge είναι 95% chrome, όποτε πας κατευθείαν σε  Chrome. 

δύσκολο mobile app? ότι πιο εύχρηστο έχει βγει είναι ο opera

2 ώρες πριν, JonnyBoy είπε

Παιδιά η γνώμη μου είναι ότι το ποιος είναι ο καλύτερος περιηγητής ιστοσελίδων είναι κάτι που αλλάζει δυναμικά στον χρόνο. Σήμερα είναι ο τάδε,αύριο ο δεινά βγάζει καινούργια έκδοση και γίνεται καλύτερος,μεθαύριο ο επόμενος βγάζει καλύτερη έκδοση και τούμπαλιν. Για εμένα,αυτή την στιγμή,εντελώς εμπειρικά,έχω την αίσθηση ότι συνολικά ο καλύτερος περιηγητής είναι ο Firefox.

και είναι τόσο σημαντικό αυτό που έγραψες που έπρεπε να το  κάνεις bold?

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω καιρό να κάνω μετάβαση από τον chrome. Στο android ο samsung browser είναι εκπληκτικός αλλά δεν συγχρονίζεται με windows. Τώρα κατέβασα τον edge αλλά αυτό που παρατήρησα είναι ότι δεν έχει dark mode για τα websites στο android. Μου έχει ξεφύγει η ρύθμιση η όντως δεν υπάρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...