Προς το περιεχόμενο

Η Apple καταργεί το HomePod, αλλά όχι το HomePod mini


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το ακριβότερο μοντέλο του smart speaker να αποσύρεται από την αγορά και να είναι διαθέσιμο μέχρι εξαντλήσεως αποθεμάτων

Την ανακοίνωση κατάργησης του αρχικού HomePod επιβεβαίωσε στο TechCrunch η Apple, καθώς θα επικεντρωθεί αποκλειστικά στο μικρότερο HomePod mini, κάνοντας την παρακάτω δήλωση:

"Το HomePod mini είναι επιτυχία από την αρχική του κυκλοφορία, προσφέροντας στους καταναλωτές μας φοβερό ήχο, έξυπνο βοηθό και έλεγχο σε smart home για μόλις $99. Έτσι, αποφασίσαμε να επικεντρωθούμε στο HomePod mini. Θα καταργήσουμε το αρχικό HomePod, το οποίο θα συνεχίσει να είναι διαθέσιμο για αγορά όσο υπάρχει απόθεμα μέσω Apple Online Store, φυσικά καταστήματα Apple όπως και πιστοποιημένους μεταπωλητές της Apple. Θα συνεχίσουμε να προσφέρουμε ενημερώσεις λογισμικού και υπηρεσίες, όπως και υποστήριξη μέσω Apple Care."

Αξίζει να αναφέρουμε πως τo Space Grey μοντέλο του HomePod έχει ήδη εξαντληθεί στο Apple Online Store. Κατά την κυκλοφορία του, το HomePod προσέφερε πολύ ποιοτικό ήχο αλλά δέχτηκε κριτική για την τιμή των $349. Τον Απρίλιο του 2019 η Apple μείωσε την τιμή στα $299, με το HomePod mini να κυκλοφορεί στην τιμή των $99 το περασμένο έτος.Τέλος, η απόφαση αυτή δεν προκαλεί εντύπωση, καθώς οι πωλήσεις έδειχναν πτώση με την κυκλοφορία του οικονομικότερου HomePod mini.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα. 

το χρησιμοποιω απο την πρωτη μερα. εχω βαλει χρονια πλεον στο πλαι το ηχοσυστημα (ραδιο, cd player, πικαπ). Ειναι ενα εξαιρετικο μηχάνημα !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, bahamut_zero είπε

Αδικοχαμένο.

αν ηταν ανοιχτο σε 3rd party υπηρεσιες και 100$ Φθηνοτερο θα χε αλλη μοιρα. 

100% θα είχε καλύτερη μοίρα.
Επίσης, το πιο λογικό θα ήταν να βγει το Homepod mini ως μεταγενέστερη βελτίωση ή revision του Homepod. Ίδιες δυνατότητες σε μικρότερο μέγεθος και ας ήταν στην ίδια τιμή. Πιστεύω ότι το μέγεθος ήταν ένας επιπρόσθετος λόγος που τράβηξε μερίδα του κοινού προς το mini, πέρα από την τιμή του βεβαίως.

53 λεπτά πριν, nikolas15341 είπε

Κρίμα. 

το χρησιμοποιω απο την πρωτη μερα. εχω βαλει χρονια πλεον στο πλαι το ηχοσυστημα (ραδιο, cd player, πικαπ). Ειναι ενα εξαιρετικο μηχάνημα !

Νομίζω ότι αυτός είναι ο λόγος που πολλοί προτιμήσανε το mini. Ο χώρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφέρουσα κίνηση για να επικεντρωθεί στην ταχύτερη διείσδυση μιας τέτοιας συσκευής στο οικοσύστημα του χρήστη Apple.

Κάτι που θα της προσφέρει και επιπρόσθετα οφέλη, όπως την ταχύτερη αύξηση συνδρομών Apple Music, αλλά και την ενίσχυση του Apple HomeKit ως ολοκληρωμένης αυτόνομης λύσης για smart home.

Επεξ/σία από kostasgr78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bahamut_zero είπε

Αδικοχαμένο.

αν ηταν ανοιχτο σε 3rd party υπηρεσιες και 100$ Φθηνοτερο θα χε αλλη μοιρα. 

Αν ήταν ανοιχτό και ήταν φθηνότερο, δεν θα ήταν Apple.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, bahamut_zero είπε

Αδικοχαμένο.

αν ηταν ανοιχτο σε 3rd party υπηρεσιες και 100$ Φθηνοτερο θα χε αλλη μοιρα. 

Αν δεν κάνω λάθος, είναι. Μπορείς να πεις στην siri να παίξει μουσική από το Spotify ή κάποιο άλλο streaming service. Και με την 14.5 όταν βγει, θα καταλαβαίνει από μόνη της η συσκευή ποιο service να χρησιμοποιήσει χωρίς να πεις συγκεκριμένα ποιο θες εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bahamut_zero είπε

Σωστα και τοτε δεν θα ημασταν εδω να σχολιαζουμε

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν έχω κάτι με την Apple, έχω MBP εδώ και αρκετά χρόνια. Όταν έρθει ο καιρός να αλλάξω, πάλι Mac θα πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O πιο ποιοτικός ήχος στην συγκεκριμένη κατηγορία.
Κρίμα που υστερούσε σε "έξυπνες" λειτουργίες. Είχε επίσης μερικά προβληματάκια συνδεσιμότητας (λίγο απαράδεκτο αυτό γιατί μιλάμε για συσκευές της ίδιας της εταιρείας. Πχ. macbook με homepod κλπ).

Παρόλαυτα, ξαναλέω, ο ήχος ήταν εξαιρετικός. Και νομίζω είναι ένας από τους πιο σημαντικούς (αν όχι ο πιο σημαντικός) λόγους για την αγορά ενός ηχείου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Εγώ 2 πράγματα θα ήθελα: να μπορώ να το έχω ηχείο/μικρόφωνο για WebEx/teams κτλ, και να είχε και εσωτερική μπαταρία (να μπορούσε δηλαδή να ήταν φορητό). Αλλά δεν....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...