Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος - Καινούριο web site για Affiliate marketing και παρουσιάσεις.


R.E.M.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

Ετοιμάζω ένα καινούριο site που θα χρησιμοποιώ, μαζί με τα άρθρα που θα γράφω, για affiliate marketing. Τουλάχιστον αυτός είναι ο σκοπός.  Επειδή είμαι σχετικά νέος στο χώρο και βρίσκω λίγο δαιδαλώδες το ψάξιμο(διότι πολλές φορές δεν ξέρω και τι να ψάξω, δηλαδή τι χρειάζεται), αν και το έχω κάνει ως ένα βαθμό, ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε λίγο πιο συγκεκριμένα.

1. Στο site και πιο ειδικά στα άρθρα μου, έχω χρησιμοποιήσει screenshots για να παρουσιάσω τα πράγματα που χρειάζομαι. Screenshots από τις σελίδες που θα παρουσιάσω και μετά μέσω affiliate links που θα ενσωματώσω στα κείμενα ή σε banner(ακόμα δεν έχω δει τι προσφέρουν), να οδηγώ σε αυτές. Είναι επιτρεπτό αυτό; Αν όχι, χρειάζεται να το αναφέρω στην πολιτική αποποίησης ευθύνης ότι γίνεται μόνο για εκπαιδευτικούς και ενημερωτικούς λόγους και λύνεται το θέμα ή δεν λύνεται;

2. Όσον αφορά τα cookies έχω διαβάσει ότι είναι απαραίτητα ως κάποιο βαθμό, μιας και βοηθάνε και τον πάροχο των affiliate links να ξέρει ότι η επισκεψιμότητα είναι από το site μου. Εκεί πως το διαχειρίζομαι; Πως ξέρω τι cookies ζητάνε τα affiliate marketing sites ή η google(google analytics ή google adsense); Πως ξέρω τι cookies ζητάω δηλαδή εγώ(σαν site) από τον αναγνώστη του site μου, ώστε να είμαι οκ με το GDPR και όλα αυτά και παράλληλα να πετύχω το στόχο του affiliate marketing;

3. Έχω διαβάσει ότι είναι απαραίτητο στο site μου να περιλαμβάνω και δήλωση αποποίησης ευθύνης όπως και πληροφορίες για το τι δεδομένα συλλέγω. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω τι δεδομένα συλλέγω. Υπάρχει τρόπος να το δω ή να δω που αποθηκεύονται τα δεδομένα από τις κάποια ίσως contact form; Π.χ δεν θα υπάρχει στο site φόρμα για login παρά μόνο μία φόρμα για επικοινωνία με εμένα σαν διαχειριστής του site. Έχω βρει online, sites(όπως το WebSite Polices) που δίνοντάς τους όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για το δικό σου, με 20€, σου φτιάχνουν και σου αποστέλλουν ολοκληρωμένη τη δήλωση αποποίησης ευθύνης καθώς οι ερωτήσεις τους περιλαμβάνουν και affiliate marketing και γενικά όλους τους σκοπούς που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το site σου. Το έχει δοκιμάσει κανείς; Πως το διαχειρίζομαι; Απλά και εκεί έχει ερωτήσεις για τα cookies που δεν ξέρω τι να απαντήσω... Τι προτείνετε για αυτό το κομμάτι;

4. Όσον αφορά τα δεδομένα χρηστών που αποθηκεύω, όπως πχ κάποιο email, για την περίπτωση που θα επικοινωνήσει κάποιος μαζί μου, πως ξέρω που αποθηκεύονται αυτά; Υπάρχει περίπτωση να μου χρειαστεί το που αποθηκεύεται; Σαν προστασία δεδομένων τι μπορώ να κάνω για να είμαι και GDPR compliant;

5. Έχω δει ότι κάποια site προσφέρουν affiliate links μέσω της σελίδας app.compact, κάποια άλλα μέσω της Rakuten Advertising, όπως επίσης και άλλα που μπορείς να κάνει εγγραφή(Flexoffers , ShareASale). Κάτι δηλαδή σαν το Linkwise που έχουμε εδώ. Σε αυτά χρειάζεται να δηλώσουμε ΦΠΑ ή κάτι τέτοιο; Δεν έχω κάποια επιχείριση. Ξεκινάω κάτι τέτοιο χωρίς να ξέρω αν θα πάει καλά, οπότε δεν ξέρω και αν πρέπει να κάνω έναρξη για επιχείρηση ή για τι είδους επιχείρηση.

 

Ελπίζω να μη σας κούρασα.

Με εκτίμηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...