Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή apple προιόντος σε Plaisio


tierney

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, 

 

πρόσφατα αγόρασα έναν φορτιστή magsafe για το retina macbook μου. To θέμα είναι ότι λόγω βιασύνης πήρα το magsafe 1 και όχι το 2 και το συνειδητοποίηση αφού άνοιξα τη ζελατίνα. Κατα τα αλλα δεν τον χρησιμοποίησα καθόλου, και αμέσως πήρα τηλέφωνο για να δω τι επιλογές έχω. Μου είπαν ότι μπορούν να μου επιστρέψουν τα χρήματα με ένα μειωμένο κόστος 11% λογω τεχνικού ελέγχου που πρέπει να περάσει. Όταν πήγα όμως στο κατάστημα, ο υπεύθυνος μου είπε ότι δεν μπορεί να το δεχτεί καν, γιατί ειναι προιόν της Apple. Ξαναπήρα τηλέφωνο, μιλησα με άλλον κύριο και μου επιβεβαίωσε αυτο που είπε ο υπεύθυνος του καταστήματος, ότι δηλαδη: το Plaisio δεν δέχεται επιστροφές στα apple προιόντα, αφού έχουν ανοιχτεί.

Και αναρωτιέμαι, υπάρχει τέτοια νομοθεσία; Γιατί τα apple προιόντα να ανήκουν σε άλλη κατηγορία;

Ευχαριστώ πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, txcellas είπε

Δε νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση επιστροφής λόγο λάθους του πελάτη αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Παρόλο αυτό φίλε οι μέρες μετράνε ήδη για doa...

Doa έχουμε και σε περίπτωση μη ελαττωματικου προϊόντος;
 

1 ώρα πριν, d_gkal είπε

Η αγορά έγινε online;

Ναι, έγινε online.

 

1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Αν έχεις γίνει online έχεις 14 ημέρες να επιστέψεις το προϊόν εφόσον δεν είναι αυτό που σε ικανοποιεί.

 
Οι 14 μέρες επιστροφής από ποια μέρα μετράνε; Απο την μέρα που το παρέλαβα;
14 εργάσιμες; Κυριακές - Καθαρές Δευτέρες είναι εκτός; Εγώ παρέλαβα Παρασκευή.
Πήρα αμέσως τηλ και πήγα και στο κατάστημα το ίδιο απόγευμα.
Αλλά από την επομένη, (χτες) κλείσανε λόγω βαθύ κόκκινου... (επαρχία είμαι).
Οπότε δεν μπορώ να ξαναπάω από εκεί.

Τι μου προτείνετε; Να τους πάρω τηλ και να τους πω τι αν μου ξαναπουν οτι δεν δεχονται επιστροφες στα apple προϊόντα;

 

Σας ευχαριστώ πολύ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το μαγαζί ότι να ναι ρε γαμώτο!!!
Ο νόμος είναι σαφής εφόσον έκανες την παραγγελία on-line.
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/?uri=CELEX:32011L0083&qid=1403274218893

"

Άρθρο 9

Δικαίωμα υπαναχώρησης

1.   Εκτός εάν ισχύουν οι εξαιρέσεις που προβλέπονται στο άρθρο 16, ο καταναλωτής διαθέτει προθεσμία 14 ημερών για να υπαναχωρήσει από την εξ αποστάσεως σύμβαση ή τη σύμβαση εκτός εμπορικού καταστήματος χωρίς να αναφέρει τους λόγους και χωρίς καμία επιβάρυνση πέρα από τις προβλεπόμενες στο άρθρο 13 παράγραφος 2 και στο άρθρο 14.

"

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, txcellas είπε

Παρόλο αυτό φίλε οι μέρες μετράνε ήδη για doa...

DΟΑ? από που κι ως που? DOA σημαίνει Dead On Arrival κι εδώ δεν έχουμε τέτοια περίπτωση. 

Από κει και πέρα ισχύει το 14ημερο λόγω online αγοράς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, filip123go είπε

Αυτό το μαγαζί ότι να ναι ρε γαμώτο!!!
Ο νόμος είναι σαφής εφόσον έκανες την παραγγελία on-line.
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/?uri=CELEX:32011L0083&qid=1403274218893

"

Άρθρο 9

Δικαίωμα υπαναχώρησης

1.   Εκτός εάν ισχύουν οι εξαιρέσεις που προβλέπονται στο άρθρο 16, ο καταναλωτής διαθέτει προθεσμία 14 ημερών για να υπαναχωρήσει από την εξ αποστάσεως σύμβαση ή τη σύμβαση εκτός εμπορικού καταστήματος χωρίς να αναφέρει τους λόγους και χωρίς καμία επιβάρυνση πέρα από τις προβλεπόμενες στο άρθρο 13 παράγραφος 2 και στο άρθρο 14.

"

Το ΠΛΑΙΣΙΟ ανέκαθεν δεν σεβόταν τους νόμους και έχει δοθεί γραμμή να λέγονται ψέματα στους πελάτες.

Αναφορά σε κείμενο

Ξαναπήρα τηλέφωνο, μιλησα με άλλον κύριο και μου επιβεβαίωσε αυτο που είπε ο υπεύθυνος του καταστήματος, ότι δηλαδη: το Plaisio δεν δέχεται επιστροφές στα apple προιόντα, αφού έχουν ανοιχτεί.

Και αναρωτιέμαι, υπάρχει τέτοια νομοθεσία; Γιατί τα apple προιόντα να ανήκουν σε άλλη κατηγορία;

Απαίτησε να στο δώσει γραπτά αυτό που λέει και με υπογραφή, αφού έτσι ισχυρίζεται. Με τηλέφωνα δεν θα βγάλεις άκρη. Μόνο με φωνές μέσα στο κατάστημα. Και αν η αγορά ήταν με PayPal άνοιξε άμεσα dispute.

Επεξ/σία από randomcat
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, randomcat είπε

Το ΠΛΑΙΣΙΟ ανέκαθεν δεν σεβόταν τους νόμους και έχει δοθεί γραμμή να λέγονται ψέματα στους πελάτες.

Αναφορά σε κείμενο

Το ξέρω φίλε, πίστεψε με, ως λάτρης της τεχνολογίας,  είχα αφήσει πολλά χιλιάρικα σε αυτό το μαγαζί και μια φορά που τους χρειάστηκα για DOA μου το παίζανε τρελίτσα. Από τότε δεν έχω ξαναπατήσει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tierney είπε

Doa έχουμε και σε περίπτωση μη ελαττωματικου προϊόντος;
 

Ναι, έγινε online.

 

 
Οι 14 μέρες επιστροφής από ποια μέρα μετράνε; Απο την μέρα που το παρέλαβα;
14 εργάσιμες; Κυριακές - Καθαρές Δευτέρες είναι εκτός; Εγώ παρέλαβα Παρασκευή.
Πήρα αμέσως τηλ και πήγα και στο κατάστημα το ίδιο απόγευμα.
Αλλά από την επομένη, (χτες) κλείσανε λόγω βαθύ κόκκινου... (επαρχία είμαι).
Οπότε δεν μπορώ να ξαναπάω από εκεί.

Τι μου προτείνετε; Να τους πάρω τηλ και να τους πω τι αν μου ξαναπουν οτι δεν δεχονται επιστροφες στα apple προϊόντα;

 

Σας ευχαριστώ πολύ....

 

Αν δεν δεχτούν επιστροφή με κουριερ, λογικά οι 14 μέρες σταματάνε να μετράνε μιας και δεν είναι πρόβλημα από μεριά σου που είναι κλειστά τα καταστήματα (αν και θα το ρωτούσα στην προστασία του καταναλωτή). 

Οι εγγυήσεις, doa, ή η υπαναχώρηση μετράνε από την ημέρα παραλαβής και σε ημερολογιακες μέρες 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, filip123go είπε

Το ξέρω φίλε, πίστεψε με, ως λάτρης της τεχνολογίας,  είχα αφήσει πολλά χιλιάρικα σε αυτό το μαγαζί και μια φορά που τους χρειάστηκα για DOA μου το παίζανε τρελίτσα. Από τότε δεν έχω ξαναπατήσει.

Τους είχα στη μαύρη λίστα για 8 χρόνια. Τόλμησα ωστόσο να κάνω από εκεί μια αγορά πέρυσι, και τελικά αγόρασα ελαττωματικό προϊόν για το οποίο αρνήθηκαν να μου κάνουν αντικατάσταση ή να μου δώσουν πίσω τα χρήματά μου. Πήρα τα χρήματά μου πίσω από το PayPal αφού πέρασα αρκετή ταλαιπωρία και δέχτηκα αρκετά ψέματα και κακή συμπεριφορά από τους υπαλλήλους τους. Πίσω στη μαύρη λίστα, και αυτήν τη φορά οριστικά.

Δεν είναι μόνο ότι δεν τηρούν τους νόμους και δεν σέβονται τα δικαιώματα του καταναλωτή. Έχουν κάνει την απατεωνιά τέχνη και επιστήμη.

Με ψεύτικες κριτικές και απόκρυψη/διαγραφή αρνητικών κριτικών:

Με ψεύτικες live προβολές:

Με ψεύτικες προσφορές και διαθεσιμότητα:

Με επικίνδυνα προϊόντα με ψεύτικες προδιαγραφές, και με ψεύτικες διαγνώσεις στο service τους:

Spoiler

 

 

 

 

Ένα ποτ-πουρί αθλιότητας...

 

Επεξ/σία από randomcat
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, randomcat είπε

Τους είχα στη μαύρη λίστα για 8 χρόνια. Τόλμησα ωστόσο να κάνω από εκεί μια αγορά πέρυσι, και τελικά αγόρασα ελαττωματικό προϊόν (πανάκριβο μόνιτορ που κάηκε την 8η μέρα, αν και μόνο δύο ημέρες είχα προλάβει να το χρησιμοποιήσω) για το οποίο αρνήθηκαν να μου κάνουν αντικατάσταση ή να μου δώσουν πίσω τα χρήματά μου. Πήρα τα χρήματά μου πίσω από το PayPal αφού πέρασα αρκετή ταλαιπωρία και δέχτηκα αρκετά ψέματα και κακή συμπεριφορά από τους υπαλλήλους τους. Πίσω στη μαύρη λίστα, και αυτήν τη φορά οριστικά.

Δεν είναι μόνο ότι δεν τηρούν τους νόμους και δεν σέβονται τα δικαιώματα του καταναλωτή. Έχουν κάνει την απατεωνιά τέχνη και επιστήμη.

Με ψεύτικες κριτικές και απόκρυψη/διαγραφή αρνητικών κριτικών:

Με ψεύτικες live προβολές:

Με ψεύτικες προσφορές και διαθεσιμότητα:

Με επικίνδυνα προϊόντα με ψεύτικες προδιαγραφές, και με ψεύτικες διαγνώσεις στο service τους:

 

 

 

Ένα ποτ-πουρί αθλιότητας...

 

Τους ειχες στην μαύρη λίστα 8 χρονια και όταν είπες να αγοράσεις κάτι ήταν ελαττωματικό; Σενάριο για ταινία..... 

Εγώ μόνο κάτι μελάνια εκτυπωτών παίρνω από εκεί και τίποτε χαρτικά είδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tierney είπε

Doa έχουμε και σε περίπτωση μη ελαττωματικου προϊόντος;

Οχι.

7 ώρες πριν, txcellas είπε

Παρόλο αυτό φίλε οι μέρες μετράνε ήδη για doa...

Γνωριζεις τι σημαινει DOA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...