Προς το περιεχόμενο

Εμπειρία από FileVault


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Στα Windows από χρόνια έχω BitLocker. Καινούριος τώρα στο macOS, ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες σας από το FileVault.

Να προχωρήσω σε ενεργοποίηση; Έχετε συναντήσει τυχόν θέματα; Χρησιμοποιείτε κάτι άλλο για encryption;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει, είναι εάν έχεις συνδεδεμένα bluetooth περιφερειακά, εκτός της apple (π.χ. εγώ έχω logitech mx keys και mx master 3), δεν δουλεύουν στο Log in screen. Ο λόγος είναι ότι δεν φορτώνει τα kexts πριν, ενώ τα δικά τους έχουν native support.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αλήθεια είναι ότι αφού το ενεργοποίησα, παρατήρησα το εξής.

Το Logitech ΜΧ Keys και ένα Logitech M590 συνεχίζουν συνδέονται κανονικά πριν την log-in screen. Μόνο που αυτό συμβαίνει μάλλον γιατί τα έχω συνδεδεμένα με το unifying receiver και όχι με Bluetooth.

Αντίθετα, τα ακουστικά Bose QC II που τα έχω με Bluetooth, από την ενεργοποίηση του FileVault και μετά, δεν συνδέονται αν δεν loggάρω.

Επεξ/σία από kostasgr78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον το Mac σου είναι των τελευταίων ετών, δεν μπορώ να φανταστώ λόγο για να ΜΗΝ έχεις ενεργοποιημένο το filevault by default.

Σε παλιότερες συσκευές ίσως να είχε ένα μικρό performance cost, αλλά με τους νέους επεξεργαστές αυτό είναι αμελητέο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 15/4/2021 στις 9:24 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Το Logitech ΜΧ Keys και ένα Logitech M590 συνεχίζουν συνδέονται κανονικά πριν την log-in screen. Μόνο που αυτό συμβαίνει μάλλον γιατί τα έχω συνδεδεμένα με το unifying receiver και όχι με Bluetooth.

Πήρα και εγώ το MX keys και επειδή όταν χρησιμοποιώ το Macbook Pro ως σταθερό, απλά δεν μου φτάνουν τα ports οπότε το έβαλα με bluetooth και για την ώρα τουλάχιστον απεργοποίησα το FileVault.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...