Προς το περιεχόμενο

Νέος στα linux τι έκδοση να βάλω σε ένα T7XXX και σε έναν E1 6010;


Nik1239

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας , ψάχνω λογισμικό για αυτούς τους δύο cpu ξεχωριστά ο core 2 θα είναι με 2gb ram και ο E1 με 6gb ram 

Θα ήθελα το περιβάλλον να είναι εύχρηστο και αν υπάρχει κάτι παρόμοιο με windows ακόμα καλύτερα 

SSD υπάρχει ένας θα μπει σε όποιο μηχάνημα δω ότι τρέχει καλύτερα 

Έχω δει το manjaro που μου φαίνεται ωραίο το περιβάλλον του πιστεύετε ότι θα παίξει μια χαρά σε αυτά τα δύο cpu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Manjaro ειναι ωραιο το περιβαλλον αλλα δε νομιζω οτι θες να παιξεις με Arch linux. Βάλε καλύτερα ubuntu. Αρκετα user friendly και πιο δημοφιλης διανομή οπότε θα βρίσκεις πιο ευκολα τα προβλήματα που θα προκυψουν. Προσωπικά μου αρέσουν αρκετά και τα kali linux γιατί όσες φορές τα έχω βάλει ήταν αρκετά σταθερά (δε θα τα προτεινα για καποιον τελειως αρχάριο αλλά απλά παραθέτω μια δικιά μου εμπειρία). Στα ubuntu ανα διαστήματα ειχα τα θεματακια μου. Γενικά θα σου προτεινα σε πρώτη φάση να κατεβάσεις μερικές διανομές linux στον σταθερο σου και να τα βαλεις σε virtual machine ωστε να δεις τι προτιμάς περισσότερο.

Όσο για τα specs μια χαρά είσαι για linux.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Nik1239 είπε

ο core 2 θα είναι με 2gb ram

Windows XP εδω. χωρις internet φυσικα.
 

Ε1 6010 - διπυρηνος στα 1.35GHz . Προτεινω windows 7 και ελαφριες δουλειες. Εκτος αν εχει dedicated καρτα γραφικων , οποτε εκει κανεις και κατι παραπανω.

Το λινουξ θελει διαβασμα. Διαβασε και επανερχεσαι.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GiwrgosP- είπε

Manjaro ειναι ωραιο το περιβαλλον αλλα δε νομιζω οτι θες να παιξεις με Arch linux. Βάλε καλύτερα ubuntu. Αρκετα user friendly και πιο δημοφιλης διανομή οπότε θα βρίσκεις πιο ευκολα τα προβλήματα που θα προκυψουν. Προσωπικά μου αρέσουν αρκετά και τα kali linux γιατί όσες φορές τα έχω βάλει ήταν αρκετά σταθερά (δε θα τα προτεινα για καποιον τελειως αρχάριο αλλά απλά παραθέτω μια δικιά μου εμπειρία). Στα ubuntu ανα διαστήματα ειχα τα θεματακια μου. Γενικά θα σου προτεινα σε πρώτη φάση να κατεβάσεις μερικές διανομές linux στον σταθερο σου και να τα βαλεις σε virtual machine ωστε να δεις τι προτιμάς περισσότερο.

Όσο για τα specs μια χαρά είσαι για linux.

Θα κοιτάξω μερικά σε vm ευχαριστώ

 

21 λεπτά πριν, mphxths είπε

Windows XP εδω. χωρις internet φυσικα.
 

Ε1 6010 - διπυρηνος στα 1.35GHz . Προτεινω windows 7 και ελαφριες δουλειες. Εκτος αν εχει dedicated καρτα γραφικων , οποτε εκει κανεις και κατι παραπανω.

Το λινουξ θελει διαβασμα. Διαβασε και επανερχεσαι.

Xp δεν βάζω δεν πρόκειται να κάνει τίποτα 

Θα του δοκιμάσω win7 αν δω ότι δεν τραβάει θα βάλω κάνα Ubuntu

Θα διαβάσω για linux να δω πως παίζουν κτλ και θα αποφασίσω ίσως είναι ευκαιρία με αυτά τα δύο μηχανάκια να μάθω linux 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να ασχοληθεις με linux υπαρχει και η επιλογη του raspberry pi. Ειναι αρκετά ευκολο στη χρηση/εγκατάσταση και μπορείς να κάνεις και διάφορα ωραία projects. 

(Προφανώς φυσικά ό,τι μπορείς να κάνεις στο pi μπορείς να το κάνεις και σε ένα pc με linux αλλά αμα τα pc τα θες για δουλεια ενώ το Linux για hobby, θα ηταν ωραία λύση το pi.. Just saying)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Καλημέρα σας , ψάχνω λογισμικό για αυτούς τους δύο cpu ξεχωριστά ο core 2 θα είναι με 2gb ram και ο E1 με 6gb ram 

Θα ήθελα το περιβάλλον να είναι εύχρηστο και αν υπάρχει κάτι παρόμοιο με windows ακόμα καλύτερα 

SSD υπάρχει ένας θα μπει σε όποιο μηχάνημα δω ότι τρέχει καλύτερα 

Έχω δει το manjaro που μου φαίνεται ωραίο το περιβάλλον του πιστεύετε ότι θα παίξει μια χαρά σε αυτά τα δύο cpu;

Linux θα μπεις για εκπαιδευτικούς λόγους η για να το χρησιμοποιείς π.χ. για ιντερνετ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, GiwrgosP- είπε

Αν θες να ασχοληθεις με linux υπαρχει και η επιλογη του raspberry pi. Ειναι αρκετά ευκολο στη χρηση/εγκατάσταση και μπορείς να κάνεις και διάφορα ωραία projects. 

(Προφανώς φυσικά ό,τι μπορείς να κάνεις στο pi μπορείς να το κάνεις και σε ένα pc με linux αλλά αμα τα pc τα θες για δουλεια ενώ το Linux για hobby, θα ηταν ωραία λύση το pi.. Just saying)

Δεν μπορώ να αγοράσω τώρα απλώς επειδή θα μου δώσουν το ένα laptop θα ήθελα να το χρησιμοποιήσω να μάθω λίγο linux και ίσως γίνει και λίγη χρήση τηλεκπαίδευση ή κάνα chrome αλλά μέχρι εκεί θέλω να δω τα linux να δω τι μπορώ να κάνω με αυτά 

 

17 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Linux θα μπεις για εκπαιδευτικούς λόγους η για να το χρησιμοποιείς π.χ. για ιντερνετ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλές επιλογές. Αν δεν σου κάνει κόπο ψάξε στο google στα αγγλικά με τι distro μπορείς να βάλεις με βάση τα χαρακτηριστικά του συστήματος που σε ενδιαφέρει και θα βρεις διάφορες εκδόσεις και επιλογές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

δεν θα κάνεις προκοπή με κανένα λινουξ

λειτουργικό σύστημα είναι όχι μαγικό σύστημα

Εμα όντως; Θυμάμαι που είχα win 7 σε p4 με 2 gb ram hdd 40gb και YouTube έπαιζε μια χαρά απλώς ήταν αρκετά αργο λόγο hdd 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nik1239 είπε

Εμα όντως; Θυμάμαι που είχα win 7 σε p4 με 2 gb ram hdd 40gb και YouTube έπαιζε μια χαρά απλώς ήταν αρκετά αργο λόγο hdd 

κάποτε , τώρα όμως έχουμε 2021 και το youtube θέλει μπόλικα άλογα στην πίστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jgeorgiou είπε

κάποτε , τώρα όμως έχουμε 2021 και το youtube θέλει μπόλικα άλογα στην πίστα

Ε εντάξει πιστεύω ένα browser τουλάχιστον θα παίζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Ε εντάξει πιστεύω ένα browser τουλάχιστον θα παίζει 

Για αυτο σου λεω πηγαινε μελετησε λινουξ και ξαναελα. Στον chrome , στο λινουξ , δεν υπαρχει hardware acceleration. Που σημαινει οτι οταν βαλεις καποιο βιντεο να παιξει στο ΥΤ , το ολο μανικι θα το φαει ο επεξεργαστης. Και με επεξεργαστη στα 1.35GHz δεν μαμησε κανεις.

Καποτε εκανα παπαδες με DOS...καποτε...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Εμα όντως; Θυμάμαι που είχα win 7 σε p4 με 2 gb ram hdd 40gb και YouTube έπαιζε μια χαρά απλώς ήταν αρκετά αργο λόγο hdd 

Εγώ είχα win7 σε core 2 duo, 4gb ram, όλα καλά. Τώρα σε 2gb και τόσο μικρό σκληρό δεν ξέρω αλλά θα έχει θέματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεμε τα ιδια και τα ιδια καθε φορα , μαλλιασε η γλωσσα μας.

1. Τα 4gb ειναι λιγα. Τα 2gb ειναι ανεκδοτο. Ναι υπαρχουν διανομες λινουξ με μικρη καταναλωση πορων , αλλα μολις ανοιξεις browser , εγκαταστησεις τιποτα dropbox , skype , viber , κλπ , η μνημη παει περιπατο.
2. Επεξεργαστες με δυο πυρηνες και < 2GHz , δεν τραβανε. Ενσωματωμενες καρτες γραφικων 7-8-10ετιας δεν τραβανε.
3. Chrome/Edge δεν εχουν hardware acceleration. Firefox νομιζω ειχε βαλει. Chromium οχι. Μονο πειραγμενα builds αν θυμαμαι καλα. Αυτος που ερχεται απο windows και εχει καλομαθει σε chrome/edge , απλα ατυχησε.
4. Μηχανικοι δισκοι / 5400 , δεν τραβανε σε οποιοδηποτε λειτουργικο. Μιλαμε να εχουμε ανθρωπινη εμπειρια χρησης , οχι ενταξει κανει 2 λεπτα να μπουταρει δεν πειραζει..καλα παει.

Ξαφνικα βγαλαμε απο το παταρι το πισι , που τελευταια φορα το ειχαμε δει πριν 10 χρονια και μας ειπε το ξαδελφακι του κουνιαδου την φραση "βαλε λινουξ θα αναστηθει" και νομιζουν ολοι ξαφνικα , οτι το λινουξ ειναι το αγιο δισκοποτηρο . 
Σας εχω νεα. Το λινουξ ειναι λειτουργικο συστημα , αρκετα διαφορετικο απο τα windows . Οποιος θελει να το χρησιμοποιησει , για τον οποιονδηποτε λογο , να στρωθει να διαβασει τουλαχιστον τα βασικα. Οχι ενταξει θα μπω ινσομνια και θα ρωτησω την καθε μαλακια που θα μου τυχει.. δεν παει ετσι η δουλεια. Ψαξτε , διαβαστε , δοκιμαστε και εδω ειμαστε να βοηθησουμε ...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...