Προς το περιεχόμενο

Νέος στα linux τι έκδοση να βάλω σε ένα T7XXX και σε έναν E1 6010;


Nik1239

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, angmar είπε

Γιατί όχι σε VM, αφού θες να παίξεις/μάθεις; Κάνε ένα VM, κάνε κι ένα snapshot και βάρα στο ψαχνό, υπάρχει λόγος που σκέφτεσαι για dual boot;

καλη η σκεψη για vm..απλα σκεφτομαι για μεταβαση σε λινουξ απο windows..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, catmaster είπε

Στην αρχή καλά το πήγαινες μέχρι που πέταξες το καρότο 

Όταν σηκώνεις καρτέλα στον browser ο ryzen δεν παίρνει χαμπάρι , και αν κάνεις το ίδιο στον c2d είναι σαν να του πετάς ελέφαντα στο κεφάλι , πραγματικά ζαλίζεται και θέλει λιγο αέρα και ενα νεράκι η cpu ...

Ναι φίλε έχεις δίκαιο σε αυτό που λες. Εγώ βέβαια δεν αναφέρθηκα κατ αποκλειστικότητα στο web browsing αλλά γενικότερη εμπειρία στο pc. Προφανώς με το core2duo δεν ανοίγω τις 35 καρτέλες που έχω στον ryzen. Αλλά 7-8 καρτέλες τις ανοίγει άνετα και μπορώ να πω δουλειά γίνεται. Με mint mate ή windows αυτό ηταν πιο δύσκολο στο ίδιο pc. Η ουσία είναι οτι δεν περιμένω κάποιος που έχει 2 pc να δώσει στον core2duo την προτεραιότητα. Αλλά διαφωνώ με αυτούς που λένε: ε πέτα το είναι χρέπι δεν αξίζει κ.ο.κ

38 λεπτά πριν, panatha1369 είπε

καλη η σκεψη για vm..απλα σκεφτομαι για μεταβαση σε λινουξ απο windows..

Και πολύ καλά κάνεις. Είναι πάρα πολλοί την τελευταία πενταετία που έχουν φύγει από τα windblows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Ναι φίλε έχεις δίκαιο σε αυτό που λες. Εγώ βέβαια δεν αναφέρθηκα κατ αποκλειστικότητα στο web browsing αλλά γενικότερη εμπειρία στο pc. Προφανώς με το core2duo δεν ανοίγω τις 35 καρτέλες που έχω στον ryzen. Αλλά 7-8 καρτέλες τις ανοίγει άνετα και μπορώ να πω δουλειά γίνεται. Με mint mate ή windows αυτό ηταν πιο δύσκολο στο ίδιο pc. Η ουσία είναι οτι δεν περιμένω κάποιος που έχει 2 pc να δώσει στον core2duo την προτεραιότητα. Αλλά διαφωνώ με αυτούς που λένε: ε πέτα το είναι χρέπι δεν αξίζει κ.ο.κ

Και πολύ καλά κάνεις. Είναι πάρα πολλοί την τελευταία πενταετία που έχουν φύγει από τα windblows.

Κοίτα έχω είδη ένα σταθερό και δύο λαπτοπ και χρησιμοποιούνται αυτά 

Αύριο θα έρθει και το λάπτοπ με το c2d και αν δω και είναι ικανοποιητική η απόδοση του για μια τηλεκπαίδευση και κάνα βιντεάκι yt , κάνα excel θα το δώσω σε μια γνωστή φίλη που τα βγάζει δύσκολα πέρα μόνη της με 2 παιδιά και δεν έχουν τον επαρκή εξοπλισμό για τηλεκπαίδευση και θέλω να τους βοηθήσω 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Κοίτα έχω είδη ένα σταθερό και δύο λαπτοπ και χρησιμοποιούνται αυτά 

Αύριο θα έρθει και το λάπτοπ με το c2d και αν δω και είναι ικανοποιητική η απόδοση του για μια τηλεκπαίδευση και κάνα βιντεάκι yt , κάνα excel θα το δώσω σε μια γνωστή φίλη που τα βγάζει δύσκολα πέρα μόνη της με 2 παιδιά και δεν έχουν τον επαρκή εξοπλισμό για τηλεκπαίδευση και θέλω να τους βοηθήσω 

Μπράβο σου φίλε. Άξιος! Μακάρι να το κάναμε και άλλοι αυτό. Μερικοί θα το έβγαζαν στις αγγελίες με τιμή 150€ και λεζάντα "παζάρια θα διαγράφονται αυτόματα".

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/3/2021 στις 7:43 ΜΜ, Nik1239 είπε

Κοίτα έχω είδη ένα σταθερό και δύο λαπτοπ και χρησιμοποιούνται αυτά 

Αύριο θα έρθει και το λάπτοπ με το c2d και αν δω και είναι ικανοποιητική η απόδοση του για μια τηλεκπαίδευση και κάνα βιντεάκι yt , κάνα excel θα το δώσω σε μια γνωστή φίλη που τα βγάζει δύσκολα πέρα μόνη της με 2 παιδιά και δεν έχουν τον επαρκή εξοπλισμό για τηλεκπαίδευση και θέλω να τους βοηθήσω 

Μια χαρά θα την κάνει τη δουλειά που θελει, προχωρα και δώσε το λαπτοπ στο συνανθρωπο που έχει ανάγκη. Αν μπορεις βάλε μνημη όση πέρνει (μεχρι 4 δηλαδη) και έναν ssd φθηνιάρη των 20 ευρώ. Βασικο μου μηχανημα είναι ενα Acer 5920 με c2d και κάνω ακριβως αυτα που λες και ακομα περισσότερα... Τρεχει ubuntu mate

Επεξ/σία από nik0laus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/3/2021 στις 1:15 ΜΜ, panatha1369 είπε

λογο CCNA σκεφτομαι να παιξω και εγω με λινουξ.εχω ενα i5 4570 16 gb ram και onboard γραφικα..σκεφτομαι για kali linux.θα μπει σε δευτερο ssd 64gb που εχω προχειρο.

Πού κολλάνε μεταξύ τους το CCNA και το Linux (και μάλιστα Kali); Σε ποιο module είσαι; Αν θέλεις άνοιξε ένα θέμα και ζήτα προτάσεις ανάλογα με την περιοχή που θέλεις να εμβαθύνεις για να πάρεις πιο στοχευμένες συμβουλές για το διάβασμά σου. Όχι ότι σού προτείνω να μην παίξεις προφανώς, απλά δεν καταλαβαίνω το λόγο. Επίσης θα συμφωνήσω με το φίλο που είπε αν παίξεις να το κάνεις σε VM για πρακτικούς λόγους.

Ξέρω ότι βγαίνουμε off-topic αλλά όταν σε θέμα που ένας αρχάριος ζητάει προτάσεις για διανομή ακούω τη λέξη Kali, τριγκάρομαι :P

Επεξ/σία από snowflake99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nik0laus είπε

Μια χαρά θα την κάνει τη δουλειά που θελει, προχωρα και δώσε το λαπτοπ στο συνανθρωπο που έχει ανάγκη. Αν μπορεις βάλε μνημη όση πέρνει (μεχρι 4 δηλαδη) και έναν ssd φθηνιάρη των 20 ευρώ. Βασικο μου μηχανημα είναι ενα Acer 5920 με c2d και κάνω ακριβως αυτα που λες και ακομα περισσότερα... Τρεχει ubuntu mate

Τελικά δεν θα δωθεί γιατί δεν μπορώ να το φτιάξω , δεν μπορώ να του βάλω δίσκο και δεν περνει μπροστά και το κράτησα σε περίπτωση που βρω κάποιο κομμάτι από αυτά τα δύο που λείπουν να το φτιάξω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Update στο 6010 

Λοιπόν έστησα ένα vm στον σταθερό μου με τον 9100F και του έβαλα linux manjaro

Με εξέπληξε ευχάριστα το ότι έπαιξε ΑΨΟΓΑ χωρίς κανένα driver γραφικών κλπ 

Έστησα αντίστοιχα ένα με win 7 και win 10 (2015 built) που χωρίς drivers δεν έκανες τίποτα σερνόταν άσχημα 

Έφτιαξα live usb και το έβαλα στο λάπτοπ με τον 6010 και έτρεχε μια χαρά εκτός από ένα θεματακι που είχα με τον  usb wifi adapter όπου έτρωγε αποσυνδέσεις

Να δοκιμάσω να βρω (αν βρω ) driver για το usb να το βάλω να δούμε αν φτιάξει; Κατεβάζω το αρχείο (για linux ) και το τρέχω ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Να δοκιμάσω να βρω (αν βρω ) driver για το usb να το βάλω να δούμε αν φτιάξει; Κατεβάζω το αρχείο (για linux ) και το τρέχω ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό, οι drivers στο Linux δεν λειτουργούν όπως στα Windows.

Καλύτερα να μας γράψεις εδώ το μοντέλο της κάρτας wifi, ή ακόμα καλύτερα τον συγκεκριμένο κωδικό του chipset της κάρτας (αυτό θα το βρεις αν γράψεις την εντολή "lsusb" στο terminal, ανάμεσα σε ένα σωρό άλλα που πιθανώς να σου βγάλει ως αποτέλεσμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apostolisk86 είπε

Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό, οι drivers στο Linux δεν λειτουργούν όπως στα Windows.

Καλύτερα να μας γράψεις εδώ το μοντέλο της κάρτας wifi, ή ακόμα καλύτερα τον συγκεκριμένο κωδικό του chipset της κάρτας (αυτό θα το βρεις αν γράψεις την εντολή "lsusb" στο terminal, ανάμεσα σε ένα σωρό άλλα που πιθανώς να σου βγάλει ως αποτέλεσμα).

Ωραία θα σας πω εδώ όταν θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω 

Επίσης άλλο ένα προβλημα 

Παρατήρησα και στα δύο pc πως υπάρχει έντονο tearing στο scrolling σε browser διορθώνετε κάπως αυτό; Με driver ίσως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Ωραία θα σας πω εδώ όταν θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω 

Επίσης άλλο ένα προβλημα 

Παρατήρησα και στα δύο pc πως υπάρχει έντονο tearing στο scrolling σε browser διορθώνετε κάπως αυτό; Με driver ίσως;

Περίπου το ίδιο και εδώ, χρειαζόμαστε το ακριβές μοντέλο της κάρτας γραφικών. Αυτό βέβαια βρίσκεται πιο εύκολα, γιατί πιθανότατα θα το γράφει μέσα στα settings ή ακόμα και το laptop πάνω του. Αλλιώς, στο Linux πάντα υπάρχει μια εντολή για όλα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση η εντολή "lspci" θα σου βγάλει το μοντέλο της κάρτας γραφικών (μαζί με ένα σωρό άλλα αποτελέσματα).

 

Να ξέρεις όμως, πως ειδικά αν είναι παλιά η κάρτα γραφικών (ειδικά αν είναι Amd), υπάρχει περίπτωση να μην διορθώνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Έστησα αντίστοιχα ένα με win 7 και win 10 (2015 built) που χωρίς drivers δεν έκανες τίποτα σερνόταν άσχημα 

μέσα στο vm πρέπει να ενεργοποιησεις 3d acceleration και να βάλεις λιγη μνήμη παραπάνω  

βέβαια παίζει ρόλο και η gpu 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aris_ είπε

μέσα στο vm πρέπει να ενεργοποιησεις 3d acceleration και να βάλεις λιγη μνήμη παραπάνω  

βέβαια παίζει ρόλο και η gpu 

Έχω βάλει 2gb ram , ενεργοποιημένο το 3d acceleration και η gpu είναι μια gtx 1650 που της έχω βάλει 128 mb vram (νομίζω )

40 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

Περίπου το ίδιο και εδώ, χρειαζόμαστε το ακριβές μοντέλο της κάρτας γραφικών. Αυτό βέβαια βρίσκεται πιο εύκολα, γιατί πιθανότατα θα το γράφει μέσα στα settings ή ακόμα και το laptop πάνω του. Αλλιώς, στο Linux πάντα υπάρχει μια εντολή για όλα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση η εντολή "lspci" θα σου βγάλει το μοντέλο της κάρτας γραφικών (μαζί με ένα σωρό άλλα αποτελέσματα).

 

Να ξέρεις όμως, πως ειδικά αν είναι παλιά η κάρτα γραφικών (ειδικά αν είναι Amd), υπάρχει περίπτωση να μην διορθώνεται.

Η κάρτα του λάπτοπ είναι μια radeon R2 και του σταθερού μια gtx 1650

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...