Προς το περιεχόμενο

Συνεχίζεται η κυριαρχία της AMD έναντι της Intel καθώς αυξάνεται η ζήτηση για επεξεργαστές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν δεν εχεις δικα σου εργοστασια και βαζεις την  tsmc να σου φτιαχνει τους επεξεργαστες εισαι αξιος της μοιρας σου.Η intel θα την πνιξει μεσω διαθεσιμοτητας,η tsmc δεν μπορει να εξυπηρετησει ενα σωρο εταιριες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, QuadDamage είπε

Οταν δεν εχεις δικα σου εργοστασια και βαζεις την  tsmc να σου φτιαχνει τους επεξεργαστες εισαι αξιος της μοιρας σου.Η intel θα την πνιξει μεσω διαθεσιμοτητας,η tsmc δεν μπορει να εξυπηρετησει ενα σωρο εταιριες.

Μα και η Intel αγαπητέ έσκυψε το κεφάλι και χτύπησε την πόρτα της TMSC 

by the way η AMD δεν πεθαίνει, αντιθέτως στην Intel έχει κάνει κηδεία με μνημόσυνο μαζί. 
 

ασε την Apple να ανησυχεί για την TMSC  

Επεξ/σία από PeggyV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gurgurant είπε

οχι θα κοιταω τιμες απο πλαισιο και κοτσοβολο ρε φιλε σε παρακαλω τωρα.....

δεν με ενδιαφερει ποιος εχει ελειψη σε cpu και ολα αυτα,το θεμα ειναι οτι πλεον η amd ειναι 'η ακριβη' οποιος δν το βλεπει τι να του κανω.

οσο για το σχολιο για 7800 που να ξερω εγω τι εννοουσε ο παιχτης.7800χ υπαρχει και 2066 socket μαν μ.γινε πιο συγκεκριμενος αλλη φορα.

 

να κοιτάς τιμές φυσικά και πρέπει 
να μην παραθέτεις άσχετα πράγματα επειδή ένα μαγαζί έχει έναν ξεχασμένο επεξεργαστή (που υπάρχουν πλέον ίσως και περισσότερες και καλύτερες επιλογές) όχι δεν πρέπει (και σου έδωσα παράδειγμα την 1050ti) 
επίσης τι είναι ο 7800 ; γιατί μάλλον δεν κατάλαβες ούτε τα νούμερα

είπα σε 3 χρόνια και ανέφερα νούμερα όπως 12κ ΑΡΑ ο αντίστοιχος Intel σε τρία χρόνια (12000+)και ο 7800 δηλαδή ο αντίστοιχος AMD (προφανώς και τα νούμερα είναι τυχαία)

π.χ. 10900 -> 12900 (νούμερα Intel) , 5800 -> 7800 (νούμερα AMD)
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Με 370€(ή και πιο κάτω σε μερικά μαγαζιά) αγοράζεις intel 10/20(10850K) με πολύ δυνατό STP για games και όχι μόνο. Με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών για εκείνες τις αποφράδες μέρες που θα έχεις πρόβλημα με τη GPU και θα κάνεις troubleshooting. Αλλά και acceleration σε επεξεργασία βίντεο. Για ποια ψύκτρα μιλάμε τώρα;

https://www.skroutz.gr/s/24617391/Intel-Core-i9-10850K-Box.html

Καταλαβαίνω όμως. Είναι τόσο μεγάλο το μίσος για την intel και αντίστοιχα ο φανμποϋσμός για την AMD που ακόμα και σήμερα παρασέρνουν κόσμο στο να αγοράζει AMD. Άσχετα αν η AMD έγινε Apple πια, έφτυσε εντελώς το vfm και πουλάει τα 8/16 από 300-350€ στα 450€.

Λένε τα θύματα ότι υπάρχει πρόβλημα παραγωγής και είναι τα AMD στα ύψη. Το γεγονός ότι δεν υπάρχουν 5ΧΧΧ ryzen μοντέλα στις vfm κατηγορίες δεν φαίνεται να το προσέχει κανείς. Ούτε τους περνάει από το μυαλό ότι η χαμηλή παραγωγή μπορεί να είναι απόφαση της ίδιας της εταιρείας για να τα πάρει πρώτα χοντρά από τους enthusiasts. Πράγμα που σύμφωνεί με το πρώτο.

Φιλε μαλλον δεν διαβασες καν το σχολιο μου η δεν εχεις καταλαβει τιποτα.Εγω ανεφερα οτι συνηθως πανε σε amd λογω μπατζετ.Παραδειγμα με ενα 2600,2700,3600,3700 επεξεργαστες που πουλιουνται περισσοτερο θελουν μητρικη των 150 ευρω και χωρις κανα τρομερο overclocking με μαμα ψυκτρα.Η Intel τωρα πρωτοπορει με 10100 που ειναι vfm και 9600κ,9700κ,10600κ,10700κ που μεν ειναι δυνατοι αλλα θες σιγουρα μια ψυκτρα και μια μητρικη των 200 πανω κατω.Η καινουργια σειρα της AMD ειναι απλησιαστη.Και παλι επιμενω στο πρωτα διαβαζουμε και μετα γραφουμε.

6 ώρες πριν, gurgurant είπε

Φίλε δν ξέρεις τι λες..... Ένας 5800x κοστίζει 445 ευρώ χωρίς ψήκτρα ένας 9900k κοστίζει 373 ευρώ χωρίς ψυκτρα που είδες εσύ ότι η AMD είναι πιο φτηνή.... Δν καταλαβαίνω πραγματικά.αν δν σ αρέσει ο 9900k τότε ο 10900k είναι ίδια τιμή με τον 5800x..... 

3600 kai 9600k.Me 3600 δεν χρειαζεται σονυ και ντε να αλλαξεις ψυκτρα,με 9600κ τηγανιζεις και αυγα.Το ιδιο ισχυει και με την επομενη γενια.Και φιλε εσυ μπορει να βγαζεις 2000 το μηνα και να λες παω να κουμπωσω οτι καλυτερο υπαρχει.Κοιτα λιγο τριγυρω σου αν εχουν την δυνατοτητα να σκορπανε τα λεφτα τους σαν και σενα.Και δεν ειναι μονο ο 5600 η 5800 που λες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, darkwolf8 είπε

Φιλε μαλλον δεν διαβασες καν το σχολιο μου η δεν εχεις καταλαβει τιποτα.Εγω ανεφερα οτι συνηθως πανε σε amd λογω μπατζετ.Παραδειγμα με ενα 2600,2700,3600,3700 επεξεργαστες που πουλιουνται περισσοτερο θελουν μητρικη των 150 ευρω και χωρις κανα τρομερο overclocking με μαμα ψυκτρα.Η Intel τωρα πρωτοπορει με 10100 που ειναι vfm και 9600κ,9700κ,10600κ,10700κ που μεν ειναι δυνατοι αλλα θες σιγουρα μια ψυκτρα και μια μητρικη των 200 πανω κατω.Η καινουργια σειρα της AMD ειναι απλησιαστη.Και παλι επιμενω στο πρωτα διαβαζουμε και μετα γραφουμε.

3600 kai 9600k.Me 3600 δεν χρειαζεται σονυ και ντε να αλλαξεις ψυκτρα,με 9600κ τηγανιζεις και αυγα.Το ιδιο ισχυει και με την επομενη γενια.Και φιλε εσυ μπορει να βγαζεις 2000 το μηνα και να λες παω να κουμπωσω οτι καλυτερο υπαρχει.Κοιτα λιγο τριγυρω σου αν εχουν την δυνατοτητα να σκορπανε τα λεφτα τους σαν και σενα.Και δεν ειναι μονο ο 5600 η 5800 που λες.

εκανα 3 χρονια να φτιαξω το πισι που μου αρεσε ικανοποιηθηκες τωρα?688 το μηνα παιρνω τοσο απλα.

Επεξ/σία από gurgurant
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, gurgurant είπε

εκανα 3 χρονια να φτιαξω το πισι που μου αρεσε ικανοποιηθηκες τωρα?688 το μηνα παιρνω τοσο απλα.

Και παλι δεν διαβασες.Λεω μπορει να βγαζεις εσυ 2000 το μηνα  και οχι βγαζεις.Υποθετω λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρωτότυπο άρθρο είναι μάλλον αυτό
https://www.techradar.com/news/amd-continues-domination-against-intel-as-cpu-demand-rises
με πρωτότυπη πηγή εδώ
https://www.techpowerup.com/279574/amd-overtakes-intel-in-puget-systems-processor-sales

Λυπάμαι αλλά υπάρχει μια διαστρέβλωση κι ένα λογικό άλμα στην «είδηση» :
ο τίτλος στην πρωτότυπη πηγή είναι
«AMD Overtakes Intel in Puget Systems Processor Sales»
που σημαίνει ότι τα  στοιχεία αφορούν τις πωλήσεις της Puget Systems 

και με βάση αυτά επιχειρείται μια πιθανολόγηση των τάσεων στο σύνολο της αγοράς.

Από εκεί στο να αναφέρονται στοιχεία 0,8% προβάδισμα της μιας ή της άλλης εταιρείας που αφορά το σύνολο της αγοράς,
υπάρχει ένα λογικό κενό έως παραπλάνηση στην παρουσίαση της γενικότερης εικόνας της αγοράς.

 

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, gurgurant είπε

Φίλε δν ξέρεις τι λες..... Ένας 5800x κοστίζει 445 ευρώ χωρίς ψήκτρα ένας 9900k κοστίζει 373 ευρώ χωρίς ψυκτρα που είδες εσύ ότι η AMD είναι πιο φτηνή.... Δν καταλαβαίνω πραγματικά.αν δν σ αρέσει ο 9900k τότε ο 10900k είναι ίδια τιμή με τον 5800x..... 

ναι ομως ο 5800χ ειναι πολυ καλθτερος του 10900κ,ο 10900κ χανει σε πολλα παιχνιδια ακομα και απο τον 5600χ,εχει πολλα βιντεο στο youtube.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, giannakos106 είπε

ναι ομως ο 5800χ ειναι πολυ καλθτερος του 10900κ,ο 10900κ χανει σε πολλα παιχνιδια ακομα και απο τον 5600χ,εχει πολλα βιντεο στο youtube.....

δεν χανει καθολου,αναλογα το game παιζεται η διαφορα τους(1 fps?3 fps?).σιγα τον καλυτερο που ειναι ο 5600χ,το ιδιο ισχυει και για τον 5800χ και αυτα πανε αναλογα την αναλυση που παιζεις.....μονο gen 4 προσφερει το οποιο ακομα δν χρειαζεται αν δν θελεις το πισι για εργασια και οχι gaming.gen 4 vs gen 3 x16 η διαφορα ειναι 1-3 fps se 3090 κιολας.3440χ1440 120hz που ειμαι εγω η διαφορα δν υπαρχει καν οτι και cpu και να βαλω ειναι το ιδιο γιατι τα games γινονται gpu bound απλα.

Επεξ/σία από gurgurant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, miltos_id είπε

Amd είχα μια ζωή μη παρεξηγηθώ 

Όλη η φάση με την ιντελ είναι το γαμωτο που την είχε δει μονοπώλιο τόσα χρόνια . Μας ξεβράκωνε για ψεύτο επεξεργαστές και τώρα που τη. Έχει πάει γαργάρα τη φάση προσπαθεί να κινηθεί σαν να μην συμβαίνει τίποτα ... και όλα αυτά γιατί μου βγαίνουν και μου λένε ότι « οι φτωχουλιδες μόνο παίρνουν amd γιατί αν θες να δώσεις λεφτά για pc μόνο ιντελ βάζεις» ... είναι να μην σου γυρίζει η βίδα ...

 

 

B257EDA3-EB5E-435A-8621-AE9A851445CA.gif

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, bringmevictims είπε

Όλη η φάση με την ιντελ είναι το γαμωτο που την είχε δει μονοπώλιο τόσα χρόνια . Μας ξεβράκωνε για ψεύτο επεξεργαστές και τώρα που τη. Έχει πάει γαργάρα τη φάση προσπαθεί να κινηθεί σαν να μην συμβαίνει τίποτα ... και όλα αυτά γιατί μου βγαίνουν και μου λένε ότι « οι φτωχουλιδες μόνο παίρνουν amd γιατί αν θες να δώσεις λεφτά για pc μόνο ιντελ βάζεις» ... είναι να μην σου γυρίζει η βίδα ...

 

 

B257EDA3-EB5E-435A-8621-AE9A851445CA.gif

ελα που μου βγαλατε αγια την amd.Εννοειται οτι η intel ηταν ακριβοτερη γιατι εδεινε παραπανω επιδοσεις.Τωρα που και η amd εχει καλες επιδοσεις εδειξε το πραγματικο της προσωπο και εγινε χειροτερο vfm.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giannakos106 είπε

ναι ομως ο 5800χ ειναι πολυ καλθτερος του 10900κ,ο 10900κ χανει σε πολλα παιχνιδια ακομα και απο τον 5600χ,εχει πολλα βιντεο στο youtube.....

ξεχασα βεβαια να αναφερω οτι ο 9900κ οταν βγηκε στην αγορα δεν εκανε την τιμη που αναγραφεται επανω αλλα πολυ παραπανω ασε που σε καμια περιπτωση δεν μπορει να συγκριθει με τον 5600χ τον 350ε μονο!!!και στην αμερικη περιπου στα 350 δολλαρσ!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giannakos106 είπε

ναι ομως ο 5800χ ειναι πολυ καλθτερος του 10900κ,ο 10900κ χανει σε πολλα παιχνιδια ακομα και απο τον 5600χ,εχει πολλα βιντεο στο youtube.....

Παλι ξεχασα να ανφερω οτι για να βαλεις 10900κ,θελεις και μια μητρικη μωρε...!!!βρε ουστ γελαωε και τα τσιμεντα με το μονοπωλιο της ιντελ τοσα χρονια!!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, darkwolf8 είπε

Αντικειμενικα η intel τα πηγε καλα με τις τελευταιες γενιες.Σε hind end συστηματα και κυριως χωρις να κοιτας πολυ την τσεπη πας σε intel.Αλλα αν καποιος μετρα τα κουκια παει σε amd.Διοτι για να πας σε intel θες και ψυκτρα.

εχμμμ αυτο ηταν του κουλουβαχατου το παραλληρημα... ειδικα σε high end τις ψυκτρες κοιταζει ο αλλος... 

OTI NA NAI... 

Αληθεια η intel στις τελευταιες γεννιες δεν εχω καταλαβει τι ακριβως προσπαθει να κοντραρει

Επεξ/σία από nick10000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...