Προς το περιεχόμενο

Ethernet σε νεα οικοδομη


Anubis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν εχεις διαθεσημα τα πατώματα, μπορεις τις σωληνώσεις για τα utp να τα περάσεις και στο πάτωμα, είναι πολύ πιο εύκολο και με μικρότερες διαδρομές

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/3/2021 στις 12:01 ΠΜ, jkoukos είπε

Μερικά σχόλια σε ότι αναφέρθηκε στα τελευταία μηνύματα.

Τα καλώδια ασθενών ρευμάτων περνούν σε ξεχωριστά κανάλια, όχι για λόγους ηλεκτρομαγνητικού θορύβου, αλλά για λόγους ασφάλειας.

Το ότι η τηλεφωνία αύριο-μεθαύριο, θα είναι καθολικά VoIP, δεν σημαίνει ότι τα τηλέφωνα θα είναι και αυτά VoIP. Μια χαρά παίζουν και τα απλά αναλογικά τηλέφωνα, από την έξοδο της οποιασδήποτε VoIP συσκευής (Router, PBX, ATA κλπ). Οπότε δεν είναι αυτός ο λόγος να βάλουμε παντού πρίζες RJ45.

Προτείνεται να μπαίνουν πρίζες RJ45 ακόμη και στα καλώδια που προορίζονται για τη τηλεφωνία, διότι αν στο μέλλον αποφασίσουμε να αλλάξουμε το σήμα που θα μεταφέρουν αυτά τα καλώδια, να μην χρειαστεί να αλλαχθεί η πρίζα. Π.χ. αποφασίζουμε ότι σε ένα δωμάτιο δεν θέλουμε να έχουμε τηλεφωνία ή δεν είναι απαραίτητη εκεί για Χ λόγους. Οπότε με μια απλή κίνηση την μετατρέπουμε σε δικτύου, συνδέοντας αντίστοιχη συσκευή.

Δεν αφήνουμε ποτέ τα UTP να κρέμονται ελεύθερα από τον τοίχο και δεν τα τερματίζουμε απ' ευθείας στις συσκευές μας (Router, Switch, κάρτες δικτύου κλπ). Ο λόγος είναι απλός. Πρώτιστα είναι κακή πρακτική και αντιαισθητική και δεν εφαρμόζεται σε καμία σωστή ηλεκτρολογική εγκατάσταση.  Δευτερευόντως, υπάρχει πιθανότητα να έχουμε πρόβλημα. Το μεγαλύτερο ποσοστό αστοχιών σε ένα Ethernet δίκτυο, είναι οι τερματικές συνδέσεις στα βύσματα. Η μοναδική επίλυσή τους επιτυγχάνεται με κόψιμο και πρεσάρισμα νέου ακροδέκτη. Αυτό όμως αφαιρεί τμήμα από το μήκος τους καλωδίου και κάποια στιγμή δεν θα υπάρχει δυνατότητα επισκευής. Για τον λόγω αυτό τερματίζεται σε σταθερό σημείο, είτε σε πρίζα είτε σε patch panel. Υπάρχουν πρίζες πολλαπλών RJ45 modules (μέχρι 10), αν δεν θέλουμε ντε και καλά να χρησιμοποιήσουμε patch panel.

Σε οικιακά περιβάλλοντα δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιηθεί θωρακισμένο καλώδιο. Αυτό είναι απαραίτητο και υποχρεωτικό σε εργοστασιακούς ή επαγγελματικούς χώρους, όπου μέσω του δικτύου μεταφέρονται δεδομένα κρίσιμων εφαρμογών από αισθητήρες/συσκευές υπολογισμού σε πραγματικό χρόνο. Επιπλέον απαιτείται σωστός τερματισμός και συνέχεια της γείωσης σε όλη την αλυσίδα, ενώ παράλληλα χρειάζεται ξεχωριστή γείωση ασθενών ρευμάτων που θα ενώνεται με την κύρια των ισχυρών ρευμάτων λίγο πριν την ράβδο (η τελευταία απαίτηση δεν ισχύει σε οικοδομές που έχει εφαρμοσθεί θεμελιακή γείωση).

Αν παρόλα αυτά θέλουμε να περάσουμε θωρακισμένο καλώδιο, αλλά δεν έχουμε την πρέπουσα εγκατάσταση γείωσης ασθενών ρευμάτων, τότε απλά υλοποιούμε την συνέχεια της γείωσης σε όλη την αλυσίδα του κάθε καλωδίου, αλλά επ' ουδενί την τερματίζουμε, είτε στην γείωση της οικοδομής είτε σε σταθερό σημείο (π.χ. patch panel).

 

Off topic !! @jkoukos Πάντως ειναι θετικό το οτι μια δικια μου φωτογραφία απο το σπιτι μου , προτείνεται ως κατι "καλο"

 

Υπαρχουν και επιτοιχα patch panel 12 θέσεων οπως εχω βαλει εγω , μικρα σε μέγεθος και βολικά.

Αν θελει κάποιος του στέλνω μια φωτο απο το computer room ( μακαρονάδα πλεον ) παταρι μου !! 

Επεξ/σία από NeCrOmAnCeR19
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, NeCrOmAnCeR19 είπε

Αν θελει κάποιος του στέλνω μια φωτο απο το computer room ( μακαρονάδα πλεον ) παταρι μου !! 

καλησπέρα, μπορείς να μου στειλεις την φώτο για να πάρω και εγώ καμιά ιδέα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σας εχω ξεχασει , 

Λογω υποχρεώσεων εχω μπλέξει.

Αν και πλεον ειναι ντροπή οπως το εχω καταντήσει το σημείο ... Αλλα ενεκα έλλειψης χρονου , ποιος θα ασχοληθεί με την μακαρονάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για επιτοιχια patchpanel μπορείτε να δείτε εδώ και να πάρετε ιδέες

https://www.skroutz.gr/c/915/kampines-rack-aksesouar/f/1218281/Patch-Panel.html?keyphrase=12+port&o=patch+panel+12+port

για μένα ειναι προτιμότερο ένα μικρο rack και ενα patch panel , να ειναι ολα μαζεμένα και τακτοποιημένα (παραθέτω εικόνες απο το δικό μου rack)

 

 

 

patchpanel.jpg

rack1.jpg

rack.jpg

Επεξ/σία από stra777
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω μια άσχετη ερώτηση 

Ολόκληρο rack δεν είναι υπερβολικό για ένα σπίτι;Εκτός από το ότι είναι πολύ αντιαισθητικό έστω κ εάν βρίσκεται σε σημείο που δε φαίνεται, δεν είναι παραπανισιο;

Προσωπικά θα τερματιζα τα καλώδια στο σημείο που φέρνει ο πάροχος την τηλεφωνική παροχή  σε πρίζες με πολλαπλά rj45 όπως έδειξε ο jkoukos και από εκεί θα τα ενωνα με το ρούτερ του παρόχου το οποίο προφανώς έχει ενσωματωμένο switch.Θα πήγαινα σε ένα ηλεκτρολογικό κατάστημα κ θα παραγγελνα πχ τέσσερα καλώδια rj45 των πέντε εκατοστων .Θα τα έκοβαν στο επιθυμητό μήκος κ θα έβαζαν κλιπς αυτοί.

Έτσι μετά έχω τέσσερα καλώδια των πέντε εκατοστων μήκος το καθένα  που φεύγουν από τις πρίζες του τοίχου κ ενώνονται με το ρούτερ 

Πιστεύω είναι η πιο clean κ όμορφη δουλειά.Βεβαια αυτό είναι απλά μια ιδέα 

Τώρα κάποιος δε θα συμφωνεί στο να χρησιμοποιήσει το ρούτερ ως switch κ θα ήθελε να αγοράσει κάποιο που εμπιστεύεται περισσότερο 

Επεξ/σία από CT99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Anubis13 είπε

θα συμφωνησω μαζι σου CT99, το rack για σπιτι ειναι καπως αντι-αισθητικο, αλλα ειναι ωραιο να μαθαινεις και αν εξεταζεις λυσεισ.

Προφανώς, άλλωστε γι'αυτό κ υπάρχει το φόρουμ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι το rack είναι καλή λύση αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις και κάποιο managed switch, να βάλεις πολύμπριζα ασφαλείας ή/και UPS, αν έχεις χώρο σε υπόγειο/αποθήκη ή κάτι αντίστοιχο και μπορείς να τραβήξεις καλώδια μέχρι εκεί και φυσικά αν το επιτρέψει η συμβία. Προσανατολίζομαι κι εγώ για κάτι αντίστοιχο αν μπορέσω να το καταφέρω, γιατί δεν μου αρέσει η ιδέα να έχω πολλά καλώδια, switches, patch panels κλπ στην κεντρική τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού (που συνήθως τερματίζει κάπου στο σαλόνι ή στην είσοδο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καθαρά θέμα γούστου και το τι θέλει να κάνει ο καθένας. Εγω ήθελα να ήταν κάπου όλα μαζί μαζεμένα χωρίς να κρέμονται καλώδια , συσκευές και να προσπαθώ να τα κρύψω πίσω από έπιπλα κλπ.

επιπλέον ήθελα να συνδέσω ενσυρματα την tv και το xbox και να αποφύγω να τραβάω καλώδια από το σημείο που θα ήταν το router (θα μου πεις γι αυτό υπάρχει το wifi άλλα οκ ήταν δικό μου κόλλημα  - καμιά σχέση με ακτινοβολίες κπλ😋).

τέλος το rack στην φώτο μπορεί να φαίνεται λίγο μεγάλο άλλα στην πραγματικότητα ειναι πολύ μαζεμένο.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, συχωρεστε με για τον κακο χαμό που βλέπετε στις φωτο ... Αλλα πρεπει να βρω απειρο χρονο να τα φτιαξω ολα ποιο όμορφα. 

Οταν ηταν το σπιτι στις αρχες του φτιαγμένο ηταν πιο καλά τακτοποιημένα,

Μετα μπήκαν NAS , καταγραφικο , καμερες και έγινε ο κακος χαμος !! 

Τελικα ποτε κανεις σε κανενα σπίτι δεν γινεται να προβλέψει τις απαιτήσεις για το μέλλον . 

Παντοτε θα γινει μπαχαλο μετα απο λιγο χρονο.

Ευτυχως εχω το πατάρι και δεν με νοιαζει ιδιαιτερα.

https://ibb.co/X4yL9sy

https://ibb.co/tzkLpX9
https://ibb.co/Wpqkdpb
https://ibb.co/H7cWZVn

Επεξ/σία από NeCrOmAnCeR19
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/03/2021 at 23:30, NikosKallithea said:

Δυο πρίζες ethernet σε καθε σημειο-δωματιο, οπότε και δυο καλωδια, και αυτα μαζεύονται ολα μαζι σε ενα χωρο που εκει θα έρχεται και το καλώδιο παροχης τηλεφωνια-ιντερνετ απο τον πάροχο, δεν χρειάζεσαι cat6 και το cat5 ειναι υπεραρκετό για ενα σπίτι.

Αυτα

καταρχην ειναι cat5e και οχι cat5 που ειναι πιο παλιο .β.να βαλει cat5e για να γλυτωσει 20 30 ευρω στην 305 μετρα κουλουρα εν ετος 2021;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...